ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירה: אינטרנט אקספלורר 7 בטה 

סקירה: אינטרנט אקספלורר 7 בטה

 
 
רן יניב הרטשטיין

רן הרטשטיין בדק את גרסת הניסוי של הדפדפן הבא של מיקרוסופט. הבשורה הרעה: הוא עדיין גרוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בחמשת השנים האחרונות, אינטרנט אקספלורר 6 היה הדפדפן הפופולארי ביותר באינטרנט. במשך רוב הזמן הזה, הוא גם היה הדפדפן הגרוע ביותר באינטרנט. מאז שיצא בשנת 2001, מיקרוסופט לא הכניסה בו שום שינוי או חידוש משמעותי, מלבד תיקוני באגים ופרצות אבטחה. מלחמת הדפדפנים כבר נגמרה מזמן, ואינטרנט אקספלורר 6 הוא כנראה התוכנה הישנה ביותר שיש על המחשב שלכם.
 
החלטתה השנויה במחלוקת של מיקרוסופט לצרף את הדפדפן למערכת ההפעלה שלה קנתה לה את השליטה המוחלטת בשוק, ומאז היא לא נדרשה לעשות דבר כדי לשמור על מעמדה. 80% מגולשי האינטרנט ממשיכים היום להשתמש באינטרנט אקספלורר בלי שום סיבה מיוחדת – פשוט בגלל שהוא כבר שם.

מעט חברות תוכנה יכולות להרשות לעצמן להיות אדישות כל כך כלפי הלקוחות שלהן. מאז 2001, שלושה דפדפנים חדשים החלו להזדחל אט אט במעלה דירוגי הדפדפנים, וכיום אינטרנט אקספלורר נאלץ להגן על התואר מול מועמדים מוכשרים וכשירים ממנו: אופרה, המתחרה הוותיק מכולם שלאחרונה הפך חינמי; ספארי, הדפדפן המינימליסטי של אפל שמצורף למערכת ההפעלה OS X; ובעיקר, פיירפוקס, הדפדפן הטוב ביותר באינטרנט.
 
 
התשובה של מיקרוסופט לנבחרת המאיימת הזו היא Internet Explorer 7, הדפדפן שיסיים את מלחמת הדפדפנים, שוב. גרסת המבחן השנייה של אינטרנט אקספלורר 7 יצאה לאור בשבוע שעבר, והיא זמינה להורדה חופשית מהאתר של מיקרוסופט.

לבשנו את חליפת הפחם ואת משקפי המגן ויצאנו להתקין את אינטרנט אקספלורר 7 בחדר אטום ומרופד היטב. משום שמדובר בביטא בלתי יציבה של מיקרוסופט, נגדיל קצת את הפונט לפני האזהרה הבאה: עד שתצא גרסא רשמית - עשו לעצמכם טובה ואל תנסו את זה בבית.
 
 
מיקרוסופט מכינה את אינטרנט אקספלורר למתקפה בחמש חזיתות שונות – הממשק, הטאבים, החיפוש, ה-RSS, והאבטחה. בכל חמשת המקרים, מדובר בתחומים בהם אינטרנט אקספלורר מפגר הרבה אחרי הדור הנוכחי של הדפדפנים, ועליו להשלים את הפערים רק על מנת להצדיק את קיומו.
 

ממשק חדש

הממשק החדש של אינטרנט אקספלורר 7. צעקני וחסר טעם
 הממשק החדש של אינטרנט אקספלורר 7. צעקני וחסר טעם   
השינוי הגדול ביותר באינטרנט אקספלורר 7 אמור להיות הממשק וסרגל הכלים החדשים. מיקרוסופט מתארת את הדפדפן החדש כ”נקי, חלק וזורם“, מעין לעג לרש לכל מי שרגילים לרעש הויזואלי מגרסה 6. סרגל הכלים אמור להיות קטן יותר, כדי לחסוך מקום יקר על המסך, ובאותו זמן שימושי יותר, ולהציע רק את הכלים הנחוצים באמת.
 
