ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קהילה של אשה אחת 

קהילה של אשה אחת

 
 
שקד

כמה זהויות שונות יש לכם ברשת? האם 17 זהויות שונות זה פיצול אישיות? ואם לכולם יש כל כך הרבה זהויות, יכול להיות שיש רק 30 גולשים בארץ (ופיצוצית שכבה עם כולם)? סקס והרשת, הפעם עם חומר למחשבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
``יש בתוכי כל כך הרבה ויכוחים פנימיים בכל כך הרבה נושאים, שזה בכלל מזוייף בעיני שאני ישות אחת``
 ``יש בתוכי כל כך הרבה ויכוחים פנימיים בכל כך הרבה נושאים, שזה בכלל מזוייף בעיני שאני ישות אחת``   


הכרתי את דלית בפורום "אוכל". עד מהרה, התחבבנו אחת על השניה כל כך, שהסגרתי לידיה את סודות המדינה של קמבודיה להכנת עוגת דלעת עם קרם קוקוס; מתכון שהחברות שלי והאמהות שלהן עינו אותי בגללו כששבתי מהמזרח, ולא נשברתי. כשדרשתי מדלית סוד אפל משלה בתמורה, התכוונתי למתכון אקזוטי. הווידוי שקיבלתי היה בלתי צפוי בעליל.

היא ביקשה שנעשה את זה פנים אל פנים, במסעדה מקסימה שהיא רצתה לשתף אותי בסוד קיומה והיא לא בזבזה זמן. עוד לפני שמרק הדלעת הגיע לשולחן, היא שאלה: "את מכירה את צילה מהפורום, שתמיד נותנת מתכונים לתרופות סבתא? ואת נאור, הגבר הנאור והבשלן, שכולן קוראות לו `גבר העתיד`? ואת מיכל בת ה-15 שאוהבת לאכול גורמה, אבל לא יודעת אפילו לשבור ביצה?"

"מכירה" אני מהנהנת. "אז שלושתם זה אני", היא מפילה את הפצצה וממשיכה, "וגם שרית הבולמית ונטלי הבליינית שתמיד ממליצה על מסעדות מיוחדות. אני לא יודעת אם את פעילה גם בפורומים אחרים, אבל `המחללת` מפורום סקס, `ביטון` מפורום אקטואליה ו`רחף` מפורום מיסטיקה - גם הם זה אני".

"רגע, מה זת`ומרת?" אני שואלת בבלבול. "את כותבת בשם כל האנשים האלה, הם לא קיימים? ביטון, איש הקשת המזרחית, שעיתונאי רווחה עשו תחקירים על סמך הודעות הפורום שלו, איך זה בכלל יכול להיות את? איפה יש לך זמן לכל זה, את מובטלת?"

"לא, ממש לא, אני כלכלנית בכירה בבנק ישראל", דלית צוחקת. "אבל יש לנו שעות עבודה יותר טובות מהשק"ם בצבא ויש לי המון זמן. אני מתעניינת בכל כך הרבה תחומים, אני מרגישה שיש בתוכי כל כך הרבה ויכוחים פנימיים בכל כך הרבה נושאים, שזה בכלל מזוייף בעיני שאני ישות אחת".
 

"ביטון זה שם המשפחה שלי", היא מסבירה. "הדמות הגברית `ביטון` הוא הזהות החברתית שלי, מה שאני רואה דרכה כמי שגדלה במשפחה כמו שלי. מיכל הקטנה היא מי שהייתי בגיל 15. נאור הוא גבר החלומות שאני מחפשת בנרות. אני בונה אותו, מנסה לדבר דרכו. וכך הלאה. האינטרנט פשוט מאפשר לי להוציא אותו החוצה ולהפרות אחרים דרכו", היא ממשיכה. "לכל דמות מתוך 17 הדמויות שאני עומדת מאחוריהן ברשת, יש ממש אופי ודעות משלה, סגנון כתיבה משלה, חיים משלה. לפעמים הן מדברות זו עם זו כדי לעורר נושא שיחה מסוים שאני מעונינת לגרור אליו את האחרים. זה סתם כיף".

רק בגלל שהיא הייתה בחורה כל כך כיפית, ובגלל שכבר ממילא היא ידעה את סוד עוגת הדלעת-קוקוס שלי, לא מיהרתי לסווג אותה כפסיכית וניסיתי להבין את הצורה שבה היא בחרה לבטא את המורכבות שלה. חשבתי לעצמי שהיא יחידה במינה, לכן הופתעתי כל כך מתגובתה של שלגיה כשחלקתי עמה את הסוד: "מה הסיפור פה בכלל? כל מי שכתב אי פעם בפורום ברשת, כתב לפחות פעם אחת בשם מישהו אחר. רוב המשתתפים הפעילים מחזיקים בין שלוש לחמש דמויות שונות. להחזיק 17 דמויות זה באמת קשה, היא באמת משהו, אבל בעקרון, ככה זה".

