ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המשחק ועונשו 

המשחק ועונשו

 
 
צבי טלית

חוקרים בארה"ב טוענים שהצליחו להוכיח קשר בין משחקי מחשב לאלימות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
במשך שנים על גבי שנים טוענים מדענים, פוליטיקאים והורים מודאגים כי משחקי מחשב אלימים מעודדים אנשים לנהוג באלימות. טענות אלו לא ממש הוכחו כאמיתות מדעיות וכמספר המחקרים שניסו להוכיח זאת, קיימים גם מחקרים אחרים הטוענים בדיוק ההיפך. אולם מחקר חדש שנערך לאחרונה מצביע על כך שמשחקי מחשב אלימים אכן הופכים את התגובות של שחקניהם לאגרסיביות יותר מהרגיל. דיווח של ה-BBC.
 
מחקרים קודמים שנערכו בתחום זה הראו כי אנשים שמשחקים במשחקים שכאלו מגלים נטייה רבה יותר לאגרסיביות. בתגובה היו שאמרו כי יתכן שלאנשים אלימים יש נטייה למצוא את דרכם למשחקים אלימים.

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת מיזורי-קולומביה מסרה כי המחקר שלהם, אשר עקב אחר פעילות המוח של 39 שחקני משחקי מחשב, מראה כי קיים בכל זאת קשר הדוק יותר בין הדברים. החוקרים מדדו סוג של פעילות מוחית הנקראת "תגובת P300”, אשר משקפת את האימפקט (היגב) הרגשי לתמונה.

כאשר הראו לנבדקים תמונות של אלימות אמיתית, התגובה הרגשית של אנשים שמשחקים משחקי וידאו אלימים הייתה מופחתת לעומת אנשים אחרים, כלומר הם הראו תגובת P300 נמוכה. לעומת זאת, כאשר הראו לנבדקים תמונות מטרידות כגון חיות מתות או ילדים חולים, הם בגיבו באופן טבעי יותר.

כאשר ניתנה לנבדקים הזדמנות להעניש אויב מדומה, אלו מקרבם שמוחם הראה תגובת P300 נמוכה יותר - כלומר השחקנים, הם גם אלו שהטילו עונשים חמורים וכואבים יותר על אותו אוייב דמיוני.
 

"זה רק תמונות"

“ככל שאני יודע, זה המחקר הראשון שמראה כי לחשיפה למשחקים אלימים יש השפעה על המוח, שחוזה התנהגות אגרסיבית" אמר הפסיכולוג ברוס ברטהולו, החוקר הראשי במחקר זה, בראיון לאתר הניו-סיינטיסט, שם נחשף המחקר לראשונה.

"אנשים שמשחקים במשחקי וידאו אלימים נהיים קהים לאלימות. לעומת זאת, התגובות שלהם עדיין נורמליות כשמדובר בסצינות שליליות לא-אלימות”. ממצאים אלו ודאי ישמשו רבות את אלו הטוענים כנגד תופעת המשחקים האלימים.

חלק מהמומחים עדיין לא השתכנעו כי הוכח שקיים קשר. ג'ונתן פרידמן, פסיכולוג מאוניברסיטת טורונטו בקנדה אמר: “כל מה שאנחנו מקבלים זה קהות רגשית לתמונות. אין פה שום דבר שמתייחס לאגרסיביות אמיתית מהחיים".

בכל מקרה, עושה רושם שמחקר זה לא ישנה הרבה בתחום. פוליטיקאים ימשיכו להאשים את משחקי המחשב באלימות הפושה בחברה, כמו שהפוליטיקאים שבאו לפניהם האשימו את הטלוויזיה באותה רעה חולה. סביר להניח שצריך יהיה יותר ממחקר זה כדי לשכנע את אלו שמחפשים ראיות ממשיות על הקשר בין משחקים אלימים לאלימות מעשית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by