ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אבטחת מידע: המדריך לפרנואיד - ניקוי עקבות 

אבטחת מידע: המדריך לפרנואיד - ניקוי עקבות

 
 
רן יניב הרטשטיין

כך תסתירו את זהותכם ותמנעו מחטטנים לאסוף עליכם מידע.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המדריך לפרנואיד: גלישה אנונימית
המדריך לפרנואיד: הצפנה

"רק בגלל שאתה פרנואיד, זה לא אומר שלא עוקבים אחריך" (עממי)

פרטיות מקוונת היא נחלת העבר. ממשלות פולשניות, תוכנות רוגלה זדוניות, ותאגידים תאבי בצע דואגים לאסוף ולקטלג כל פרט מהחיים שלנו, בין אם אנו מודעים לכך ובין אם לא.

בסדרת המדריכים הזו, נלמד את כל מה שצריך לדעת בשביל לטשטש את העקבות הדיגיטליים שאנו משאירים אחרינו בכל מקום, ולהגן על הזהות והפרטיות שלנו. נתחיל ממחיקת העקבות שנותרות על המחשב שלנו, נמשיך בהצפנה של הקבצים, ההודעות הדואל, והמסרים המיידיים שלנו, ונסיים בגלישה אנונימית מוצפנת.
 

הערה קטנה לפרנואיד המתחיל

העצות והשיטות שמתוארות במדריכים הבאים אמנם ישפרו לאין ערוך את היכולת שלכם להיעלם בים הביטים והבייטים, אבל לא יהפכו אתכם לבלתי נראים. אם יש ברשותכם מידע שעשוי לסכן את חייכם או את חירותכם, הרחיקו אותו ככל האפשר ממחשבים אישיים ומהאינטרנט. אותם הממשלות ותאגידי הענק משקיעים תקציבים אדירים באיסוף וכריית מידע. כדי להסתתר מהם בין גלי האתר, תזדקקו להבנה מקיפה ביותר של מערכת ההפעלה שלכם ושל האינטרנט, הרבה מעבר למדריכים אלה.
 

העלמת עקבות

השלב הראשון הוא מחיקת העקבות מהמחשב שלנו. אתרי האינטרנט שאנחנו מבקרים בהם, התוכנות שאנחנו מריצים, המסמכים שאנחנו עובדים עליהם – כל אלה משאירים עקבות במקומות שונים במחשב, ואת כולן יש למחוק. עם זאת, לפני שנמחק את אלה שכבר קיימים, נקדיש מעט זמן לשינוי כמה הגדרות, כדי להקטין את כמות העקבות שנותיר בעתיד.
 
 

מערכת ההפעלה

מערכת ההפעלה שלכם שומרת אינספור פרטים חשובים אודותיכם, ואין שום דרך ודאית וקלה למנוע את זה. עם זאת, אפילו שזה לא מהווה פתרון ממשי, נוכל לפחות למנוע מחלונות לשמור את הפרטים הבולטים ביותר – רשימת המסמכים והתוכנות שאנחנו פותחים.

פתחו את לוח הבקרה (Control Panel) ולאחר מכן לחצו פעמיים על שורת המשימות ותפריט התחל (Taskbar and Start Menu). בחרו את הלשונית תפריט התחל (Start Menu), ולחצו על התאמה אישית (Customize). נתחיל מהתוכניות האחרונות – רשמו 0 תחת תוכניות (Programs), ולחצו על ניקוי רשימה (Clear List). רשימת התוכניות האחרונות מתפריט ההתחל שלכם תימחק, ובמקומה תוכלו לבחור ידנית את התוכנות שיופיעו בתפריט.

לאחר מכן, עברו ללשונית מתקדם (Advanced) והורידו את הסימון תחת מסמכים אחרונים (Recent Documents). כדי למחוק את רשימת המסמכים שכבר נשמרה, לחצו על ניקוי רשימה (Clear List).
 

אינטרנט אקספלורר

אנו לא ממליצים להשתמש באינטרנט אקספלורר כדפדפן הקבוע שלכם, אבל אתרים מסוימים כלל לא עובדים עם דפדפנים אחרים, ולפעמים פשוט אין ברירה. עבור מקרים שכאלה, כדאי לקבוע כמה הגדרות פשוטות שימנעו מהאינטרנט אקספלורר לשמור את הסיסמאות ואת היסטוריית הגלישה שלכם. במחיקת העוגיות נטפל בפרק השלישי, שעוסק בגלישה אנונימית.

מתוך לוח הבקרה (Control Panel), פתחו את אפשרויות אינטרנט (Internet Options). תחת היסטוריה (History), רשמו 0 ולחצו על ניקוי היסטוריה (Clear History). לאחר מכן, לחצו על הגדרות (Settings) ורשמו 1 תחת תיקיית קובצי אינטרנט זמניים (Temporary Internet Files Folder). לחצו פעמיים על אישור (OK).
 
