ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פורטל אישי: עשו זאת בעצמכם 

פורטל אישי: עשו זאת בעצמכם

 
 
אילנה תמיר

למה שתסתפקו באחד הפורטלים הגדולים (או בגוגל) כשאפשר להקים ברגע עמוד בית המותאם בדיוק אליכם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בוקר טוב. הדלקתם את המחשב, פתחתם את הדפדפן והתחלתם עם סבב ההתעדכנות היומית שלכם ברשת – לבדוק מייל, לראות מה חדש בעולם באתרי החדשות, לקרוא את הפוסטים שעלו לאחרונה בבלוגים של החברים שלכם. כל סבב כזה דורש גלישה לכמה וכמה אתרים קבועים בזה אחר זה. מה דעתכם על הרעיון שבמקום להסתובב בינהם כמו פורפרה, פשוט תעשו את כל זה ממקום אחד?
 
הרשת מציעה לנו שלל כלים מקוונים שמאפשרים לנו לבנות דף אישי שבאמת מרגיש "בית", להתאים אותו לפי תחומי העניין שלנו, ולגשת דרכו בקלות ובמהירות לכל הכתבות, הפוסטים, התמונות והאימיילים שלנו, בלי פרסומות קופצות או באנרים שתופסים שטח מסך מיותר.

כמו עם בני זוג, גם עם אתר בית צריכה להיווצר כימיה. לכן לא נקבע איזה אתר הוא הטוב יותר, אבל בהחלט נציג כאן כמה מאתרי הבית הטובים ביותר ברשת. במידה ואחד מהם מוצא חן בעינכם, הירשמו אליו, התאימו אותו אישית והפכו אותו לדף הבית שלכם.
 

MyHommy - בגלל העברית

MyHommy
 MyHommy   
MyHommy הינו אתר בעל עיצוב נקי וממשק נעים ונוח. אבל זו לא הסיבה העיקרית שבחרנו להתחיל איתו את הסקירה, אלא משום שמדובר באתר דובר עברית שמותאם לגולשים ברשת הישראלית. עוד בטרם תרשמו אליו, יופיעו בו מספר חלוניות ובהן עדכונים מאתרי חדשות ישראלים כמו הארץ, Ynet, ישראבלוג, תפוז וחיים ברשת. כמו כן יש בו חלונית חיפוש במנועי החיפוש הבינלאומיים ובאינדקסים ישראלים.
 
 
 
ברגע שנירשם וניכנס למערכת, תיפתח בפנינו האפשרות להתאים את הדף ולמחוק או להוסיף לו חלוניות. נכון לעכשיו קימים באתר שני סוגי חלוניות פרט לחלונית החיפוש: חלונית פתקיות וחלונית "ערוץ".

חלונית הפתקיות מאפשרת לכם להקליד לתוכן טקסט כמו מספרי טלפון או תזכורות, במקום הפתקיות הצהובות שמודבקות לכם כעת על המסך.

חלונית ה"ערוץ" מאפשרת להציג עדכונים מתוך אתרים שיש להם מזין RSS, בין אם אלו אתרי חדשות או בלוגים. תוכלו גם לבחור כמה שורות יוצגו בכל ערוץ.

אם אתם לא ממש מסתדרים עם RSS, תוכלו להשתמש ברשימת "מומלצים" הכוללת כמה אתרים ישראלים שניתן לקבל מהם עדכונים. אומנם רשימה זו מצומצמת למדי, אבל את האצבע המאשימה לא צריך להפנות ל- MyHommy אלא לאתרי התוכן הישראלים שעדיין מעטים מהם מבינים את היתרונות בלהחזיק מזין RSS.

פיצ'ר נוסף הקיים באתר הוא האפשרות לפתוח מספר מסכים שונים. כך אפשר, למשל, להקדיש מסך אחד לחדשות, מסך שני לצחוקים, ומסך שלישי לקישקושים. בהמשך, כך כתוב באתר, יתווספו לו פיצ'רים נוספים כמו אופציה להוסיף לינקים ועדכוני מזג אוויר.

יתרונות: מותאם לגולשים דוברי עברית
חסרונות: מוגבל במספר התכונות שלו.
שורה תחתונה: מומלץ ביותר
 

Netvibes - בגלל הפיצ'רים

Netvibes
 Netvibes   
המורה הרוחני של האתר הקודם הוא Netvibes. אתר זה הוא אולי דף הבית העשיר ביותר בפיצ'רים שקיים היום ברשת. כמובן שיש לו חלוניות פתקיות וחלוניות חדשות אותן כבר הכרנו, אולם יש בו שלל פיצ'רים נוספים מעולים אותם ניתן לשלב בדף הבית:
 
 
דואר – אם יש לכם חשבון דואר בג'ימייל או ביאהו, תוכלו לקבל את כותרות המכתבים החדשים שמגיעים אליכם ישירות לדף הבית. כמו כן, אם יש לכם תיבת דואר רגילה, תוכלו לקבל עדכונים באמצעות POP3. פשוט הזינו את פרטי שרת הדואר שלכם.

