ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: ים של חידושים 

השבוע ברשת: ים של חידושים

 
 
אורי ברקוביץ`

ועידת הפורנו של לאס וגאס, תערוכת הגאדג'טים, המחשבים החדשים של אפל והאתר שיהפוך לאימת הגברים בישראל. השבוע שהיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המאבק המשפטי באתרי השיתוף הישראליים, שסיפק לא מעט כותרות בחודשים האחרונים, בא השבוע אל סיומו המפתיע. שני הצדדים התכנסו בבית המשפט המחוזי בחיפה לדיון בטענת חברות הבידור לפיה אתרי השיתוף ביזו את בית המשפט כשהחזירו את הלינקים הישירם לאימיול. אבל לשופט שדן בפרשה היה סדר יום אחר והוא ניצל את ההזדמנות כדי לדחוק בצדדים לסיים את הפרשה ולעזוב אותו לנפשו (אחד הצדדים סיפר לי כי השופט מיהר לתרום דם ואף הציע לצדדים לבוא לתרום איתו).

לאחר ויכוחים ממושכים והתייעצויות, הם חזרו אל השופט והודיעו לו – "יש הסכם".

ההסכם, שהביא לסגירת התיק בפרשה, קובע כי כל ההסדרים הזמניים בין אתרי השיתוף לחברות הבידור – יהפכו להסכמי קבע. על פיהם, מוסכם בין הצדדים כי פירסום לינקים לאימיול למוסיקה או סרטים (שהזכויות עליהם שייכות לחברות הבידור) – מהווה הפרת זכויות יוצרים. כל אחד מן האתרים התחייב לשלם הוצאות משפט מגוחכות בסך 30 אלף ₪ לחברות הבידור. במידה שאחד האתרים יפר את ההסכם ויפרסם לינק אסור – הוא ייאלץ להיפרד מ-20 אלף ₪ נוספים.

על פניו – נשמע מפחיד, לא? אז זהו – זה רק נשמע. מסתבר שעל אף שלהסכם ניתן "תוקף של פסק דין" – מה שאומר שחייבים לציית לו כמו שחייבים לציית לפסק דין – הוא לא מחייב אף אחד חוץ משני אתרי השיתוף וחברות בידור שתבעו אותם. אותם ורק אותם. זתומרת – אם יש לי אתר שיתוף, אני לא חייב לעשות עכשיו כלום. אם חברות הבידור רוצות לשלוח לי מכתב מאיים, הן יכולות לעשות זאת עד מחר ואם הן ממש מתעקשות, הן יכולות רק לתבוע אותי, ולהתחיל את כל הבלאגן מחדש.
 

החזית הקרה הבאה

 
הגולשת הקטנה (הארץ) מנסה לשכנע אותנו שהחזית הבאה במלחמה של "אימפריית הרשע" האמריקנית, אחרי שיתוף הקבצים, היא ה-VoIP – הטלפוניה האינטרנטית.

התזה שלה עובדת ככה: הרבה התפתחויות חשובות בתחום ה-VoIP אירעו לאחרונה – מיקרוסופט וגוגל נכנסו לעסק, AIM ויאהו מסנג'ר הוסיפו אפשרות לשיחות ממחשב לטלפון, סקייפ החלה להציע שיחות וידאו, ועוד. כתוצאה מכך, טוענת הקטנה, "מתחיל להיות צפוף שמה, בקרב קהל אוכלי הנבלות... ואנחנו יודעים כבר, מניסיון, שתמיד הן מתחילות בשקט".

השלב הבא, על פי התזה הזו, היא שחברות הענק האמריקניות, שהן בסך הכל הארכה של זרועות השילטון, לא יסתפקו ב-2-3 סנטים שהן גובות כרגע, ויחלו לרדוף את משתמשי החינם. זאת, "בעזרת חוקים מגוחכים שיעבירו הבובות בפרלמנטים המשועבדים להם, ויוציאו לפועל בידי המשטרות, שאין להם משהו יותר טוב לעשות".

בכל אופן, עבור הגולשת התחזית האופטימית הזו היא לא משהו יוצא דופן, אלא היא בסך הכל דוגמה למשנה סדורה בהרבה לפיה "אין דבר כזה, 'הרשת'. יש דבר כזה, שאנחנו מורשים לשוטט במגרש המשחקים, בחצר של אמריקה, תחת השגחת מבוגר אמריקאי, והיא זו שקובעת בלעדית את הכללים. מה מותר לה ומה אסור לאחרים". קצת מתלהם, קצת מבולגן, טיפה מקושקש, אבל נו - לפחות מעורר מחשבה. (לכתבה)
 

תערוכת CES - הפתעות של מיקרוסופט

חלונות בתלת-מימד. פיצ'ר בויסטה
 חלונות בתלת-מימד. פיצ'ר בויסטה   
תערוכת הגאדג'טים CES השנה היתה מנה של WOW הישר לוורידים. מדובר באחת התערוכות החשובות בעולם האלקטרוניקה, המתקיימת מאז 1967 ואשר זכתה לכבוד להציג לעולם את הווידאו, הקומפקט דיסק ואת ה-DVD.

