ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הצצה: מסנג'ר LIVE 

הצצה: מסנג'ר LIVE

 
 
אורי גושן

Windows Live Messenger היא הדור הבא של תוכנת המסרים מבית מיקרוסופט. אורי גושן בדק מה מצפה לנו שם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אין ספק שהכלב הוא כבר מזמן לא ידידו הטוב של האדם. את תפקיד המפתח הזה תפסו בכבוד תוכנות המסרים המידיים, שהבולטת בהן היא המסנג'ר של מיקרוסופט.

ולא פלא שדווקא המסנג'ר של מיקרוסופט תפס בזריזות, למרות איחור אופנתי, את הבכורה בעולם המסרים. הוא פשוט ונוח לשימוש, מגיע (כנהוג במונופול) תפור היטב מערכת ההפעלה ופועל מעולה בעברית. גם בשל התחרות בשוק המסרים המידיים וגם בשל העובדה שמיקרוסופט מארגנת מחדש את כל עולם התוכן והשירותים המקוונים שלה – החליטה החברה להראות לעולם את המסנג'ר החדש שלה: Windows Live Messenger.

גירסה חדשה זו של המסנג'ר, שטרם שוחררה באופן רשמי, נראית כנסיון ליישור קו עם תוכנות המסרים המידיים האחרות, אם כי החידושים אינם מרחיקי לכת. בגירסאות 6, 7 ו-7.5 הנוכחית, נראה היה כי הדגש הושם בעיקר על חיצוניותה של התוכנה, ולא על הכלים החשובים באמת. נכון ששליחת "נדנוד", הקלטת קטעי אודיו קצרים או שרבוט טקסט בכתב יד הם חידושים מעניינים, אבל מי באמת צריך אותם? המסנג'ר החדש מביא הפעם בשורות טובות יותר, למרות שכאמור - הן אינן מרעישות במיוחד. הנה הן לפניכם:
 

טיפול קוסמטי

 
חלון המסנג'ר נשאר עגלגל כפי שהיה, אך נוספה לו האפשרות להעלים את המסגרת עם שורת התפריטים, ולכווצה לכדי משולש קטן וקומפקטי אחד בחלקו העליון של התוכנה. בנוסף, למסנג'ר נוספה האפשרות לשנות את עורו, או יותר נכון את צבעו. ברירת המחדל המפתיעה שמיקרוסופט בחרה לגלגולו הנוכחי הוא לא אחר מאשר כתום תפוזי ומרענן, אך כפתור קטן בחלקו העליון של החלון (בצורה של דלי צבע), יאפשר לכם לשנות את צבע המסגרת של כל חלונות המסנג'ר על פי בחירה, ולתת (אולי) את התחושה שהמסנג'ר החדש החליף את סקינו.
 

רשימת חברים כפולה ומכופלת

 
עוד בחלקו העליון של החלון תוכלו למצוא שורת חיפוש (הנקראת Word Weel), שמאתרת בזמן הקלדת הטקסט את איש הקשר או על פי שמו או פרטיו האישיים (כינוי, אימייל, מספר טלפון וכד').
כלי חיפוש זה הופך להכרחי במיוחד במסנג'ר החדש, מאחר ומכסת אנשי הקשר הישנה (300) הוכפלה, וכעת ניתן להוסיף עד 600 אנשי קשר. הסיבה להכפלה, בין השאר, היא ייבוא כל כתובות האי-מייל שבתיבת הדואר שלכם לתוך רשימת אנשי הקשר. הרעיון הוא לאפשר לכם לשלוח מיילים לכל מי שנמצא בספר הכתובות שלכם בתיבת Hotmail, גם אם הם אינם משתמשי מסנג'ר.

בצידו השמאלי של החלון, מעט מחוץ לרשימת אנשי הקשר, תוכלו לזהות את סרגל הטאבים (לשוניות) הכולל את השירותים השונים אותם מציעה MSN. הסרגל, הזכור לרעה גם מהגירסה הקודמת, ניתן להסרה על ידי סימון הצ'קבוקס הרביעי בקטגוריית Security תחת תפריט ה- Options.
 
