ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפכה של המאה 

המהפכה של המאה

 
 

מתקפת קרטל הבידור על רשתות ה-P2P שוברת שיאים הזויים חדשים, אבל אחרי 99 מדורים, במקום ספיישל חגיגי, הגיע הזמן לדבר על הגיבורים האמיתיים של המהפכה: אתם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ירון, רציתי להגיע לחגיגות המאה, אבל הייתי עסוק. ביל גייטס, ידיד המדור
 ירון, רציתי להגיע לחגיגות המאה, אבל הייתי עסוק. ביל גייטס, ידיד המדור   

פתאום, בזמן האחרון, קורים דברים שם למטה, בתחתית המדור. תקיפות על בסיס אישי, ירידות מתחת לחגורה, תגובות מפתיעות, לא צפויות. פעם היה משעמם בטוק-בק שבסוף העמוד. הייתי מתבעס מזה רצח. אחרי הכל, אתם הסיבה המרכזית שאני פה. בתור מי ששורשיו בעיתונות המודפסת, הריגוש המרכזי בכתיבה לרשת הוא הפוטנציאל לקשר דינמי ומיידי עם הקוראים. קוראים שלא יעטפו בך דגים וגלדיולות. קוראים שיכולים לענות.

לכן, במקום ספיישל חגיגי למדור ה-100 של "המהפכה", עם הופעות אורח של ביל גייטס, לינוס טורבאלדס וטינקרבל, יוקדש המדור לדיאלוג שלא היה לנו ב-99 הפרקים הקודמים. הגיע הזמן שנדבר קצת, סתם ככה, אתם ואני.
 
גם אני רציתי לבוא, אבל העדפתי שיעשו לי נעים בגב במקום. לינוס (ההוא מהלינוקס) טורבלדס
 גם אני רציתי לבוא, אבל העדפתי שיעשו לי נעים בגב במקום. לינוס (ההוא מהלינוקס) טורבלדס   
חשבתי שאני מכיר אתכם קצת. בשבוע שעבר פורסם כאן עוד טקסט מתלהם ואפוקליפטי, שדיווח על שורת מהלכים מאיימים הנארגים בידי אולפני הסרטים וחברות התקליטים, מהלכים שכל מהותם היא למרר את חיי צרכני התוכן ולעשוק את כיסם. בחלומותי הפרועים לא הייתי מצליח לדמיין את הפידבק שהגיע. האשימו אותי בקמפיין הפחדה, בנטישת האידיאולוגיה הבסיסית של "המהפכה" לפיה הטכנולוגיה תמיד תנצח, בבריחה מהארץ מאימת הטרור. היה תענוג.

אחרי הכל, זהו יסוד המהפכה עליה אנחנו מדברים כאן כל הזמן. מדיה דיגיטלית צריכה להתקיים לא כמונולוג, אלא כדיון רב-משתתפים, צ`אט מאסיבי מתמשך בו "הקהל" הוא ספק תוכן לא פחות חשוב מהממסד התקשורתי. כשקוראים טוענים שלא מעניינים אותם סיפורי אימה על העתיד האפל שמתכננים לנו מונופולי הבידור והתוכנה, התגובה שלהם יותר מעניינת מהכתבה עצמה. זה לא אומר שאני לא אכתוב על זה יותר, אבל זה מבהיר לי שצריך להסביר שוב למה.

אז נכון, פעם הייתי טופח כאן על החזה ומדבר בשבחי הטכנולוגיה המשחררת, לועג למלחמה חסרת הסיכוי של חברות התקליטים במיליוני חולקי הקבצים, מדסקסים בביטחון את התרסקותו האון-ליינית של קרטל הבידור. זאת היתה טעות מצידי, והתגובות בשבוע שעבר חידדו אותה. שאננות היא לא תכונה טובה למהפכות נוזליות כשלנו. אסור לשכוח שהטכנולוגיה אכן תנצח בסופו של דבר ולא משנה מה יקרה, אבל רק משום שכל הצדדים ישתמשו בה.
 
חופשי תתחרעו עלי בתגובות. כותב המדור הוגה תיאוריות קונספירציה חתרניות בזמנו הפנוי
 חופשי תתחרעו עלי בתגובות. כותב המדור הוגה תיאוריות קונספירציה חתרניות בזמנו הפנוי   
יהיה נאיבי לחשוב ש"הטכנולוגיה לטובתנו". אנחנו מנסים לכופף אותה לצרכינו, לפעמים בהצלחה. אבל אפשר להשתמש בה נגדנו. המצב הנוכחי - בו המחשב האישי מאפשר לנו לעשות כמעט ככל העולה על רוחנו עם המדיה - אינו אקסיומה נצחית שאינה תלויה בדבר. חירות המידע והתקשורת שאנו חווים עכשיו היא מצב יחודי ושברירי. צריך לשמור על החירות הזאת. לטפח אותה. להשקות פעם ביום. יותר מכל, אסור לבטל את האפשרות שיקחו לנו אותה מתחת לאף.

בשבוע שעבר כתבתי, בין היתר, שחברות התקליטים מנצלות את מסך העשן האפגני כדי להשתלט על הברדק ברשת, הרחק מתשומת הלב הציבורית. נדחיתי בבוז כרואה-שחורות מבוהל על ידי קוראים נאמנים. יכול להיות שצלילות עמוקות מדי באינטרנט באמת הפכו אותי לפרנואיד. אבל קחו בחשבון שיכול גם להיות שרודפים אחרינו. מספיק להסתכל על אירועי השבוע החולף כדי להשתכנע שזאת לפחות אופציה.

הנה, אי אפשר בלי לינקים. "וויירד ניוז" מדווח שחברות התקליטים ניסו להגניב תיקון ממזרי אל חוק האנטי-טרור שהתקבל בקונגרס ובסנאט. הוא היא אמור לאפשר להן לפרוץ למחשבים של משתמשי רשתות P2P ולמחוק קבצים "פיראטיים", מבלי לשאת באחריות לנזקים העשויים להיגרם במהלך מתקפה שכזאת. במקביל, ב"זי.דינט ניוז" מדווחים שמונופולי הבידור שוקלים להשתמש במתקפות DoS כדי לחסל רשתות כמו גנוטלה, קאזאה ואודיו-גלקסי.

עדיין חושבים שמדובר בפאראנויה? בסדר. זכותכם. בשביל זה אנחנו בדיאלוג. אבל רק תראו: הממשל הפדרלי של ארצות הברית העמיק את חקירתו נגד קרטלי הבידור והמוזיקה, בחשד לניסיון השתלטות מונופוליסטי על הפצת תוכן דיגיטלי ברשת. מועצת האיחוד האירופי שוקלת לחסום את הגישה ל"פרס-פליי" ו"מיוזיק-נט", שירותי ההורדה בתשלום שתעשיית המוזיקה מתכוונת להשיק בסוף השנה, בדיוק מאותה סיבה. כולם פאראנואידים, כנראה.
 
 

המאבק על השליטה במדיה ובטכנולוגיה הוא אחד המאפיינים המרכזיים של העת המודרנית. אנחנו לא יכולים להתעלם מהמאבק הזה או להניח שנחסך מאיתנו להשתתף בו. אנחנו כבר בתוכו, בעיצומו, והגיע הזמן שנתחיל להתנהג ולחשוב בהתאם. הכל תלוי בכם, במה שתעשו, בדברים שתאמרו. צריך רק ללחוץ, להגיב, לא להישאר אדישים. ולא רק פה למטה. זאת המהפכה שלכם. קבלו את עצמכם במחיאות כפיים סוערות. 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by