את התערוכה, שעמדה השנה בסימן הווידאו הדיגיטלי, פתח בסוף השבוע שעבר (בפעם העשירית ברציפות) יו"ר מיקרוסופט, ביל גייטס, שאף הכריז כי 2006 תהיה השנה שבה יחדרו מחשבי המדיה למיינסטרים. עוד בענייני וידאו, הודיע גייטס כי במהלך השנה יושק עבור קונסולת ה-XBOX כונן HD DVD, אחד משני פורמטים הדור הבא של ה-DVD. הנ"ל יאפשר לבעלי הקונסולה לצפות באמצעותה בסרטים ויחסוך מהם את האילוץ לרכוש נגן ייעודי.

עוד הציגה מיקרוסופט פיצ'רים חדשים בוויסטה, את ה-SideShow – מסך LCD הממוקם בחלק החיצוני של מחשב נייד ומאפשר צפייה במידע בלא צורך בפתיחת המחשב, וכן תוכנה חדשה לעריכת וידאו. (לכתבה)
 
 

ההשקות של אינטל

תפקיד מרכזי במאמץ להפוך את המחשב למרכז הבידור הביתי, נתון לחומרה כמו ערכת השבבים VIIV של אינטל, עליה הוכרז בכנס, לצד שלל מוצרים חדשים ושותפויות. (אגב, גם AMD הכריזה השבוע על שבב דומה, בעל שם דומה - לייב),

אחת השותפויות הללו של אינטל, שנרקמה עם גוגל, תאפשר למשתמשים במוצרים עם חבילת VIIV לחפש, לארגן, ולצפות בווידאו באינטרנט באמצעות מכשירי הטלוויזיה שלהם או נגנים ניידים. ואילו שיתוף הפעולה עם DirecTV ו-AOL יאפשר לספק לצרכנים מגוון גדול של תכני מוזיקה, וידאו, תמונות, משחקים וסרטים. (לכתבה)
 
• בנוסף, השיקה אינטל בכנס גם את "הפלטפורמה הניידת" Centrino Duo. שוקי גלילי עם ההסברים.
 

מחשב גיימרים

המחשב של DELL
 המחשב של DELL   
ענקית המחשבים דל הציגה מחשב על לגיימרים שאמור לגרום למיטב הקונסולות להסמיק מבושה: בתוך קופסה המעוצבת כעולה בלהבות ישנים, הס פן תעיר, שני זוגות של כרטיסים גרפיים בנפח זיכרון של 512 מ"ב כל אחד (סך הכל - 2 ג"ב רק לגרפיקה!). כמו כן הוצג מסך LCD 30 אינץ' המיועד לגרפיקאים ועורכי וידאו ומחשב נייד משוכלל המיועד גם הוא לגיימרים. (לכתבה)
 

קוטל הספרים של סוני

Sony Reader
 Sony Reader   
• סוני מצידה השיקה ה-“Sony Reader”, הגאדג'ט שאולי יהיה זה שיצליח לשכנע אף את חסידי הנייר האדוקים ביותר, לנטוש את בלוק העצים המתים (שיש הנוהגים לכנות "ספר"), לטובת צעצוע שהוא אמנם לא זול בכלל (אולי 300-400 דולר) אך הוא גם קל משקל וגם אינו מכאיב לעיניים. (לכתבה)
 

גוגל תעשה לנו כסף?

כוכב העבר קני סמית' חוגג את שיתוף הפעולה בין גוגל ל-NBA (צילום: רויטרס)
 כוכב העבר קני סמית' חוגג את שיתוף הפעולה בין גוגל ל-NBA (צילום: רויטרס)   
את ההכרזה שהכי עניינה אותי אישית השארתי לסוף. זו, מן הסתם, הגיע מחביבת עיתונות המחשבים – הלא היא גוגל. בכל מקרה, לפני שניגש לתכל'ס, צריך להזכיר - הידיעה של הלוס אנג'לס טיימס, לפיה גוגל עומדת להשיק מחשב אישי בשיתוף פעולה וול מארט, התגלתה בסופו של דבר כעורבא פרח. גם הניחוש השני, לפיו גוגל עומדת להשיק מוצר בשם Google Cube, המיועד לסלון הביתי, התגלה כלא דובים ולא זבובים.