הסרגל בהחלט קטן יותר – המפתחים פשוט הורידו ממנו את שורת הקישורים ואת התפריט, והקטינו את כל הכפתורים. אפילו הטאבים שנוספו לא מוסיפים לו משקל מיותר, בגלל שדחפו אותם באופן שרירותי בתוך שורת כפתורים השנייה. כשמחזירים לו את שורת הקישורים, מגלים שהסרגל של אינטרנט אקספלורר 7 דווקא גדול יותר מזה של קודמו.
 
שישה סוגי כפתורים באינטנרט אקספלורר 7
 שישה סוגי כפתורים באינטנרט אקספלורר 7   
כדי להקטין את סרגל הכלים, נקטו המפתחים של אינטרנט אקספלורר במגוון אסטרטגיות שונות. לדוגמה, הכפתור לרענון העמוד אוחד עם הכפתור ”Go“ לפתיחת הכתובת שהוזנה בשורת הכתובת. משום מה, הוא לא אוחד גם עם הכפתור לעצירת הטעינה, כמו בדפדפן ספארי או כמו שהיה בגרסת הבטה הראשונה של אינטרנט אקספלורר 7. בשום מצב אין צורך בשני כפתורים נפרדים לפעולות האלה, אבל המפתחים החליטו להשאיר אותם, ליתר ביטחון. לעומת זאת, כפתור הרענון הורחק ממקומו הטבעי וההגיוני מצד שמאל של שורת הכתובת, והופרד משאר כפתורי הניווט (אחורה וקדימה).

ומכאן, בעצם, גם מתחיל בלאגן הכפתורים של האקספלורר החדש.

גם הכפתור לפתיחת עמוד הבית הוגלה ממקומו, והוא לא נמצא ליד הכפתורים ששולטים בסימניות ובהיסטוריה, כי אם ליד הכפתורים לשליטה במראה העמוד ובאפשרויות הדפדפן, שהם בכלל לא כפתורים רגילים אלא כפתורי תפריטים. מלבד כפתורי תפריטים, שהם פשוט תפריטים שנראים כמו כפתור, יש גם תפריטי כפתור, שהם תפריטים שצמודים לכפתורים, כמו התפריט שנפתח כשלוחצים על החץ השחור ליד הכפתור ”אחורה“ באינטרנט אקספלורר 6.
 
מה ההבדל בין כפתור תפריט לתפריט כפתור? לשניהם יש חץ שחור מצד שמאל, אבל לפעמים צריך ללחוץ על החץ כדי לפתוח את התפריט, ולפעמים אפשר ללחוץ על כל הכפתור. איך יודעים? לכפתורי תפריט יש שם שכתוב ליד הסמל, ולתפריטי כפתור יש רק סמל. חוץ מהכפתור ”עזרה“, שאין לו שם אבל הוא נפתח כמו תפריט רגיל. וגם חוץ מהכפתור ”הוספת סימניה“, שגם הוא תפריט רגיל לגמרי אבל אין לידו חץ משולש.

התחלתם להתבלבל כבר? זו רק ההתחלה. אפילו לא הזכרנו את הכפתורים לשליטה בטאבים שמופיעים רק כשמעבירים מעליהם את העכבר, או נעלמים כשיש רק טאב אחד פתוח. בעצם, הכפתור לפתיחת טאב חדש הוא בכלל לא כפתור – הוא מעין גדם של טאב שנראה כמו שארית של משהו שהיה שם קודם. הסיכויים שבכלל תלחצו אליו בשביל לפתוח טאב הם ממילא די נמוכים, בעיקר בגלל שמהצד השני יש כפתור גדול ומושך עם ציור של פלוס. מה עושה הכפתור הזה? כתוב עליו ”Subscribe“, אבל הוא בעצם שולט על רשימת הסימניות. אם בכל זאת תרצו לעשות Subscribe, צריך ללחוץ על הכפתור שכתוב עליו ”Feeds“.
 
אם כל זה לא מספיק, יש גם תשעה צבעים דומיננטיים שונים בסרגל הכלים החדש, וכמעט לכל כפתור יש צבע משלו. ככל הנראה, המהנדסים עשו עבודה טובה מדי בהקטנת סרגל הכלים, והמעצבים חששו שהוא יעלם בעת צפייה באתרים צבעוניים מדי. לחלופין, יכול להיות שהם דאגו שמשתמשים לא יוכלו למצוא את הכפתורים במיקומיהם החדשים, והם בחרו להבליט אותם בדרכים אחרות.
 

