ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המומחה: מצגות ולא בפאוור פוינט 

המומחה: מצגות ולא בפאוור פוינט

 
 
המומחה

יש לכם בחלונות כלי נוח ומעולה ליצירת מצגות וסרטונים. המומחה מסביר כיצד תשתמשו בו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רובנו משתמשים בפאוור פוינט לשם יצירת מצגות. הבוס צריך תשקיף? הגיעו התמונות מהחתונה? האימייל של החברים ריק? הפאוור פוינט יעשה הכל. בדרך כלל, כולם גם יראו בדיוק אותו הדבר.

אבל בתוך חלונות מסתתרת תוכנה חינמית, פשוטה יותר להפעלה שיכולה לשמור את המצגות כקבצי וידאו. קוראים לה Windows Movie Maker. היא לא מכילה את כל הצעצועים והאפשרויות של תוכנות עריכה מתקדמות, אבל היא מאפשרת להכין סרטון, מאוסף תמונות, בעזרת מספר קליקים וממשק של גרירה והשלכה.

כך אתם מרוויחים סרטון שלא דורש את פאוור פוינט בכדי לצפות בו, שלא הייתם צריכים להתקין בשבילו את חבילת אופיס והכנתו ארכה זמן מועט.
 

ממשק התוכנה

 
התוכנה נמצאת בדרך כלל בתפריט ההתחל (Start), בתוכניות (Programs). במקרה ואתם לא מוצאים אותה שם, תוכלו להתקין אותה, בחינם, דרך שירות העידכון של חלונות (Windows update).
 
 
ממשק התוכנה בסיסי למדי, כך שמי שהלך לאיבוד בנבכי הפאוור פוינט יכול לנשום לרווחה. בצד ימין נמצא הנגן שמאפשר לנו לראות את הסרטון. בצד שמאל נמצאת רשימת אפשרויות לביצוע. במרכז המסך שוכן אוסף המדיה ובתחתית ניתן למצוא את הסטורי-בורד שנועד לבצע סידור ראשוני של מרכיבי הסרט.
 
 

יבוא קבצים

 
השלב הראשון הינו יבוא חומר הגלם לסרטון. תחת הקטגוריה הזו נכללים סרטוני וידאו, תמונות וקבצי קול. בכדי לייבא את קבצי המדיה יש ללחוץ על הסעיף המתאים לסוג הקובץ ברשימת האפשרויות או לחילופין – להקיש על CTRL+I. בשלב זה יפתח סייר שיאפשר לכם לאתר את הקבצים הרצויים. לחיצה על ייבוא (Import) תציג אותם כתמונות ממוזערות.
 
 
לאחר יבוא המדיה אל התוכנה יש ליצור את הסטורי-בורד. זו רשימה של מקומות אליהם ניתן לגרור את התמונות או הסרטונים מתוך המאגר. על מנת למקם תמונה במקום מסויים כל שיש לעשות הוא לגרור אותה אל המקום שלה. רוצים להחליף את סדר התמונות? צריך רק לגרור את התמונה הרצויה אל המיקום החדש.
 

הוספת מעברונים

 
סתם תמונות מתחלפות זה קצת משעמם. רוב האנשים יאבדו עניין לאחר מספר שניות. מה עושים? מוסיפים מעברים בין התמונות. על מנת לעבור אל תצוגת המעברים יש ללחוץ על הצג מעברי וידאו (View Video Transitions).
 
 
לאחר הלחיצה תתחלף תצוגת המשאבים בתצוגת המעברים. בדומה לעבודה עם הווידאו ניתן לגרור ולהשליך את המעברים אל תצוגת הסטורי-בורד, למיקום הרצוי. כל מעבר יש לגרור את המשבצות הקטנות שברווח בין התמונות הרלוונטיות.
 
נוכל כבר עכשיו לקבל תצוגה מקדימה של הווידאו שלנו על ידי לחיצה על כפתור הניגון בחלק הימני של המסך.
 

