ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מומלצי המערכת 
הנבחרות: לא רק לפרנואידים 

הנבחרות: לא רק לפרנואידים

 
מומלצי המערכת |
 
ניצן ברומר

אוהבים את הפרטיות שלכם? הנה התוכנות שיצפינו לכם כל קובץ, ואפילו את הכונן הקשיח כולו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא לשכוח לנעול
 לא לשכוח לנעול   
לכולנו יש במחשב מידע רגיש, סודי או כזה שלא נרצה שאחרים יראו. זה יכול להיות פרטי חשבון הבנק שלנו, אוסף הסיסמאות לתיבות המייל או סתם תמונות שכדאי שאף אחד לא יראה. למרבית משתמשי המחשב, מסך הפתיחה של מערכת ההפעלה (עם הסיסמא) יהווה פתרון מספק, אך אחרים עשויים אף להרחיק לכת ולהגדיר סיסמא כבר בשלב הדלקת המחשב. אם אף אחד מהפתרונות הללו לא עושה לכם נעים בבטן, ולא גורם לכם להרגיש כי הקבצים שלכם מוגנים - אולי כדאי שתצפינו את המידע עצמו. עבור הפרנואיד המתחיל, המתקדם והאובססיבי ביותר - הנה התוכנות הטובות ביותר להסתרת מידע רגיש.
 

Cryptext - הצפנה בקליק

 
אם נדמה לכם שכדי להצפין קבצים יש צורך בתוכנות מסובכות ותפריטים מאיימים – אתם יכולים להירגע, ולהכיר את התוכנה הפשוטה והבסיסית ביותר שתוכלו למצוא. היא שוקלת 200Kb בלבד ומתקינה את עצמה ישירות אל תוך תפריט הקליק הימני של העכבר.

לאחר ההתקנה, קליק ימני על העכבר יציג בתפריט שתי אפשרויות נוספות: הצפנה (encrypt) ופיענוח (decrypt). בחירה בהצפנה תציג בקשה לסיסמת משתמש, ולאחר קביעתה ואישור הפעולה, התוכנה תצפין את הקבצים. כמו כן, ניתן להפעיל את ההצפנה על תיקיה ובכך להצפין את כל הקבצים שבתוכה. בחירה באפשרות הפיענוח תשחזר לאחר הקלדת הסיסמא את כל הקבצים מחדש. אגב, תהליך ההצפנה אינו פוגע בקובץ ופועל היטב גם עם מסמכי טקסט בעברית.

שימו לב: הקובץ או הספרייה לא יעלמו ושמם (כולל הסיומת) לא ישתנה, לכן מומלץ לשים לב אם יש בשם עצמו מידע מפליל.

יתרונות: הצפנה ופיענוח בשני קליקים, ללא הגדרות מסובכות.
חסרונות: הקבצים עדיין נראים למשתמש, יש צורך להגדיר סיסמא עבור כל קובץ בנפרד.
שורה תחתונה: למשתמשים מתחילים שלא רוצים להתעסק עם הגדרות מסובכות.

להורדה
המלצת וידאו: כך תצפינו קבצים
 

EncryptOnClick - הפשוטה

 
בדומה ל- cryptext, גם תוכנה זו אינה דורשת שום הגדרות, אך הפעם במקום קיצור דרך בתפריט הקליק הימני, יופיע בפניכם ממשק משתמש קל ופשוט. הממשק "מתהדר" בשתי עמודות בסך הכל, שהן: "הצפנה" ו"פיענוח" (באנגלית), כאשר בכל עמודה קיימת האפשרות לעבוד עם קובץ או עם ספריה. לחיצה על הכפתור המתאים תפתח את ממשק סייר הקבצים הרגיל, ולאחר בחירת הקובץ או התיקיה עליכם להגדיר סיסמא – והעבודה הסתיימה.

גם בתוכנה זו תהליך ההצפנה קצר למדי, ובסופו תוחלף צלמית הקובץ בצלמית תוכנת ההצפנה. בנוסף, התוכנה תוסיף לשם הקובץ את הסיומת EOC, כדי שתדעו לאיזו תוכנה בדיוק היא שייכת.

יתרונות: ממשק גרפי קל וברור, אין צורך בהגדרות מסובכות.
חסרונות: הקבצים עדיין מופיעים עם שמם המקורי, ויש להגדיר סיסמא עבור כל קובץ.
שורה תחתונה: למשתמשים מתחילים המעדיפים ממשק גרפי ברור ופשוט.

להורדה
 
 

Cryptainer LE - המתקדמת

 
אם התוכנות הקודמות נהנו לשבת תחת קטגוריות ה"פשוטות", הרי שכאן העניינים מתחילים להיות מעט יותר מורכבים. תוכנה זו יוצרת במחשב מחיצה ווירטואלית המיוצגת על ידי קובץ במחשב. בעת ההפעלה הראשונית יש להגדיר את מיקום הקובץ, את נפחו, וכמובן – סיסמא לפיענוח.

