ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יש כסף בקוד הפתוח 

יש כסף בקוד הפתוח

 
 
ניצן וידנפלד

שחר שמש חי מלינוקס ומעיד על עצמו שהוא לא גיק. ראיון עם סטארט-אפיסט מזן מיוחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רובנו תופסים את עולם הקוד הפתוח בתור מקום מוזר שבו אין חשיבות לכסף: אלפי אנשים עובדים ללא שכר בבניית תוכנות שאין להן מחיר. שחר שמש, ישראלי בן 32, הוא ההוכחה החיה שלא כך המצב. הוא חי מהקוד הפתוח, מתפרנס בעצמו ומפרנס אחרים (את העובדים בחברה שלו, וגם כלבה וחתול). שחר הוא דמות מוכרת בקהילת הקוד הפתוח כבר שנים רבות, למרות שעולם הקוד הסגור לא זר לו.

אנחנו יושבים במשרדים של החברה שהקים, לינגנו, בת"א. יחס בובות הפינגווינים לבני אדם כאן הוא 1 ל-1. החברה שוכנת שתי קומות מתחת למשרדים שנושאים את השילוט המוזר "שוטי הנבואה". "אנחנו כבר חמישה חודשים שוקלים לקפוץ אליהם למעלה לפתח שיחה, לבדוק אם זה באמת הם. אולי להגיד להם שמצאנו רשת אלחוטית פתוחה במשרד שלהם או משהו כזה. עד היום לא מצאנו את הזמן."
 
אתה, שחר שמש, עושה כסף מקוד פתוח?
"לא הרבה כסף, אבל בעיקרון כן. אנחנו סטארט-אפ במובן הטהור של המילה, ומממנים את עצמנו בלי עזרה מבחוץ."
 
שחר שמש וחבר
 שחר שמש וחבר   
איך זה עובד?
"החברה שלי פועלת בשני מישורים. באחד אנחנו מייעצים לחברות שמתעסקות בפיתוח בסביבת לינוקס. המישור השני הוא אספקת שירותים משלנו: התאמת תוכנות ללקוחות שלנו ושירות גיבוי מוצפן לעסקים קטנים."
 
 
כשמדובר בקוד פתוח - גם ככה הכל נמצא ברשת, במרחק של חיפוש בגוגל. איפה הייתרון בעבודה מולכם ?
"במובן מסויים אנחנו אכן מנוע חיפוש. ברור שהפורומים מכילים את רוב המידע. מאיפה אתה חושב שאני השגתי אותו? הפורום הוא מקום טוב בשביל אנשים כמוני וכמוך, שיודעים לשאול את השאלות הנכונות במקומות הנכונים ולא יקרה כלום אם הם לא יקבלו את התשובה בזמן. חברות לא יכולות להתחיל להסתובב בפורום, לבזבז זמן באיתור אנשים ולהסתכן שאולי התשובה תגיע לאחר 3 חודשים. מלבד זאת, במקרה ולא מצאנו תשובה, החברה שלי תייצר את הפיתרון בעצמה."
 
יש לך דוגמה?
"חברת מדיה פנתה אלי בבעיה: הם משתמשים בתוכנת Digital Image של מיקרוסופט, אבל דווקא בסביבת לינוקס, בעזרת סימולטור שמדמה את חלונות. לתוכנה הזאת יש תוסף מאד חשוב, שלא פועל על הסימולטור. נכנסנו לקוד, מצאנו את הסיבה לכך, תיקנו אותה ויצאנו. הבעיה נפתרה."
 
ואנשים משלמים בשביל זה?
"בוודאי, ולראיה - החברה חיה מהכנסות בלבד. כמו שאתה בטח מנחש, זה לא קל לשכנע משקיעי הון להשקיע בקוד פתוח. הם מתרגשים עד דמעות מהרעיונות שאתה מציג להם, אבל כשהם שומעים שלא מעורבים בעניין פטנטים, היד פתאום נסגרת."

לאחר שלינגנו מפתחת את הפיתרון, היא לא שומרת אותו לעצמה. תתפלאו לשמוע, אבל מסתבר שלשחר אין בעיה לשכנע את הלקוחות (המשלמים, להזכירכם) לעשות, לכאורה, את הדבר הכי פחות מסחרי/רווחי/קפיטליסטי שניתן. מסתבר שקוד פתוח זה לא רק סלוגן נחמד אלא דרך חיים: אם הלקוח מאשר, החברה תפיץ את פרי עבודתה בקוד פתוח במרחבי הרשת, לטובת כולנו וללא רווח.

