ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איך הגיבו השמאלנים? 

איך הגיבו השמאלנים?

 
 
צוות נענע

לצד הקריאות המסורתיות למהלומת נגד כואבת והזעזוע העמוק מההתנקשות בחייו של רחבעם זאבי, ניתן היה למצוא באינטרנט גם את קולותיהם של אלה שלא שכחו לציין כי אין מדובר בטלית שכולה תכלת. גם ההומור השחור לא איחר להגיע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
``גנדי, כמה שתגידו שהיה בנאדם טוב, לא היה מנהיג שוחר שלום`` (רויטרס)
 ``גנדי, כמה שתגידו שהיה בנאדם טוב, לא היה מנהיג שוחר שלום`` (רויטרס)   
"אפשר להגיד שמדינה שלמה שרויה היום בהלם", בישרה הבוקר ירדנה ארזי לצופי "קפה טלעד". אפשר, אבל זה לא יהיה ממש מדוייק. לצד דברי הפוליטיקאים שציירו את רחבעם זאבי כאדם רגיש וטוב לב וריטואלי האבל הטלוויזיוניים שנאלצנו לצפות בהם אתמול ("כאן, בכיסא הזה, ישב גנדי רק לפני 24 שעות", וגם - "ספרי לנו מה הדברים האחרונים שהוא אמר לך"), אפשר היה למצוא ברשת תגובות של אנשים שלא מיהרו לשכוח או להניח בצד את דעותיו והתבטאויותיו הפוליטיות האיש ולהיסחף אחרי הקונצנזוס בשני הערוצים הגדולים.

לא מדובר בתרביות הימניות של פורומי האקטואליה, שם, כצפוי, נעה קשת התגובות בין הלכה המדינה והלכה המולדת לבין צריך להתחיל להלום בחוזקה, אלא דווקא בפורומים שהכותבים בהם נוטים להחזיק בדעות שמאלניות. דיון בנושא תגובות השמאלנים התקיים אתמול בפורום כתוב בעיתון, שם התבקשו המגיבים לחלוק את תגובתם לרצח של אדם שעם דעותיו הפוליטיות לא הסכימו.

היו מי שבחרו להתנהג על פי המנהג של "אחרי-מות קדושים אמור", וידעו לציין כמה ממעלותיו, לדעתם: "גנדי היה דפוק. לא רק בשל דיעותיו הפוליטיות, אלא גם בגלל התנהגותו. יחד עם זאת הוא הוכיח את עצמו כדמוקרט למופת". כותבים אחרים הביעו את חששם מפני המצב שעלול להיווצר בעקבות הרצח, ומפני פעולות נקם: "בצער על הרצח עצמו, בחשש מהמרטיריזציה הוודאית שצפויה לדמותו של האיש, בחשש גדול עוד יותר ממה שחבריו החמומים של הנרצח עתידים לעולל כנקמה".
 
באותה הרוח, היה מי שביקר את שאננותו של זאבי בסירובו להיות מאובטח ע"י השב"כ, שאננות שעלתה לו בחייו, אך ייתכן שלא רק בחייו שלו: "גנדי לא רצה שישמרו עליו, אבל במותו ציווה לעוד כמה אימהות את הדמעות". כותבים אחרים, בנימה מפוכחת יותר, יצאו כנגד המגמה ששלטה אתמול באמצעי התקשורת ובקרב הפוליטיקאים לצייר את דיוקנו של זאבי באור מחמיא: "גנדי, כמה שתגידו שהיה בנאדם טוב, לא היה מנהיג שוחר שלום שהרצח סיים את חזון "הזאב והכבש" שלו".

לפני שש שנים, לאחר רצח רבין, היה הרבה יותר קשה לבקע את חומת הקונצנזוס הלאומי ומתנגדי הסכם אוסלו שניסו לטעון כי על אף שרצח פוליטי הוא דבר נורא, את דרכו של רבין היה צריך לעצור באמצעים חוקיים, נתקלו בעין עקומה מצד רוב שומעיהם ונאלצו לשמור את דעתם זו לעצמם. היום הקולות נגד הרצח אך גם נגד זאבי הפוליטיקאי נשמעים בקול רם הרבה יותר מהלחשושים שאחרי הרצח ההוא, אך כל נסיון להשוות בין תגובת אנשי הימין לאחר רצח רבין לתגובת אנשי השמאל אחרי רצח זאבי נתקל בהתקוממות די נחרצת של האחרונים על כך שאין מקום להשוואה, על אף שהדמיון בין שני המקרים גדול מכפי שהיינו רוצים להאמין.
 
גם המעבר לסאטירה או להומור שחור התרחש הפעם מהר מאוד, כמעט ללא תקופת המתנה הנגזרת מתוך אי נעימות מסויימת, וכבר בשעות הערב ניתן היה לקרוא בפורומים הודעות כאלה. זה וודאי גרם לאי נוחות או לזעזוע בקרב אלה הרואים בדרכו של רחבעם זאבי את דרכם, אך אולי אי נוחות עדיפה על קונצנזוס מזוייף.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by