ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לך אלפנט! 

לך אלפנט!

 
 
ערן דינר

יוסי אלפנט, אגדה מיתולוגית של רוקנרול, שמת במהלך הופעה בשנת 91, הוא המבצע של וואב השבוע שלנו, "שיר הדביל". ערן דינר משרטט פרופיל רוקנרולי שרוט של מי שמשפיע על מוזקאים ישראלים עד היום. ויש שני פותרים שזכו בדיסקים הנחשקים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מהמשפיעים ביותר ברוק הישראלי. אלפנט
 מהמשפיעים ביותר ברוק הישראלי. אלפנט   
זה היה קשה הפעם, אבל בסופו של דבר נמצאו אלה שהפליאו לפתור את WAV השעה הרביעי.

אישית, לא חשבתי שמדובר באגוז כל כך מסובך. שיר מהעשור שלנו, יצא בתקליט שדרים והושמע בשעתו לא מעט ברדיו בראשית שנות ה90`. "שיר הדביל", יוסי אלפנט חצי צוחק חצי לא בשיר שנשמע יותר מכל דבר כמו דף מיומנו של נרקומן כבד וותיק.

יוסי אלפנט הוא אחד מהיוצרים המשפיעים ביותר ברוק הישראלי של שנות ה 80`. זו הייתה ראשית דרכו המוזיקלית והוא השתייך לקבוצה גדולה של אמנים שיצרו מוסיקה מקומית מעודכנת בהשפעה חזקה של הגל החדש שהיה בשיאו באותה תקופה.

ביניהם היו גם פורטיס עם "כרומוזום" והרכבים רבים אחרים, דורון "שולץ" אייל שהיה חבר בכרומוזום הראשונה וגם הנהיג את "היחידה לטיפול נמרץ", "סיאם", "ז`אן קונפליקט" (שוב פורטיס..) ואחרים. יוסי אלפנט הקים ב82` הרכב בשם "להקה רטורית".

עם הרכב זה, שכלל מלבדו גם את עופר הררי, איל גולדשטיין ואריק צוקר, הוציא אלפנט ב83` מיני אלבום בן ארבעה קטעים שנשא את שם הלהקה. הקטעים היותר מוכרים משם הם "סדר יום" או "הלם כרך".

הלהקה הופיעה בהרכבים שונים במשך זמן מה עד שבסוף 84` אלפנט נסע לחו"ל. עם שובו ב86` הצטרף אלפנט לצוות אופרת הרוק "מאמי" שם ביצע את שיר הפאב הבלתי נשכח.

צוות הנגנים של "מאמי" הפך, בשינויים קלים ל"פליטים" - להקת הליווי של אהוד בנאי. אלפנט הפיק מוסיקלית את האלבום של אהוד בנאי והפליטים שיצא ב87` (אם תקשיבו ל"עיר מקלט" תוכלו לשמוע את בנאי צועק ליוסי לפני סולו הגיטרה - "לך אלפנט!").
 
שנה מאוחר יותר אוחדה להקה רטורית להופעות והוקלט אלבום ההופעה "הופעה רטורית". מי שקנה את אלבום ההופעה קיבל בתוך העטיפה בונוס - האי-פי המקורי של להקה רטורית. באותה תקופה היה אלפנט מעורב כמפיק מוסיקלי באלבומים של אמנים שונים, בין היתר גידי גוב, ורד קלפטר וליליה ובמקביל הקים את "למה פיל" (Y Elephant) עם עופר הררי, גיל סמטנה ועובד אפרת.

בשנת 90` הוא מפיק מוסיקלית את אלבומם השני של החברים של נטאשה - "שינויים בהרגלי הצריחה" שיהפוך להיות האלבום האחרון שיפיק. בשישי בספטמבר 1991 נפטר יוסי אלפנט במהלך הפסקה באמצע הופעה שנתן במועדון הלוגוס בתל אביב.

"שיר הדביל" היה השיר הראשון ששוחרר לרדיו מתוך פרוייקט "למה פיל". הוא נכלל באוסף של קטעים וסקיצות שנועדו להיכלל באלבום הסולו הראשון של אלפנט. בשנת 96` יצא בחברת נענע דיסק אוסף כפול ומקיף שכלל כמעט את כל הקלטותיו של אלפנט אך "שיר הדביל" לא נכלל בו. בגלל הקטע הזה וגם בגלל שירים נוספים ("יום לפני הסוף", "חפפהו וחשדהו") כדאי להחזיק את שני האלבומים, למרות החפיפה החלקית ביניהם.

הזוכה הראשונה, אפרת אפק תקבל ארבעה דיסקים, והזוכה השני, יובל עבוד, יקבל שלושה, כולם מתנת NMC
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by