"אני פשוט מסביר ללקוח שזה לטובתו. אם נחזור לדוגמה שנתתי, החברה הרי לא עוסקת במכירת תוכנה אלא במדיה. לכן היא לא מפסידה כסף מהפצת הפיתרון. למעשה, כך היא מבטחת את עצמה: במקרה שלינגנו תיעלם מהמפה, או שסתם יתחשק לי לגבות סכומים מופרזים, לא צריכה להיות לה בעיה למצוא מישהו שימשיך לעזור לה במקום שבו אנחנו הפסקנו. אני באמת מאמין שלקוח שננעל פעם אחת עם חברה שמאלצת אותו להישאר איתה, יעשה את הכל כדי לא להינעל שוב. תוכנת Word היא דוגמה קלאסית לכך."
 

"הבעיה היא שאפילו מיקרוסופט לא יודעת איך פועלות התוכנות שלה"

תוכנת Word היא כידוע חלק מחבילת האופיס של מיקרוסופט, שכולנו מכירים. קהילת הקוד הפתוח, שלא מסמפטת את מיקרוסופט, משתמשת באלטרנטיבה החינמית – Open office. למרות כל המאמצים, החבילה הפתוחה מתקשה למצוא לה משתמשים מחוץ לקהילה.
 
אולי אנשים לא לכודים על ידי Word, אלא פשוט לא מרוצים מהאלטרנטיבה?
"Open office היא חבילה משרדית טובה מאד. היא נכשלת במקום אחד – בחיקוי האופיס של מיקרוסופט. באותה מידה, דפדפן הפיירפוקס הוא דפדפן מצויין, עם מגרעה אחת – הוא לא טוב בלהיות אינטרנט אקספלורר."
 
 
אז למה אנשים כמוך לא נכנסים לקוד ומתקנים את מה שצריך?
"בשביל זה אני צריך את הוראות הבניה של קבצי ה-Doc של אופיס ואופן ההתנהגות של האקספלורר. או בשפה מקצועית: את הסטנדרטים שמיקרוסופט משתמשת בהם. אם הם היו משחררים אותם בשביל שאנשים כמוני יוכלו להתאים אליהם את התוכנות שלהם, התלונות שלי היו נרגעות."
 
מיקרוסופט מפחדת לשחרר את הקוד והסטנדרטים מחשש לתחרות?
"הלוואי וזה היה המצב. האמת היא שהסטנדרטים האלה פשוט לא קיימים. שוחחתי פעם אנשי מיקרוסופט והם סיפרו לי שהאמת היא שלא קיים מסמך שמסביר איך פועל קובץ Doc. אתה מבין - אפילו מיקרוסופט לא יודעת איך פועלות התוכנות שלה. הם פשוט ממשיכים עם מה שיש ואם צריכים לשנות משהו, אז משנים. אותו הדבר לגבי האקספלורר."

מהמצב הזה, מסביר שמש, כולנו מפסידים. לא רק שמפתחי קוד פתוח לא יכולים לפתח תוכנות חינמיות שיתמכו באלו של מיקרוסופט, אלא שמיקרוסופט עצמה מתקשה להתאים את התוכנות שלה אחת לשניה. זאת הסיבה שמפעילי אתרים צריכים לכתוב את האתר שלהם מחדש עם כל גירסה חדשה של האקספלורר. באין קו מנחה מחייב, הוא מסביר, מיקרוסופט "ממציאה מחדש את הגלגל" אחת לכמה שנים וכל עולם האינטרנט חייב להתיישר אחריה. בעולם הקוד הפתוח, שבו תאימות לאחור היא בגדר מצווה, זה כמעט ולא קורה.
 
