ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: הידיים הארוכות של גוגל 

השבוע ברשת: הידיים הארוכות של גוגל

 
 
אורי ברקוביץ`

גוגל שולחת זרוע גם להארדיסק שלכם, מתקפת האקרים על דנמרק, ברכה מהרב לכל טוקבקיסט ומה שווים סקרים באינטרנט?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבלוג של וולווט אנדרגראונד
 הבלוג של וולווט אנדרגראונד   
זהו. נגמר. הסנדלר כבר לא הולך יחף. הוא לא הולך יחף לא בגלל החורף. הוא גם לא הולך יחף בגלל שמישהו סופסוף העיר לו שככה לא יפה. וגם לא בגלל שפתאום נמצא לו זמן לתפור לעצמו נעליים.

הסנדלר כבר לא הולך יחף, פשוט מכיוון שהתחילו לחלק נעליים בחינם. לנעליים האלה קוראים בלוגים והסנדלר שלנו הוא כל אותה קלחת שנמצאת מאחורי מקלט הטלוויזיה, דפי העיתון, הרדיו ומסך המחשב – עולם התקשורת, רווי האגו, הכוח היצרים והכסף. אותו עולם שיש המכנים הרשות הרביעית (לצד שלושת הרשויות המסורתיות אותן טבע מונטסקייה – מבצעת, מחוקקת ושופטת). אבל אותו, בניגוד לשלושת הרשויות האחרות, אין מי שיסקר, ואין מי שיבקר.

זהו עולם התקשורת, שכל כך הרבה זמן היה בצד האפל ולאחרונה החל לזכות לדליים של אור שמש, הנשפכים מידיה המסורות ומעיניה שאינן מפספסות פסיק, של הבלוגרית וולווט אנדרגראונד. הבלוג שלה, הנושא גם הוא את אותו שם, הוקם בדצמבר 2005 וכצפוי משגע את הביצה התקשורתית.
 
יש כמה דברים לומר על החשיבות של הבלוג הזה. כמו למשל העובדה שהוא חושף את כל אותם פרטים שלעולם לא היו יכולים להגיע לציבור, ומספרים על מי שאחראים למידע שנמסר לו. הוא חושף את תרבות הפיטורים הקלוקלת ומשמש שומר סף קפדן לביטויים של שיקול דעת לקוי וסטנדרטים מקצועיים שלא תמיד נשמרים. או במילים אחרות – הוא עושה לעולם העיתונות את אותו בצפר שהיא עושה מאז ומעולם – לכל שאר העולם.
 
 
בכלל, הבלוג הזה מייצג את כל מה שטוב באינטרנט ואת כל ההבטחות הטובות שהוא עוד טומן בחובו. זמינות החומרים של האינטרנט מאפשרת לבלוגרית לעבור ביעילות על כמות חומרים רבה, היכולת של הגולשים לדווח לה באמצעות המלשינון שלה – ה"צפע", פותחת בפניה ערוצי תקשורת לפינות רבות בתחום הכיסוי שלה ומאפשרים לה לקבל טיפים ורכילות פנימית. אולם חשוב מכל היא האנונימיות. זו מאפשרת לה לומר את מה ששום כתב או עורך יעיזו לפרסם, אפילו בשם בדוי.

לקריאה מורחבת:
הבלוג וולווט אנדרגראונד
חידת וולווט (אייס)
 
 

כל מה שרע ברשת

גוגל (נו, זאת עם הדונט בי איוול) חטפה ת'ג'נענע על חברות BMW ו-Ricoh שהעזו, רחמנא ליצן, להתחכם למנגנון דירוג האתרים שלה, בכדי להקפיץ את עצמן בתוצאות החיפוש. בתגובה, נקטה גוגל בצעד שזכה לכינוי "גזר דין מוות", והסירה אותן מן האינדקס שלה.

כשהיא רוכבת על גל הפירסומים אודות המשתפיו"ת שלה עם סין, זכתה הידיעה על כך להבלטה רבה בכל כלי התקשורת. גוגל, בסופו של דבר, התקפלה.
 