"א-א-בל אני לא מבינה. למה?", עכשיו אני כבר מבולבלת לגמרי, "מה, גם את עושה את זה? תסבירי לי איך זה קורה, קמים יום אחד ומחליטים שיש לך פיצול אישיות?". שלגיה מחייכת בסלחנות. "נו באמת. אני, הביזונית, צריכה להסביר לך, דינוזאור-האינטרנט, את האבולוציה הנפשית ברשת? לפעמים בא לי להיעלם, להיות ולא להיות, שלא יציקו לי האנשים שכבר מכירים אותי, זה קורה אפילו בצ`ט ואז אני נכנסת כסינדרלה, זוכרת?"

"טוב, זה לגיטימי, לכל אחד יש זהות מפלט מעצמו", אני מודה. "אהה!", שלגיה תופסת אותי על חם. "אז זהות-מפלט זה נורמלי וזהויות אחרות זה כבר פסיכוזה? תראי, זה פשוט קורה לך, זה מתפתח. אני אספר לך סוד. יום אחד היה דיון חם בפורום סקס על כל נושא האוראלי. מישהי אמרה שזה דבר נורא אינטימי ואי אפשר לדרוש את זה מבחורה בחודש הראשון, צריך קודם להכיר ולהיקשר והתחילו כל מני ויכוחים על זה. אז אני קראתי וחשבתי לעצמי שזה מוזר, בשבילי דווקא האוראלי זה דבר חיצוני, לא אינטימי. זה המקום הראשון שאני יורדת אליו כשאני נבוכה. זה מקום מוכר, נראה פחות או יותר אותו הדבר, אפילו אותו הריח. דווקא בגלל שאני כזו ביישנית, יותר קל לי להכניס זין חדש לפה מאשר להשיר מבט לעיניים חדשות. עם כל חבר חדש שלי זה תמיד היה ככה. זה מפתיע אותך?"

"שלגיה היקרה, שום דבר כבר לא יוכל להפתיע אותי אחרי היום" אני מתיישבת על מיטתה במצב של שוק טוטאלי. "אז רציתי לכתוב את הדעה הזאת", היא ממשיכה, "רציתי לראות מה אנשים יגידו על זה, אם אני נורמלית בכלל, וממש לא רציתי לכתוב את זה כשלגיה. באותו ערב נולדה אילנה". למרות שהודעתי שאי אפשר כבר להפתיע אותי היום, זינקתי ממקומי. "אילנה? את, אילנה מפורום סקס? אילנה שחבר שלה גמר לה בטעות בתוך העין והיתה לה דלקת יומיים? את ממציאה את כל זה?"

"אהמממ, לא, זה קרה עם דניאל", תורה של שלגיה לגמגם. "ולמה לא סיפרת לנו?" אני מקשה. "כי זה מביך. בשביל זה בדיוק יש לי את אילנה, שמסוגלת לדבר על מה שאני לא". חזרתי הביתה נרעשת ונכנסתי לפרק הקודם של הטור שלי. כל כך הרבה תגובות, ויכוחים, וידויים ועצות, כמה מתוך הכותבים כאן הם דלית? שלגיה? אולי כל אלו הם אדם אחד? האם האינטרנט מרחיק אותנו מהאני האמיתי שלנו, או שהוא מחצין בדיוק את מה שאנחנו, חבורת סכיזופרנים מבולבלים שחיים בהכחשה?

"המורה שלי להיסטוריה בתיכון היתה תמיד אומרת: היכן שיש שני יהודים יש חמש מפלגות", פיצוצית מסכמת את התופעה, על כוס קפה בסטארבאקס החדש. "אז לדעתי, יש כאן קונספירציה של חברות התקשורת, לגרום לך להאמין שכל עם ישראל מחובר לרשת. אני לא אתפלא אם מחר פתאום ישרף לי המודם או שינותק לי הקו במקרה, בגלל שגיליתי לך את זה, אבל אני משוכנעת שברשת הישראלית יש רק שלושים גולשים פעילים, מקסימום מאה, והם עומדים מאחורי מאה אלף דמויות".

"רגע", אני לא יכולה להתאפק, "אז זה אומר שכבר שכבת עם כולם?"


יש לכם מה להגיד? שקד מקשיבה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by