רשימת מטלות – באמצעות חלונית "To-Do List" תוכלו לעקוב אחר רשימת המטלות שלכם ולסמן ב-V את אלו שסיימתם.

מזג אוויר – חלונית מזג אוויר תציג את תחזית מזג האוויר בערים רבות בעולם, כולל חיפה וירושלים הישראליות.

תמונות מפליקר – אם יש לכם חשבון בפליקר וגם אם לא, תוכלו לקבל ישירות ל- Netvibes סדרה של תמונות חדשות שתקשט לכם את דף הבית. תוכלו להקליד תאג מסויים (למשל Tel-Aviv, Pink או Cats) וכן תוכלו להזין כתובת של מזין RSS של משתמש בודד או של קבוצה.

רשימת מועדפים – במקום להשתמש ברשימת המועדפים בדפדפן, או בנוסף לה, תוכלו להשתמש ב- Netvibes כמקום שבו אתם שומרים את הלינקים המועדפים עליכם. תוכלו להוסיף כל קישור באופן ידני או לייבא בבת אחת קובץ HTML עם הקישורים שלכם. לצד כל קישור ניתן להוסיף תאגים, כך שהאיתור שלהם יהיה מהיר יותר.

חיפוש – במקום לגלוש למנוע החיפוש, תוכלו להקליד שאילתות חיפוש ישירות מתוך חלונית החיפוש בדף הבית. ברירת המחדל היא לחפש בגוגל, אבל ניתן גם לחפש ביאהו, IceRocket וכן באנציקלופדיית וויקיפדיה.
 
כמו כן, קיימים גם פיצ'רים קצת פחות שימושים, כמו לערוך ישירות מתוך דף הבית קבצי טקסט של מעבד התמלילים המקוון Writely או לעקוב אחר מחירים של מוצרים באתרי קניות אמריקאים.

עיצוב הדף הוא עיצוב נקי, פסטלי וקר משהו. מבנה הדף הוא קובייתי וניתן לשנות את מיקום הקוביות ולגרור אותן בקלות ממקום למקום. התמיכה בעברית היא סבירה – כן ניתן להציג פונטים עבריים ולכתוב בעברית, אולם הטקסטים מיושרים לשמאל.

יתרונות: מגוון עצום של פיצ'רים .
חסרונות: אורינטצייה גיקית שעלולה להרתיע גולשים שאינם כאלו.
שורה תחתונה: Netvibes יכול בקלות להיחשב הפורטל האישי המוביל ברשת, בגלל ריבוי ומגוון הפיצ'רים, אך מתאים בעיקר למשתמשים גיקים שאוהבים יותר תוכן ונרתעים מצבעוניות.
 

Protopage - בגלל הפשטות

 
מבחינת פיצ'רים, אין ב-Protopage את העושר שקיים ב-Netvibes. בסך הכל, ניתן להוסיף לו רק שלושה סוגים של חלונות: חלונית פתקיות, חלונית קישורים וכן חלונית של עדכוני חדשות (הכוללת בנוסף לכותרת גם כותרת משנה).
 
Goowy
 Goowy   
אולם היתרון הגדול של Protopage הוא בעיצוב שלו. בניגוד למבנה הקובייתי והקר של Netvibes, ב-Protopage כל החלוניות מעוגלות וניתן להניח אותן בכל מקום על המסך, גם אחת על גבי השניה. ניתן גם לשנות את גודל החלונית ואת צורתה. מצד אחד, הדבר הופך את המסך למבולגן, מצד שני, עבור אנשים מבולגנים, מראה זה עשוי להרגיש הרבה יותר ביתי וחמים.

בנוסף, קימות ב-Protopage ערכות עיצוב מקסימות מוכנות מראש או לשנות באופן ידני את צבעו של כל פריט ופריט המופיע על המסך. כמו כן, ניתן לבחור תמונת רקע מתוך רשימת תמונות הרקע הקיימות או להשתמש בתמונה משלכם.

פיצ'ר מעניין נוסף הוא כפתור ה-Protopage It אותו ניתן לשלב בדפדפן ובעזרתו לשמור כל אתר שמעניין אתכם ישירות אל תוך חלונית הקישורים או החדשות.

