ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלאכי שרת 

מלאכי שרת

 
 
כרמל ויסמן

מתנדבי אתר סה"ר - סיוע והקשבה ברשת - עושים לעיתים את ההבדל בין סיומם הטראגיים של חיים צעירים, לבין תקווה חדשה של גולש במשבר. בסיוע המשטרה ואנשי מקצוע, הם מושיטים עזרה ראשונה נפשית באמצעות האינטרנט, לגולשים שקשה להם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יותר מ-7500 בני אדם במצוקה נעזרו בשירותי האתר
 יותר מ-7500 בני אדם במצוקה נעזרו בשירותי האתר   
עם גיוסו לצה"ל נקלע ערן אדרת ז"ל למשבר נפשי עמוק. בתור גולש ותיק ועתיר ניסיון, הוא ציפה מהחברים הוירטואליים שצבר לאורך שנותיו ברשת יעודדו אותו ויוציאו אותו מהמשבר. במקום זאת, הוא מצא ברשת אנשים שייעצו לו באופן מדויק ואכזרי כיצד להתאבד. בינואר 2000, שנתיים אחרי שאיבד עצמו לדעת, הקים אביו, אבשלום אדרת, סמנכ"ל בחברת היי-טק, את עמותת אשנ"ב (אנשים לשימוש נבון באינטרנט), ששמה לה למטרה להלחם בהשפעות השליליות של האינטרנט על הגולשים.

"הנוער מבלה באינטרנט שעות ואין לנו מושג מה הם עושים שם" אומר אבשלום, הנחוש בדעתו למנוע צער דומה מהורים אחרים. "הרשת מעוררת תרבות קלוקלת, יצרים אפלים, אתרי שטנה, ניצול ופיתוי ילדים ופגיעה בחיי אדם. קהילות וירטואליות מצליחות נהרסו מזה ונפגעו האפשרויות לשימוש חיובי ברשת".

לא בכדי, הפרוייקט הראשון של עמותת אשנ"ב הוא אתר סה"ר (סיוע והקשבה ברשת), מרכז לתמיכה נפשית וסיוע אונליין, הפועל בהתנדבות למניעת התאבדויות. "בגלל המאפיינים התקשורתיים האנונימיים במקומות מפגש ברשת, שופכים אנשים רבים את ליבם ומתחלקים בקשייהם - זוהי נקודת המוצא של סה"ר" מסביר פרופסור עזי ברק, מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה וממייסדי סה"ר. "החל מאמצע שנת 2000 יצרנו קשר עם מפרסמי הודעות התאבדות בפורומים ובפברואר 2001 החל האתר לפעול בצורה מלאה. עד היום נעזרו בנו למעלה מ-7500 בני אדם. ביום ממוצע מבקרים באתר כ-120 גולשים ומתנהלות כ-15-20 שיחות תמיכה".
 

מצילים חיים

פניות חירום נענות מסביב לשעון. פרט מתוך עבודה של אמיל נולדה
 פניות חירום נענות מסביב לשעון. פרט מתוך עבודה של אמיל נולדה   
מתנדבי סה"ר עומדים לרשות הגולשים בצ`ט אישי או אייסיקיו במשך 4 שעות ביממה, מ-20:00 ועד חצות, כאשר פניות חירום נענות מסביב לשעון. בנוסף, מאיישים אנשי סה"ר את הפורומים של האתר, המפוצלים לפי גילאים. "המתנדבים שלנו באים ממקצועות טיפוליים, מקרב אנשי חינוך ומתנדבי ארגוני סיוע אחרים. הם עוברים תהליך הכשרה בן ארבעה חודשים, ואחר כך עובדים תחת פיקוח והדרכה של אנשי מקצוע" מספרת אילנה סובול, מנהלת סה"ר וסטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה באוניברסיטת ת"א. "אנחנו ארגון וירטואלי לחלוטין, כולם עובדים מהבית, אך כל השיחות שלנו עם הפונים נשמרות בלוגים".