הטאבים

שורת הטאבים באינטרנט אקספלורר 7. תקועה באמצע בין הכפתורים האחרים
 שורת הטאבים באינטרנט אקספלורר 7. תקועה באמצע בין הכפתורים האחרים   
בעוד שסרגל הכלים החדש לוקח את כל הדברים הטובים מהדפדפנים האחרים ומתעלם מהם לחלוטין, דווקא האופן בו מיושם רעיון הטאבים באינטרנט אקספלורר 7 נותן למתחרים משהו לחשוב עליו.

ראשית כל, עצם העובדה שבכלל יש טאבים באינטרנט אקספלורר 7 ראויה לציון, מכיוון שיש כאן משום הודאה בתבוסה מצד מיקרוסופט: רעיון הטאבים נוגד את כל מודל הממשק שהיא מכריחה את כולנו להתרגל אליו מאז מחלונות 95. עד עתה, מיקרוסופט עודדה אותנו להשתמש בשורת המשימות, כפי שהיא עושה עם כל התוכנות של אופיס. מסמכי וורד הרי לא נפתחים בתוך חלון ראשי אחד – הם מקבלים כפתור משלהם בשורת המשימות, שבסופו של דבר מתאחד עם הכפתור הראשי של וורד והולך סופית לאיבוד. אף חברת תוכנה אחרת לא עושה את הטעות הזו, ואולי בקרוב גם מיקרוסופט תתקן את הבאג הזה באופן סופי.
 
תצוגה מקדימה לטאבים באינטרנט אקספלורר 7. מהיר ונוח
 תצוגה מקדימה לטאבים באינטרנט אקספלורר 7. מהיר ונוח   
הטאבים של אינטרנט אקספלורר 7 מושפעים מאוד מהטאבים של פיירפוקס, עד רמת קיצורי המקלדת ששולטים עליהם. כל האפשרויות הרגילות נמצאות, כולל האפשרות השימושית במיוחד לפתיחת תוצאות החיפוש בטאב חדש. אבל מיקרוסופט לא עצרה שם, והוסיפה לטאבים עוד כמה אפשרויות חדשות ושימושיות במיוחד.

התצוגה המקדימה לטאבים מציגה על המסך תמונות מוקטנות של כל הטאבים הפתוחים. כשהרבה טאבים פתוחים באותו זמן, הרבה יותר קל למצוא את העמוד הרצוי לפי תמונה גדולה מאשר לפי אייקון קטנטן. יש מספר תוספים חינמיים שעושים את אותו הדבר בפיירפוקס ובספארי, אבל אינטרנט אקספלורר 7 הוא היחיד שמגיע עם האפשרות הזו כברירת מחדל.
 
מלבד התצוגה המקדימה, אינטרנט אקספלורר גם זוכר את כל הטאבים האחרונים שפתחתם או סגרתם, ובכך נותן מענה לבעיה המעצבנת ביותר שקיימת בכל הדפדפנים מודרניים – אין שמירה אוטומטית. דפדפנים הפכו כבר לכלי עבודה לכל דבר, ואם נסגר לכם חלון עם 15 טאבים (או במקרה של אינטרנט אקספלורר, התרסק לכם דפדפן עם 15 חלונות), אתם עשויים לאבד הרבה מאוד שעות עבודה.

הזיכרון הזה מוגבל רק ל”קבוצות“ של טאבים. אם סגרתם חלון עם הרבה טאבים פתוחים, תוכלו לפתוח חלון חדש ולשחזר את כל הטאבים מהחלון הקודם. אבל אם רק סגרתם טאב אחד, אין אפשרות לעשות Undo ולהחזיר אותו.
 
אם עד עכשיו הייתם משוכנעים שהטאבים של אינטרנט אקספלורר פותחו על ידי צוות מפתחים עצמאי ולא על ידי מיקרוסופט בעצמה, הרושם הזה לא יחזיק מעמד הרבה זמן. בעבר, כשהפעלתם תכונה "חכמה" כלשהיא באחת התוכנות של מיקרוסופט, היא בדרך כלל הייתה עושה משהו ממש ממש טיפשי – כמו "Smart Cut and Paste" שמתעלל בכם היטב באופיס. הפתרון של מיקרוסופט לבעיה הזו היה להפסיק להשתמש במונח ”חכם“. באינטרנט אקספלורר 7, זה נקרא ”לתת לאינטרנט אקספלורר להחליט בעצמו“.

