ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
6.0 אחרי המלחמה 

6.0 אחרי המלחמה

 
 
דורון טילמן

כשהיא משאירה את כל המתחרים הרחק מאחור מבחינת נתח שוק, שיחררה השבוע מיקרוסופט את הגירסה הרשמית של אינטרנט אקספלורר .6 בין החידושים: תמיכה מוגברת בפרטיות, סינון קוקיס, שיפור במהירות ועוד. לרוץ ולשדרג? לא חייבים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אל תעצרו את הנשימה בבקשה. אקספלורר 6
 אל תעצרו את הנשימה בבקשה. אקספלורר 6   
זה מגיע במחזוריות קבועה כל שנה פחות או יותר: פעם זה היה רגע שכולם מחכים לו בקוצר רוח. השקת גירסה חדשה של אינטרנט אקספלורר. זוכרים את ההבדל בין גירסה שלוש לגירסה ארבע? ולגירסה חמש? אח, היו ימים. היום, השידרוג השנתי עובר די בשקט. גירסה 5.5 של אקספלורר שהושקה לפני שנה לא חידשה הרבה, ולא כולם טרחו לשדרג - שלא לדבר על העובדה שמתחרים ממשיים כבר אין לאקספלורר, וחוץ מכמה גיקים משוגעים לדבר, אף אחד לא משתמש כבר בנטסקייפ.

ובכן, הרגע שוב הגיע: אתמול שיחררה מיקרוסופט את הגירסה הרשמית והסופית של אינטרנט אקספלורר 6.0 לאוויר העולם. האם הפעם היה למה לחכות?

למעשה מדובר בגרסה אשר תגיע יחד עם מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט, חלונות XP, אשר תצא אי שם באוקטובר. כמובן שהגירסה מתאימה גם לגירסאות מוקדמות יותר של חלונות, במידה ואתם רוצים לשדרג רק את הדפדפן, אך כמות החידושים שמכיל הדפדפן החדש אינה רבה כל כך.

איזה חידושים כן יש? ובכן, להלן רשימה ממצה למדי של מרבית הדברים שנוגעים לנו, הגולשים אשר כל עיסוקם הוא לעבור מאתר אחד למשנהו.
 
חלק מהמערכת הבאה. חלונות XP
 חלק מהמערכת הבאה. חלונות XP   

הוא מהיר, זה בטוח: טעינת אתרים והצגתם מתבצעת במהירות גבוהה למדי, לעומת הגרסאות הקודמות והמתחרים. כל זאת, כמובן, בתנאי שהחיבור שלכם עצמו מהיר דיו, ואתם לא מנסים להתחבר לאתרים איטיים במיוחד.

בתחום הצגת התמונות נוספו לדפדפן כמה צעצועים נחמדים: קודם כל, קיימת אפשרות חביבה למדי של שינוי אוטומטי של גודל התמונה המוצגת, כך שלא תצטרכו לגלול את המסך כדי לראות את כל העמוד, במידה והוא עמוס בתמונות. בנוסף, על כל תמונה מופיע סרגל כלים קטן אשר מאפשר, בלחיצת כפתור, לשמור את התמונה, לשלוח אותה בדואר אלקטרוני, להדפיס אותה ועוד.

כמו כן נוסף לאקספלורר פיצ`ר חדש בשם "מדיה בר" (Media Bar) אשר מאפשר גישה מהירה לקבצי מולטימדיה, כמו מוזיקה וסרטים. יותר אין צורך לסגור את הדפדפן כדי לראות סרט, לשמוע מוזיקה או להאזין לרדיו אינטרנטי: הכל נמצא בצד חלון הגלישה שלכם.

העוגיות (Cookies), אותם קבצים קטנים המכילים מידע עליכם אשר נשלחים לעיתים קרובות לאתרים, בעיקר כדי לשפר את חווית הגלישה (אך גם לספק לבעלי האתר מידע יקר ערך), נתונים תחת פיקוח קפדני בגירסה החדשה של הדפדפן. לשונית חדשה ב``אפשרויות האינטרנט`` מאפשרת למחוק אותם, לבחור איזה אתר יקבל איזה מידע, לחסום קוקיס לאתרים ספציפיים, ועוד.

תקן בשם ``Platform for Privacy Preferences``, או P3P, אשר אמור להיות מעין אמנת פרטיות של אתרים נתמך על ידי הדפדפן. בלחיצת כפתור ניתן לקרוא את פרטי האתר וסוג הפרטיות שהוא מציע, אך התקן החדש בקושי יצא לאור, ועל כן רוב האתרים עדיין לא מכילים שום מידע בנושא.

זוכרים איך סרגלי הכלים היו נוטים להעלם לפתע או להסתדר מחדש רק בגלל שגררתם את הסמן מהר מדי? לא עוד. בגירסה החדשה ניתן לנעול את התפריטים והסרגלים למקומם, כשברירת המחדל היא נעילת מיקום הסרגלים. רוצים להזיז? תיכנסו לתפריט המתאים, תבטלו את הסימון, ותתחילו לסדר אותם כאוות נפשכם.
 

ומה בנוגע לנפילות? ובכן, קודם כל, בדומה ליריב המובס נטסקייפ, בפעם הבאה שהדפדפן יקרוס על לא עוול בכפכם, יוצג בפניכם חלון אשר יאפשר לכם לשלוח מידע אודות התקלה למיקרוסופט, בתקווה שהם יצליחו לתקן אותה עד לעדכון הבא. להזיק זה לא יכול, אבל הובטח לנו שהרבה מהבעיות הקודמות תוקנו והדפדפן יציב יותר. נחיה ונראה, כמו שאומרים.

חידושים נוספים, שאולי נוגעים פחות לגולש הפשוט, אך לא פחות חשובים, הם תמיכה טובה יותר בתקני הצגת מידע ועיצוב שונים. תקנים כמו CSS ואחרים נתמכים בצורה מלאה יותר, דבר שמבטיח אתרים מעוצבים יותר שגם יוצגו כפי שיוצריהם התכוונו.

שימו לב לחסרון חשוב: תוכנה להפעלת ישומי ג`אווה (Java) באתרים אינה מותקנת כברירת מחדל, אך ניתן להוסיפה לפי הצורך. הדבר נובע מסכסוך עסקי בין מיקרוסופט לסאן, ומהווה את אחת מנקודות המחלוקת סביב מערכת ההפעלה החדשה XP. בכל אופן, אם אתם משדרגים דפדפן וכבר יש לכם ג`אווה, אין לכם מה לדאוג.

איזה עוד דברים אתם צריכים לדעת לפני ההחלטה הגדולה, לשדרג או לא לשדרג?

הדפדפן החדש אינו ניתן להתקנה על חלונות 95, רק על גרסאות 98, ME, NT ו2000-. הוא מגיע, אם אתם בוחרים, עם גרסה 6 של תוכנת הדואר Outlook Express, אין עדיין גרסה בעלת ממשק עברי, אך קיימת תמיכה מלאה בהצגת השפה.

אז האם היה שווה לחכות? לא ממש, אבל מי שלא יכול לישון בלילה בלי לדעת שהוא גולש על הגירסה האחרונה של הדפדפן, ישמח בטח להשקיע שעה מזמנו כדי לשפר קצת את חוויית הגלישה שלו.

להורדת אינטרנט אקספלורר 6 לחצו כאן 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by