"הבעיה הגדולה של סה"ר", מעיד פרופסור ברק, "היא אחד מתחלואי האנונימיות ברשת: ניצול לרעה של האתר והטרדת שווא של המתנדבים, על חשבון הפונים האמיתיים". עם זאת, אנשי סה"ר נטלו לא פעם חלק במבצעי הצלת חיי אדם, בעקבות פניות לאתר.

על מנת לאתר פונה אלמוני במצוקה, נעזרים אנשי סה"ר במחלק עברות מחשב של משטרת ישראל. "טיפלנו באיומי התאבדות ברשת עוד לפני שסה"ר הוקמה", מספר פקד אייל שרון, קצין המודיעין של מחלק עברות מחשב במשטרה. "כיום אנו עובדים בשיתוף פעולה צמוד עמם. כשהם פונים אלינו אנו מאתרים את זהות הגולש בכלים הטכניים העומדים לרשותנו ומפנים אליו את ניידת המשטרה הסמוכה למקום".

פקד שרון מקדיש חלק ניכר מזמנו לגלישה ברשת, גם בשעות הפנאי, ואף היה מעורב אישית במבצעי הצלה של גולשים. "ערב אחד נתקלתי באחד הפורומים בנער ששוחח על אפשרות התאבדות והשאיר מספר אייסיקיו", הוא מספר. "אותו ערב היו בעיות בשרת של אייסיקיו והתקשינו לאתר את מקום הימצאו של הנער. שוחחתי עמו באייסיקיו, תוך שהאנשים שלנו נאבקים בבעיות הטכניות ומנסים לאתרו. הוא לא ידע שהוא מדבר עם שוטר, אבל זה היה מספר האייסיקיו הפרטי שלי ופרטי המלאים היו בו, מעולם לא התחזיתי".

"בשלב מסוים הנער הלך לישון" ממשיך פקד שרון. "שוטרי הניידת וכוננית הרווחה שהגיעו לביתו דיברו עם האב וזה התחייב לקחת אותו לבדיקה פסיכיאטרית על הבוקר. למחרת נודע לנו שהילד אושפז עם נטיות אובדניות קשות".
 

המשברים הם אותם משברים

שרון מספר עוד על בחורה שנמצאה בדירתה לאחר שבלעה 100 כדורי אספירין, בעקבות הודעה חד פעמית שכתבה בפורום של סה"ר. "בקהילה הכירו אותה וידעו שהיא גרה בדירה שכורה, אך הסתבר שהיא שלחה את ההודעה מדירה אחרת. לבסוף הניידת הגיעה להוריה ויחד איתם נסעו לדירתה והצילו את חייה".

פקד שרון מעיד על כמה עשרות מקרים בהם נשלחה ניידת לבתיהם של גולשים אנונימיים, כאשר בשלושה מתוכם הוא יודע בוודאות שחייהם ניצלו. במקרה שארע ממש לאחרונה, סיפר קטין בפורום בו גלש כי בלע 35 כדורים והוא מחכה לראות מה יקרה. מישהו הפנה את תשומת ליבו של שרון להודעה, הקטין אותר מייד וחייו ניצלו. "אנחנו מאתרים גולש אנונימי רק כשיש חשש לבטחון המדינה או חיי אדם" מרגיע שרון, אך מוסיף אזהרה מרומזת: "היו מקרים שניסו לעבוד עלינו ופרסמו הודעות סרק. גם אליהם אנחנו מגיעים".

מלבד סה"ר פועלים ברשת עוד מספר אתרים קטנים, בדרך כלל של פסיכולוגים הפועלים באופן פרטי, העוסקים במניעת התאבדויות. פקד שרון סבור כי מוטב לכולם להתאחד תחת קורת גג אחת, מפני שכלי האיתור והידע של סה"ר מאפשרים תגובה מהירה יותר. בינתיים, הוא מקווה ליצור שיתוף פעולה מודיעיני וטכני, להצלבת מידע בין האתרים השונים.

"אם רק תדברו, תופתעו לגלות עד כמה המשברים שאתם עוברים מוכרים לאחרים" מסכמת אילנה סובול, בפניה לגולשים. "לא חייבים להשאר לבד. הבדידות כשלעצמה היא גורם סיכון. במצב אובדני לא רואים פתרונות, אבל כשמתחילים לדבר זה מתבהר. רק תדברו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by