ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פיפ"א :2002 בכורה עולמית 

פיפ"א :2002 בכורה עולמית

 
 
דורון יעקובי, Gamer

אחרי שקיבלתם את הדמו, באה הביקרות. האם שווה להוציא גם השנה את כרטיס האשראי ולרכוש את הגירסה החדשה של פיפ"א? ובכן, הגרפיקה משופרת, מערכת המסירות נבנתה מחדש, ויחד עם קריינות משובחת של יורם ארבל ופס קול עצבני, פיפ"א 2002 היא בהחלט גירסה חדשנית ושווה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גרפיקה משופרת, מסירות עומק מדוייקות. פיפ``א 2002
 גרפיקה משופרת, מסירות עומק מדוייקות. פיפ``א 2002   
אני יודע מה רבים מכם חושבים כרגע: "נו באמת, הנה מגיע עוד משחק כדורגל בסדרת `פיפ"א` שמביא איתו רק נתוני שחקנים וקבוצות מעודכנים, ושיפור קל בגרפיקה. חבל על הכסף". למען האמת, זה גם מה שאני חשבתי עד שקיבלתי לידי את המשחק. במשך שנים הייתי משחק שוב ושוב בגרסאות פיפ"א השונות, מצפה לשינוי אמיתי - ומתאכזב.

לאחר פיפ"א 2001, אשר היווה אכזבה מכל הבחינות, החלטתי לא לשחק יותר במשחקי הסדרה, עד שלא יהיה שינוי אמיתי אשר יהפוך את המשחק לשווה קנייה. עם זאת, בתוקף תפקידי כמבקר משחקים, גם השנה זכיתי לשחק בגרסה החדשה של סדרת משחקי הכדורגל המצליחה בכל הזמנים. הפעם, בהחלט לא התאכזבתי.

בניגוד לפיפ"א 2001 אשר כלל בעיקר שיפורים גרפיים, פיפ"א 2002 מחדש בתחום שלא השתנה מזה זמן רב בסידרה: סגנון המשחק. מערכת המסירות החדשה שנוספה למשחק, לא מהווה רק עוד תוספת קטנה. מדובר בשינוי משמעותי, שלא נראה כמותו מאז פיפ"א 98.

בנוסף, השנה אנו זוכים לשמוע במהלך המשחק את קולו הערב של יורם ארבל, שקריינותו משופרת בהרבה מזו של רמי וייץ, חברו למקצוע (שהעניק את קולו למשחקים הקודמים בסדרה). שינויים אלה ושינויים נוספים, הופכים את המשחק לשווה קנייה גם לאלו מאתנו שכבר רכשו את אחת הגרסאות הקודמות.
 

יש חדש תחת השמש

תווי הפנים של השחקנים מדוייקים בהרבה
 תווי הפנים של השחקנים מדוייקים בהרבה   
במבט ראשון, קשה להבחין בשינוי משמעותי במשחק. הגרפיקה של פיפ"א 2002 בהחלט מצוינת, אך היא אינה טובה בהרבה מזו של גרסת 2001, והשיפורים שכן נעשו אינם משמעותיים במיוחד: תנועות השחקנים ריאליסטיות מעט יותר, הקהל נראה קצת פחות כמו גזירי קרטון צבועים וקצת יותר כמו קהל, הטקסטורות מעט מדויקות יותר, ובזה בערך מסתכם העניין.

עם זאת, כוחו של המשחק הוא בהחלט לא בגרפיקה שלו, אלא דווקא במערכת המסירות החדשה שהותקנה בו. עד פיפ"א 2002, השליטה היחידה שהיתה לשחקן על המסירה, היתה היכולת לבחור לאיזה שחקן אחר למסור. בשיטה זו, כוונו המסירות אוטומטית לאחד השחקנים, עובדה שהקלה על השחקן אך פגמה בריאליזם של המשחק ובאפשרות שלכם לתכנן מהלכי מסירות מתוחכמים.