לעובדה שגוגל יכולה להטיל "סנקציות" או "גזר דין מוות", יש משמעות מפחידה. על כך כתבה ד"ר שולמית אלמוג ב-nrg כי "מה שמעניין בידיעה הזו הוא המשטר הנורמטיבי החדש שמתחיל להצטייר כבעל נוכחות עולמית גורפת ומאיימת. העולם הווירטואלי הופך, באמצעות משטר נורמטיבי חלופי זה, לבעל כוח-כפייה המתחרה בהצלחה במונופול שעמד עד עתה לרשות ממשלים פורמליים, מייצגי הציבור, ורשויות המשפט והאכיפה העומדים לשירותם". עכשיו תקראו את הציטוט הזה עוד פעמיים. זה רק אני או שזה מתחיל לצלצל אפילו יותר מפחיד ממיקרוסופט?
 

סקר או שקר?

כבר כמעט שנה שאני משגע אתכם, ומשתגע בעצמי משפע של סקרים סותרים: ירידה בשיתוף עלייה בשיתוף, ירדה בגולשים עלייה בנפח הקבצים, השירותים החוקיים בעלייה, בעלייה וכו'. האם יכול להיות שהכל היה לשווא?

הבלוגר דרק פוקר, שאסף כמה מאותם מחקרים, מציג אותם לזה לצד זה באופן שלא משתמע לשני פנים ועל פיו סקרים שמסתמכים על דיווחים של בני אדם לא שווים הרבה כי לבני אדם, כמו למגזרים מסויימים בישראל, יש נטייה לשקר לסוקרים (במיוחד כשמדובר על פעילות בלתי חוקית בעליל). לדעתו, אפילו הסקרים שמסתמכים על מדידה של נפחי תעבורה וכו' לא ראויים כיוון שהם בודקים רשתות שיתוף ספציפיות וכלל מסוגלות להתייחס לכל שאר הזירות בהן מתרחש השיתוף.
 

גוגל שולחת ידיים ארוכות

(צילום: dmc500hats, פליקר)
 (צילום: dmc500hats, פליקר)   
בגירסה החדשה של תוכנת Google Desktop יש תכונה מדהימה: היא יכולה לשמור, אוטומטית, את כל המסמכים מהמחשב האישי שלכם בשרתי גוגל, ולאפשר לכם לגשת אליהם מכל מקום. מצד אחד - שימושי ומגניב, מצד שני - מדובר בשלב נוסף ומשמעותי בהפקרת כל הסודות שלכם בידיים של גוגל. (לכתבה)
 

סוטים ברשת

(אילוסטרציה: ASAP)
 (אילוסטרציה: ASAP)   
• לנוכח העלייה בשיעור הגולשים, והידיעות הבלתי פוסקות על הסכנות שאורבות להם, הרשויות כבר לא יכולות להישאר אדישות. בבריטניה ממליצים חוקרים באוניברסיטה להכניס שיעורי זהירות בגלישה לתוכנית הלימודים ובישראל מתכוונת המשטרה לצאת למבצע הסברה בקרב הנוער שיתריע מפני הסכנות האורבות ברשת, במיוחד מצידם של פדופילים. ורק לי לא ברור עדיין כיצד עולם האינטרנט, הדומיננטי בחיים של רבים כל כך, לא הפך עדיין למקצוע חובה בבתי הספר.
 
• ומאותה כתבה עצמה עולה גם שכמות הישראלים שמתעניינים בפדופיליה הולכת וגדלה. כמו כן מתברר שלאחרונה קיבלה יאח"ה מהאינטרפול רשימה של ישראלים שמפיצים חומרים פדופילים ברשת.
 