יתרונות: אפשרות התאמה אישית של גודל חלונות ועיצוב.
חסרונות: מראה מבולגן, מיעוט בפיצ'רים.
שורה תחתונה: Protopage טוב בעיקר לגולשים שרוצים דף בית שיחליף את כל הפתקיות הצהובות שמודבקות להם בכל פינה. עבור קבלת עדכונים שוטפים, השירות פחות נוח.
 

Goowy - בגלל העושר הגראפי

שלל וויג'טים ב- Goowy
 שלל וויג'טים ב- Goowy   
Goowy שונה מכל האתרים שהוזכרו כאן עד כה. כמו קודמיו, גם הוא משתמש כדף בית אישי מקוון, באמצעותו ניתן לקבל עדכונים שונים מהרשת. יחד עם זאת, בניגוד לאחרים, יש לו שאיפות להיות הרבה יותר מזה. זוהי סביבת עבודה מלאה ועשירה שהופכת את הדפדפן לדסקטופ של ממש.
 
בדומה לוויג'טים של אפל או של יאהו, וכמו אלו שעתידים להיות במערכת ההפעלה ויסטה של מיקרוסופט, Goowy מציע למשתמשיו שלל "וויג'טים", שהן אפליקציות קטנות ושימושיות המונחות על שולחן העבודה. האפליקציות הללו מאפשרות לבצע פעולות שונות כמו חיפושים בגוגל, חיפוש תמונות בפליקר, לחפש אתרים בדלישס, להציג תחזית מזג אוויר, שערי מניות, תוצאות ספורט ועוד.

בנוסף, עם פתיחת החשבון ב-Goowy נפתח גם חשבון דואר של שני ג'יגהביט עם הסיומתGoowy.com, אליו ניתן לייבא רשימת רשימת אנשי קשר מחשבונות אחרים, כמו ג'ימייל או msn. כמו כן, האתר מספק גם יומן מקוון פשוט ויעיל. כדי להעביר את הזמן, משולבים בו אפילו מספר משחקים מקוונים ממכרים במיוחד.

העיצוב נאה ביותר, וניתן לבחור תמונת מסך מתוך שלל תמונות מסך נעימות לעין. שלא כמו האתרים הקודמים שהוזכרו, המבוססים על שפת AJAX, אתר זה מבוסס פלאש, ההופך אותו ליפיפה אך מעט כבד. יחד עם זאת, ניתן גם לבחור בגרסת "לייט" שתקל על משקל האתר.

אתר זה היה יכול להיות אידיאלי אלמלא בעיה אחת – אין לו תמיכה בעברית. בחלק גדול מהמקומות באתר הפונטים העבריים הופכים לג'יבריש. בדואר, למשל, ניתן לשלוח מייל בעברית, אולם הכותרת חייבת להיות באנגלית. ניתן לייבא עדכוני RSS מבלוגים דוברי עברית, אבל המילים בכותרת כתובות הפוך. יחד עם זאת, אם עברית היא לא סוגיה קריטית, תוכלו להנות הנאה שלמה ממה שיש ל- Goowy להציע.

יתרונות: אתר יפיפה ועשיר בפיצ'רים.
חסרונות: תמיכה לקויה בעברית
שורת תחתונה: שווה לבקר את Goowy ולו רק כדי לראות מה שירות מקוון יכול לעשות. אם החסרון בעברית אינו מהווה בעיה, שווה גם להישאר.
 

Google – בגלל החיפוש

הדף האישי של גוגל
 הדף האישי של גוגל   
את הסקירה נסיים עם האתר האישי של גוגל. בעלי חשבון בגוגל יכולים להתאים לעצמם את דף הבית של מנוע החיפוש ולהפוך אותו לפורטל המכיל עדכונים מאתרי חדשות ומבלוגים. היתרון הגדול של האתר של גוגל הוא כמובן ההתאמה לשאר הפיצ'רים שמציע מנוע החיפוש והאינטגרציה המושלמת עם ה- Gmail.

כמו כן, ניתן להוסיף מספר גאדג'טים חביבים כמו משחקונים או "עיניים גוגליות" שמתרוצצות על המסך, אולם בינתיים מגוון הגאדג'טים הרשמיים הוא מועט. באתר Google Modules ניתן למצוא גאדג'טים לא רשמיים נוספים.

ככלל, אין לדף של גוגל הרבה יתרונות על פני שירותים אחרים כמו Netvibes. יחד עם זאת, גולשים שמעוניינים לרכז את הפורטל שלהם באותו מקום שבו נמצא גם מנוע החיפוש שלהם, יכולים למצוא את דף הבית של גוגל אידיאלי עבורם.

יתרונות: גוגל
חסרונות: מיעוט בפיצ'רים
שורה תחתונה: שירות פשוט ויעיל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by