 

העכבר המרחף

 
ברשימת הקשר עצמה, החברים שלכם יופיעו כסמלים קטנים וירוקים עד שסמן העכבר ירחף מעליהם. או אז תבלוט השורה משאר אנשי הקשר ותודגש ברקע אפור משמים. תמונת התצוגה המוקטנת של אותו איש קשר תופיע ביחד עם כפתורים קטנים לביצוע פעולות מהירות, כגון שליחת הודעה, שליחת מייל, ביצוע שיחת שמע או וידאו, שיתוף קבצים וגישה למידע על איש הקשר. אם השורה המתרחבת אינה מוצאת חן בעיניכם, תוכלו לחזור לפורמט הרגיל (כמו ב-7.5) על ידי ביטול הסימון הרלוונטי בחלון האפשרויות.
 

התחתית של התחתית

 
בחלקו התחתון של חלון התוכנה תוכלו לגלות את מה שמכונה "קרוסלת הוידאו". זהו מעין באנר אינטראקטיבי המפרסם קטעי וידאו מבית MSN Video, ומאפשר לצפות בקליפ הרצוי (על ידי דפדפוף קדימה ואחורה) באמצעות הדפדפן שיפתח לצורך כך. ניתן להעלים את הקרוסלה מתוך תפריט האפשרויות, אך זו תתחלף בפרסומת מעצבנת לא פחות של כל מי שנאות היה לשלם עבור המקום המבוקש. בתחתית החלון – שדה חיפוש (נחשו של איזה אתר) ב –MSN Search (ניחשתם נכון?). ניתן לחפש באופן ספציפי תמונות, חדשות או אפילו קבצים על שולחן העבודה (יש להוריד את התוכנה של מיקרוסופט לשם כך). אם חשבתם שניתן יהיה להגדיר מנוע חיפוש אחר מזה של MSN – טעות בידכם.
 

תמונות תצוגה דינמיות

 
אם ראיתם עוד במסנג'ר 7 שלחברים שלכם יש אנימציה בתור תמונת תצוגה ורק לכם אין – במסנג'ר 8 זה הולך להשתנות. במקום תמונות תצוגה סטטיות שלכם או של הכלב של השכנה, תוכלו לשלב בריבוע הקטן "תמונות תצוגה דינמיות", או DDP – Dynamic Display Pictuers. תמונות אלו הן למעשה אנימציות המבוססות על טכנלוגיית פלאש, ולכן ויש צורך ברכיב זה על מנת להציגן.

אנימציות אלה לרוב מתנהגות בתור Mood Display Pictues או במילים אחרות: תמונות מצב-רוח. כאשר תשלבו בשיחה את אחד מהאייקונים הרגלים (כגון פרצוף שמח, עצוב, כועס וכד), תשתנה תמונת התצוגה הדימנית לכמה שניות בהתאם לסיימלי ששלחתם, ו"תבטא" את מצב הרוח שלכם באותו המשפט. טפשי, אך חביב. אגב, קיימת אפשרות להכין דמויות (Avatars) מונפשות כאלה בעצמכם, אך למרבה הצער מדובר בשירות בתשלום. סביר להניח שמיקרוסופט לא מצטערת.
 

הודעות לא מקוונות

 
אמנם באיחור רב, מיקרוסופט הבינה לבסוף שיש צורך גם בתקשורת שאינה "בזמן באמת", והוסיפה את האפשרות לשלוח הודעות לאנשי קשר שאינם מחוברים. בשלב זה, מעט קשה להחליט מה יותר מביך: העובדה שמיקרוסופט נזכרה להוסיף אפשרות זו רק עכשיו, או החלון הקופץ אשר מזמין את המשתמש ללמוד על הטכנולוגיה המופלאה הנקראת Offline Instant Messaging.

עוד אפשרות שלא היתה זמינה בגירסה הקודמת והיתה הכרחית כמעט לכל משתמש, היא עריכת שיחה במצב סטטוס "לא מחובר". משתמשים ש"התחבאו" מחבר אחד אך היו מעוניינים לתקשר עם חבר אחד, פשוט לא יכלו לעשות זאת. מצב אבסודרי זה נפתר בגירסה זו, בזכות - כאמור - "טכנולוגיית המסרים הלא מקוונים".
 