ולעניינינו: ההכרזה המעניינת פחות, היא על חבילת התוכנות Google Pack, המאגדת שלל תוכנות של גוגל ושל חברות אחרות. לצד תוכנות כמו Google Earth, פיקאסה, גוגל דסקטופ, סרגל הכלים וגוגל-טוק, תוכלו ניתן למצוא שם את פיירפוקס עם סרגל הכלים של גוגל, את תוכנת האנטי רוגלות Ad-aware, נגן המדיה Real Player, תוכנת המסרים המידיים טריליאן, Adobe Reader, ואת תוכנת הצגת גלריית התמונות GalleryPlayer HD Images. אבל גולת הכותרת של החבילה, הכוללת בעיקר תוכנות חינמיות, היא נורטון אנטי וירוס 2005, תוכנה שבדרך כלל ניתנת רק ל 15-30 ימי ניסיון. במסגרת החבילה יקבלו המתקינים לא פחות משישה חודשי מנוי לעדכונים. היתרון, מעבר לפינוק של נורטון, הוא הענקת חשיפה בלתי רגילה לתוכנות פחות ידועות וכן מתן פוש רציני לדפדפן האלטרנטיבי פיירפוקס.

ולהכרזה שהכי עשתה לי את זה: גוגל וידאו – מנוע החיפוש לקטעי וידאו המאפשר לגולשים גם להעלות אליו קטעי וידאו, הפך להיות חנות מקוונת – השירות הלא חינמי הראשון של גוגל. ולא רק הגולשים יכולים להחליט על המחיר שהם רוצים לגבות על קטעי הווידאו שהם מעלים, אלא גם ספקיות תוכן גדולות ופופולריות. CBS, למשל, תאפשר צפייה בפרקים מסדרות תמורת 1.99 דולר ואילו משחק של ה-NBA יהיה זמין להורדה תמורת 3.95 דולר.

מה כל כך מגניב כאן תשאלו? היכולת של גולשים להציע למכירה קטעי וידאו שלהם תמורת תשלום עשויה לתמרץ משמעותית את העשרת הרשת בתכנים (מישהו אמר פורנו ביתי?). אבל לא רק. אם השימוש בגוגל וידאו יהפוך פופולרי ונפוץ, גם קטע וידאו שיוצע תמורת רבע דולר יכול בהחלט לספק דמי כיס נאים לבעליו, אם הוא זמין לשוק של חצי מיליארד גולשים. חלוקת הרווחים עם גוגל היא אגב 30% להם, 70% לכם, למקרה שתהיתם. (לכתבה)
 
• זהו? ממש לא – CES זימנה לנו עוד הרבה הצגות של גאדג'טים מעניינים יותר ומעניינים פחות – על כמה מהם תוכלו לקרוא בשתי הכתבות הללו.
 

איך אפשר בלי פורנו?

ועם כל הכבוד לגאדג'טים, במקביל ל-CES נערך בלאס וגאס גם הכנס השנתי של תעשיית הפורנו, בו הוצגו שיטות ההפצה החדישות ביותר של התעשייה. אז אמנם תואר "הקטר של האינטרנט" שאפיין את תעשיית הפורנו כבר לא לגמרי מדויק, אולם היא מעולם לא חדלה להיות זו שממהרת לאמץ טכנולוגיות חדשות, ובכך מסמנת לכולם את הכיוון (לכתבה)
 

הפסטיבל של אפל

ה-iMac החדש
 ה-iMac החדש   
לאפל מצידה, היו כל כך הרבה מוצרים חדשים להשיק, עד שהיא היתה צריכה לשם כך פסטיבל משלה – מקוורלד. בראש ובראשונה הוצגו בו, מוקדם מן המתוכנן, המחשבים הראשונים בעלי המעבדים של אינטל. מדובר במעבדים דו ליבתיים בשם Core Duo (לשעבר: יונה) שמסייעים להפוך את המק החדש למהיר פי שניים-שלושה בהשוואה לדור הקודם - iMac G5 המבוסס על מעבד IBM. בעיצוב של ה-iMac לעומת זאת לא חלו שינויים. המחיר למק עם מסך 17 אינץ' – 1,300 דולר. 20 אינץ' יעלו כבר 1,700 דולר.

בנוסף השיקה אפל גם את המחשב הנייד MacBook Pro בעל מסך רחב 15.4 אינץ'. הגירסה הזולה תימכר תמורת 2,000 דולר ואילו המתקדמת יותר תמורת 2,500. כל המחשבים, אגב, באים עם מצלמה מובנית ושלט רחוק.

