ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
וורד למתקדמים  

וורד למתקדמים

 
 
ניצן ברומר

כך תוציאו את המקסימום ממעבד התמלילים שלכם. והשבוע: עיצובים מוכנים מראש, תבליטים ותוכן עניינים בהקשת עכבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כאשר רוצים לכתוב מסמך טקסט כלשהו, בדרך כלל ניגשים ישר לוורד הישנה והמוכרת. טוב, אולי ישנה אבל מוכרת? בכלל לא בטוח. כולנו יודעים שאי שם, בין עשרות התפריטים, מסתתרות בתוכנה הזאת תכונות שיכולות להקל על חיינו, להפוך את המסמכים שלנו למקצועיים יותר או לחסוך לנו זמן. אבל לעיתים נדמה שמסע ניווטים לילי, במדבר, בעיניים קשורות, אחרי שמסובבים אותנו מספר פעמים במקום, עשוי להיות קל יותר משיטוט באלפי האפשרויות שמיקרוסופט החביאה בתוכנה.

בכתבה הבאה (ואלו שאחריה) נחשוף את כל הדברים השימושיים שוורד מסתירה טוב כל כך, ונלמד אתכם איך להשתמש בהם.
 

כותרת עליונה ותחתונה

 
לעיתים קרובות יש צורך להדפיס מסמך המכיל מספר רב של עמודים, כאשר בכל עמוד אנחנו מעוניינים שיופיע עיצוב קבוע בראשו ותחתיתו (בדומה למסמכי משרד רשמיים). וורד מאפשרת לעצב כותרות שיופיעו בתחילת וסוף העמוד. העיצוב הינו חד פעמי – יש ליצור אותו פעם אחת והוא מוכל אוטומטית על שאר הדפים.

לצורך יצירת העיצובים הללו יש להיכנס אל תפריט התצוגה (View) ולבחור בכותרת עליונה וכותרת תחתונה (Header and footer).
 
 
לאחר הלחיצה, הטקסט במסמך יאפיר וריבועים מקווקווים יופיע בראש העמוד ובתחתיתו. בנוסף, יופיע גם סרגל הכותרות אשר מאפשר להכניס טקסט אוטומטי כגון מספרי עמודים, תאריך, מיקום הקובץ וכדומה.
 
 
 
עריכת הכותרות זהה בדיוק לעריכת מסמך רגיל. ניתן לשלב בהן כל תוכן שאתם רגילים להוסיף למסמך: החל מטקסט פשוט, דרך תמונה (למשל, הלוגו של החברה שלכם) וכלה בציורים או תיבות טקסט. לאחר סיום עריכת הכותרות יש להקיש בעזרת העכבר הקשה כפולה במקום כלשהו מחוץ למסגרות המקווקוות. כך תחזור וורד למצב עריכת הטקסט במסמך והכותרת עצמה תאפיר. על מנת לתקן פריט מסויים בכותרת, כל שיש לעשות זה ללחוץ עליה לחיצה כפולה, פעולה שתחזיר אתכם למצב עריכה.
 

יצירת תבנית אישית

 
בעבודה רוצים שתגישו את הדוחות שלכם עם הלוגו של החברה מודפס בראש כל דף, המרצה באוניברסיטה מוכן לקבל את הסמינריונים רק בפונט David 12 עם שוליים של 2 ס"מ מכל צד ואת המכתבים האישיים לחברה אתם רוצים להדפיס עם רקע לבבי במקום העמוד הלבן הפשוט?

רוב האנשים נוהגים לפתוח מסמך חדש בכל פעם ולהתחיל לשחק עם ההגדרות. רוב האנשים מבזבזים את זמנם, משום שוורד מאפשרת שימוש בתבניות (Templates), בעזרתן ניתן להגדיר סט עיצובים מוגדרים לעמוד ולהתחיל לעבוד באופן מיידי. תוכלו להגדיר תבנית לכל סוג מסמכים (לעבודה, למרצה ולמכתבים האישיים) ולהחליף ביניהן בלחיצת כפתור.

לצורך יצירת תבנית אישית יש לפתוח מסמך חדש בוורד ולהגדיר את כל המאפיינים הדרושים.

ראשית, נדאג לעיצוב העמוד עצמו. תחת תפריט קובץ (File), בהגדרות עמוד (Page setup) ניתן להגדיר את רוחב השוליים, כיוון הפריסה של הדף, גודלו וכדומה.
 
 
בתפריט עיצוב (Format), תחת פיסקה (Paragraph), ניתן להגדיר מרווחים בין השורות, את הגדרת היישור של העמוד, חלוקה לרמות (על כך בהמשך) ועוד שלל איפיונים נרחבים.
 
 
אם חשקה הנפש גם ביצירת רקע, הרי שוורד כמעט ואינה מגבילה בתחום זה. האפשרות הבסיסית ביותר היא הוספה של רקע בצבע אחד קבוע. על מנת לשנות את צבע הרקע יש לחזור אל תפריט העיצוב (Format), לבחור רקע (Background) ולבחור את המשבצת המסומנת ברקע המתאים.
 
 
האפשרות אפקטי מילוי (Fill effects) תפתח מסך הגדרת רקע מתקדם יותר. כאן יתאפשר שימוש במספר צבעים, בתבניות רקעים מוגדרות מראש ואפילו שימוש בתמונה אישית. לאחר האישור ישתנה הרקע של המסמך לפי ההגדרות שנבחרו.
 
 
לבסוף, ניתן להגדיר את סוג הפונט בו ישתמש המסמך כמו גם את גודל התווים והצבע שלהם.
 
