ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפכה: הטוב, הרע וג'ורג' בוש 

המהפכה: הטוב, הרע וג'ורג' בוש

 
 

קודם החדשות הטובות: בית משפט אמריקאי קבע שהתוכנה שפיצחה את הגנת הדי.וי.די חוקית. והחדשות הרעות? כמובן, הפשרה החלושה של משרד המשפטים מול מיקרוסופט, שתאפשר לה להמשיך להשתלט לנו על הארנק ועל המחשב ללא הפרעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

1. סנסציה! (כמו הפועל וצ'לסי)

גם להאקרים יש זכות ביטוי. יון יואנסון
 גם להאקרים יש זכות ביטוי. יון יואנסון   
האגרוף הראשון כואב. גם השני והשלישי לא נעימים בכלל. אבל אחרי סדרה של מהלומות המתפרסת על פרק זמן ארוך, פשוט מתרגלים לה. מתכוננים מראש למכה שתבוא. לומדים להבחין בין כאפה לצ`פחה. חיים עם זה. בשנה האחרונה השתוללו תאגידי הבידור עם תביעות בכל הכיוונים, ועשו במערכת המשפט הבינלאומית כבשלהם. אנחנו לא מתרגשים. הקרטלים מנצחים בבתי המשפט, המשתמשים קובעים עובדות און-ליין. שתי מציאויות נפרדות, זו לצד זו בהרמוניה. כמעט אידיליה.

ופתאום, כרעם ביום בהיר, זוקפים כוחות המהפכה הדיגיטלית נצחון משפטי דרמטי ומפתיע לזכותם. סנסציה כה גדולה לא היתה לנו מאז העיפה הפועל ת"א את צ`לסי מאופ"א שעות ספורות לפני כן (ובימינו כמה שעות בלי סנסציה גדולה זה המון). אם לקצר סיפור ארוך, בית המשפט לעירעורים בקליפורניה פסק אתמול ששבירת הצופן המגן על ה-DVD מפני העתקה אינה עבירה על החוק. אבל זה סיפור טוב, למה לקצר אותו.

היה זה לפני שנתיים בדיוק כשיון יואנסון, נער נורווגי בן 15, נתקל בבעיה: נגן ה-DVD היקר שלו מסרב להקרין את סרטי ה-DVD היקרים שלו, ורק בגלל שהוא משתמש במערכת הפעלה מבוססת Linux. מה עשה? כתב חיש-קל תוכנה קטנה בשם DeCSS, העוקפת את מנגנוני ההגנה של פורמט ה-DVD ומאפשרת ללינוקסאים לצפות בסרטים שרכשו בצורה חוקית. העובדה שהיא מאפשרת עקרונית גם העתקה של DVD היתה רק תופעת לוואי.
 

כיאה לחבר בקהילת הקוד הפתוח, שיחרר יואנסון את הקוד של ה-DeCSS אל העולם, ותוך ימים ספורים היא חצתה יבשות ואוקיינוסים. אולפני הקולנוע הגדולים, שהשקיעו מיליארדים בפיתוח פורמט ה-DVD ה"מוגן", נבעתו עד עמקי נשמתם ושיסו את עורכי הדין שלהם בעשרות מפעילי אתרים שהציעו את הקוד לכל דורש. שתי תביעות גדולות צמחו מתוך המתקפה הזאת, אחת בחוף המזרחי והשניה במערבי. בשתיהן הוציאו השופטים את התוכנה מחוץ לחוק, כשפסקו צו איסור זמני ותקדימי על פרסומן ברשת. היה מפחיד.

חשוב להבין: כשאומרים "קוד", מתכוונים לשפה. עבור מתכנתים, "קוד" הוא צורת ביטוי טהורה. תוכנה היא סוג של טקסט. לאסור שימוש ב"קוד" ספציפי זה כמו לאסור שימוש בצירוף אותיות מסויים. זאת פגיעה בחופש הדיבור. מפתיע לגלות עכשיו שיש שופטים אמריקאים המבינים כי מדינה דמוקרטית לא יכולה לאסור פרסום טקסט, בטח לא רק מפני שהוא פוגע באינטרס הכלכלי של כמה חברות הוליוודיות. זה יהיה פשוט, אה, לא דמוקרטי.
 

