ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך: מגרוטאה למכונת משחקים 

מדריך: מגרוטאה למכונת משחקים

 
 
המומחה

המחשב שלכם מקרטע בזמן משחק? במקום לפרמט - אפשר פשוט לפתוח דף חדש. מדריך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המארב הארוך והמתיש מתחיל לייגע, האצבע על ההדק, הלייזר האדום מכוון בדיוק לראש האוייב. לחיצה על ההדק... וכלום לא קורה. הסאונד נשמע מקוטע, הדמויות מרצדות על המסך וכשהכל חוזר לעבוד כמו שצריך עולה הודעה על המסך – "המשימה נכשלה". התיאור הזה, בצורה כזו או אחרת מוכר לכמעט כל גיימר מצוי.

בדיוק ברגע הקריטי לפני סיום המשימה המסובכת ביותר – נתקל המחשב בבעיית משאבים ועד שזו מסתדרת – זה כבר ממש לא חשוב. לא משנה עד כמה המחשב חדש או עד כמה משאביו נרחבים – בשלב זה או אחר זה מגיע. אם גם סגירה של כל התוכניות ברקע לא מכניסה את המחשב שלכם למוד לוחמני, אתם לא צריכים (עדיין) לרכוש אחד חדש. פיתרון טוב יותר הוא ליצור משתמש חדש למשחקים, ולהפשיט אותו מכל דבר שיכול לפגוע בהנאה.
 

יצירת משתמש

 
על מנת ליצור משתמש חדש יש להיכנס אל לוח הבקרה (Control Panel) ולבחור בחשבונות משתמשים (User Account). בחלון החדש שיפתח הקישו על יצירת משתמש חדש (Create a new account).
 
 
ראשית, יש להעניק שם לחשבון החדש, ניתן לתת לו כל שם שהוא אך מומלץ להשתמש בשם שיסביר את מהותו. שתי דוגמאות טובות הן "Gaming" או "משחקים".
 
 
 
לחשבון החדש יש להעניק הרשאות מנהל מערכת – כלומר לא להגביל אותו. ההרשאה הזו נדרשת על מנת לאפשר למשתמש להתקין משחקים, לשנות הגדרות וכדומה. לכן, בשלב הבא יש לסמן חשבון מנהל (Administrator) ולאשר.
 
ניתן לראות את החשבון החדש במסך ניהול החשבונות, וכמובן במסך ההתחברות של חלונות. במסך הניהול תוכלו גם לשנות את הסיסמה של חשבון המשחקים (אם אתם לא רוצים שאח שלכם ישחק לו בהגדרות) ולקבוע לו תמונה מזהה.
 

הגדרת חשבון השחקן

 
כעת התנתקו מהחשבון הקיים: הקישו על התחל (Start) ואז התנתק (Logoff). וכמובן – התחברו לחשבון החדש.

היות והמטרה שלנו היא ליצור חשבון שיאפשר לנו ליהנות ממירב היכולות של המחשב, אנחנו צריכים לנקות את כל מה שמפריע ומאט אותו. הדבר הראשון שנבטל בחשבון (ובחשבון המשחקים בלבד – אתם לא צריכים לחשוש להגדרות שלכם בשאר החשבונות), הוא את הגרפיקה המיותרת של חלונות.

חלונות XP מגיע בלוק מצועצע לחלוטין. תפריטים מעוגלים ומעוצבים, גרפיקה נרחבת, אפקטים מיותרים ועוד אפקטים מיותרים אף יותר. למרות שכל אלו מעניקים לחלונות לוק מעניין ביותר, גוזלים כמות נרחבת ממשאבי הזיכרון וכרטיס המסך. על מנת לבטל את האפקטים הללו יש להיכנס אל תפריט התחל (Start), לבחור בהרץ (Run) ולכתוב בחלונית שנפתחת: sysdm.cpl.

