ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת משחק: Sly 3 

ביקורת משחק: Sly 3

 
 
רותם לצטר, גיימר

משחק הפלטפורמה Sly 3 עושה כבוד למשחקי ההרפתקאות באשר הם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לכל אורך חייה של קונסולת הפלייסטיישן 2, שלטו בה ללא עוררין שלוש סדרות פלטפורמה אהובות: ג'ק ודקסטר, Ratchet & Clank ו-Sly Copper. בעוד שראטצ'ט נטש את ז'אנר הפלטפורמה כמעט לחלוטין לטובת עולם הפעולה, וסדרת Jak החלה להנפיק משחקי מרוצים, טוב לדעת שסליי שלנו נשאר נאמן למקורותיו. לכן אפשר לומר בבטחה שאם אהבתם את שני המשחקים הקודמים בסדרה, גם Sly 3 יסב לכם עונג רב, ואתם ממש לא צריכים את הביקורת הזו כדי שתגרום לכם לרוץ ולשחק בו.

סליי הדביבון, הגנב המדופלם והשרמנטי, חוזר לשתף פעולה עם ידידיו - בנטלי הצב החננה, ומורי ההיפופוטם הסימפטי אך חובב האלימות. הפעם על השלישייה לאסוף צוות מומחים מיוחד למשימה הקשה ביותר שעמדה בפניהם מאז תחילת הקריירה. הכספת המשפחתית של שושלת קופר התגלתה על ידי דוקטור M, קופיף מגודל ומרושע. כיון שהוא לא הצליח לפרוץ אותה, הוא בנה סביבה מבצר אימתני. כדי להגיע לכספת יש לגייס חבורת מומחים, ורק שיתוף פעולה בין כולם יוביל להצלחה. למעשה, העלילה כולה היא מעין פרודיה מדויקת ומצחיקה להפליא על סרטי שוד מודרניים, בסגנון אושן 11.
 

גיבורים אהובים לצד דמויות חדשות

 
Sly 3 הוא כותר אשר נבנה באופן מסיבי על סיפור ועלילה. מי שלא מסוגל לסבול סצנות מעבר ודיאלוגים ארוכים, בהחלט יכול לוותר על ההרפתקה הזו, אך הוא יפספס עלילה מצוינת ומשעשעת. הדמויות החדשות נהדרות, ודמויות עבר בלתי נשכחות, כמו 'מלך דוב הפנדה' הגאוני מהכותר הראשון, שבות לסיבוב נוסף. גם אם לא שיחקתם במשחקי הסדרה הקודמים לא תהיה לכם בעיה להיכנס לעניינים במהרה.

הבדיחות הפנימיות והופעות האורח, יגרמו למעריצים הוותיקים להתמוגג מאושר. מערכת היחסים אשר נרקמת בין הדמויות בחבורה, וההומור שמזכיר סרטי לוני-טונס קלאסיים, מוסיפים פן עלילתי המהווה חלק חשוב בחוויה הכוללת. לדוגמה, בנטלי הצב, שמשותק לכיסא גלגלים, מתכתב בחדר צ'ט עם פנלופי, מומחית אלקטרוניקה ברמה עולמית. במקום לשלוח לה תצלום אמיתי שלו, הוא מדביק את פרצופו על גוף מסוקס ושרירי. מיותר לציין כמה גדולה ההפתעה כשהשניים נפגשים לבסוף.

ב-Sly 3, כמו בקודמו בסדרה, תמצאו שני חלקים עיקריים: קטעי הפלטפורמה שכוללים אלמנטים מז'אנר הפעולה וההתגנבות, ומיני-משחקים. ישנם שישה שלבי ענק, וכל אחד מהם מחולק לעשרות משימות בודדות. סליי, בנטלי ומורי, יתחילו כל משימה בחדר המצב, שם ניתן לקנות אביזרים שונים ולקבל תדריך פעולה. החבורה הולכת וגדלה במהלך המשחק, וכל אחת מהדמויות מתנהגת באופן שונה לגמרי.
 

תכונות ייחודיות

 
סליי מצטיין במיוחד בכיוס אויבים ובכישרונות ההתגנבות שלו המאפשרים לבצע פעלולים אקרובאטיים. בנטלי הצב מצויד בכיסא גלגלים מלא באביזרים מגניבים, אך הוא חלש מאוד בקרבות ישירים, ומסורבל בקטעי הפלטפורמה. בין צעצועיו המגניבים תמצאו לדוגמא מצלמה שיכולה להיצמד לקירות באמצעות תפסן, לירות על אויבים מרחוק, ולהשמיע קולות מאיימים.

מורי ההיפופוטם איטי ולא מוצלח בהתגנבות, אך כוחו הפיסי הרב הופך אותו לדמות מועדפת בקרבות חזיתיים. בנוסף הוא מסוגל להפוך עצמו לכדור קופצני שמרסק את כל מה שנמצא באזור. גם הדמויות הנוספות מאפשרות, כל אחת בתחומה, שלל כישורים מגוונים. השליטה בכולן מוצלחת ופשוטה להבנה, הייחודיות של כל אחת מהן יוצרת משחקיות עשירה ומגוונת.

המשחק ליניארי למדי באופיו, אך הקצב המהיר שלו לא ייתן לכם לנוח לרגע. הדרך למשימה הבאה תמיד ברורה, ואין צורך לחזור על אותם קטעי הפלטפורמה שוב ושוב כמו במשחקי העבר. כיף לטייל ולחקור את העולמות השונים, ואף פעם לא מתעוררת תחושה של שיטוט חסר תועלת. האויבים מגוונים, ולרוב די חכמים. קרבות הבוס גם הם מרתקים וכיפיים להפליא, אך קלים למדי. זה הולם, שכן רמת הקושי הכוללת של Sly 3 אינה גבוהה, ויתכן ששחקנים מנוסים ימצאו את מצב הסיפור העיקרי כקל מדי.