עברו ללשונית תוכן (Content), ולחצו על השלמה אוטומטית (AutoComplete). בטלו את הסימון מכל תיבות הסימון, ולחצו על אישור (OK).
 

פיירפוקס

תהליך ניקוי המידע האישי בפיירפוקס מרוכז כולו במקום אחד. פתחו את תפריט הכלים (Tools) ולחצו על אפשרויות (Options). לחצו על סמל הפרטיות (Privacy), ולאחר מכן הקישו על כפתור ההגדרות (Settings). סמנו את כל תיבות הסימון, ולבסוף לחצו על אישור (OK). מעכשיו, כל פעם שתסגרו את פיירפוקס, כל העקבות תמחקנה אוטומטית.
 
אם זה לא מספיק לכם, עברו על כל הלשוניות, ושנו את ההגדרות כך שפיירפוקס כלל לא ישמור עקבות מכל סוג: הזינו 0 תחת הלשונית היסטוריה (History), כדי לא לשמור רשימה של אתרים בהם ביקרתם; הסירו את הסימון בלשונית טפסים שמורים (Saved Forms); הסירו את הסימון גם מהלשונית סיסמאות (Passwords), כדי שפיירפוקס לא ישמור את הסיסמאות שלכם; תחת הלשונית היסטוריית הורדות (Download History), בחרו את האפשרות בתום הורדה שהצליחה (Upon successful download); ותחת הלשונית מטמון (Cache), רשמו 1. גם הפעם, תצטרכו להמתין לחלק השלישי של המדריך עבור הסבר מפורט לניהול העוגיות.
 

דואר אלקטרוני

עקבות של דואר אלקטרוני אי אפשר ממש למחוק. ההודעות עוברות דרך מספר שרתים, ונשמרות גם אצלכם וגם אצל האנשים שאתם מתכתבים איתם. במקום לנסות לטשטש את העקבות, אנחנו יכולים לטשטש את התוכן. הפרק הבא במדריך יעסוק בהצפנה, ושם נלמד כיצד להשתמש בה כדי לשמור על האימיילים שלנו מפני עיניים חטטניות. בינתיים, צאו מתוך הנחה שכל אחד יכול לקרוא את הדואר שלכם, ואל תשלחו מידע חסוי באימייל.
 

מסרים מיידיים

תוכנות מסרים מיידיים מייצרות את העקבות המפלילות ביותר – תיעוד מלא של כל השיחות שניהלתם באמצעותן. בהתאם לתוכנה בה אתם משתמשים, תצטרכו למצוא את ההגדרות המתאימות לכיבוי מוחלט של שמירת היסטוריית השיחות.

ב-ICQ, בזמן ההתקנה, אפשר לבחור בסוג ההתקנה – התקנה פרטית (By Me), או התקנה ציבורית (Publicly). בהתקנה ציבורית, ICQ לא תשמור סיסמאות או היסטוריית שיחות – בדיוק מה שרצינו. אם לא בחרתם את האפשרות הזו בזמן ההתקנה, אפשר גם לעשות את אחרי שהתוכנה מותקנת כבר. לעומת ICQ, המסנג'ר של MSN לא מציע לקבוע את אופן השימוש בעת ההתקנה, אבל אפשר לכבות בקלות את שמירת ההיסטוריה אחרי שהוא מותקן כבר.
 
ביטול שמירת ההיסטוריה ב-ICQ
 ביטול שמירת ההיסטוריה ב-ICQ   
ב-ICQ: לחצו על הכפתור עם הציור של סמן עכבר, ובחרו את האפשרות Preferences and Security
 
ביטול שמירת ההיסטוריה במסנג'ר של MSN
 ביטול שמירת ההיסטוריה במסנג'ר של MSN   
במסנג'ר: פתחו את התפריט כלים (Tools) ובחרו את אפשרויות (Options) כדי לפתוח את מסך ההגדרות.
 
למרות כל זאת, בדיוק כמו דואר אלקטרוני, גם רשתות מסרים מיידיים דורשות שימוש בפתרון הצפנה כלשהו: אפילו אם תמחקו את היסטורית השיחות במחשב שלכם, אין דרך לוודא שהאנשים שאתם מדברים איתם לא שומרים את ההיסטוריה, או שההיסטוריה לא נשמרת בשרתים של רשת המסרים המיידים. אנו ממליצים להשתמש בלקוחות פתוחים כמו Miranda או Gaim, שתומכים במגוון אפשרויות להצפנת שיחות. עוד על הנושא בפרק הבא של המדריך.
 