במקביל השיקה אפל את הגירסאות המתקדמות של חבילות התוכנות iLife (הכוללת לראשונה את תוכנת iWeb ליצירת אתרים ובלוגים) ו-iWork. גם בעלי האייפודים לא הוזנחו ועבורם הושק שלט רחוק חדש עם מקלט FM, המאפשר האזנה לתחנות רדיו באמצעות האייפוד. (לכתבה)
 

עוד חדשות

• ביטוח מפני תביעות על שיתוף קבצים פיראטיים – יש דבר כזה? (לכתבה)
 
• משחקים אלימים משפיעים או לא? הוויכוח נמשך. ובינתיים: מחקר חדש של הניו סיינטיסט מראה כי " לחשיפה למשחקים אלימים יש השפעה על המוח, שחוזה התנהגות אגרסיבית". אני כבר מרגיש עצבני יותר. (לכתבה)
 
• פינת הפירצה: שוב חור אבטחה בחלונות XP. ושוב הוא קשור ל-WMF. וגם פירצת אבטחה בנגן קוויק טיים של אפל.
 
• עידכון ממירוץ החימוש של פורטלי הענק: יאהו, שמזיקה כבר בשירותים הקהילתיים פליקר, upcoming.org ודלישס, הצטיידה גם ב-webJay.com, אתר המאפשר לקטלג, לערוך, להשמיע ולשתף רשימות השמעה ברשת. (לכתבה)
 
• עיצוב חדש לוואלה, על פי בחירת הגולש: העיצוב הקלאסי, אחד המתמקד בתכנים ואתר מינימליסטי בשם וואלה מיני. (לכתבה)
 
סקר TIM הבודק את הרגלי הגלישה שלנו מעלה: שוב, יותר גולשים בישראל גולשים יותר; דירוג האתרים המובילים בישראל לא השתנה – עם גוגל בראש; MSN מסנג'ר בראש מצעד המסרים המידיים; הגולשים בוגרים קוראים הרבה חדשות, הנוער מוריד קבצים ותוכנות, אבל מה שכולם עושים הכי הרבה, זה לחפש מידע. (לכתבה)
 
• ויש גם מי שחושב שסקר TIM הוא פשוט קשקוש.
 
• ברשת החברתית MYSPACE, שנרכשה על ידי איל העיתונות רופרט מרדוק, צינזרו בלוגים. הרוחות סערו והצנזורה הוסרה. (לכתבה)
 
• שירות הסטטיסטיקה החינמי של גוגל, Google Analytics, שנסגר עקב עודפי ביקוש ימים ספורים לאחר השקתו - נפתח מחדש. (לכתבה)
 

מומלצי השבוע

• קרן ארגמן שואלת: מי צריך שיתוף קבצים כשיש כל כך הרבה מוסיקה חינמית חוקית ברשת? (לכתבה)
 
(מתוך dogster)
 (מתוך dogster)   
• רשתות חברתיות, עכשיו גם לכלבים וחתולים (או לבני האדם שרוצים להכיר בני אדם אחרים דרך בעלי החיים שלהם). השם הוא dogster ואם הכלב שלך לא שם הוא לא קיים. (לכתבה)
 
• Quaero הוא מנוע חיפוש (כרגע על הנייר בלבד), שאמור להיות התשובה הצרפתית להגמוניה האמריקנית באינטרנט. (לכתבה)
 
• ואם כבר הזכרנו את גוגל והגמוניה במשפט אחד, אז זה הזמן להזכיר שברשת יש עוד הרבה מנועי חיפוש טובים שהם לא גוגל, MSN, יאהו וכו'. (לכתבה)
 
• מי צריך מיליון סיסמאות כדי להשתמש בשירותים ברשת (או סתם כדי להיכנס הביתה), אם אפשר רק להתקין מתחת לעור שבב RFID שיחסוך את כל הבלאגן? YNet מדווחים על תחילתו של טרנד חדש, אנחנו ממליצים להם ללמוד לספור. (לכתבה)
 
• נראוס הוא אתר ישראלי חדש שמנטר את רשתות השיתוף ומדרג את הפופולריות של הקבצים המוחלפים בהן, כולל הפיראטיים. כעת סורקת המערכת רק את גנוטלה ואידונקי אולם בעתיד יתווספו גם קאזה וביטורנט. (לכתבה)
 
• ופיליפ לנסן עם כל הטיפים בדרך למיליון הראשון, לתשומת לב הגולשים א', ב' ו-ג'.
 
• ועוד ממיסטר לנסן – עשרת הלוגואים של גוגל שאף פעם לא יתקבלו. (לכתבה)
 
• בחו"ל זה כבר קורה – עוזבים את העבודה הרגילה ועוברים לבלג במשרה מלאה. בקרוב לא בישראל. (לכתבה)
 
• ולסיום כתבה מרתקת על מיזם שכל גבר שמשוטט באתרי היכרויות חייב לקחת בחשבון – www.chaty.co.il, האתר לרכילויות של נשים, על הגברים שהן פגשו באתרי ההיכרויות הישראליים. ספוקי. (לכתבה)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by