ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המלחמה הראשונה של המאה 

המלחמה הראשונה של המאה

 
 
אוטו כץ

עם יציאתה הצפויה של האיקס-בוקס, קונסולת המשחקים המדוברת כל כך של מיקרוסופט, נערכות שתי יריבותיה, סוני ונינטנדו, לקרב שבו המפסידה לא תשרוד. כמה ישימו את קרן ההשתלמות שלהם נגד הקופסא של ביל גייטס?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ערס חדש בשכונה. האיקס-בוקס של מיקרוסופט
 ערס חדש בשכונה. האיקס-בוקס של מיקרוסופט   
עכשיו, סוף סוף, זה מגיע. בחודש הבא, אחרי ציפיות וספקולציות של שנים, אחרי השקעת מאות שנות אדם במעבדות סודיות ביותר באירופה, ארה"ב ובעיקר יפן, ואחרי שמתמודד אחד בקרב כבר הספיק להופיע בזירה, לזהור לכמה שניות, ולהגרר לקרב מאסף נואש, תפתח אחת המערכות הכלכליות המרתקות של השנה בדיוק בזמן לכריסמס - הקרב על הסלון של כולנו.

סוני, עם הפלייסטיישן 2 ("קופסת הנעליים" בפי העם, על שום העיצוב הגמלוני); נינטנדו, עם "הגיימקיוב" (פלטפורמת המשחקים הקטנה והחמודה ביותר שיוצרה אי פעם); וכמובן, הערס החדש בשכונה, מיקרוסופט הבלתי נלאית עם האיקס-בוקס שלה, יגיעו סוף סוף, ושוק הבידור הדיגיטלי ישתנה לנצח.
 

אוגה בוגה

אני? מחורבן2 Klonoa ? לפלייסטיישן
 אני? מחורבן2 Klonoa ? לפלייסטיישן   
הקרב יהיה שקול עד קצה קצהו של הפוליגון האחרון, ולכולם יש המון מה להפסיד - ניצחון בקרב משמעותו רווחים של מיליארדים ודריסת רגל באחוז עצום של בתי האב בעולם המערבי. הפסד, כפי שניסיון העבר מלמד, משמעותו פיטורים המוניים, התרסקות מניות וחתיכה בבשר החי. עוד לפני שמיקרוסופט, שאותה באמת אין צורך להציג, ונינטנדו, חברה שהחלה כיצרנית קלפי משחק בתחילת המאה והפכה לאימפריית בידור ממוחשב (ובשנים האחרונות חזרה למקורותיה, עם "פוקימון" האיום), החלו למכור עותק אחד, סוני כבר הספיקה לנצח יריב אחד.

ה``דרימקאסט``" של סגה, באמת מכונת משחקים מדהימה, שסבלה מקמפיין שיווקי מחורבן ומיציאה מוקדמת מדי לשוק (יש דבר כזה), יצאה כנראה מהתמונה, לא לפני שהספיקה להציג לעולם את ``אוגה בוגה`` ו``סמבה דה אמיגו``, אולי משחקי המולטי-פלייר הטובים ביותר מאז ומעולם.

אם הדרימקאסט היא הפועל ת"א של פלטפורמות המשחקים - זאת שכולם אוהבים לאהוב אבל איכשהו תמיד נדפקת בסוף - הרי שסוני, על דורסנותה היהירה ותהילת העבר שלה, היא מכבי של הליגה. אלא שגם מכביסטים מפשלים, וגם אם קשה מאוד לכנות מכירות של יותר 2 מיליון יחידות פלייסטיישן 2 במהירות הבזק "אכזבה", הרי שגם המפץ הגדול שכולם ציפו לו ("העולם ישתנה לנצח!", ציווח אחד מנציגי סוני במסיבת ההשקה ששודרה בכל רשתות הטלוויזיה הגדולות בארה"ב), בהחלט לא הגיע. עדיין לא יצאה למכונה הזו אפילו להיט אחד שיעשה כבוד ליכולות הטכנולוגיות שלה, וכבר הספיקו לצאת לשוק כמה משחקים ממש מחורבנים.
 

הכסף של פיקאצ'ו

נראה לי הייתי עושה לעצמי טובה. הקונסולה האלגנטית של נינטנדו
 נראה לי הייתי עושה לעצמי טובה. הקונסולה האלגנטית של נינטנדו   
עכשיו, בלי יתרון הפתיחה המשמעותי, צריכה הקונסולה של סוני להתכונן להתמודדות עם המתחרים האמיתיים: הרבה מיקרוסופט, ורק מעט נינטנדו. למרות שאף אחד לא יודע לעשות משחקים כמו נינטנדו, הרי שהסיכויים נוטים לרעתה: אם בשנים עברו היא הייתה צריכה להתמודד עם חברות בינוניות פלוס כמו סגה וחטיבת המשחקים הצנועה דאז של סוני, הרי שבסיבוב הזה היא תעמוד מול כוחות גדולים בהרבה. כיום מניבה חטיבת הפלייסטיישן יותר מ-40 אחוז מרווחי סוני - כנראה קונגלומרט הבידור הגדול על הפלנטה - ומיקרוסופט, טוב, היא מיקרוסופט. מכל בחינה מעשית, לשתי החברות האלה יש, פשוטו כמשמעו, מאגר בלתי נדלה של כסף להשקיע בשיווק ובפיתוח. לנינטנדו יש את הרווחים מפיקאצ`ו. זה לא מעט, אבל בכלל לא בטוח שזה יספיק.
 