 
לאחר סיום כל אותן ההגדרות נותר רק לשמור את המסמך בתור תבנית. לצורך כך יש לגשת אל תפריט הקובץ (File) ולהקיש על שמור בשם (Save as), להעניק למסמך שם ולבחור שמירה כ-Document Template (*.dot‎)‎). כמובן שרצוי לתת לקובץ שם שיסביר את מהותו כגון "נייר מכתבים", "מסמכי עבודה" וכדומה.
 
 
מעתה והלאה, בכל פתיחה של מסמך חדש ניתן יהיה להשתמש בתבנית שהוגדרה בשלב זה. התבניות החדשות תהיינה נגישות דרך מסך יצירת המסמך החדש, תחת הכותרת תבניות שהיו בשימוש לאחרונה (Recently used templates), או דרך המחשב שלי (In My Computer) תחת הכותרת תבניות (Templates). בגרסאות ישנות יותר של וורד יתכן ושמות התפריטים יהיו שונים במעט.
 
התבנית הראשית בה משתמשת וורד נקראת Normal.dot והיא מכילה את הגדרות ברירת המחדל של מסמך וורד. אם תשמרו את התבנית החדשה תחת השם Normal.dot - כל מסמך חדש של וורד יעוצב בתבנית שקבעתם. מומלץ כמובן, לגבות קודם לכן את הקובץ המקורי לשעת הצורך.
 

תבליטים ומספור

 
אחת הפונקציות החביבות בוורד, המאפשרת יצירה של מסמך מקצועי, היא פונקצית התבליטים והמספור. היא מאפשרת יצירה של מסמך מדורג, המכיל סעיפים ותתי סעיפים, אשר כולם מצייתים לסט כללים שהוגדר מראש. למה זה טוב? התבליטים מעניקים למסמך מראה מקצועי ומבליטים היטב לכל נושא ותת נושא. המספור מאפשר ניווט קל במסמך ושניהם משמשים ליצירת תוכן עניינים.

על מנת להגדיר את התבנית הרצויה יש להיכנס אל תפריט עיצוב (Format) ולבחור תבליטים ומספור (Bullets and numbering). בכרטיסיית המדורג ממוספר (Outline Numbered) תוכלו לבחור באחד העיצובים הקבועים מראש. כפתור ההתאמה אישית (Customize) מאפשר לערוך לטעמכם את העיצוב שבחרתם:
 
 
בעזרת שימוש בעורך שנפתח ניתן לשנות שלל מאפיינים עבור העיצוב לכל אחת מהרמות. בחירת הרמה מרשימת הרמות מצד ימין תציג את המאפיינים הרלוונטים לאותה הרמה ותאפשר לשנות אותה. כך, ניתן לשנות את צורת הכותרת לפי חשיבות הנושא, סוג המיספור, סוג הגופן ומאפייניו (צבע, מודגש וכ') וכמובן את המרחק מהשוליים.
 
 
על מנת להקל את העבודה עם התבליטים והמספור ניתן לקרוא לסרגל הרמות על ידי לחיצה במקום פנוי בסרגלי העבודה ובחירה בסרגל החלוקה לרמות (Outline). תוכלו לקדם כל פסקה רמה אחת למעלה (או להוריד אותה) בעזרת החיצים, או לחילופין למקם אותה ידנית באחת מתשע רמות הביניים על ידי בחירה מהתפריט הנפתח.
 

יצירת תוכן עניינים

 
בין אם מדובר בספר חדש אשר הולך לדחוק את הארי פוטר מרשימת הלהיטים התורנים, במאמר ארוך או עבודה להגשה, פעמים רבות קם הצורך ביצירת תוכן עניינים. כאשר מדובר במסמך קצר של 5-10 עמודים הרי שהכנת תוכן העניינים הינה עבודה קצרה של מספר דקות. אך ברגע שמתחילים לעבוד על מסמכים ארוכים הכוללים עשרות סעיפים ותתי סעיפים – הנושא מתחיל להסתבך. ניסיון לערוך עמוד באמצע הטקסט עלול להרוס את כל התוכן שמגיע לאחריו ובכך לייאש אותנו סופית.

אבל, אם בזמן הכנת המסמך נעשה שימוש בחלוקה לרמות, הרי שתהליך יצירת התוכן הופך להיות פשוט מאוד. שימו לב שיש להקפיד לחלק את הטקסט לרמות בכדי שתוכן העניינים יוצג כשורה.

ראשית, יש להוסיף את אפשרות תוכן העניינים. לצורך כך יש לפתוח עמוד חדש ולבחור הוספה (Insert), הפניה (Reference) ואינדקס ורשימות (Index and tables).
 
 
בכרטיסיית תוכן העניינים (Table of contents) ניתן, כמו שניחשתם, לעצב את תוכן העניינים. בראש החלון קיימת תצוגה מקדימה שמראה לנו כיצד יראה התוכן בסיום העבודה.
 
 
אם הוספנו את התוכן בסוף העבודה על המסמך, וורד תסרוק את המסמך ותציג את התוכן לפי החלוקה לרמות. אפשר להוסיף אותו כבר בתחילת העבודה, אבל כמובן שהוא יהיה ריק.

לאחר שערכתם שינויים במסמך, יש ללחוץ על כפתור עדכן תוכן עניינים (Update TOC) בסרגל שהוספנו בשלב הקודם, על מנת לעדכן את התוכן. כך, בלחיצת כפתור ניתן ליצור עבור המסמך תוכן עניינים מסודר ומקצועי מבלי לשוטט ברחבי המסמך.
 
בשבוע הבא נבקר שוב במעמקי התפריטים של וורד ונחשוף משם טריקים נוספים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by