אל דאגה - במיוחד בשבילם, בסיום כל משימה ניתנת האפשרות להשלים כמה מטרות בונוס. בדרך כלל מדובר בשחזור של רגעים מסוימים מהמשחק תחת הגבלות חדשות של זמן, או שמירה על מד בריאות מושלם. עמידה במשימות הקשות הללו תעניק לשחקנים המתמידים סרטוני בונוס מטורפים.
 
 

הכי חזק בפלטפורמה

 
קטעי הפלטפורמה עצמם, למרות שהם קצרים יותר מבעבר, עדיין במרכז העניינים. עיצוב השלבים מצוין, ובמהלכם יידרש סליי לבצע קפיצות מורכבות, להיתלות בעזרת המטה שלו על קירות ולגלוש על חבלים. כדי לשפר את כישורי הפלטפורמה והלחימה ניתן לקנות אביזרים שונים, חלקם יהיו הכרחיים לביצוע משימות ההתגנבות, אך לרוב ניתן לוותר על העניין - הם הופכים את קטעי הפעולה הקלילים ממילא, לקלים עוד יותר.

כרגיל בסדרת Sly, מיני-משחקים תופסים חלק חשוב בהרפתקה. כל משחקון שניתן להעלות על הדעת מופיע כאן. במהלך המשחק נתקלתי בכמה שלבים מעולים, כמו קרבות ימיים באיים הפיראטיים וקטעי טיסה מלאי אדרנלין. לרוע המזל, לא כל המיני-משחקים הללו מהנים באותה מידה. עיצבנו אותי במיוחד השלבים בהם יש לנהוג ברכב ממונע קטן המופעל בשלט רחוק: המצלמה הבעייתית והשליטה הגרועה הפכו אותם לסבל של ממש. גם משחקוני הפריצה למחשבים של בנטלי נתגלו כמיותרים למדי. למרבה המזל, על כל שלב משעמם, תמצאו חמישה משחקונים מהנים ומותחים, המשתלבים באופן מושלם עם העלילה הרחבה.

מאפיין חדש בסדרה שהתחבב עלי במהירות הוא המשחקונים לשני משתתפים. לדוגמא, במשחקון אחד, סליי צריך להשלים מטרה, בעוד שהמשתתף השני שמשחק את כרמליטה, מנסה לירות בו לפני שהוא מספיק לבצע אותה. זוהי דרך נהדרת להאריך את חיי המשחק, מבלי למרוח את העלילה יתר על המידה.
 

מי צריך תלת מימד?

 
מה בנוגע לגרפיקה? ובכן, דווקא הגימיק הגדול של המשחק הוא קשקוש חסר תכלית. בחוברת המצורפת אליו תמצאו משקפיים תלת-מימדיות קלאסיות, עם צד אדום וצד כחול. ניתן לשחק בכל שלב במשחק בתלת-מימד אמיתי. לא רק שזה לא ניראה טוב, זה גרם לי לכאב ראש גדול שרק שני דקסמול וספל נס קפה הצליחו להעביר. מזל שניתן לכבות את האופציה הזו לפני כל משימה ולשחק באופן רגיל.

הגרפיקה לא עברה שום שיפור מאז Sly 2, וטכנולוגיית ה-Cel Shading שכל כך מאפיינת את הסדרה כבר איננה מרשימה כבעבר. את מה שלא עושה הטכנולוגיה - עושה העיצוב האומנותי. כל השלבים נראים כמו סרט מצויר חי ונושם, האנימציות והמודלים נפלאים ומשעשעים. סרטוני המעבר ממזריים ומבדרים, ניכר עליהם שעוצבו ביד אוהבת של אנימטור מוכשר.

אחד הדברים הבולטים בכותר הוא הדיבוב המעולה, שנעשה על ידי קומיקאים מהמעלה הראשונה. כל פאנץ' תסריטאי חביב הופך לבדיחה קורעת תודות לקולות השחקנים. גם האפקטים הקוליים מצוינים, וחשובים למשחקיות עצמה. כאשר תנסו להתגנב עם סליי מאחורי אויב בניסיון לשלוף כסף מארנקו, הצלילים יעזרו לכם לתזמן את הפעולה במדויק. במשחקונים רבים תשומת-לב לצלילי הסביבה תעזור לכם לחמוק ביעילות ממכשולים. רק המוזיקה חסרת השראה וייחוד, לעיתים אף ממש מעצבנת, וגורעת מעט מהאיכות הקולית הנהדרת.

לעומת משחקי Sly הקודמים והקצרצרים, הפעם הרפתקת היחיד ארוכה, כעשרים שעות משחק לפחות. למרות אורכה היא עוברת במהירות, וזאת תודות לאינטנסיביות המשימות, השליטה המצוינת, ובעיקר העלילה הנהדרת והמשעשעת אשר קושרת את כל האלמנטים יחדיו. למרות שאינו קשה במיוחד, Sly 3 הוא כיף גדול - גם לשחקנים הצעירים יותר, וגם לגדולים שהם ילדים בנשמתם.
 
הנאה: 9
קול: 9
גרפיקה: 8
ממשק: 10
קושי: 6
ציון כללי: 9 (הציון אינו ממוצע)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by