בחלון החדש שיופיע יש לבחור בתצוגת מתקדם (Advanced) וללחוץ על כפתור הגדרות (Settings) תחת ביצועים (Performance).
 
 
XP מציעה שלל אפקטים אשר אפשר להפעיל או לכבות כרצונכם. היות והמראה של חלונות לא חשוב כשאתם באמצע משחק, מומלץ לסמן את האפשרות התחתונה – התאמה עבור ביצועים אופטימאליים (Adjust for best performance). לאחר לחיצה על האישור התצוגה תאפיר מעט ולכשתחזור לפעילות יתקבל לוק אשר מזכיר את חלונות 98. המהירות, מאידך, תהיה ממאה אחרת לגמרי.

בנוסף, כפי שאין צורך באפקטים מצועצעים אין גם צורך ברקע לשולחן העבודה. וכן – רקע כבד ומושקע עלול האט את המשחקים שלכם. יש ללחוץ קליק ימני עם העכבר בנקודה ריקה על שולחן העבודה ולבחור במאפיינים (Properties). תחת קטגוריית שולחן עבודה (Desktop) יש לשנות את הגדרות הרקע לשולחן העבודה לללא רקע (None).
 
 
חלק ניכר מהתוכנות המותקנות במחשב נוהגות להשתיל את עצמן אל תוך תהליך האיתחול שלו. בין אם מדובר בתוכנות ניטור שונות, תוכנות שיתוף למיניהן או תוכנות המסרים המידיים – בכולן אין צורך ביוזר המשחקים שלכם (טוב, אולי חוץ מהאנטי-וירוס ותוכנת הפיירוול, שאותן לא מומלץ לכבות). מי שמעוניין לסחוט מהמחשב שלו עוד טיפה קטנה של ביצועים, יכול להתקין תוכנת אנטי וירוס קלה יותר מזו שיש אצלו. הסבר מלא תמצאו כאן.

רשימת התוכנות שהמחשב מפעיל בזמן איתחול נמצאת על במנהל האיתחול. בכדי להגיע אליו יש ללחוץ על כפתור התחל (Start) ולבחור בהרץ (Run). בשורת הכתיבה יש לרשום msconfig ולאשר.
 
 
מסך הפתיחה מציע שלושה סוגים של איתחול. האפשרות הראשונה היא איתחול מלא אשר יטען את כל הרכיבים המוגדרים. אפשרות זו מוגדרת כברירת המחדל ומן הסתם היא הבזבזנית ביותר במשאבים. האפשרות השניה היא אפשרות האיתחול המינימלית ביותר. באפשרות זו יטענו הרכיבים המינימליים הנדרשים למערכת ההפעלה – כאן אתם מסתכנים שלא יטענו דברים חשובים כמו מנהלי התקנים של ג'ויסטיקים וכדומה.

האפשרות השלישית היא האפשרות הסלקטיבית והיא מציעה לבחור באיזה מחלקי התהליך להשתמש ועל איזה אפשר לוותר.

הדרך הטובה ביותר לאיתור התוכנות המיותרות היא דרך הניסוי והטעייה. סימון האפשרות הסלקטיבית (Selective startup) והסרת הסימון מטעינת רכיבי האיתחול (Load Startup Items) תטען את חלונות (לאחר איתחול המחשב כמובן) ללא כל אותן התוכנות. לאחר האיתחול, יש לבדוק אם הכל עובד כמו שצריך או שיש צורך ברכיבים נוספים. אם אכן קיים צורך ברכיבים נוספים (מנהלי התקנים של סאונד, וידאו, מקלדת וכו' ) יש להיכנס שוב אל מנהל האיתחול ולבחור אותם מהכרטיסייה אתחול (Startup).
 
לאחר מכן יש לאתחל את המחשב מחדש ולראות האם התיקונים שנעשו מספקים. חשוב לציין (שוב) שהגדרות אלו חלות אך ורק על המשתמש בו בוצעו השינויים – כלומר זה המיועד למשחקים. לכן, חשוב לבצע את התהליך מתוך המשתמש הזה ולא מהמשתמש הרגיל.
 

