ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ה-MPAA: לנו מותר להעתיק 

ה-MPAA: לנו מותר להעתיק

 
 
צבי טלית

מי אמר צביעות תאגידית ולא קיבל? ארגון ה-MPAA, שכבר תבע אלפי משתפים, העתיק והפיץ לעובדיו סרט חדש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סמל ה-MPAA
 סמל ה-MPAA   
בשנתיים האחרונות החליטה תעשיית הקולנוע ההוליוודית להלחם בתופעת העתקת הסרטים הפיראטית, בטענה (שניתן להתווכח עליה) כי תופעה זו גורמת לה להפסדי עתק ברחבי העולם. הגוף הממונה מטעם הוליווד על נושא זה הוא התאחדות תעשיית הקולנוע (ה-MPAA), והוא לוחם בקנאות, או ליתר דיוק תובע כל דבר שזז ונושם, למען מיגור תופעת השכפול הבלתי מורשה של סרטים.
 
אבל מה בדיוק אמורים לומר אזובי הקיר (משתפי הקבצים, לצורך העניין), אם הארזים עצמם (ארגון ה-MPAA) נתפסו עם המכנסיים למטה לאחר שעשו עותקים בלתי מורשים של סרט חדש, שעוד לא יצא כלל לאקרנים? דיווח של עיתון ה-LA Times.

הסרט "This Film Is Not Rated Yet" הוא סרט דוקומנטרי חדש המתבונן ומנתח את מערכת דירוג הסרטים שנוצרה ומנוהלת על ידי ארגון ה-MPAA. הקרנת הבכורה של הסרט אמורה להתקיים בפסטיבל הקולנוע העצמאי סאנדנס, המתקיים השבוע. במאי הסרט, קירבי דיק, הגיש את הסרט לוועדת דירוג הסרטים בחודש נובמבר.

לאחר שקיבלו את הסרט לידיהם, ערכו אנשי ה-MPAA עותקים של הסרט מבלי שקיבלו לכך את הסכמתו של דיק, אשר ביקש באופן מפורש, באימייל שכתב לארגון, כי ה-MPAA לא יצור עותקים שלו. מאוחר יותר שמע דיק כי למרות עמדתו הנחרצת של ה-MPAA נגד העתקת סרטים, הוא סרטו החדש הועתק והופץ בין עובדי הארגון.

הארגון לא יכול להסתתר מאחורי הטענה שלא קיבל את המייל, משום שדיק קיבל תגובה ובה רשום שהשמירה על "חסיון הסרט שלך הוא בראש מעיינינו". חשוב עוד להזכיר שבלחץ ה-MPAA, העונש שנקבע על העתקת סרט שעוד לא יצא לאקרנים הוא 3 שנות מאסר.
 

הצביעות לא עוצרת פה

ה-MPAA ככל הנראה לא ממש מאמינים שחוק זכויות היוצרים, עליו הם כביכול מגינים בחירוף נפש, תקף גם על עצמם. בכירה בארגון הצדיקה את מופע הצביעות המרשים של הארגון בטענה כי במאי הסרט בעצמו חדר לפרטיות של חלק מעובדי ה-MPAA, דבר אשר מצדיק את פעולותיו של הארגון.

"ערכנו עותקים של סרטו של קירבי, כיוון שלסרט יש השלכות לעובדים שלנו", אמרה קורי ברנרדס, סגנית נשיא הארגון לתקשורת תאגידית. היא אמרה כי דיק ריגל אחר חברי ועדת הדירוגים של הארגון, דבר שכלל גם חיטוט בפחי הזבל שלהם ומעקב אחריהם כשהם מסיעים את ילדיהם לבית הספר.

בסופו של יום, קשה לראות עד כמה נפגע הסרט הלכה למעשה מכך שה-MPAA העתיקו אותו. במאי הסרט זכה בשפע של פרסום חינם לפני הקרנת הבכורה שלו. אם יש דבר שבכל זאת נפגע מפרשיה זו, הרי זו התדמית "נטולת הרבב" של ארגון ה-MPAA, שבכך שהעתיק סרט ללא רשות בעל זכויות היוצרים, רק הדגיש את המסר של הסרט, המדבר על כך שה-MPAA פועל לעיתים תכופות מתוך אינטרסים עצמיים ובצביעות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by