ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
טבילת האש של הרשת 

טבילת האש של הרשת

 
 
דביר וולק

התקפת הטרור על ארצות-הברית היתה למעשה הפעם הראשונה בה שיחקה הרשת תפקיד מרכזי באירוע תקשורתי בקנה מידה ענק. מצד אחד, נחשפו החולשות שלה, כשאתרי החדשות הגדולים התמוטטו. מצד שני, עבור האנשים שנותרו לכודים במשרדים במנהטן, האי-מייל היה אמצעי התקשורת היחיד כמעט. והמסקנה: האינטרנט לא יכול להתחרות בסי.אן.אן, אבל זה לא אומר שהוא לא חיוני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם גורדי השחקים של הרשת התמוטטו. עדכוני חדשות בשער של יאהו!
 גם גורדי השחקים של הרשת התמוטטו. עדכוני חדשות בשער של יאהו!   

לכתוב פתיחה לכתבה הזאת שיתאר כמה חסרי תקדים האירועים שאירעו אתמול וכמה העולם עדיין לא מצליח לעכל את מה שקרה, יהיה - איך לומר - מעט מגוחך. מן הסתם רוב מי שקורא את הכתבה הזו עקב בדריכות אחרי ההתפתחויות אתמול, וימשיך לראות את הלופ הלא יאומן של המטוס השני מתנגש בבנייני התאומים מכל זווית אפשרית עוד עשרות פעמים. ההלם של האירועים בניו-יורק הכניס את כל העולם לשוק תקשורתי מלכד, שאולי היו כמוהו כמה בהיסטוריה - מלחמת המפרץ, מלחמת העולם השניה, ההתנקשות בקנדי - אבל היה בו גם משהו חדש: לראשונה, היתה הרשת מעורבת במשחק התקשורתי, כשאירוע בקנה מידה גלובלי חסר תקדים ממקד את כל תשומת הלב של העולם לנקודה אחת ברגע אחד.

ובדיוק כפי שהאירועים של אתמול היו חסרי תקדים עבור אמריקה והעולם, חושפים נקודות תורפה ובלבול בכל המערכות האפשריות - כך הם חשפו את חולשות הרשת בשניות, כשגורדי שחקים וירטואליים כמו יאהו! וסי.אן.אן התרסקו למשך שעות ארוכות (ואחר כך עלו במתכונת מצומצמת במיוחד) - אבל גם הדגישו את החיוניות שלה כאמצעי תקשורת.
 

היה פיגוע? היה פיגוע?

ניו-יורק בוערת. הכאוס עבר מהר מאוד גם לרשת (רויטרס)
 ניו-יורק בוערת. הכאוס עבר מהר מאוד גם לרשת (רויטרס)   
שוכני הרשת של ישראל כבר מכירים את התרגולת: הרדיו מודיע על פיגוע המוני, כל מי שנמצא במשרד נכנס ל-ynet או לאחד מאתרי החדשות האחרים כדי להתעדכן בפרטים האחרונים ("היה פיגוע? היה פיגוע?"), ובתוך דקות אחדות אין כמעט יותר אתרי חדשות פעילים בארץ, למשך כרבע שעה עד חצי שעה.

אבל עבור הרשת האמריקאית, שהיא בעצם גם מרכז האינטרנט העולמי, זאת תופעה חסרת תקדים: תוך עשר דקות מהדיווח הראשוני בסי.אן.אן, החלו אתרי החדשות האמריקאים הגדולים לקרוס בזה אחר זה, כאילו אין מאחוריהם מערכי שרתים מפלצתיים עם גיבויים בכל העולם: יאהו!, סי.אן.אן, רויטרס, אפילו הבי.בי.סי - מי שרצה למצוא פיסת מידע באתרים הגדולים, פשוט נשאר ללא מענה במשך דקות ארוכות.

גם אתריהן של חברות התעופה השונות בארצות-הברית קרסו מהר מאוד בלחץ הגולשים שביקשו לברר אילו טיסות נעדרות, אילו נחתו ואיפה. הפורטל של עיריית ניו-יורק קרא לתושבים להתרחק מהמקום, ולכל מי שקשור איכשהו לשירותי חירום להגיע עכשיו ומיד למנהטן. הכאוס ששרר בארצות-הברית, ובתקשורת העולמית כולה, הורגש טוב מאוד גם ברשת.

הסטטיסטיקות מספרות על עליה של עשרות עד מאות אחוזים בתנועה ברשת בשעות שלאחר ההתקפה על ניו-יורק וושינגטון. וזה, עוד לפני שדיברנו על הפגיעה בתשתיות ובתקשורת בניו-יורק עצמה, שמהווה את אחד ממרכזי העצבים הגדולים ביותר של האינטרנט כולה.
 