• הרשתות החברתיות מחליפות את סיפורי האימה על הסכנות האורבות בצ'אטים משנים עברו. סוכנות AP מביאה את סיפורן של נערות שנחשפו ברשתות הללו וסיימו את חייהן בחניון, בפח האשפה או בתעלה בצד בדרך. אחד המימצאים המדהימים הוא שמקרים רבים אירעו דווקא במדינת קונטיקט העשירה. ההסבר שמספקת לכך אחת המרואיינות מדהים לא פחות: "יש להם יותר מדי זמן פנוי, יותר מדי טכנולוגיה זמינה וההורים שלהן אינם נמצאים בסביבה כדי להשגיח עליהן". ממש משכנע. ואני לתומי חשבתי שזה בגלל שיש כל הרבה עבריינים שם בחוץ שלא מפחדים מכלום (לכתבה)
 

מוחמד והרשת

אתר קורבן
 אתר קורבן   
חזית נוספת במחאה על הקריקטורות שפורסמו בעיתון הדני והציגו את הנביא מוחמד באופן שפגע ברגשות המוסלמים בעולם. אחרי ההפגנות, המחאות הקולניות ושריפת השגרירויות, הגיע תורה של הרשת. התוצאה: כאלף אתרים דנים הושחתו בידי האקרים ממדינות מוסלמיות שהציגו בהם מסרים פרו מוסלמים ושאר מחאות. האתרים אמנם תוקנו במהרה, אבל תמים מי שלא יצפה לפעולת תגמול של עמיתיהם מהמערב.

ועד שזה יקרה אתם מוזמנים לשוטט באתר זומבי-טיים שמציג גלריות שונות של מוחמד, החל מהייצוגים שלו בתקופות השונות בהיסטוריה, ועד הקריקטורות שהציתו את המהומה, והקריקטורות שפורסמו בתגובה להן.
 

עוד חדשות

• גוגל, החברה והשמועות, החלה לפעול להקמת רשת אינטרנט משלה, טוען הסאנדיי טיימס. בדה מרקר סוקרים את התגלגלות השמועות האחרונות שעסקו בגוגל כמו גם את הצניחה במחיר המנייה שלה וחילוקי הדיעות בין האנליסטים שצופים למניית החברה עתיד של איפשהו בין מאה לאלפיים דולר. (לכתבה)
 
• חדשות מגוגל גם בחזית הישראלית: על פי גליה ימיני (הארץ), גירסה עברית של גוגל ניוז תושק בעוד כחצי שנה. אנחנו מתחילים לספור. (לכתבה)
 
• זה מדהים כל פעם מחדש איך הצרפתים חייבים לעשות תמיד הכל הפוך. שכבכל העולם דופקים את משתפי הקבצים, בצרפת הם דווקא מזוכים. לכו תבינו. (לכתבה)
 
• ההתפרצות הראשונה של וירוס הקמא סוטרה, לא היתה קשה כפי שחזו. ככל הנראה בשל העובדה שלענקי האבטחה ולגולשים היתה ארכה של כשבועיים להיערך לאיום. (לכתבה)
 
• אחרי כל הקיטורים על ספאם והנזקים שהוא גורם, פתאום מסתבר שגם יאהו וגם AOL עומדות לאמץ אותו קרוב אל ליבן ואף לעשות ממנו כסף. לטענת החברות התוכנית החדשה שלהם דווקא תשפר את המצב הקיים בכך שהיא תבטיח את זהות השולחים ותאפשר משלוח רק ללקוחות שהסכימו לכך. אתם קונים את זה? (לכתבה)
 
• אם אתם משתמשים ב- Java Runtime Environment (וסביר להניח שאתם כן, גם אם אתם לא יודעים זאת) מומלץ בחום לרוץ ולעדכן את היישום, לאחר שסאן, החברה המפתחת, מצאה בו לא פחות משבעה כשלי אבטחה. (לכתבה)
 
