ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האם אתרי השיתוף ביזו את בית המשפט? 

האם אתרי השיתוף ביזו את בית המשפט?

 
 
אורי ברקוביץ`

חברות הבידור: אתרי השיתוף פירסמו לינקים בניגוד לסיכומים. תגובת ליונטוורק: ללינקים אחראי "האקר מסתורי"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איור: תום טרגר
 איור: תום טרגר   
בשבוע שעבר הוגשה על ידי חברות הבידור 'בקשה לביזיון בית המשפט', נגד אתרי שיתוף הקבצים ליונטוורק ולהלה. היום (ה') הוגשה תגובתם של האתרים. בקשת הבזיון הוגשה לאחר שעורכי הדין של חברות הבידור גילו כי אתרי השיתוף שבו לפרסם בהם לינקים, בניגוד להסכם עימם, ובניגוד לצו המניעה שעומד נגדם. הדיון בבקשה ייערך כבר ביום ראשון הקרוב.
 
תחילת הפרשה במחצית ספטמבר 2005. אז הצליחו חברות הבידור להוציא צו מניעה זמני שהביא לסגירתם המוחלטת של אתרי השיתוף ליונטוורק ולהלה, בשל תרומתם, לכאורה, להפרת זכויות יוצרים. כחודשיים לאחר מכן, הגיעו מפעילי האתרים להסכם עם חברות הבידור לפיו יוכלו לשוב לפעילות במתכונת "כשרה". ההסכם, שזכה לברכת בית המשפט, איפשר להשיב לאוויר את כל התכנים שלא נחשדו בהפרת זכויות יוצרים, כמו חלק מן הפורומים וקטגוריות האומנים העצמאיים.
 
באתר להלה, למשל, הקפידו שלא לפרסם לינקים לתכנים שזכויות היוצרים עליהם שייכות לגופים שתבעו אותם. מצד שני, לינקים לתכנים אחרים, כגון משחקים, סרטי פורנו וכו', שבעלי זכויות היוצרים עליהם אינם חלק מן התביעה, המשיכו להופיעו בלא כל הפרעה.
 
 

המלשין: "זמר ישראלי"

לפני כשבועיים, כפי שפורסם לראשונה בחיים ברשת, גילה עורך דין פרזנטי כי בשקט בשקט חזרו להתפרסם באתרים לינקים, בניגוד גמור להסכם עם חברות הבידור. הזמיר שהסגיר זאת לפרזנטי הזדהה רק כ"זמר ישראלי".

בעקבות הגילוי, שלח עו"ד פרזנטי מייל זועם לעו"ד דור חזקיה, המייצג את ליונטוורק, ובו הוא מתריע על "פעילות ענפה של הפרת זכויות יוצרים" המתרחשת באתר. מפעילי אתרי השיתוף הכחישו אז כל אחריות מצידם לפירסום הלינקים, והאשימו בכך את הגולשים, שלטענתם, על אף כל ההפצרות, ממשיכים למצוא דרכים לפרסם באתרים את הלינקים האסורים. כמו כן הם הבטיחו לסגור את כל הפרצות שאיפשרו את הפרסומים האסורים, ואף עשו זאת באופן מיידי.
 

ליונטוורק: "חברות הבידור הפרו את ההסכם"

בתגובה שהוגשה היום מטעם ליונטוורק נטען כי דווקא "חברות המוזיקה הן אלו שהפרו את ההסכם עם ליונטוורק". לטענת האתר, על פי ההסכם בינם, עורכי הדין של חברות הבידור יכולים לפנות אל מפעילי האתרים בבקשה להסיר תוכן בעייתי. למרות זאת, נטען, הפניה של עו"ד פרזנטי לאתר ליונטוורק כללה רק טענה כללית לפיה האתר מפר זכויות יוצרים, בלי שתצויין אף לא הפרה ספציפית אחת.

טענה דומה נשמעה גם מפי אמיר חיים, מפעיל אתר להלה. לדבריו, שני הצדדים הגיעו להבנה כי לא ניתן לסתום את האתר הרמטית. לפיכך, נקבע בין הצדדים מנגנון שיאפשר הסרה של תכנים בעיתיים עם גילויים. למרות זאת, הוא טוען, מעולם לא נשלח אליו מייל כלשהו המתריע על הפרת ההסכם.

בנוסף, טוען חיים בכעס לא מבוטל, על פי התאריך המתנוסס על בקשת הבזיון, היא הוגשה בכלל לפני שהוא קיבל את ההתרעה על הפרת ההסכם. "התובעות הוליכו אותנו שולל. הן ניסו ליצור את הרושם כאילו אפשר להגיע איתן להסכמים הגיוניים, אבל היום מסתבר שכל אמצעי כשר בעיניהן בכדי להכפיש את מי שעומדים מאחורי האתר, לגרום להם להוצאות מיותרות ולהתיש אותם".

לדברי חיים, בדיון שייערך בבקשה לבזיון בית המשפט הוא מתכוון לנצח. עם זאת, הוא בהחלט לא מתכוון להסתפק בניצחון זה והוא אף "שוקל לבטל לחלוטין את ההסכם, ללכת להתדיין על צו המניעה המקורי ולתבוע על פיצויים על כל עגמת הנפש".
 

"האקר מסתורי ועלום"

לגופו של עניין, הכחישו בליונטוורק כל אחריות לפירסום הלינקים. לטענתם, "הקישורים המפרים לכאורה לא הוספו על ידי לב ארי או מי ממפעילי האתר". את האחריות הם מייחסים ל"האקר מסתורי ועלום, שיצר דרך מתוחכמת ולא שגרתית המאפשרת לו לשנות כתובות ותכנים באתר". הם אף טוענים כי יתכן ש"אותו האקר הוא זה שהתלונן על הפרצה על מנת לגרום לפתיחת המחלוקות מחדש".
 

מאסר על כל לינק

עו"ד פרזנטי, לא נשאר חייב: "זו סופר היתממות לבוא להגיד שהם לא ידעו מה שנעשה באתרים שלהם, ושהם לא עומדים מאחורי זה", אמר בראיון לחיים ברשת.

מה יהיה הלאה?
- "בית המשפט יחליט על הסנקציה המתאימה. זו יכולה להיות סנקציה על תנאי: נניח, אם יהיו לינקים, אז עבור כל לינק, או יום של הפרה הם ייאלצו לשלם או יישלחו למאסר. בית המשפט יכול גם לחדש את צו המניעה".

האם אתה מצטער שבכלל הגעת איתם מראש להסכם על חזרה לאוויר?
- "לא. אני שמח שעשינו את זה וחשפנו את פרצופם האמיתי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by