תוכנות אחרות

יש בטח עוד הרבה תוכנות אחרות על המחשב שלכם, ורובן שומרות פרטים אודות השימוש שלכם בהן. לדוגמה, כמעט כל תוכנה שומרת רשימה של הקבצים האחרונים שפתחתם באמצעותה. עיינו במסכי ההגדרות של התוכנה וחפשו מקומות בהם אפשר למנוע שמירה של עקבות כאלו ואחרות. בהמשך, נבחן כלים למחיקת עקבות שמשאירות מגוון תוכנות נפוצות.
 

מחיקת עקבות קיימות

אפילו אחרי שהגדרנו את כל התוכנות שלנו כך שלא ישמרו פרטים אישיים אודותינו, עדיין נותרות עקבות באינספור מקומות בלתי צפויים או בלתי ידועים. בשביל העקבות האלה, נשתמש בתוכנות נוספות למחיקת עקבות וקבצים מיותרים. הערך המוסף של הפעולה הזו הוא שיפור בביצועי מערכת ההפעלה.
 

CCleaner

CCleaner היא תוכנת ניקוי יסודית, שגם מופצת בחינם ומתעדכנת לעיתים קרובות (אפשר להוריד גם בגרסא עברית). היא מטפלת בעקבות של מערכת ההפעלה, וכן של מספר תוכנות נפוצות אחרות. עם זאת, היא לא מנקה שאריות אחרי תוכנות מסרים מיידיים, כמו היסטורית השיחות.

עברו על רשימת הפריטים להסרה וסמנו את הפריטים שאתם רוצים להסיר. השתדלו לסמן רק פריטים שיש לכם סיבה טובה להעלים אותם. בשלב זה אנו ממליצים שלא למחוק את העוגיות – במדריך השלישי נלמד כיצד לשמור את העוגיות החשובות ולהסיר את האחרות.
 
אחרי שתבחרו את הפריטים למחיקה, לחצו על נתח (Analyze), ועיינו ברשימה שתופיע. היא תהיה ארוכה, אבל התאזרו בסבלנות והשתדלו לקרוא את כולה. אם מצאתם כאן קובץ שלדעתכם לא צריך להימחק, חזרו לרשימת הפריטים ובטלו את הסימון מהפריט המתאים. כשתסיימו, ותהיו בטוחים שמופיעים ברשימה רק קבצים שבאמת אין בהם צורך, לחצו על הפעל את המנקה (Run Cleaner).

כדי שלא תצטרכו לחזור על התהליך הזה כל פעם מחדש, אפשר לומר ל-CCleaner לנקות את מערכת ההפעלה בכל פעם שאתם מפעילים את המחשב. הניקוי יתבצע לפי ההגדרות האחרונות שבחרתם, ולכן יש לנקוט במשנה זהירות עם אפשרות זו – אם תשתמשו ב-CCleaner עם הגדרות ניקוי מחמירות מדי ולא תחזרו להגדרות הרגילות, אותן הגדרות מחמירות תפעלנה גם בפעם הבאה שתפעילו מחדש את מחשב, ונתונים חשובים עשויים ללכת לאיבוד.
 

מחיקה בטוחה

עקב הצורה בה מערכת ההפעלה מנהלת את הכונן הקשיח, קבצים לא באמת נמחקים כשמוחקים אותם, אפילו אחרי ריקון של סל המחזור. במקום זאת, מערכת ההפעלה רק מסמנת אותם כמחוקים, אבל הנתונים עצמם עדיין נמצאים פיזית על הכונן, וניתן לשחזר אותם בקלות עם תוכנה כמו Restoration. כשמערכת ההפעלה כותבת קבצים חדשים וצריכה להשתמש בשטח האחסון אותו תפסו הקבצים המחוקים, נכתבים נתונים חדשים על גבי הנתונים של הקבצים הישנים, והשחזור נהיה מסובך יותר (אם כי עדיין לא לגמרי בלתי אפשרי).

משתמע מכך, שכל מה שמחקנו עד עכשיו בעצם לא ממש נמחק – הנתונים עדיין נמצאים על הכונן הקשיח שלנו. כדי לוודא שאיש לא יוכל לשחזר את הקבצים האלה, נשתמש בתוכנה למחיקה בטוחה. תוכנה כזו עוברת על כל הקבצים המחוקים שהנתונים שלהם עוד נשארו על הכונן הקשיח, וכותבת במקומם נתונים אקראיים, שהופכים את השחזור לבלתי אפשרי.
 
Eraser היא תוכנה פתוחה למחיקה בטוחה, עם מספר אפשרויות מתקדמות. בין היתר, אפשר לומר לה לפעול במועדים קבועים מראש, וכך לוודא שכל הקבצים שאתם מוחקים יאבדו לנצח, בלי שאתם תצטרכו לעשות שום דבר בנידון.