ובכן, לא עוד. פיפ"א 2002 מכריח אתכם לכוון היטב את זווית המסירה ואת עוצמתה. עם כל לחיצה על מקש המסירה, מופיע מד עוצמה קטן המציג בפניכם כמה חזק אתם מוסרים. ככל שתלחצו יותר על מקש המסירה - המסירה תהיה חזקה יותר.

מערכת המסירות החדשה הופכת את המשחק לקשה ומאתגר יותר. במהירות תגלו כי השליטה החדשה שניתנת לכם על המסירות, דורשת אימון רב על מנת לרכוש מיומנות ודיוק. אך אל דאגה, המשחק מודע לקושי החדש ועוזר לכם בדרכים שונות. כל כדור שתמסרו אכן מגיע למקום אליו שלחתם אותו, אך המשחק עוזר לכם בכך שהוא מריץ את השחקן הקרוב ביותר אל הכדור, ומעביר אליכם מייד את השליטה בשחקן זה. בצורה זו, גם מסירות לא מדויקות במיוחד יכולות להגיע ליעדן, או לפחות לשחקן מהקבוצה שלכם.

על מנת לעזור לכם לזהות אפשרות למסירת עומק יעילה, המשחק מצייר שובל צבעוני לפני שחקן חופשי שפתח בריצה לכיוון שער היריב. שימוש נכון ומדויק במערכת המסירות החדשה - ותזכו לראות את שחקני הקבוצה היריבה מוציאים כדורים רבים מהשער שלהם. שימוש לא נכון - ותזכו לראות אותם מוציאים בעיקר כדורי חוץ.

מלאכה קשה במיוחד לביצוע בפיפ"א 2002 היא הרמות לרחבה. כל הרמה שכזו חייבת להיות בעוצמה המתאימה ובדיוק מופלא. גם בעיטות לשער לא קל לבצע במשחק. עליכם לכוון היטב את הבעיטה שלכם, גם במצבים שנראים לכם קלים עד כדי גיחוך. הבעיטה חייבת להיות מכוונת לפינת השער הנכונה, ובעוצמה הנכונה: בעיטה חזקה מדי, והכדור יעוף מעל השער. אל תיבהלו אם בתחילה תחמיצו מול שער ריק: לאחר אימון תוכלו להבקיע שערים מרהיבים, גם ממרחקים גדולים.
 

תנו לי רוקנ'רול

כמעט ולא ניכרות בעיות בתרגום העברי המושקע
 כמעט ולא ניכרות בעיות בתרגום העברי המושקע   
במסורת משחקי פיפ"א, גם הפעם המשחק מתהדר בפסקול מתוצרת להקה מפורסמת: שיר הנושא של המשחק הוא "19-2000" של להקת ה"גורילאז". עם זאת, נראה כי המשחק מנסה להתקדם עם הזמנים ושאר השירים במשחק אינם להיטי רוק עליזים, אלא דווקא להיטי האוס.

מקום אחד בו המוסיקה באה היטב לידי ביטוי הוא בקטעי המעבר. עד פיפ"א 2002 נהגתי ללחוץ במהירות על כפתור ה-escape כשהתחיל קטע כזה (בדרך-כלל לפני תחילת המשחק או לאחר הבקעת שער). הפעם נמנעתי מלעשות זאת, שכן קטעי המעבר מרהיבים ביופיים ועשויים היטב. כל קטעי המעבר ערוכים בצורה של קליפ, כאשר ברקע מתנגנת לה מוסיקת האוס עצבנית.

פיפ"א 2002 "שובר" עוד כמה מסורות ארוכות של סדרת המשחקים הזאת. פרט למערכת המסירות החדשה, ניתן לשנות את מקשי השליטה במשחק. כן, מה ששמעתם, ומדובר בשינוי מבורך. מסורת אחרת ששונתה, היא הצורה בה מסומנת השליטה שלכם בשחקן מסוים. עד המשחק הזה, סומנה אפשרות זו בעיגול צהוב מתחת לרגלי השחקן. ובכן, חסל סדר עיגולים. בפיפ"א 2002 השליטה מסומנת ע"י משולש שמופיע מעל לראשו של השחקן הנשלט. יחי ההבדל הקטן.