שעתם הגדולה של הגיקים

איזה סיכוי יש לאינטרנט מול שידור ישיר כזה?
 איזה סיכוי יש לאינטרנט מול שידור ישיר כזה?   
אבל זו היתה שעתם הגדולה של האתרים הקטנים יותר. דווקא אתרי ההיי-טק והמחשבים האמריקאים הם אלה שהצליחו להרים סיקורים מהירים ואמינים (יחסית לבלאגן הכללי) בזמן הקצר ביותר. אתר הקהילות הגיקי סלאשדוט, למשל, שבימים כתיקונם עוסק בשערו בגירסה חדשה ללינוקס, התחיל להעביר דיווחים בזמן אמת, מה שהביא לקפיצה של מאות אחוזים ברייטינג שלו - אבל הצליח לעמוד בפרץ.

"בדרך כלל אני אפילו לא אשקול להכניס דיווחים כאלה באתר, אבל אני חורג ממנהגי הפעם, פשוט כי אני לא מצליח להשיג חדשות דרך שום אתר רגיל", הסביר בפשטות עורך סלאשדוט, רוב מאלדה, בהודעה שפרסם באתר. גם אתר החדשות של וויירד לא פיגר הרבה אחריו והביא סיקור של האירועים, כולל ראיונות עם עובדים בבניינים סמוכים שחזו בזוועה מקרוב.

כמובן שהיתה זו סי.אן.אן הטלוויזיונית שלקחה את כל הקלפים עם הסיקור החי האובססיבי, והלופים הכמעט פורנוגרפיים של המטוס המתרסק, הבניינים הבוערים, ההתמוטטות. ברגע כל כך קולנועי (תגידו, אתם בטוחים שאלה לא סיקוונסים מארמגדון או משהו כזה?), מה כבר יש לאינטרנט להציע לקהל הצמא? הרי כל הדיווחים, כמעט בכל אתרי החדשות בעולם, הוזנו ישירות מסי.אן.אן. על סטרימים עלובים של וידאו בכלל לא היה מה לדבר.

סיכמו את זה טוב ביותר אנשי גוגל, שפשוט המליצו לגולשים על גבי שער האתר לעזוב את האינטרנט ולפתוח רדיו וטלוויזיה.
 
 

כשאין טלפון, משתמשים באי-מייל

אני אגיד לכם מה היה לאינטרנט להציע. בדיוק כפי שהחיסרון הטכני הכי גדול של האינטרנט - חוסר היכולת לשדר פיסת מידע אחת למיליוני משתמשים והצורך לשכפל אותה עבור כל משתמש - נגלה אתמול במלוא חומרתו, כך גם הובלט היתרון הכי גדול שלה: תקשורת מיידית וגלובלית. בשעות שאחרי ההתקפה, הדרך היחידה, פחות או יותר, לתקשר עם מי שנמצא באזור מנהטן וניו-יורק כולה, היתה און-ליין.

עשרות אלפי האנשים שנלכדו בבניינים הסמוכים לאזור ההתרסקות, גילו שמכיוון שטלפונים אין, ולצאת לרחובות לא תמיד אפשרי, התקשורת הטובה ביותר שלהם עם העולם החיצון היא התקשורת האינטרנטית. "מהר מאוד גילינו שהאי-מייל עובד הכי טוב", סיפר אתמול טימותי ברוקס, עובד בבניין סמוך, בראיון (דרך אי-מייל, כמובן) לאתר חדשות ההיי-טק וויירד ניוז. "אני משתמש בתוכנת מסרים מיידיים כדי לתקשר עם החברים שלי, ודרכם אני מצליח ליצור קשר עקיף עם משפחתי", סיפר ברוקס, עובד בחברת ייעוץ אסטרטגי לחברות אינטרנט שנתקע במשרדו בקומה ה-27 בוול סטריט, מרחק של 10 רחובות מבנייני התאומים שהתמוטטו, אתמול בערב.

עובד בחברת היי-טק ישראלית עם משרדים בניו-יורק, מספר כי כדי לאפשר לעובדים בסניף הניו-יורקי של החברה להתעדכן באירועים, הם דאגו לשלוח להם באי-מייל את הלינק לשידור הישיר באתר של הערוץ הראשון. באופן אירוני, מסתבר שזה היה הדיווח החי היחיד אליו ניתן היה להגיע משם אתמול. "באותה הזדמנות גם הזכרנו להם מה הם תמיד אומרים לנו אחרי פיגועים - שאנחנו רוצים לבוא לניו-יורק, אבל מסוכן שם", מספר אותו איש היי-טק, "אבל הם לא ממש העריכו את ההומור השחור".

בכל רחבי העולם, בפורומים, בחדרי צ`ט, באתרים פרטיים, ברשימות דיוור, באתרי חדשות עצמאיים ובכל מקום אחר ברשת - אנשים החליפו אינפורמציה, דעות, וניסו לתקשר אחד עם השני. באירועים הקיצוניים של אתמול, הודגש בצורה החדה ביותר מקומה של הרשת במפת התקשורת החדשה - כמשלימה של הטלוויזיה בתקשור בין אישי, בעיתונות עצמאית של בודדים, ובהפצה מהירה מידע. אם מישהו היה צריך עוד הוכחה שהאינטרנט זה לא טלוויזיה, הוא קיבל אותה אתמול. ואם מישהו היה צריך עוד הוכחה שהרשת הפכה להיות כלי תקשורתי הכרחי לקיום היום-יומי שלנו, הוא קיבל הוכחה לא פחות חותכת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by