ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יש חיים אחרי ה-Word 

יש חיים אחרי ה-Word

 
 
רן יניב הרטשטיין

"מלל" הוא מעבד תמלילים עברי המיועד למשתמשי מקינטוש. רן הרטשטיין בדק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום מסך של מלל, מתוך האתר של רדלקס
 צילום מסך של מלל, מתוך האתר של רדלקס   
מלל הוא מעבד תמלילים למקינטוש. המשפט הזה קשה קצת לעיכול, בגלל שמשתמעות ממנו שתי עובדות שהרבה אנשים לא חושבים עליהן: שיש מעבדי תמלילים אחרים מלבד Word, ושיש מערכות הפעלה אחרות מלבד Windows.

מלל הוא מוצר ישראלי, פרי פיתוחם של אורי ואייל רדלר, שני אחים מתל אביב. השניים התחילו לעבוד עליו בתחילת העשור הנוכחי, ובינתיים הספיקו להוציא שתי גרסאות שלו. למרות גילו הצעיר, כבר התפתחה סביב מלל קהילת משתמשים נאמנה, בישראל ובעולם. הגרסה השניה שלו יצאה לאור לא מזמן, ולכל מי שלוקחים את וורד וחלונות כמובנים מאליהם, זו הזדמנות מצויינת להעיף מבט ולראות איך הצד השני חי.

כשבוחנים מעבד תמלילים כמו מלל, אין ברירה אלא להשוות אותו לוורד, מעבד התמלילים הנפוץ ביותר. ההשוואה הזו לא בדיוק הוגנת – וורד הרבה יותר וותיק, הרבה יותר יקר, ועובדים עליו הרבה יותר מפתחים. אבל למרבה ההפתעה, ברוב המקרים יוצא מלל מההשוואה הזו עם ידו על העליונה.
 

תמיכה בעברית

אחת התכונות הבולטות ביותר של מלל היא התמיכה שלו במגוון עצום של שפות ומערכות כתב. מלל הוא מעבד תמלילים רב לשוני ודו-כיווני אמיתי. יש לו תמיכה מושלמת בכתיבה בעברית מימין לשמאל, וחוץ מזה הוא גם כותב בערבית, יוונית, יפנית, קירילית, ואפילו סורית, ועוד מערכות כתב אחרות. למלל גם יש ממשק רב לשוני, ב-21 שפות שונות (ביניהן עברית, ערבית ורוסית, וגם אספרנטו וסרבית).

בשוק מעבדי התמלילים, אין למלל אף אח ורע בהיקף התמיכה הזו, ואפילו וורד לא מהווה תחרות. אבל המבחן האמיתי הוא בשילוב בין אנגלית לעברית, כלומר, שילוב בין ימין לשמאל ושמאל לימין. אם יצא לכם להיאבק שעות עם מספר סורר שלא מסכים להתיישר לכיוון הנכון של המקף, לא תתקשו להעריך את הכיווניות החכמה של מלל.
 
 
תאריכים, מספרי טלפון, משפטים קצרים באנגלית בתוך פסקאות בעברית, מלל צולח את כל האתגרים האלה בגבורה. את מה שמלל לא מצליח לעשות לבד, אפשר לתקן עם פקודה פשוטה מהתפריט, שהופכת את כיוון הכתיבה של המילים שסביבה. משתמשי מקינטוש לא זכו ליהנות אפילו מהתענוג המפוקפק של המלחמה עם הסמן: וורד למקינטוש בכלל לא תומך בכתיבה מימין לשמאל.
 
 

פיצ‘רים

אחת התלונות העיקריות שנשמעות על וורד היא העומס הגדול בתכונות. הוא פשוט מציע יותר מדי אפשרויות בבת אחת, ורק בחלק קטן מהן באמת נעשה שימוש. כמו רוב מעבדי התמלילים הקטנים, מלל נוקט בגישה שפויה יותר, והיצע הכלים והאפשרויות מוגבל רק למה שהמשתמשים באמת צריכים.

מלל בודק איות בעברית, אנגלית וכל שפה אחרת שמערכת ההפעלה תומכת בה, ויודע לצייר טבלאות מורכבות בקלות. את בדיקת האיות האוטומטי אפשר להורות למלל לעשות רק בסוף כל פיסקה, ולא אחרי כל מילה, וכך, הוא לא יפריע לכם עם הקווים האדומים המעצבנים האלה במהלך הכתיבה, אלא רק אחרי שתסיימו את הפיסקה ותחלצו על אנטר.
 
 
יש למלל גם תמיכה נרחבת בסגנונות, ואפשר להגדיר סגנונות לתווים, כמו סוג וגודל הגופן, סגנונות לפסקה, כמו כיווניות וגובה שורה, וסגנונות לעמוד, כמו חלוקה לטורים וכותרות עליונות ותחתונות. את כל הסגנונות האלה אפשר לסדר בערכות, שביחד מגדירות את המראה הכללי של המסמך. אפשר להגדיר ערכות שונות של סגנונות, בהתאם למסמכים שרוצים ליצור – ערכת סגנון לעבודות אוניברסיטאיות, למסמכי חברה, למכתבים אישיים, וכו‘. אם תשנו עיצוב של סגנון במסמך אחד, השינויים יעברו גם לכל המסמכים האחרים שמשתמשים באותה ערכת סגנונות.