2. טרגדיה! (כמו הרצוג בדקה ה-92)

תודה, תודה, תודה. ביל גייטס
 תודה, תודה, תודה. ביל גייטס   
ואם כבר מדברים על לא דמוקרטי: ג`ורג` בוש ג`וניור. הרבה שמפניה זרמה בסלון של ביל גייטס כשבוש הצליח עם הפוטש בפלורידה, ונבחר במירמה לנשיאות ארצות הברית. גייטס ידע שזה סוף התביעה הפדרלית נגד מיקרוסופט. הוא ידע שפסיקת בית המשפט על פיצול החברה שלו כעונש על פעילותה הפלילית, פשוט תבוטל לאלתר. הוא ידע שתהיה עסקת טיעון. הוא ידע שהניצחון של בוש הוא הניצחון שלו.

עשרות מיליוני דולרים תרמה מיקרוסופט לרפובליקנים בשנת הבחירות, ועכשיו כשהם יושבים בבית הלבן הגיעה הזמן לפרוע חובות. עסקת הטיעון החלושה שהוכרזה השבוע בין הממשל הפדרלי ומיקרוסופט, מפתיעה כמו זה שהשמש זורחת בבוקר, כמו הגול של הרצוג בדקה ה-92. לפני כמה שבועות כבר העביר בוש הוראה ברורה לפרקליטות: לא לערער על ביטול הפיצול. לגנוז את האגרסיביות ולהוריד הילוך במאבק נגד מיקרוסופט. להיות ילדים טובים ולסתום.

אז השבוע שוב שחו בשמפניה אצל גייטס. עסקת הטיעון מגבילה את מיקרוסופט, כביכול, מלנקוט בטקטיקות המונופוליסטיות הלא-חוקיות שהפכו אותה לאימפריה בעשור שעבר. תוקם וועדת מומחים טכניים שיעקבו אחר פעילות החברה בחמש השנים הבאות, מין פלוגת קציני מבחן שכזאת. ואם מיקרוסופט תחזור על התרגיל שעשתה לנטסקייפ? ואם תמשיך לכפות הסכמי בלעדיות על יצרני מחשבים? העונש יהיה מר: מנדט ועדת המעקב יוארך. יעשו נו-נו-נו.
 
 
לא מדובר כאן סתם בניצחון משפטי. מיקרוסופט קיבלה ביום שישי אישור רשמי מהממשל הפדרלי לשימוש ביתרונה המונופוליסטי בתחומים טכנולוגיים מסויימים. במקרה, מדובר בתחומים כמו ניהול זכויות-יוצרים דיגיטלי והצפנת תוכן, שיהפכו לקריטיים מבחינה פיננסית בשנים הקרובות. צריך רק לקרוא את עסקת הטיעון, עניין מתיש של כמה עשרות עמודים, כדי להבין שנכרתה כאן ברית פוליטית רבת עוצמה.

מיקרוסופט היא עכשיו מונופול עם רישיון. 18 מדינות בארה"ב עדיין ממשיכות עם התביעה נגדה, ויכול להיות גם שהאיחוד האירופי יהיה יותר קשוח מהממשל האמריקאי בריסון פעילות החברה, אבל בגדול הסיפור די סגור. מיקרוסופט שולתת!!1 וכל זה. הרבה אנשים לא הבינו על מה דיברתי בשבוע שעבר. על זה דיברתי. על זה שצריך למצוא כל מיני אלטרנטיבות עכשיו, כשעוד מותר ואפשר וישנן.

לרוב הפאסיבי הדומם שמשתמש במילא בגירסאות מועתקות של ווינדוס ואופיס פשוט לא איכפת. הקרבות על עתיד החירות הטכנולוגית יכולים להמשיך בלעדיהם. כשהשוטרים של בוש וגייטס ידפקו להם על הדלת, תצמח האיכפתיות פלאים. זה יהיה, כרגיל, מאוחר מדי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by