נחזור ללקוחות שלך – אתה באמת חושב שמה שחשוב להם זה לא להיות כבולים? אפילו לפני תג המחיר?
"עשו סקר בין מנהלי טכנולוגיה והתגלה שזה אכן הפרמטר החשוב ביותר. האמת שזה לא הפתיע אף אחד. קח לדוגמה את מיקרוסופט – היא החליטה יום אחד לשנות את שיטת הרשוי של התוכנות שלה, ובאותו רגע להקפיץ את העלות לאירגונים ב-30%. מה הם יכולים לעשות? בעולם הקוד הפתוח דברים כאלה לא יכולים להתרחש. למעשה, למרות התדמית הסוציאליסטית, הרי שדווקא פה משחקים חוקי השוק תפקיד הרבה יותר מרכזי. ברגע שהלקוחות שלי לא מרוצים ממני הם יכולים לעבור למתחרה שלי, בעלויות אפסיות. אני לא יכול להרשות לעצמי להזניח את שביעות הרצון שלהם."
 

גם בני ישראל נאלצו לעבור 40 שנה במדבר בשביל להבין מה זה חופש

מה עם שימושיות – לינוקס נתפסת כהרבה פחות ידידותית למשתמש מחלונות.
"אני ממש לא מסכים עם האמירה הזאת. אני חושב שפשוט קיים דור של אנשים שמותנים לשימוש במוצרי מיקרוסופט ומקבלים את כל החסרונות שלהם כמובנים מאליהם. אני, למשל, לא מבין איך אפשר לקרוא למערכת הפעלה שצריך להתקין אותה מחדש כל מספר חודשים, ידידותית. לאחר ההתקנה אני צריך להשקיע עוד שעה וחצי של עדכונים עד שאני מביא אותה למצב שאני מכנה "סביר". ואחרי ששרדתי את כל התהליך, מוציאה מיקרוסופט גירסה חדשה של חלונות ומכריחה אותי ללמוד אותה מחדש, כי שום דבר לא נשאר במקום שבו הוא היה. איפה השימושיות והידידותיות בזה?"

שחר אוהב להשתמש באנלוגיה מהגדת פסח. "גם בני ישראל נאלצו לעבור 40 שנה במדבר בשביל לתפוס את רעיון החופש ולהוקיר אותו", הוא אומר וחוזה - "גם אנחנו בסופו של דבר נשתחרר מהעבדות".
 
אתה פעיל כבר שנים רבות בקרב קהילת הקוד הפתוח, היית ממקימי עמותת המקור. ספר קצת על הקהילה בישראל.
"למרות שאני מתעסק בקוד כבר שנים רבות, אני לא מחשיב את עצמי כגיק במובן הטהור של המילה. אני למשל לא פנאט. אני לא שופט אנשים לפי דעתם על קוד פתוח. הקהילה עצמה מתרכזת בעיקר סביב הפורומים. מלבד זאת קיימת כאמור עמותת המקור, שהיא נציגה של קהילת הקוד הפתוח, הפנים שלנו כלפי התקשורת, שגם מארגנת פעילויות וכנסים. יש ברחבי הארץ גם מספר מועדונים פעילים, בחיפה, ת"א וירושלים, שמקיימים מפגשים דו שבועיים, הרצאות ואפילו מסיבות התקנה."
 
מסיבות התקנה?
"כן – כמה עשרות אנשים חדשים לעולם הלינוקס, מתקבצים במקום אחד ומתקינים ביחד את לינוקס על המחשבים שלהם. הוותיקים יותר מסתובבים ועוזרים בבעיות, דואגים למצוא דרייברים חסרים ומספקים תמיכה."
 
נניח שהחלטתי שהייעוד שלי נמצא בעולם הלינוקס, היית ממליץ לי להתחיל את הקריירה בפורומים?
"לא מדוייק. אכן, רוב הלקוחות שלי הגיעו אלי כי הם שמעו עלי בקהילה. אני לא משווק את החברה באופן הקלאסי, בפרסומות על אוטובוסים ובערוץ 2. מצד שני, הקהילה לא מסבירה פנים למי שמנסה להיכנס אליה למטרות קשרי עבודה בלבד, בגלל נסיון רע בעבר. העצה שלי – אל תנסה לעגל פינות. אם אתה רוצה לעשות לך שם בעולם הלינוקס והקוד הפתוח אתה צריך לתרום הרבה מאד מעצמך. הצטרף לפורום, ענה לשאלות, עזור לאנשים."
 
עצה לסיום?
"שווה לשמור על ראש פתוח, באופן כללי - גם לצורות מחשבה חדשות וגם בפתרון בעיות. כמו כן, חשוב לזכור שהעולם לא תמיד כפי שאנחנו רואים אותו, לכן הגישה שלי עצמי היא בדרך כלל ללכת נגד הזרם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by