כהרגלם של משחקי Ea Sports, גם כאן תוכלו לעצב, ליצור ולשנות שחקנים, קבוצות ואף טורנירים. כך שאם נורא מתחשק לכם להפוך את כל שחקני הקבוצה השנואה עליכם לקרחים בני 40, זה המשחק בשבילכם.
 
 

עברית קשה שפה

כמו הגרסאות האחרונות של המשחק, גם 2002 מגיע אליכם מתורגם במלואו. התפריטים, שמות השחקנים והקבוצות, למעשה כל המידע שאתם מקבלים במהלך המשחק מתורגם לעברית. ניכרת העבודה הקשה שהשקיע הצוות הישראלי בחברת הד ארצי מולטימדיה, וכמעט ואין בעיות בתרגום. המידע לגבי הקבוצות הישראליות נכון ומדויק, ולמרות חולשתן של הקבוצות הישראליות, משחק בליגת העל הישראלית הוא בהחלט מהנה. הבעיה היחידה שנתקלתי בה בתרגום הוא הקושי לשמור את ההילוכים החוזרים שלכם: אי אפשר לכתוב שמות בעברית, וגם לא ניתן למחוק את המילה "ריק" שמופיעה בשם של כל קובץ על מנת שיהיה אפשר לכתוב שם באנגלית.

את הפרשנות למשחק מספק לנו אבי מלר. במשך שעות ארוכות הקליטו ארבל ומלר יותר מ-7000 אמרות וביטויים, והתוצאה אינה מאכזבת. יש אכן גיוון באמרותיהם של צמד השדרנים, ויש פחות חזרה על אותם דברים מאשר בגרסאות הקודמות. בנוסף, הקריינות של יורם ארבל טובה בהרבה משל רמי וייץ, כאשר חלק ניכר מהזמן ארבל באמת נשמע כאילו הוא מתכוון למה שהוא אומר. קשה לתאר את ההרגשה המענגת שתחושו כאשר יורם ארבל יצעק "הללויה", לאחר שער בולט שהבקעתם.

לעומת ארבל, עושה אבי מלר עבודה מוצלחת פחות ומזכיר את הפרשנות של שגיא כהן בפיפ"א 2000. רוב הזמן מלר נשמע כאילו הוא מקריא את דבריו מתוך דף, וההתלהבות המעושה שלו ניכרת בכל אמרה. גרוע מכך, המתרגמים הישראלים הצמידו לו סדרה איומה של בדיחות קרש.

המשחק מרובה המשתתפים כלל לא עבר שינוי מגרסת 2001. תוכלו לשחק עם חבריכם בעזרת מודם, חיבור טורי או באינטרנט. המשחק באמצעות רשת האינטרנט מתופעל, בדומה לפיפ"א 2001, על-ידי הקשת כתובת ה-IP של האדם איתו אתם מעוניינים לשחק. אם אינכם מכירים משתמש ספציפי מולו אתם רוצים להתחרות, תוכלו לבחור ב"מפגש רב משתתפים", אופציה העושה שימוש בשיטת ה-"Match Up" של EA, אשר תתאים לכם יריב הגון למשחק כדורגל על גבי הרשת.

פיפ"א 2002 הוא בהחלט משחק הכדורגל הטוב בכל הזמנים, כאשר הגירסה הנוכחית גם מביאה שינוי אמיתי. המשחק קשה יותר, מאתגר יותר וכיפי יותר. קנייתו בהחלט מומלצת לכל אוהד כדורגל, גם למי שרכש כבר את אחת הגרסאות הקודמות של המשחק. בסופו של דבר, המשחק מעניק לכם את חווית הכדורגל המושלמת: ריאליסטית, קצבית ומהנה עד כדי התמכרות.

ציון כללי: 9.2/10
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by