פרופילי חומרה

 
חלונות XP תומכת במספר פרופילי חומרה. פרופיל חומרה הוא רשימה של כל ההתקנים שהמחשב טוען, כגון מדפסות, מקלדות, מסכים, עכברים, כרטיסי קול וכדומה. אם למחשב מחוברים סורק ומדפסת לדוגמא, הרי ברור שאפשר לוותר עליהם בחשבון השחקן.

לצורך הגדרת הפרופיל, יש ללחוץ קליק ימני על צלמית המחשב שלי (My computer) ולבחור במאפיינים (Properties). בחלון שיפתח יש לעבור אל תצוגת החומרה (Hardware) וללחוץ על כפתור פרופילי חומרה (Hardware profiles).
 
 
על מנת ליצור פרופיל חדש, יש לסמן את הפרופיל הקיים וללחוץ על כפתור העתק (Copy). כך קיבלנו העתק מדוייק של הפרופיל הקיים, עליו נוכל לערוך את כל השינויים. לאחר מכן, יש לסמן את הפרופיל החדש ובעזרת כפתור שינוי השם (Rename) יש להעניק לו שם חדש כגון Gamer (רצוי שם הזהה לשם משתמש המשחקים). בתחתית החלון סמנו את המתן עד לבחירת פרופיל (Wait until I select a hardware profile) ואשרו.
 
 
כעת נחסום את כל ההתקנים הלא רצויים. בכדי לעשות זאת יהיה עלינו לעבור אל הפרופיל החדש שיצרנו, על ידי איתחול המחשב מחדש. בזמן עליית חלונות, תוצג בפניכם אפשרות לבחור בפרופיל המתאים. גם כאן, כמו בבחירת המשתמש, בחרו בפרופיל המשחקים.

הקישו שוב בעזרת הכפתור הימני על המחשב שלי (My computer) ובחרו במאפיינים (Properties). בחלון שיפתח יש לעבור אל תצוגת החומרה (Hardware) והקישו על מנהל התקנים (Device manager). לפניכם כל ההתקנים המחוברים למחשב. יש לאתר את אלו שאתם לא זקוקים להם. לאחר מכן יש להקיש עליהם בעזרת הכפתור הימני בעכבר ולבחור מאפיינים (Properties).
 
 
בשדה השימוש בהתקן (Device usage) יש לבחור אל תשמש בהתקן זה בפרופיל החומרה הנוכחי (Do not use this device in the current hardware profile) ולאשר.
 

סגירת תהליכים

 
השלב הבא הינו הגדרת התהליכים אשר אינם נדרשים עבור חשבון השחקן. תהליכים הינם תוכנות הרצות ברקע ומתקשרות ישירות עם מערכת ההפעלה. כל אחת מהן אחראית לפעולה מסויימת הנעשית במחשב וכל אחת תופסת כמות זיכרון לא מבוטלת. לכן יש לסגור את כל התהליכים הקשורים לפעולות שברור שלא יעשו בחשבון השחקן (כגון הדפסה). לצורך כך, יש לפתוח את מנהל התהליכים של חלונות על ידי לחיצה על התחל (Start), הפעלה (Run) וכתיבה של services.msc. עם האישור יפתח מנהל התהליכים.
 
 
בשלב זה, יש לעבור על רשימת התהליכים ועל כל תהליך לא חיוני יש ללחוץ קליק ימני ולבחור במאפיינים (Properties). במסך המאפיינים יש להיכנס אל תצוגת ההתחברות (Log ON) ולבחור בעבור איזה מפרופילי החומרה הוא יופעל ואיזה לא. לצורך כך יש לסמן את הפרופיל הרצוי ולבחור בהפעלה או ביטול (Enable / Disable).
 
