ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הסוף ללינקים? 

הסוף ללינקים?

 
 
יוני  שדמי

יותר ויותר חברות לא מוכנות לקבל את העובדה שכל פרחח יכול לשים לינק לאתר שלהן. "זה בהחלט לגיטימי", אומר מומחה משפטי. האם זו תחילת הסוף לאינטרנט כפי שאנו מכירים אותה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גייטס. התערב אישית?
 גייטס. התערב אישית?   
לפני כמה שבועות הסתיימה פרשת תביעה שהגישה ב1997 חברת הכרטיסים האמריקאית טיקטמאסטר נגד מיקרוסופט, בפשרה סודית בהחלט. לו התביעה הייתה מצליחה - ומבחינות מסוימות, פשרה היא הצלחה - היא הייתה מעמידה בסימן שאלה רציני את העתיד של הווב והרשת כפי שאנו מכירים אותם.

טיקטמאסטר ומיקרוסופט היו במגעים מתקדמים לשילוב בין המדריך הבידורי של החברה, sidewalk , לבין טיקטמאסטר, כשלפתע, מסיבות לא ברורות, ולמרות העובדה שלפי השמועה גייטס התערב במו"מ אישית, העסקה נפלה. חילופי האשמות הדדיים, בנוסף לעובדה שטיקטמאסטר חברה מהר מאוד לcityguide, המתחרה הרצינית ביותר של ,sidewalk הפכה את מונופול הכרטיסים מלוס אנג`לס לאויב עיסקי של מונופול התוכנה מסיאטל.

החברה דרשה שמיקרוסופט תפסיק לספק לינקים מsidewalk לתוך חלקים פנימיים בטיקטמאסטר. למשל, אם אדם קרא בsidewalk על קונצרט בשיקגו, הלינק הוביל אותו הישר לחלק באתר של טיקטמאסטר שמאפשר לרכוש כרטיסים לאותו קונצרט ספציפי. טיקטמאסטר דורשה שכל הלינקים לאתרה מאתרים אחרים יוליכו לעמוד הראשי של האתר.
 
יצאו למאבק. טיקטמאסטר
 יצאו למאבק. טיקטמאסטר   
הפשרה בין הצדדים היא, כאמור, סודית, אבל את התוצאה המעשית כבר רואים ב:sidewalk כל ההפניות שפעם הובילו לחלקים ספציפיים באתר העצום של טיקטמאסטר, מובילות היום לאתר הראשי. הינו, נצחון לטיקטמאסטר.

אין לזלזל בהשלכותיו ארוכות הטווח של הנצחון הזה: לינקים הם אבן היסוד, הבסיס, לאינטרנט עצמה. ברגע שיוטלו מגבלות משפטיות על הדרך והצורה בה מותר להשתמש באבן היסוד של הרשת, התוצאות עלולות להיות קטסטרופליות: שוו בנפשכם מצב בו יש לבקש מבעליו של כל אתר אישור לפני ששמים אליו לינק - כל טבעה העדין של האינטרנט, שטרם סיים להתגבש, יתמוטט כמגדל קלפים. כולם, מאינדקסים שלא יוכלו לפעול כהלכה ועד לאתרים פרטיים שלא יוכלו להשתמש בלינקים מבלי לשאת בעלויות של סוללת עורכי דין מייעצת, יפגעו קשות.

או כפי שמגדיר זאת סקוט רוזנברג, אחד מעורכי הטכנולוגיה של "סלון": "אם אנחנו בדרך לסיטואציה בה כל בעל אתר צריך לבדוק כל לינק לפני שהוא מפרסם באינטרנט כל תוכן, אז אנחנו יכולים לשכוח מחדשנות, משירותים מקוריים ומנועי חיפוש חדשים, ואנחנו יכולים לשכוח מהגדילה המתמדת של הרשת."
 
התפשרו. sidewalk
 התפשרו. sidewalk   
חיים רביה, משפטן שמתמחה בקניין רוחני (התחום של דיני מחשבים ואינטרנט טרם זכה להכרה כתחום נפרד), מאמין שיש לטיקטמאסטר קייס. "למרות שהגישה המקובלת אומרת שכשאדם שם חומר על האינטרנט הוא מתיר במשתמע לקשר אליו", הוא אומר, "ולמרות ש"קישור עמוק" היא תופעה רווחת מאוד, אם התפיסה המשפטית המקובלת גורסת שחברה מתירה במשתמע לקשר לאתרה, כי אז אותה חברה יכולה גם לא להתיר לקשר לאתרה, או להטיל מגבלות על אותו קישור. זה בדיוק מה שטיקטמאסטר עשתה".

"חברות משקיעות סכומי עתק בפיתוח אתרים", מוסיף רביה, "ובמסגרת האתר, ולעיתים בעיקר בעמודו הראשי, הן מקדמות את האינטרסים המסחריים שלהם, בין אם על ידי הצגת סמליהן המסחריים ובין אם על ידי שימוש בפרסומות. . יש איפוא יסוד לדרישתן שכל הקישורים לאתר יובילו לעמוד זה."

וטיקטמאסטר לא לבד - גם אולפני יוניברסל, כמעט וגררו לבית משפט את הסוגיה הסבוכה. הסטודיו דרש ממקימו של אתר שמרכז פרומואים וטריילרים של סרטים חדשים להפסיק לשים באתר לינקים לפרומואים של סרטים מסוימים, ולקשר לאתר הראשי בלבד.

"המקרה של יוניברסל מעט שונה - לא מדובר פה בחברה מסחרית מתחרה", טוען רביה, "למרות זאת, ואף על פי שמבחינת דיני זכויות יוצרים נטו ספק אם יש כאן הפרה, בעל האתר נבנה ומרוויח מעמלם ומקניינם הרוחני של אחרים. זו עלולה להיות בעיה". מנהל האתר, אגב, הסיר את הקישורים מאתרו מייד עם קבלת האיום בנקיטת צעדים משפטיים.
 
 
"בכל מקרה", אומר רביה, "אין תקדימים משפטיים בעניין. ההכרעה האמיתית תבוא רק בפסיקה חד משמעית של בית משפט." ולמען העתיד של האינטרנט, יש לקוות שבהזדמנות הבאה שהסוגיה נגררת לבית משפט, ואין ספק שתהיה הזדמנות כזו, השופט ידע להחליט נכון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by