חלון השיחה

 
מה כבר אפשר לשנות באותו חלון צי'טוט אתם שואלים? ובכן, אצל מיקרוסופט מסתבר, הדברים שהיו כל כך חסרים בעבר מופיעים כעת בתור חידושים ושיפורים. בין אותם הברקות טכנולוגיות ניתן למנות את חותמת הזמן (Time Stamp), המופיעה בסמוך לכל משפט הנשלח או מתקבל במהלך השיחה.זאת אגב, בניגוד לגירסה הקודמת בה תיעוד הזמן היחיד הופיע בתחתית החלון, וציין את המועד בו התקבלה ההודעה האחרונה.

זוכרים שניסיתם לגלול לחלק מוקדם יותר בחלון השיחה? אם חבר סורר החליט באותו הרגע לשלוח לכם הודעה, גם אם מדובר בנקודה או פסיק, השיחה היתה קופצת חזרה למטה וגורמת לכם לאבד את הרצון לחיות. הפעם, כפתורי גלילה מיוחדים יסייעו למשימה הבלתי אפשרית להפוך, בשעה טובה, לאפשרית.
 

מידע, מידע, מידע

 
פגישת חברים מתקופת בית הספר, הצבא או הלימודים עשויה להכפיל ואף לשלש את רשימת אנשי הקשר שלכם במסנג'ר. אך מספר רב של חברים ברשימה עשוי להיות מעיק למדי, במיוחד כשהכושר שלכם לזכור כל אחד ואחד מהם אינו גבוה במיוחד. בגירסאות הקודמות של המסנג'ר, הייתם יכולים לחלום על תיבת טקסט פשוטה, בו תוכלו לכתוב הערה או שתיים על אנשי הקשר, אך בגירסת ה- Live העתידית תקבלו מחברת שלמה.

לכל איש קשר תוכלו להזין את שמו ואת שם משפחתו, כמו גם תאריך יום הולדת, כתובות מגורים וכתובת דואר אלקטרוני, פרטים על מקום עבודה, וכמובן – תיבה לטקסט חופשי. האבסורד הוא שדווקא במקום שהכי חשוב לגשת מתוכו לחלון המידע הזה – חלון השיחה עצמו – לא ניתן לעשות זאת. הדרך היחידה לגשת למידע על אנשי הקשר שלכם, הוא מתוך רשימת הקשר עצמה.

כאן המקום לציין חידוש "מהפכני" נוסף: אפשרות לשנות את השמות (כינויים) המופיעים ברשימת הקשר. אם תערכו את שדה הכינוי (Nick Name) בחלון המידע, ישתנה שמו של איש הקשר ברשימה בהתאם לבחירתכם. על השינוי הזה נוכל רק לומר "תודה מיקרוסופט". במחשבה שניה, אולי ניתן למפתחי התוכנה לדבר בעצמם:

"You don’t have to thank us for this one, we should apologize it took so long".
 

שיתוף קבצים, לא קובץ

 
בגירסה החדשה מציעה מיקרוסופט שיפור משמעותי בשיתוף הקבצים. בנסיון הראשון שלכם לשלוח קובץ לאיש קשר, תקפוץ הודעה שתאפשר לכם לשלוח את הקובץ בדרך הרגילה והמוכרת, או ליצור "ספרייה משותפת". אותה ספריה משותפת, היא מעין חדר פרטי שרק לכם ולאיש הקשר שאליו שלחתם את הקובץ יש גישה אליו. כל קובץ שיועבר לספריה זו (כלומר, לאותו חדר פרטי) ישלח באופן אוטומטי לאיש הקשר השני, אשר יקבל אותם גם כן באופן אוטומטי. כך ניתן להוסיף לספרייה עשרות קבצים בכל עת, והתוכנה כבר תדאג להעביר אותם לצד השני ללא התערבות אחד מהצדדים. התנאי לכך כמובן - הוא ששני הצדדים מחוברים.

חלק חשוב לא פחות בעיקרון השיתוף החדש הוא הסינכרון. אם אחד מהקבצים בספריה המשותפת יעבור שינוי אצלכם או אצל איש הקשר השני (כמו למשל קובץ תמונה או מסמך), מנגנון השיתוף אשר משווה בין הקבצים של שני אנשי הקשר, ידאג לעדכן אותם בהתאם - שוב, באופן אוטומטי. אם במקרה שני הצדדים עדכנו את אותו הקובץ בהיותם לא מחוברים, בעת החיבור יסומן הקובץ כ"בעייתי", וישלח לספרייה בשם "Conflicts" עד לפתרון המשבר הדיפלומטי.
 
