ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אנתרקס באמריקה, גחלת בישראל 

אנתרקס באמריקה, גחלת בישראל

 
 
אורי ברייטמן

בעקבות הבהלה הכללית בארה"ב ואיומי בין-לאדן אודות פגיעה בישראל, החלה היערכות הסברתית בנושא חיידק האנתרקס הקטלני. עובדות יבשות, הסברים רפואיים ומידע אודות טיפולים שונים. מינהל הרפואה במשרד הבריאות פירסם לאחרונה חוזר כללי לכל בתי החולים בארץ. חלקים ממנו מתפרסמים כאן.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האנתרקס (`גחלת` בעברית) נגרמת על ידי חיידק (Bacillus anthracis), ופוגעת בבעלי חיים ובבני אדם. אנשים הבאים במגע עם בעלי חיים נושאי מחלה או תוצרים מזוהמים שלהם, עלולים לחלות בה. הזיהום מתרחש לרוב דרך העור ולעתים דרך מערכת הנשימה או העיכול.

המחלה קיימת בכל חלקי העולם, במיוחד באסיה ובאפריקה, בחלקים של דרום אמריקה ובאירופה. בעולם יש כמאה אלף עד מאתיים אלף מקרי גחלת בשנה. בישראל תואר מקרה גחלת אחרון בבן אדם בשנת 1986 ואף הוא היה גחלת עורית. תקופת הדגירה של המחלה היא בדרך כלל 1-7 ימים, אך תיתכן תקופת דגירה ארוכה יותר אפילו 60 יום. אין אף מקרה מוכח של העברת המחלה מאדם לאדם.

אחת מהתכונות הבולטות של חיידק האנתרקס היא יכולתו ליצור נבגים, המאפשרים לו לשרוד גם בתנאים קשים במצב של `תרדמת`. לכן יכולים החיידקים לשרוד שנים רבות במצב זה, ובני אדם עשויים להידבק בחיידק בעקבות חשיפה לנבגים.
 
מכתב משרדי מסוכן - אנתרקס בארה``ב
 מכתב משרדי מסוכן - אנתרקס בארה``ב   
המחלה בבני האדם מתבטאת בשלוש צורות עיקריות: העור (95 אחוזים מן המקרים), המעי ודרכי הנשימה. גחלת העור מתרחשת בעקבות חדירת נבגים דרך חתך או שריטה בעור. בעשרה עד עשרים אחוזים מהחולים הלא-מטופלים מתפשט הזיהום לבלוטות הלימפה ולדם, ונוצורת בקטרמיה וטוקסמיה. בהיעדר טיפול ימותו חולים אלה במהירות. טיפול אנטיביוטי מקטין את שיעור התמותה לאחוז אחד.

כתבת הבריאות של ה`ניו יורק טיימס` סיפרה כי נבגי האנתרקס שקיבלה במעטפת הדואר במשרדה, היו דומים לאבקת טאלק. המכתב שקיבלה לא נשא כתובת נמען. במקרה זה, עירנות היתה יכולה למנוע אסון.
 
גחלת המעי נגרמת בעקבות אכילת בשר נא, או בשר שלא בושל מספיק, של חיה נגועה בחיידק. תוך 2-5 ימים לאחר אכילת הבשר הנגוע מופיעים בחילה, הקאה, כאבי בטן וחום, ובהמשך שלשול דמי וטוקסמיה. תיתכן מחלה סוערת, המתאפיינת בסימנים של בטן חדשה, הקאות דם, מיימת ניכרת ושלשול. ללא טיפול, שיעור התמותה במקרה זה הוא של 50 אחוזים.

גחלת בדרכי הנשימה מהווה פחות מחמישה אחוזים מכל מקרי הגחלת באדם. רוב החולים שתוארו בספרות המודרנית, נחשפו לנבגים שמקורם תעשייתי. תקופת הדגירה: בין 1-7 ימים. השלב הראשון של המחלה מזכיר זיהום קל בדרכי הנשימה העליונות ומתבטא בחום נמוך, חולשה, כאב שרירים, שיעול יבש ולעתים תחושת לחץ בבית החזה. אחרי 2-3 ימים חל אמנם שיפור, אבל אז מופיעה מצוקת נשימה מלווה בקוצר נשימה, סטרידור וכיחלון. בשלב השני לוקה החולה בהזעה מרובה, תשישות קיצונית וכאב בבית החזה. ייתכנו אובדן-הכרה ופירכוסים. הלם ומוות מתרחשים בדרך כלל תוך 24-36 שעות מתחילת המצוקה הנשימתית. שיעור התמותה ללא טיפול מוערך בתשעים וחמישה אחוזים.

אבחון גחלת של דרכי הנשימה קשה, מכיוון שהתסמינים הראשוניים הינם דמויי שפעת. פניצילין הוא הטיפול השכיח בגחלת העור. במקרים של זנים העמידים לפניצילין, נדרש טיפול בתכשירים אנטיביוטיים מסוגים אחרים (טטרציקלינים, אריתרומיצין או כלוראמפניקול). תרופות נוספות שנמצאו יעילות: ציפרופלוקסאצין, גנטאמיצין, ואנקומיצין, קלינדאמיצין, אימפנם ועוד. אין דיווחים על יישום קליני של תרופות אלו. חשיבות עיתוי התחלת הטיפול - גבוהה. טיפול בפניצילין לפני השלב הקליני הסוער אמור להציל ממוות.

מניעת המחלה אפשרית רק על ידי הרכבת חיסון. ניתן למנוע את המחלה גם לאחר חשיפה לחיידק (אך טרם הופעת סימנים קליניים) על ידי שימוש בתכשירים אנטיביוטיים. גחלת בדרכי הנשימה היא מצב ייחודי, שבו נמצא שמתן אנטיביוטיקה אינו מקנה מיגון מספק, ולכן יש להוסיף לאנטיביוטיקה גם הרכבת חיסון כחלק ממערך המניעה שאחר חשיפה.

* * *
 
 

קישורים

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by