 
Amped לאיקס-בוקס. לא נראה רע מדי
 Amped לאיקס-בוקס. לא נראה רע מדי   
האיקס-בוקס של מיקרוסופט, מעין בית"ר ירושלים של ליגת העל המצומצמת הזו, תצא לשוק ב-8 בנובמבר (קצת יותר משבוע לפני הגיימקיוב), וכל עותקי ההשקה נמכרו מראש תוך רבע שעה מהשנייה שהתמנון מרדמונד התחיל לקבל הזמנות. מחיר המכשיר, שגודלו עולה על זה של הווידאו שלכם, יעמוד על 300 דולר, בערך כמחירן של הפלטפורמות האחרות. למרות הספקולציות המוקדמות, תאימות מלאה למשחקי PC לא תהיה, וגם הצפייה בסרטי DVD תדרוש תוספת מחיר משמעותית של בערך 30 דולר. אבל, אומרים כמה אנאליסטים, למרות החסרונות הללו ולמרות היסטוריה לא מבטיחה במיוחד בתחום משחקי המחשב, קשה לחשוב על שדה תחרות דיגיטלי שמיקרוסופט היא לא הפייבוריטית האוטומטית בו, ופלטפורמות משחקים אינן שונות.

סוני מקווה שהפלייסטיישן 2 יספיק לצבור קצת יותר תאוצה עד לתחילת שיווק האיקס-בוקס, ונינטנדו, כאמור, מקווה להסתמך בעיקר על המוניטין שלה כיצרנית משחקים מצויינת, ממריו ועד זלדה. בינתיים היא תפסה שלטון מוחלט בשוק שבאמת מתאים לה - גיימבוי אדוונס: מכונת משחק ניידת, שנראית כמו צעצועי דונקי-קונג האלקטרוניים מהאייטיז ומוכרת כמו משוגעת. בצדק. הגרפיקה נהדרת, הגיוון עצום, והבעיה האמיתית היחידה - מסך מאוד כהה, שמקשה לשחק בכל מקום שאין בו אורות ניאון בוהקים - אמורה להפתר בקרוב על ידי הוספת פנס מיוחד, שיימכר בפחות ממאה שקל (הפלטפורמה עצמה עולה בארץ כ-1000 שקל).
 

רק שיהיו משחקים מגניבים לכולם

אבל מעבר ליכולות טכניות, שיווק, משחקים וגב פיננסי שרירי, האיקס פקטור - אותו משתנה שבינתיים לפחות איש לא שם אליו - הוא קלות ההעתקה של מדיה. לפני שדעכו לגמרי, זכו מכירותיו של ה"דרימקאסט" של סגה לקפיצה דרמטית. אנאליסטים שתהו מה פשר הליבלוב המאוחר, מצאו שהאחראים לו הם חבורת האקרים בשם "Glass Dog", שפרצו את ההגנה המובנית של ה-Gd-Rom, הדיסק המיוחד שעליו נצרבים משחקי דרימקאסט. צרכנים שידעו שיוכלו להוריד מהאינטרנט בחינם משחקי דרימקאסט, רצו לחנות לקנות את המכשיר. פרדוקסלית, יכול מאוד להיות שהמתחרה עם ההגנות האנטי-פיראטיות החלשות ביותר, יצא כשידו על העליונה.

הבעיה של מיקרוסופט, סוני ונינטנדו עם התסריט הזה היא שהרווחים האמיתיים בשוק מגיעים מהמשחקים, ולא מהפלטפורמה. עושה רושם שכל מה שצריך זה כמה חבר`ה בני 16 עם מספיק שכל ויותר מדי זמן, ואפילו פורמטים יחודיים כמו ה-Gd-Rom של סגה או פורמט המיני-דיסקים החדש של הגיימקיוב, נופלים חלל. "אבל כל זה לא משנה", טוען R&R, "יועץ קראקינג ראשי" לקבוצת "Glass Dog", וכנראה ילד מתוק בן 14 שבסך הכל רוצה לחזור הביתה בשלום עם ימבה משחקים ביד. "אני בטוח שהחברות הענקיות האלה ימצאו דרך להרוויח - דרך שירותים אינטרנטיים, למשל. מה שחשוב באמת זה שיהיו משחקים מגניבים לכולם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by