כאמור, את השיתוף תוכלו לבצע רק אם שניכם מחוברים בו זמנית, ואין כל הגבלה על גודל הספריה והקבצים שבה. עם זאת, לא ניתן לשתף ספרייה אחת עם יותר מאיש קשר אחד, וגם לא תוכלו לשתף קבצי הפעלה (העשויים להיות מסוכנים), קבצי אצווה או קבצי מערכת. בהקשר זה, מיקרוסופט דאגה לדחוף לכם שירות אנטי-וירוס שיגן על ספריית השיתוף שלכם.

בשניה בה תפעילו את אפשרות שיתוף הקבצים, תגלו כי המסנג'ר מתריע על כך כי אינכם מוגנים מפני וירוסים, ושכדאי לכם מאוד (מאוד) להוריד את כלי הסריקה שלה. אם תאשרו, התוכנה תוריד את כלי הסריקה תוך מספר דקות, ותסיר לאחר מכן את האזהרה המופיעה בחלון שיתוף הקבצים. מזל שיש את מיקרוסופט.
 

שיחות VoIP ו-SMS

 
הודות לשיתוף פעולה עם חברת MCI המספקת שירותי VoIP, ניתן להשתמש במסנג'ר כטלפון רשת לכל דבר, ולהתקשר ליעדים קווים בעולם על ידי רכישת זמן אוויר (כדוגמת סקייפ). נכון לעכשיו, השירות זמין רק לתושבי ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה ובקרוב גם ספרד ובהמשך גם יעדים נוספים.

מי שעדיין לא רוצה לשלם עבור שיחות החוץ שלו, יוכל להישאר עם שיחות השמע הרגילות של המסנג'ר, שנראה שאף הם עברו מתיחת קול קלה, וכעת הם נשמעים בכלל לא רע, ואפילו טוב מאוד. ומה עם הודעות SMS? אם הוזנו מספרים סלולריים לאנשי הקשר, ניתן יהיה לשלוח להם הודעות טקסט רק בהנחה שהם מנויי החברות Alltel, Cingular, T-Mobile, ו-Verizon, שכידוע לא ממש פועלות בארץ. אולי בעתיד, עם השקת הגירסה העברית של המסנג'ר החדש נוכל לקוות למשלוח הודעות SMS גם למפעילות סלולרית בארץ.
 

מה לא השתנה

למרות שהגירסה הרשמית טרם שוחררה, לא נראה כאילו יערכו בה שינוייים מרחיקי לכת מתצורתה הנוכחית. אם מיקרוסופט השקיעה מאמצים, ונראה כאילו באמת נעשתה שם עבודה לא רעה, מדוע לא התמקדו אנשי התוכנה היקרים בדברים חשובים לא פחות? למשל, מה עם עריכת שיחות אודיו או וידאו מרובות משתתפים? מה לגבי שיפוץ ממשק היסטוריית השיחות שמזכיר מסד נתונים שנבנה ב"טורבו פסקל"? ומדוע אין את האפשרות לערוך סטטוסים מותאמים אישית ("ישן", "אוכל", "מתלוצץ עם רופאי" וכד').

בשורה התחתונה, מדובר בגירסה משופרת ומשופצת לתוכנת המסרים הפופלארית, אך היא אינה מספקת חווית שימוש יוצאת דופן שתגרום לכם לפעור את הפה בהשתאות. אולי בגירסאות הבאות נזכה לשיפורים משמעותיים באמת שיגרמו לנו לנטוש את שאר תוכנות המסרים המידיים, אך עד אז, נאלץ להסתפק במה שיש.

שימו לב: ניתן להוריד את התוכנה, אך רק משתמשים בעלי חשבון המוגדר כ- "Beta Testers" רשאים לבצע את הכניסה לשרת. עם זאת, ניתן להשיג תוכנות חיצוניות המסירות הגבלה זו, באופן לא רשמי.

להורדת Windows Live Messenger

עזר בהכנת הכתבה: דן לשם
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by