ביחד עם תבניות מוכנות מראש (Templates), הפיצ‘ר הזה שימושי מאוד במשרדים וארגונים קטנים, שמפיקים הרבה מסמכים שצריכים להראות אותו הדבר. אבל למלל אין כלים לציור תרשימים, גרפים, או תיבות טקסט, והוא לא מתאים למי שרוצים לכתוב מסמכי אפיון או מסמכים טכניים אחרים.
 
 

מעבד תמלילים לאקדמאים

כשבחונים את התכונות המתקדמות יותר של מלל, כמו החלוקה לרמות והתמיכה בתוכנות ביבליוגרפיה, מוצאים שקהל היעד שלו מורכב בעיקר מאקדמאים, שבמקרה גם מהווים חלק ניכר מקהילת משתמשי המקינטוש בישראל.
 
עברית מקראית, עם ניקוד, טעמים, ואותיות מיושרות, בתוך מלל
 עברית מקראית, עם ניקוד, טעמים, ואותיות מיושרות, בתוך מלל   
מלל כולל כמה תכונות שאנשי אקדמיה מאוד אוהבים, כמו תמיכה מעולה במערכות כתב מורכבות כמו עברית מקראית וסורית. מלל גם יודע לדבר עם תוכנות לניהול ביבליוגרפיה, ולהכניס בקלות "מראי מקומות" לתוך מאמרים אקדמאיים. אם אתם מחזיקים רשימת ביבליוגרפיה בתוכנה חיצונית, מלל ישתמש בה וייצר את הביבליוגרפיה אוטומטית, יחד עם ההפניות ורשימת המקורות.
 
תצוגת המתאר ("מתווה" אצל מלל, ובאנגלית Outline) מאפשרת לחלק את פרקי וחלקי המסמך לפי רמות היררכיות, ולארגן בקלות מסמכים בני עשרות ומאות עמודים. המספור האוטומטי, לפי החלוקה המבנית הזו של המסמך, יודע לקחת מהמתאר כותרות, תרשימים, הפניות, ותוכן עניינים, ולשלב אותם במסמך ביחד עם מספרי הפרקים והעיצוב המתאים, והכל באופן אוטומטי. זה נשמע מסובך, אבל הממשק ליצירת המספור האוטומטי במלל פשוט במיוחד, ומבוסס על גרירה וארגון של כל רכיבי המספור בסדר הרצוי.
 
מלבד התמיכה העשירה בשפות, התכונות שהמפתחים של מלל גאים בהן יותר מכולן הן הערות השוליים (Footnotes) והמספור האוטומטי. מלל מאפשר להגדיר מספר רצפים של הערות שוליים, ולשלוט בכל ההיבטים של מראה ההערות וההפניות אליהן. מלל הוא מעבד התמלילים היחיד שמציע את האפשרות הזו.
 
 

אבל...

כמובן, למלל גם יש בעיות. הבולטת ביותר היא התמיכה הלקויה בפורמט המסמכים של וורד. פתיחת מסמכי וורד בעברית לא ממש עובדת, אפילו עם מסמכים פשוטים. מלל גם לא יודע לשמור בפורמט וורד, וכדי לשלוח מסמכים בעברית למי שלא משתמשים במלל, יש רק שתי אפשרויות – הייצוא ל-PDF, שקיים בכל התוכנות במקינטוש, ושמירה בפורמט RTF, שלא מסתדר עם כמה מהתכונות המתקדמות יותר של מלל.

חוסר-התאימות עם וורד בא לידי ביטוי גם בהבדלים הגדולים בין הממשק של מלל והממשק של וורד. מלל פשוט עושה דברים אחרת. במבט ראשון, הממשק של מלל נראה מבולגן. את הסגנונות מנהלים ובוחרים דרך התפריטים, וכל אפשרויות העיצוב נמצאות ב-"Inspectors", מעין גרסה מקינטושאית של סרגלי כלים מורחבים. המושגים והכלים זהים, ומשתמשים מנוסים במעבדי תמלילים יאתרו אותן בסופו של דבר, אבל החיפוש עשוי להיות מתסכל.
 

לסיכום

במיטב המסורת של המקינטוש, מלל פשוט עובד. המפתחים וקהל המעריצים מגדירים את מלל כ”מעבד תמלילים לאנשים שאוהבים לכתוב“, ועשרות בעיות וחסרונות קטנים ממעבדי תמלילים אחרים מוצאים כאן פתרון. מלל הוא מעבד התמלילים הטוב ביותר למקינטוש, ולדעתי, אחרי שנים של ניסיון עם וורד, הוא גם מעבד התמלילים הטוב ביותר לכתיבה בעברית.

מחיר: $50 (כרגע $40, לתקופה מוגבלת)

להורדת גרסת ניסיון (למקינטוש בלבד)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by