הוספת אפקטים

 
האפקטים, בדיוק כמו המעברים, נועדו כדי למשוך את העין. בתור ברירת המחדל, כל תמונה מוצגת למשך 5 שניות. לכן, ניתן להוסיף שלל אפקטים על מנת למשוך את תשומת ליבו של הצופה. בכדי לעבור אל תצוגת האפקטים יש ללחוץ על הצג אפקטי וידאו (View Video effects).
 
 
כרגיל, שיטת העבודה היא גרירה והשלכה אך הפעם יש להשליך את הקליפ אל הריבוע הקטן המסומן בכוכב אפור, הנמצא על התמונה עצמה. לאחר השלכת הקליפ אל המיקום המתאים – ישתנה צבע הריבוע לכחול.
 

עריכה מתקדמת

 
סיימנו לערוך את הסטורי בורד הראשוני. כעת ניצבת בפנינו התוכנית הכללית של המצגת שלנו. בשלב העריכה המתקדמת ניתן להוסיף לסרט פס קול, כתוביות ואפקטים נוספים. על מנת לעבור אל תצוגת העריכה המתקדמת יש ללחוץ על כפתור הצג קו זמן (Show time line) אשר מצוי מעל הסטורי-בורד, או לחילופין על CTRL+T.
 
התצוגה המתקדמת מחולקת לווידאו, אודיו וכתוביות. לחיצה על כפתור הפלוס שליד הווידאו תוסיף לתצוגת הווידאו שלושה תתי סעיפים – וידאו, מעברים ואודיו. בנוסף, מעל לתצוגה מצוי "קו הזמן" אשר מספק מידע על משך התצוגה של הסרטון.
 

הוספת פס קול

 
פס קול במצגת יעניק לה קיצביות. שימוש נוסף לפס הקול הינה האפשרות לשלב קריינות בגוף הסרט על מנת לשלב אל תוכו הסברים מתאימים.

ניתן לייבא כל קובץ קול מפורמטים ידועים (Mp3, Wma, Wav וכדומה) אל התוכנה ופשוט לגרור אותו אל סרגל הזמן. חיווי המציג את שם קובץ הקול יופיע במקום המתאים.
 
 
האפשרות השנייה היא הקלטה עצמית ולצורך כך יש צורך כמובן – במיקרופון. ראשית, יש לבחור נקודה בקו הזמן אשר בה יתחיל הדיבוב. חשוב לוודא שהדיבוב שלכם לא מתנגש עם אודיו שכבר הוספתם למצגת. לאחר מכן, יש ללחוץ על צלמית המיקרופון שמעל סרגל הזמן.
 
 
בתצוגה החדשה ישנם שני כפתורים – העליון מיועד להתחלת הקלטה והתחתון יסיים אותה. כאשר תסתיים ההקלטה יפתח ממשק שמירה שיבקש מיקום ושם עבור קובץ הקול. לאחר אישור השמירה הדיבוב יתווסף באופן אוטומטי הן לרשימת המשאבים והן אל המקום הרצוי בקו הזמן.

כאשר רוצים לשלב אל תוך התהליך גם סרטוני וידאו, לעיתים צצה התנגשות בין פסי הקול. מחד קיים קובץ הקול המקורי שנבחר כפס הקול ומאידך, גם סירטון הווידאו החדש מכיל לעיתים סאונד משל עצמו. מה שאולי נשמע טוב כל הנייר – נגמר לא פעם בצליל צורם שאינו מובן לשומע. לכן, ניתן לבטל את פס הקול המקורי על ידי לחיצה בעזרת הכפתור הימני בעכבר על פס הקול ובחירה בהשתקה (Mute).
 

