ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ההארד-קור של הגראפומניה 

ההארד-קור של הגראפומניה

 
 
אחי רז

מדי יום מצטרפים בממוצע חמישה יוצרים חדשים ל"במה חדשה", מאגר היצירות העבריות הגדול ביותר ברשת. "האתר נועד לענות על הצורך של כל אדם לביטוי חופשי", אומר העורך בועז רימר, שמבטיח שהבמה תהיה כאן לעוד הרבה מאוד זמן. מסע למעמקי התוכן העברי ברשת - כתבה רביעית בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צורך בביטוי חופשי. במה חדשה
 צורך בביטוי חופשי. במה חדשה   
אתר ``במה חדשה`` אינו סתם עוד מהתלת אינדי חולפת, שהתחילה מטרנד חולף, ועומדת להסתיים במקום שבו טרנדים כאלה גוועים. האתר של בועז רימר הוא ארכיון תרבותי יחיד מסוגו ברשת העברית, ומאוד יכול להיות שכשיום אחד יתחילו לחלק פרסים על יוזמות כאלה, "במה חדשה" יהיה הראשון לקבל את כינור דוד, או משהו.

נכון ליום עליית הכתבה לרשת, יש בבמה 47635 יצירות שתרמו 4812 יוצרים, בתחומי המלל, הויז`ואל והסאונד. בממוצע, מצטרפים מדי יום ביומו חמישה יוצרים חדשים לבמה. לא כולם מוכשרים ולא לכולם יש דבר חכם או חשוב להגיד, אבל כולם משתתפים, תורמים ומתדיינים, וחושפים בפני שאר הגולשים (200 אלף יוזרים בחודש, מראה הסטטיסטיקה) טפח מעולמם הפנימי. בנוסף, מתקיים מדי חודש גם ערב אמיתי לחלוטין, בתיאטרון תמונע, של סיפורת, שירה, לפעמים גם הופעת רוק. תשע עד אחת בלילה. מלא מפה לפה.

"האתר נועד לענות על הצורך של כל אדם לביטוי חופשי", פורש רימר את משנתו. "באופן אישי, הייתי עסוק במשך שנים בחיפוש אחר איזו במה, כדי שמישהו ישמע את מה שהיה לי להגיד, עד שהבנתי שדווקא לא היה לי כל כך הרבה מה להגיד באותו זמן, רק חיפשתי שמישהו ישמע. הקהל בבמה מאד מגוון ונכון להיום טווח הגילאים נע בין 9 ל-.90 ברצינות. הגיל הממוצע, עם זאת, נע סביב 25".
 

מכובדי הרשת ייעצו

פרט מתוך ``כבוד מס` ``1, של יותם פרום
 פרט מתוך ``כבוד מס` ``1, של יותם פרום   
ובמה חדשה, מאיפה התחיל?

"זה היה די מזמן, סוף 1998 ככה. אני אנסה לדלות מהזכרון: הגרסה הראשונית היתה מבוססת על תוכנת המרה-ממסד-נתונים-להטמל שכתב גיל רימון, בשביל דפי רשת של עידו אמין. גיל היה שותף שלי בסטארט-אפ שנקרא קורקינט, שעד היום לא ברור לאן הוא הולך.

בסיס הנתונים הראשוני של במה חדשה היו הטקסטים מהאתר של ערן להב, בימה אחרת, שהוא זנח לאנחות. גיל המיר את בימה אחרת לתוכנה שלו כשהייתי בסיבוב הופעות עם "המהפכה המיותרת" בבלגיה, וכשחזרתי שרבטתי כמה עמודים בהטמל. ברגע שהיה משהו שאפשר לראות, העליתי את זה וישר זימנתי הרבה מכובדי-רשת שיבואו לראות. הכנתי מיילינג ליסט מיוחד לפרוייקט ההקמה, והעצות שלהם מאד עזרו. מאז עבר האתר המון שינויים טכניים ותוכניים, ולצערי נהייתי גם התוכניתן של הפרוייקט. לא בגלל שאני עושה עבודה לא בסדר, אלא בגלל שאין את מי להאשים אם הדברים לא מסתדרים כמו שרוצים".

איך תתרץ את כל הזמן שאתה משקיע בתחזוקת אתר המתנהל ללא מטרות רווח?

"זה שאין הכנסות או רווחים נכון לעכשיו, לא אומר שאין מטרות רווח. שירלי (צ`לצ`ינסקי, בננות.קום) ואני מנהלים ומפעילים כל אחד אתר תוכן מוביל בתחומו. ההפסדים שלנו הרבה יותר קטנים, גם באחוזים, מכל פורטל שנסגר, או מכזה שעומד להסגר, ואנחנו מתכוונים להשאר כאן הרבה זמן".
 

לינוקס או לא לינוקס

בועז רימר, מתוך עמודו האישי בבמה חדשה
 בועז רימר, מתוך עמודו האישי בבמה חדשה   
והמשאבים לכל הקונסטרוקציה, מאיפה?

"אם אתה עושה כמעט הכל בעצמך, דהיינו המכונה שלך, ואתה עושה את כל עבודת הסיסטם עליה, זה לא כזה יקר. אני חייב להודות כאן למרק יוסיפוביץ` שעושה על השרת את עבודת הסקיוריטי שגדולה עלי, גם הוא, לגמרי בהתנדבות. מצד שני לא הייתי מתנגד לברזלים קצת יותר יקרים מהאינטל דואל פרוססור שלנו על הג`יגה ראם שלו. לינוקס או לא לינוקס".

האתר תפס את הכיוון והאוריינטציה לה ייחלת עם תחילת הדרך?

"אני יותר מדי בתוך זה בשביל לתת מבט אובייקטיבי על הנעשה. אני יכול להגיד שמכיוון שאני משתדל לתת חופש יצירתי כמעט מלא לכולם, יש גם דברים שאני לא מרוצה מהם, אבל מוכן לסבול בשביל להיות זה שנותן את הבמה".
 
 

שלב השאלות הזהות

מודלים אינטרנטיים לחיקוי?

yahoo.com
imdb.com
jodi.org
 
3 לינקים עמוקים שאתה גאה בהם במיוחד?

http://stage.co.il/Authors/YoramKaniuk
http://stage.co.il/Authors/EtgarKeret
http://stage.co.il/Authors/AmirKertes


תוכניות עתידיות לפיתוח האתר? מרצ`נדייזינג?

יש הרבה תוכניות. מאז שפירטתי חלק מהן באיזה ראיון ויצאתי מנופח, אני לא מספר עליהם. מרצ`נדייזינג גם בתיכנון.

מתי ההנפקה?

קצת אחרי העליה הבאה של הנסדאק, ולפני הנפילה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by