ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ובינתיים באינטרנט - מלחמה 

ובינתיים באינטרנט - מלחמה

 
 

קרטלי הבידור הבינלואמי מנצלים את מסך העשן האפגני, כדי לסמן אותנו כמטרות ישירות לחמסנות המפלצתית שלהם. כמו שזה נראה כרגע, לא ירחק היום בו יגיעו גם אלינו השוטרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מפקדת גרוקסטר באיים הקריביים. אין מדובר בכדורגלן דני
 מפקדת גרוקסטר באיים הקריביים. אין מדובר בכדורגלן דני   
ידענו שזה יקרה. כתבנו שזה יקרה. ועכשיו זה קורה: מלחמה. קצת מוזר לקרוא לזה ככה, כשאפגניסטן ירוקה ומפוקסלת על מסכי הטלוויזיה שלנו. אבל זה בדיוק מה שזה: קרטלי הבידור הבינלאומי יוצאים למלחמת עולם. נגד מי? נגדכם, כמובן. המונופולים ההוליוודיים וחברות התקליטים הגדולות מריצים עכשיו כמה מהלכים זדוניים, כשמאות מליוני צרכני בידור מסומנים כמטרה וקורבן, בחסות העשן המיתמר מניו-יורק וקאבול, בתקווה שאף אחד לא ישים לב.

הקטע העצוב הוא שזה כנראה יעבוד. למי יש בכלל כוח או חשק להתעסק בזכויות שימוש הוגן, זכויות יוצרים ו-mp3ים כשהשמיים נופלים? לנו, למשל, לא ממש. אבל למונופולי הבידור והמידע דווקא כן. הם עורכים ועידות פסגה סודיות, הם מתכננים אסטרטגיות תקיפה, הם בודקים ללא הרף טכנולוגיות חדשות. הם יודעים בדיוק מה הם עושים, שלא יהיה ספק.

הטעות הכי גדולה שלנו, כצרכני מדיה דיגיטלית מתקדמים, היא להאמין שמונופולי הבידור מנוהלים בידי חבורה של מטומטמים שלא יבדילו בין מודם לטוסטר-אובן גם אם ידפקו להם אותם בראש. נכון שהמהפכה הדיגיטלית שלנו תפסה אותם עם המכנסיים למטה, לובשים את התחתונים של המזכירה הבלונדינית סו-טו-ספיק, אבל הם התעשתו מהר מאוד. עכשיו הם לא במגננה, כמו בעידן נאפסטר. עכשיו הם תוקפים בכל החזיתות. ובכל הכוח.
 

הם מתייחסים לקאזאה כמו לאובייקט

על מה שיקרה לכם את תכניסו את האיש הזה הביתה, בהמשך
 על מה שיקרה לכם את תכניסו את האיש הזה הביתה, בהמשך   
בטח כבר שמעתם (או שהקלקתם על הלינק האחרון): חברות התקליטים הגדולות ואולפני הקולנוע הגדולים מגישים תביעת ענק נגד קאזאה, מורפאוס וגרוקסטר, שלוש תוכנות P2P המחוברות ביניהן לרשת אחת גדולה ושמחה. יחד הן משרתות כ-10 מיליון משתמשים בעולם, יותר מחצי מיליון מהם און-ליין בכל רגע נתון, חולקים מאות אלפי ג`יגהבייטים של מוזיקה, סרטים ותוכנות. אבל לא לעוד הרבה זמן.

כמו שאתם אולי זוכרים מדיווחים קודמים של "המהפכה", קאזאה-מורפאוס מבוססות על טכנולוגיית פאסט-טראק, השמה אותן הרחק מהישג ידם של הקרטלים. רק שבעיתוי בעייתי, צצה לה תוכנת קוד-פתוח בשם גיפט, שמתעלקת על קאזאה-מורפיאוס ומחקה אותן במדוייק. כדי לחסום את גיפט החליטו אנשי פאסט-טראק, בצעד טיפשי, לנווט את התנועה בקאזאה-מורפיאוס דרך שרת מרכזי. עכשיו קרטלי המוזיקה והקולנוע יכולים לנעוץ בהם שיניים.