כשנותנים לו להחליט לבד אם לפתוח חלונות קופצים בטאב חדש או בחלון חדש, הוא נשאר נאמן למסורת: לפעמים הם נפתחים בטאב חדש, אבל משנים את הגודל של החלון כולו, ולפעמים הם נפתחים בחלון חדש, אבל חלקים מסרגל הכלים לא מופיעים בו. הוא כנראה מתבלבל בגלל שהוא לא מצליח למצוא את הכפתור שפותח טאבים חדשים.
 

חיפוש

 
אפשרויות החיפוש החדשות באינטרנט אקספלורר 7 מסתכמות בשורת חיפוש שמופיעה ליד שורת הכתובת. מנוע החיפוש שמגיע עם הדפדפן הוא MSN, כמובן, אבל מיקרוסופט לא תנסה למנוע מכם להתקין מנועי חיפוש אחרים. למרבה האכזבה, אין כאן שום דבר מעבר לזה – אינטרנט אקספלורר 7 אפילו לא מאפשר לכם לבחור מילה בעמוד ולחפש אותה בגוגל על ידי לחיצה על כפתור העכבר הימני, אחת האפשרויות השימושיות ביותר בדפדפנים האחרים. גם החיפוש בתוך העמודים נותר מפגר ומוגבל – במיוחד לעומת החיפוש המיידי המעולה של פיירפוקס.
 
החיפוש באינטרנט אקספלורר 7 הוא דוגמה מובהקת לכך שעד עתה, מיקרוסופט פשוט לא הייתה מעוניינת לשפר את אינטרנט אקספלורר 6. מדובר כנראה בפיצ'ר הקל ביותר ליישום עבור המפתחים, ובאותו זמן גם אחד הפיצ'רים השימושיים ביותר בדפדפן החדש.
 

RSS

קריאת RSS באינטרנט אקספלורר
 קריאת RSS באינטרנט אקספלורר   
מהפכת ה-RSS הייתה אמורה לשנות את האינטרנט כבר לפני שנים. בלוגרים, עיתונאים, ושאר גרופים של הטכנולוגיה נושאים את עיניהם כל פעם מחדש לגופים הגדולים שמחליטים לאמץ אותה – בהתחלה יאהו, לאחר מכן גוגל, ועכשיו מיקרוסופט, ובינתיים נוחלים רק אכזבות. הקונספט נחשב עדיין למסורבל ומורכב מדי מכדי להצליח, ולא נראה שאינטרנט אקספלורר 7 ישנה את המצב.
 
ה-RSS באינטרנט אקספלורר 7 מזכיר מאוד את ה-RSS בדפדפן ספארי: כשהדפדפן מזהה אתר אינטרנט שתומך בעדכוני RSS, הוא מאפשר להציג את הפיד שלו כמו עמוד רגיל, ולהירשם אליו על ידי הוספת סימניה לרשימת הסימניות. תהליך ההרשמה עשוי להיות קצת מבלבל, אבל RSS הוא ממילא עניין מופשט ומעורפל, ואינטרנט אקספלורר 7 לא יוצא דופן בהיבט הזה.
 
הרשמה ל-RSS באינטרנט אקספלורר 7
 הרשמה ל-RSS באינטרנט אקספלורר 7   
אחת התלונות העיקריות שיש לרוב במשתמשים בקוראי RSS היא ההתמכרות המוחלטת למידע שוטף – הם פשוט חייבים לקרוא את כל הפוסטים החדשים. אחרי מספר ימי היעדרות, רשימת הפוסטים החדשים יכולה להגיע לעשרות ואפילו מאות, והמפתחים של אינטרנט אקספלורר למדו מקורא ה-RSS של גוגל שיש פעמים שאנשים פשוט מעדיפים לא לדעת.