לא קיים כלל אצבע לגבי התהליכים הרצויים ואלה שניתן לכבות. בעת בחירה בתהליך במסך התהליכים, יוצג בפינה השמאלית תקציר קצר על התהליך עצמו ומטרתו. מומלץ לקרוא אותו ולהחליט על פי הכתוב.

אם סגרתם משהו חשוב – תמיד תוכלו להפעיל אותו מחדש (לא ניתן לסגור תהליכים קריטיים לפעולת המערכת, אתם מוזמנים לנסות לסגור את תהליך ה-RPC לשם הדגמה). זיכרו: ביטול תהליך אומר גם שכל הפעולות המשוייכות אליו לא יתבצעו בחשבון השחקן. כלומר – אם תבטלו את Spooler, האחראי לתור ההדפסה, לא תוכלו להדפיס בחשבון המשחקים. החשבונות הרגילים לא יפגעו כמובן.

מספר תהליכים שכן אפשר לבטל בלב שקט בחשבון השחקן הם התהליכים הבאים (יתכן שלא כולם יופיעו בכל המחשבים):

Routing and Remote Access, Alerter, Application Management, Background Intelligent Transfer Service, ClipBook, COM+ System Application, Computer Browser, Distributed Link Tracking Client, Distributed Transaction Coordinator, Error Reporting Service, Help and Support, IMAPI CD-Burning COM Service, Indexing Service, Internet Connection Firewall (ICF) / Internet Connection Sharing (ICS), IPSEC Services, Logical Disk Manager Administrative Service, MS Software Shadow Copy Provider, Net Logon, NetMeeting Remote Desktop Sharing, Network DDE, Network DDE DSDM, Network Location Awareness (NLA), NT LM Security Support Provider, Performance Logs and Alerts, Portable Media Serial Number, Print, Protected Storage, QoS RSVP, Routing and Remote Access, Remote Desktop Help Session Manager, Remote Procedure Call (RPC) Locator, Remote Registry, Removable Storage, Secondary Logon, Security Accounts Manager, Server, Smart Card, Smart Card Helper, SSDP Discovery Service, System Restore Service, TCP/IP NetBIOS Helper, Task Scheduler, Telnet, Themes, Uninterruptible Power Supply, Universal Plug and Play Device Host, Upload Manager, Volume Shadow Copy, Windows Image Acquisition (WIA), Windows Installer, Windows Management Instrumentation Driver Extensions, WMI Performance Adapter, Windows Time

עם תום הגדרת התהליכים הרלוונטיים לפרופיל, יש לאתחל את המחשב ולוודא שהכל פועל כשורה.
 

ביטול מקשים דביקים

 
לא מדובר כאן בטיפ להוספת ביצועים, אלא בפיתרון של בעיה שמטרידה כמעט כל שחקן מחשב. בחלונות XP כלול מאפיין הנקרא "מקשים דביקים" (Sticky key). ברירת המחדל של הפעלת הפונקציה היא חמש לחיצות רצופות על מקש ה- Shift. לרוע המזל, שחקנים רבים נוהגים להגדיר כפתור זה עבור אחת הפעולות במשחק, מה שגורם לכך שברגע המותח ביותר המשתמש עלול להיזרק החוצה, בחזרה למערכת ההפעלה.
 
 
על מנת לבטל לחלוטין את האפשרות הזו עבור המשתמש יש ללחוץ על כפתור ה-Shif חמש פעמים רצוף. בחלונית שתיפתח יש להסיר את הסימון מכל תיבות הסימון ולאשר.
 
עכשיו בחרו לכם משחק לוהט ותהנו מהביצועים המשופרים של המחשב שלכם.
 

הכו את המומחה

המחשב עושה לכם צרות? מחפשים קיצורי דרך? שלחו מייל למומחה של חיים ברשת:
info@netsupport.co.il

בין השואלים נגריל תשובות.

יש לכם טיפים שהופכים את החיים לקלים יותר? ספרו לנו, ותחסכו לי עבודה.

לארכיון המומחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by