מצויידים בתקדימים מנצחונותיהם המשפטיים על נאפסטר וסקאוור, ירמסו מונופולי הבידור את היורשות הפופולריות בכתישה משפטית שיטתית ומתמשכת. יהיה מעניין לראות איך יגיבו בקאזאה (חברה הולנדית) ובגרוקסטר (חברה הממוקמת באיים הקאריבים) לתביעה אמריקאית, אבל אלא אם כן יקרה משהו באמת מפתיע, סיפור נאפסטר יחזור על עצמו בדייקנות: הקרטל יקרע את מורפאוס-קאזאה לגזרים וישתלט עליהן מבפנים.

הדבר היחיד שישתנה הוא שיהיה לנו פחות איכפת. אפילו לא נמחה דמעה. נדהר הלאה. אודיו-גלאקסי, איי-מש, בר-שר, אופן-נאפ. לא חסרות אופציות. משהו חדש בטח יצוץ. כאילו, אין בעיה. הבעיה היחידה עם זה היא שדווקא יש בעיה.
 

אבא, תתלבש, המשטרה בדלת

כל ניסיון לעצור החלפות קבצים באינטרנט הוא טיפשי מיסודו, וקרטלי הבידור יודעים את זה. יש לנו כאן עסק עם אחלה מסך עשן. בעוד כל תשומת הלב התקשורתית מוענקת לקרבות נגד תוכנות P2P "פליליות" ו"פיראטיות", כובשות סוני-AOL-וורנר-דיסני-מיקרוסופט-יוניברסל ושות` חזיתות אחרות כמעט לגמרי ללא התנגדות. כשהציבור הרחב יגלה מה קרה, יהיה מאוחר מדי. כי העתיד קורה עכשיו.

דוגמא עממית: מי שיקנה את הדיסק החדש של אן`סינק או את הסינגל החדש של מייקל ג`קסון, יגלה שאל הזוועה המוזיקלית התווספה תפלצת בונוס: את הדיסקים האלה אי אפשר להעתיק, גם לא לצורך גיבוי תמים, ובמקרים מסויימים לא ניתן אפילו להאזין להם דרך כונן הסי.די-רום של המחשב. חברות התקליטים רוצות לקבוע לכם לא רק מה תשמעו וכמה יעלה לכם התענוג, אלא גם איפה ואיך תעשו את זה. וכל זה קורה בשקט. בדממה.

מסובך להסביר איך פועלות טכנולוגיות אנטי-צריבה והעתקה. מסובך עוד יותר להסביר את הדרכים לעקוף אותן, שקיימות כמעט תמיד. ולכן "התקשורת" גם לא מתעסקת בזה. "התקשורת", להזכירכם, שייכת במידה רבה בדיוק לאותם מונופולים וקרטלים. את המאמץ הטכנולוגי הכמעט-חשאי הזה מלווה קמפיין שתדלנות פוליטי מפחיד, וגם עליו לא תשמעו יותר מדי בתקשורת.

אבל יום אחד יגיעו אלינו הביתה שוטרים במדים, ויסבירו בידידותיות שיש חוק חדש, קוראים לו SSSCA (סססק"א?! זה לא קבוצת כדורסל רוסית?) והוא אומר בין היתר שבכל מחשב, וידאו, טלוויזיה, מערכת סטריאופונית או מכשיר דיגיטלי אחר, צריך להיות שבב אלקטרוני המונע הקרנה, האזנה והעתקה של תוכן מוגן בזכויות "יוצרים". יהיו לכם שתי אופציות: לקנות הכל מחדש, או ללכת לכלא. יכול להיות שאז נבין מה עשו לנו ומה לקחו לנו. יכול להיות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by