לכן, אינטרנט אקספלורר פשוט לא מציג פוסטים שזמנם עבר. זה אמנם חוסך בלאגן, אבל אין כאן שום פתרון לבעיה עצמה – אין כלי שמנסה לסכם את הפוסטים החשובים ביותר, או מתיימר ללמוד איזה נושאים מעניינים אתכם יותר ולהציף אותם מעל האחרים.
 
למיקרוסופט יש תוכניות גדולות עבור RSS בוויסטה, וכנראה שהיא לא רצתה שאינטרנט אקספלורר 7 יגנוב ממנה את התהילה. ה-RSS בדפדפן החדש של מיקרוסופט מורכב מדי בשביל משתמשים מזדמנים, ופשוט מדי בשביל משתמשים קבועים. הוא דומה מדי לאלפי קוראי ה-RSS הבסיסיים האחרים, ובדיוק כמו עם אינטרנט אקספלורר 6, הסיבה היחידה להשתמש בו היא פשוט שהוא כבר שם.
 

אבטחה

מיקרוסופט עבדה קשה כדי להוסיף את שיפורי האבטחה לרשימת החידושים באינטרנט אקספלורר 7: רמת אבטחת המידע במוצרים שלה הייתה כל כך נמוכה למשך כל כך הרבה זמן, עד שרוב אנשי המחשבים בעולם התחילו לחשוב על אבטחה כעל ערך מוסף, כפיצ'ר בפני עצמו, והם אפילו מוכנים לשלם על זה בנפרד. כמו כל כך הרבה פריטים מרשימת השיפורים של אינטרנט אקספלורר, קשה שלא להרגיש שמדובר פה בבדיחה פנימית של מיקרוסופט על חשבון משתמשי אקספלורר שזה עתה סיימו להוריד את טלאי האבטחה ה-200 שלהם.
 
פילטר נגד פישינג באינטרנט אקספלורר 7
 פילטר נגד פישינג באינטרנט אקספלורר 7   
הגישה של מיקרוסופט לאבטחת מידע באינטרנט אקספלורר מבוססת על הענקת תחושה של בטיחות, עיקרון שדומה לבדיקת תיקים בכניסה למקומות ציבוריים. כשהוציאה את SP2, הודיעה מיקרוסופט שהיא הולכת לקחת את כל עניין האבטחה הזה הרבה יותר ברצינות. לכן, אינטרנט אקספלורר 6 עם SP2 טורח מדי פעם להפריע לכם במהלך הגלישה ולהזכיר לכם כמה שאתם בטוחים, רק למקרה שהתחלתם לדאוג. זה לא משפר את היכולת של הדפדפן להגן עליכם מפני אתרים או תוכנות זדוניות, אבל זה כן מעודד אדישות ותחושת ביטחון מוטעית בקרב הגולש.

ביסודו, אינטרנט אקספלורר 7 אמור להיות יותר בטוח מאשר אינטרנט אקספלורר 6, או לכל הפחות בטוח באותה מידה. מגוון שינויים שערכו המפתחים "מתחת למכסה המנוע" אמורים להקטין את כמות הפרצות הקריטיות שיתגלו לדפדפן החדש. למרות כל השינויים האלה, פרצת אבטחה חדשה התגלתה ימים בודדים אחרי שיצאה לאור גרסת הבטה השנייה.
 

הדברים הקטנים

יש עוד הרבה דברים קטנים באינטרנט אקספלורר 7, שהופכים את חוויית הגלישה בו מסתם לא נעימה לממש מעצבנת. אחד מהם הוא העובדה שעדיין אי אפשר לשלוט ישירות בגודל הטקסט בעמודי אינטרנט. מלבד סרגל הכלים, זו כנראה השטות הגדולה ביותר שעשו המפתחים של הדפדפן החדש.

כל מי שאי פעם גלש באינטרנט יכול להבין למה צריכה להיות אפשרות להגדלת הטקסט – אתרים מסוימים פשוט כתובים באותיות קטנות מדי, וקשה מאוד לקרוא אותם. שלא לדבר על העובדה שקריאה ממושכת של טקסטים ממסך מחשב מזיקה לעיניים, והנזק גדול יותר ככל שהטקסט קטן יותר.
 