כדי לבצע מחיקה בטוחה של כל השטח הפנוי בכונן הקשיח (כלומר, של כל הקבצים שמחקנו ועדיין לא נכתבו על גביהם קבצים חדשים), פתחו את Eraser ולחצו על File, ולאחר מכן על New Task.
 
אם אתם רוצים לוודא את ההשמדה של קבצים שכבר מחקתם, בחרו את האפשרות הראשונה Unused space on drive, ובחרו את Local Hard Drives כדי למחוק קבצים מכל הכוננים הקשיחים במחשב. לחלופין, אם אתם רוצים להשמיד קבצים או תיקיות שעוד לא מחקתם, בחרו את האפשרות Files on Folder למחיקת תיקיה שלמה או File למחיקת קבצים בודדים.

לפני שתתחילו בהשמדת הנתונים, הקדישו מחשבה לכמות הזמן והאנרגיה שאתם רוצים להקדיש לכך. פתחו את התפריט Edit, הצביעו על Preferences, ובחרו את Erasing. שתי הלשוניות בתיבת הדו-שיח מאפשרות לבחור מבין ארבע שיטות מחיקה בהן תשתמש התוכנה עבור כל משימה - Files להשמדת קבצים או תיקיות מסויימים, ו-Unused Disk Space להשמדת כל הקבצים והתיקיות שכבר מחקתם.
 
האפשרות הראשונה, Guttman, תכתוב נתונים אקראיים על כל הקבצים המחוקים 35 פעמים. שיטה זו נחשבת לבלתי מנוצחת, ואם תבחרו אותה, תוכלו להיות בטוחים שהנתונים שלכם יושמדו לחלוטין. עם זאת, תהליך המחיקה בשיטת Guttman ארוך הרבה יותר מכל השיטות האחרות – כדי להשמיד מספר ג'יגות של מידע, תצטרכו להפעיל את Eraser למספר ימים.

שתי האפשרויות האמצעיות, US DoD, מבוססות על תקנים של משרד ההגנה האמריקאי, והן מהירות בהרבה. הן פחות יסודיות משיטת Guttman, אבל יש רק גורמים בודדים בעולם שיוכלו לשחזר את הקבצים שלכם אם תשתמשו בהן. האפשרות האחרונה, Pseudorandom data, מהירה יותר מכולן, אבל לא נחשבת לבטוחה – מעבדת שחזור נתונים ממוצעת תוכל לשחזר את הקבצים שלכם בקלות יחסית. בחרו את האפשרות שנראית לכם מתאימה למצב, ולחצו על OK.
 
לבסוף, כדי להפעיל את המחיקה, בחרו את Run All מתוך התפריט Task. אפילו אם בחרתם את האפשרות המהירה ביותר, התהליך עשוי לקחת זמן רב. צ'פרו את עצמכם בכוס קפה, ודעו שהמחשב שלכם נקי מתביעות אצבע ועקבות שימוש.

כמו CCleaner, גם את Eraser אפשר להפעיל אוטומטית. בחרו את Scheduler ולחצו על New Task כדי ליצור משימה שתחזור על עצמה במועדים קבועים. עיינו בתיעוד באתר של Eraser כדי לקבל פרטים נוספים על האפשרויות האלה.
 

מחיקה בטוחה מאוד

הדרך הבטוחה ביותר להשמיד את הנתונים על אמצעי אחסון מסוים היא להשמיד פיזית את אמצעי האחסון, אבל אפשרות זו לא תמיד רלוונטית – לדוגמה, אם אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לאבד את אמצעי האחסון. כמו כן, השמדה פיזית וודאית היא תהליך מסובך יותר ממה שרוב האנשים חושבים. בניגוד לדעה הרווחת, העברת מגנט חזק ליד כונן קשיח או הפלתו מגובה רב לא תשמיד לחלוטין את הנתונים שנמצאים עליו.
 
במקום לשרוף או לגרוס את הכונן הקשיח, השתמשו ב-Darik's Boot and Nuke‏ (DBAN), פתרון פשוט וידידותי לסביבה, לביצוע מחיקה בטוחה מוחלטת של כל אמצעי האחסון. את DBAN מתקינים על דיסקט או דיסק, ומפעילים אותו עם אתחול המחשב. הוא מתעלם מכל מערכת הפעלה שמותקנת על המחשב, ומשמיד לחלוטין את כל הנתונים בכל אמצעי האחסון המחוברים למחשב. עיינו בהוראות באתר של DBAN לפרטים נוספים.
 

פתרונות מסחריים

אם כל הסיפור הזה נשמע לכם קצת מסובך מדי, יש כמה תוכנות מסחריות שיעשו אותו קצת יותר פשוט. לדוגמה, התוכנה Acronis Privacy Expert Suite 9.0 כוללת ניקוי עקבות וגם מחיקה בטוחה, ביחד עם כלים להסרת רוגלות ומניעת חלונות קופצים. המחיר – 30 דולר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by