שינוי משכי תצוגה

 
ניתן לשנות את זמן התצוגה של כל אחד מרכיבי הסרטון: על מנת להאריך את משך הזמן שבו מופיעה תמונה, יש לגרור את הקצוות שלה לכיוון הרצוי. ככל שאורך המקטע יתארך – כך יגדל זמן התצוגה שלה.

פס קול לא ניתן להאריך מעל לאורכו המקורי (מן הסתם): הזזה של אחד מקצוות קובץ הקול תקצץ את הקובץ לאורך החדש. מומלץ לקצר את קובץ הקול מסופו ורק לאחר מכן להזיזו לאורך קו הזמן לנקודה הרצויה.
 

הוספת כתוביות

 
בין אם מדובר במעבר בין פרקים או כתוביות קרדיט בסוף הסרטון – Movie Maker מאפשרת להוסיף אותן בצורה קלה, פשוטה – והחשוב מכל – תומכת בעברית.

יש לבחור את השקופית שאליה תתווסף הכתובית וללחוץ על צור כתוביות או קרדיטים (Make Titles or credits) בתפריט הכלים. במסך שיפתח יש לבחור את סוג הכתובית והמיקום בו היא תוצג.
 
 
ניתן לשלב כתוביות לפני, אחרי או במהלך קטע, בנוסף אפשר להוסיף כתובית בתחילת הסרט וכמובן רשימה של קרדיטים בסופו. לאחר בחירת המיקום שבו ישולבו הכתוביות יופיע מסך העריכה שלהן.
 
 
לאחר כתיבת הכותרות הרלוונטיות בתיבות המתאימות יש ללחוץ על סיום (Done), על מנת לשלבן אל תוך הסרט. ניתן להעזר בשני הקישורים שבתחתית על מנת לשנות את סוג האנימציה של הכותרות, צבען וגודל הפונטים. לחיצה על כפתור הפליי של הנגן תציג את ההתנהגות של הכותרות.

מסך עריכת הקרדיטים נראה שונה מעט אך העקרונות זהים. כאן תופיע טבלה שתוכנה יוצג על המסך בסוף הסרט. ברירת המחדל היא גלילה כלפי מעלה, ממש כמו בהוליווד. אך כמובן שגם זה נתון לשינוי לפי הטעם האישי.
 

לפני הסוף

לאחר סיום התהליך נותר לבצע תצוגה אחרונה על מנת לוודא שהסרטון עונה על הציפיות. כל שיש לעשות זה ללחוץ על כפתור הפליי ולהתפעל מיצירת הפאר. זה גם הזמן לבצע את כל התיקונים הקטנים, ההתאמות והסידורים אחרונים. מומלץ במיוחד לוודא שפס הקול שנבחר שווה באורכו למצגת.
 

הכנת קובץ הסירטון

 
בתפריט הכלים מופיעות מספר אפשרויות לטיפול בסרטון המוגמר. ניתן לשמור אותו בכונן הקשיח, לצרוב על CD, לשלוח במייל וכדומה.
 
 
לאחר בחירת האפשרות הרצויה, בחירת שם לסרט ומיקום השמירה שלו נותר רק להמירו מאוסף של קבצים לסרט הסופי.
 
בסוף תהליך ההמרה, אשר עלול לקחת זמן מה – בהתאם לכמות המידע אשר בסרט – יתקבל סרטון שניתן לנגן בכל נגן מדיה.

לסיום – בקשה אישית: עשו לי טובה, חישבו פעמיים לפני שאתם מפיצים את הסירטון שלכם לכל מי שאתם מכירים. אם בכל זאת בחרתם לשלוח אותו לכל העולם, אתם לא מכירים אותי.
 

הכו את המומחה

המחשב עושה לכם צרות? מחפשים קיצורי דרך? שלחו מייל למומחה של חיים ברשת:
info@netsupport.co.il

בין השואלים נגריל תשובות.

יש לכם טיפים שהופכים את החיים לקלים יותר? ספרו לנו, ותחסכו לי עבודה.

לארכיון המומחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by