בעת בניית אתר אינטרנט, מעצבי אתרים יכולים לקבוע את גודל הטקסט בעמוד באמצעות מגוון יחידות מידה – אחוזים, פיקסלים, ועוד. בלי שום סיבה טובה, אינטרנט אקספלורר מאפשר להגדיל ולהקטין רק טקסט שגודלו נקבע ביחידות מידה מסוימות, ולא מאפשר לשנות גודל של טקסט שעוצב באמצעות יחידות מידה אחרות. אין גם שום סיבה טובה שגולש ממוצע יצטרך לדעת את הפרט הטכני הזה, אבל סביר להניח שכל משתמש באינטרנט אקספלורר חווה תסכול וחוסר אונים כתוצאה מהבאג המטופש הזו, שמיקרוסופט בכלל לא מוכנה להכיר בו כבאג.

אז לפעמים, אפשר להגדיל את הטקסט, ולפעמים אי אפשר. מיקרוסופט מאשימה את המעצבים, המעצבים מאשימים את מיקרוסופט וכולנו נהנים מהתוצאות.
 
כדי לנסות לפתור את מצב הביש הזה, הוסיפו המפתחים את אפשרות הזום – שפשוט מגדילה את כל העמוד, הטקסט וגם התמונות. בגלל האופן בו עובד הזום, שבירת השורות לא מתאימה את עצמה לטקסט המוגדל, וכדי לקרוא שורות שלמות צריך לגלול ימינה ושמאלה ללא הרף. אפשרות הזום הייתה יכולה להיות שימושית באתרים שלא ממלאים את חלון הדפדפן כולו, אם הייתה מחשבת את רוחב העמוד אוטומטית ומגדילה אותו בדיוק לגודל הנכון. אבל במצב הנוכחי, צריך הגולש לנחש את אחוז ההגדלה המתאים על בסיס ניסוי וטעייה. במקום לתקן את הבאג הקיים, הוסיפו המפתחים באג נוסף, שיוצר עולם שלם של בעיות חדשות.
 

הללויה - הדפסת עמודי אינטרנט כמו שצריך

באינטרנט אקספלורר 7 יש גם כמה שיפורים קטנים וחיוביים, שמחזירים לרגע קצר את האמון בדפדפן המקרטע. השיפור הבולט ביותר הוא מערכת ההדפסה החדשה. כמובן, כל שיפור יתקבל בברכה כתחליף לכלי ההדפסה הנוראיים של אינטרנט אקספלורר 6 וקודמיו, אבל ההדפסה בדפדפן החדש היא מעל ומעבר לתיקונים קטנים.

ראשית כל, רוחב העמוד מחושב אוטומטית, וכמעט תמיד בהצלחה. למרות שלא הצלחנו למצוא מקרה בו היה בכך צורך, אפשר גם לשנות בקלות את רוחב העמוד על ידי גרירת השוליים שלו. בנוסף לכך, הדפדפן גם מוחק אוטומטית אזורים כהים במיוחד, כדי לחסוך בטונר, ומונע הדפסה של שורות בודדות מתחתית האתר על עמוד נפרד. מלבד הטאבים, זה המקום היחיד בדפדפן בו ניכרת חשיבה מונחית שימושיות ותשומת לב לפרטים קטנים.
 

סיכום

הדפדפן החדש של מיקרוסופט מדביק במהירות את הפערים עם הדפדפנים האחרים, בתחומים כמו טאבים והדפסה, אבל הולך אחורה בצעדי ענק, בתחומים כמו ממשק המשתמש ונגישות. אמנם מדובר עדיין רק בגרסת בטה, אבל אפשר כבר לומר בביטחון מלא שהדפדפן החדש של מיקרוסופט יהיה פחות גרוע מהדפדפנים האחרים שלה.

אינטרנט אקספלורר 7 מפגין את ההתקדמות הגדולה שעשתה מיקרוסופט מאז אינטרנט אקספלורר 6 בשנת 2001. נראה שמיקרוסופט נמצאת עכשיו בשנת 2003, וכשהגרסה הסופית של אינטרנט אקספלורר 7 תצא ב-2007, מיקרוסופט כבר תגיע לשנת 2005. אנו ממליצים שלא לחכות להם.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by