ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עוד דם נשפך 

עוד דם נשפך

 
 
צביקה בשור

למרות ההבדלים המהותיים, ניתן למתוח קו אחד מחבר וברור בין ההתנקשות בין יצחק רבין להתנקשות ברחבעם זאבי: מותם של השניים, כמו גם מותם של אלפי ישראלים אחרים, לא הזיז איש מדעתו ואמונתו - ורק מעגל הדמים ממשיך במסלולו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אלא שזאבי היה היציב בין השניים. רבין, שבשנת 1988 עוד דיבר על שיבור עצמות ידיים של הפלסטינים, על הפעלת אלימות כנגד אלימות, בחר לנסות חמש שנים מאוחר יותר, משתשו עצמות הישראלים והפלסטינים מלחבול אלו באלו, דרך של הסכמה ומשא ומתן בבואו לפתור את הסכסוך האלים. עד יומו האחרון נלחם על קיום שריר של ניסיון זה, ומי יודע מה היה עולה בגורל הניסיון המשותף לו ולערפאת, אם השניים היו ממשיכים ללפות זה את ידו של זה, כפי שעשו על מדשאות הבית הלבן.

בכל הזמן הזה, ולמעשה מאז אותם ימי פלמ"ח אותם בחר זאבי להבליט ושדרכם רצה להיזכר, לא זז רחבעם זאבי ממשנתו. הים אותו הים, הערבים אותם ערבים וגנדי אותו גנדי. כמו עמוד שנתקע אל טבורו של כדור הארץ צפה זאבי בכל חבריו זזים שמאלה ועוד שמאלה, נוטשים את מורשת בן גוריון הכתובה ומפרשים אותה לקולה, בעוד שהוא עצמו נותר נטוע במקומו, צמוד לדעות הישנות שבהן החזיק. דבר לא שכנע אותו כי בעולם חל שינוי כלשהו, דומה שכל מטח יריות, כל גל הדף של מטען רק נעצו את המוט האידיאולוגי עמוק יותר ועמוק יותר במקומו.

אלא שאם בחייהם ניתן היה למצוא דימיון חיצוני רב אך בתוכם פנימה היו השניים שונים לחלוטין, כך דווקא ממותם של השניים, לכאורה בתנאים שונים לחלוטין, ניתן לגזור גזירה שווה. למרות שרבין נרצח בידי בן ארצו וזאבי נרצח בידי אויב. למרות שרבין נרצח כמנהיג מדינה וזאבי כמנהיג פלג. למרות שרבין נרצח כמוביל להסכם וזאבי כמתנגד לכזה. למרות כל אלה, בין ההתנקשות בשניים ניתן למתוח קו אחד מחבר וברור: כשם שרציחתו של רבין על ידי מתנקש קיצוני ומטורף מהימין הישראלי לא ביטלה כהוא זה את הלגיטימיות של מאבק הימין על שלמותה של ארץ ישראל, כך כדורי המתנקש של הטרוריסטים הפלסטינים אינם מטשטשים את העובדה שמדינת ישראל נוהגת מנהג כובש בתוך אוכלוסייה פלסטינית. מותם של השניים, כמו גם מותם של אלפי ישראלים אחרים, לא הזיז איש מדעתו ואמונתו. רק עוד דם נשפך.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by