לא ממש מעניין. ביל גייטס (צילום: אורי ברקוביץ')
 לא ממש מעניין. ביל גייטס (צילום: אורי ברקוביץ')   
• סבר פלוצקר מידיעות אחרונות, היה בפיסגה הכלכלית בדאבוס שהפגישה על במה אחת את אדוני המחשבים והאינטרנט ביל גייטס ממיקרוסופט, אריק שמידט מגוגל, ניקלס צנסטרום מסקייפ וג'ון צ'יימברס מסיסקו. לכאורה מתכון לעוגת קצפת, בפועל מאפה פטריות דאשתקד שעמד בשמש שבוע באמצע אוגוסט. ולא באשמת הכותב , כי כמו בביקור גייטס בישראל, אין כנראה שום קשר בין מה שנאמר כלפי חוץ בוועידות נוצצות לבין עניין ציבורי כלשהו. (לכתבה)
 
• להשקת רשת הדור השלישי של סלקום יש כבר תאריך – אפריל השנה. הרשת, שתתפרס בתחילה בין נתניה לרחובות, תזכה להשקה רכה, על מנת להצניע את האיחור הניכר בהשוואה למתחרות. (לכתבה)
 
• איזו שיטה נפלאה לעודד גלישה לאתרך. בלי פופאפים, בלי גוגל, בלי נאדה. את קהל היעד של ש"ס יעודדו לגלוש באתר על ידי הבטחה לברכה עבור הטוקבקיסטים שיציינו את שמם והודעתם תהיה ראויה לפרסום. (לכתבה)
 
• בשבוע שעבר אלו היו המכוניות המעופפות. השטות השבועית משירות גוגל Earth היא מצבורי אשפה שזוכים לתשומת לב הגולשים (לכתבה)
 
• ואם ישראלים מצליחים בעולם זה מה שעושה לכם את זה, אז קבלו: אודי מנבר, שהיה מנכ"ל מנוע החיפוש A9 של אמאזון, עובר לגוגל לשמש כסגן נשיא תחום הנדסת התוכנה. (לכתבה)
 
 
• בשבוע שבו התגלה לראשונה מקרה נוסף שבו יאהו היתה מעורבת בהסגרת מידע על גולש שמתח ביקורת על הממשלה, שוחחה אילנה תמיר עם סינולוגים ובלוגרים סינים בניסיון לברר, מה לעזאזל קורה שם!?
 

חדשים

• לגוגל יש פיצ'ר חדש וייחודי, המאפשר לבעלי חשבונות בשירות הדואר שלה, ג'ימייל, לצ'וטט ביניהם מבלי שיצטרכו להוריד ולהתקין דבר. בעלי מנוי באתרים שונים כמו ג'יי דייט למשל, נהנים כבר מזמן מפיצ'ר דומה, הפתוח לבעלי המנויים בתשלום של שירות ההיכרויות. אם יש אתם בעלי חשבון ג'ימייל אבל לא הצלחתם למצוא את הפיצ'ר החדש, אל דאגה. ייתכן שהוא יופיע לבד בימים הקרובים. (לכתבה)
 
• רן הרטשטיין בדק את גרסת הביטא של אקספלורר 7. כצפוי, יש לו הרבה מה להגיד עליו (לכתבה)
 
• אפל השיקה אייפוד נאנו חדש בנפח 1 ג"ב והוזילה את מחיריהם של דגמי ה- Shuffle. בישראל, אפשר לנחש, ימשיך להיות יקר. (לכתבה)
 
• קבלו את סונגבירד, נגן מדיה חדש המבוסס על קוד פתוח, תומך ב-RSS, תוספים אותם יכולים לכתוב הגולשים ושורה ארוכה של פורמטים. אה, כן, וגם העיצוב מרהיב. (לכתבה)
 
 
• למרות שהפיילוט הרשמי טרם החל, גולשים באתר בתי המשפט כבר יכולים להתרשם ממהפכת "התיקים ללא נייר", לאחר שדפים מן הארכיון שהומרו לפורמט האתר החדש נשתלו באתר כדי לאפשר לגולשים להתרגל אליהם בהדרגה. (לכתבה)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by