לאחר הגדרת הכונן ניתן יהיה לגשת בעזרת ממשק התוכנה או בעזרת סייר החלונות אל הכונן החדש ולהשליך פנימה את החומר הרצוי – כמובן, במגבלת הנפח שהוגדר מראש. בכל זמן שהתוכנה פועלת ניתן לגשת אל הקבצים ללא שום בעיה, אך סגירה של התוכנה או שחרור המחיצה תעלים אותה לחלוטין ותחביא את כל הקבצים שבה, ובכך תהפוך אותם ללא נגישים לחלוטין. הפעלה מחדש של התוכנה תשחזר את המחיצה הווירטואלית.

הדבר החשוב ביותר שיש לזכור לצורך העניין מלבד הסיסמא הוא מיקום הקובץ שהוגדר מראש. קובץ זה מכיל למעשה את כל הקבצים שהוצפנו בתוכו, כך שלשמור אותו עם שם ביזארי בתת תיקיה בנבכי המערכת עלול להתגלות כטעות לא נעימה (אם לא תאתרו אותו לאחר מכן). כמו כן, חשוב לוודא ששם הקובץ אינו חופף לשם קובץ שכבר קיים בתיקיה.

יתרונות: הקבצים נעלמים ולא נגישים, ממשק גרפי קליל ופשוט.
חסרונות: שלב ההגדרות מעט מפרך, הגבלת גודל הקבצים ל-25MB בלבד
שורה תחתונה: למשתמשים מתקדמים שלא חוששים ממסכי הגדרות.

להורדה
 

blowfish - המגוננת

 
ממשק המשתמש של התוכנה הוא פשוט ונוח, אך אין ללכת שולל אחר הפשטות הזו. תוכנה זו מעניקה שלל אפשרוית הצפנה מתקדמות וכן גם אפשרות למחוק קבצים בצורה מוחלטת מהכונן כך שלא ניתן יהיה לשחזרם. בנוסף, התוכנה מצוידת במנגנון הגנה מפני משתמשים לא מורשים שעלולים לגרום לאובדן מידע (ילדים סקרנים או עוזרות בית משועממות).

התוכנה מציעה מבחר של 5 אלגוריתמים שונים לביצוע ההצפנה, ומי שחושש שמא ישכח את
הסיסמא שהגדיר, יכול ליצור קובץ שיהווה תחליף לסיסמא. את זאת ניתן לעשות באמצעות המחולל הרנדומאלי, אשר יצור בשמחה קובץ קטן אותו תוכלו לשמור על דיסקט או כונן פלאש, ויחליף את הצורך בהזנת סיסמא.

גם לתוכנה זו יש את הנטייה להשאיר את הקבצים במקומם לאחר ההצפנה, ובנוסף לשייך להם את הסיומת bfa. מצד שני, אפשרויות ההצפנה הרבות והמתקדמות יהפכו את פיענוח הקבצים למשימה קשה לגורמים לא רצויים.

יתרונות: מספר אלגוריתמי הצפנה, החלפת הסיסמא בקובץ מפתח, אפשרויות מחיקת קבצים תמידית, הגנה ממשתמשים לא מורשים.
חסרונות: מסכי ההגדרות רבים הדורשים הסתגלות.
שורה תחתונה: למשתמשים פרנואידים שאינם חוששים מהגדרות מסובכות.

להורדה
 

TrueCrypt - המקצועית

 
בדומה ל Cryptainer גם תוכנה זו יוצרת כוננים וירטואלים, אך הפעם ניתן להשתמש גם בכונן דיסקטים או בזיכרון פלאש ככונן שכזה. המשמעות – ניתן להצפין את הזיכרון הנייד ולא לחשוש שהמידע עליו יפול לידיים לא נכונות (במקרה של גניבה או אובדן).

התוכנה מאפשרת ליצור מספר רב של כוננים, וכמובן להציג את כולם בו זמנית. כל הכוננים הללו יהיו זמינים דרך ממשק התוכנה או דרך סייר החלונות כל זמן שהתוכנה פעילה. שלבי יצירת הכוננים מעט יותר מורכב מהתוכנות האחרות, אך מלווה באשף עם שלל הסברים על כל אחד מהשלבים הללו. התוכנה מציעה מבחר של 10 אלגוריתמים שונים של קידוד, וכמובן גם אפשרות ליצור קובץ סיסמא רנדומאלי אותו ניתן לקחת לכל מקום.

הכוננים עצמם מבוססים על קבצים, וכמו במקרה של Cryptainer חשוב לזכור היכן נשמר הקובץ ולהיזהר שלא לדרוס אף קובץ קיים וחיוני. בנוסף מציעה התוכנה שלל מבחני ביצוע, אשפי הגדרות שונים והכי חשוב – הסברים לכל אחת ואחת מהפעולות.

יתרונות: קבצים מוסתרים, אלגוריתמי הצפנה רבים, יצירה של קובץ מפתח, הצפנה של כונן פלאש.
חסרונות: מעט מסורבלת, דורשת הסתגלות לתפריטים.
שורה התחתונה: למשתמשים שרוצים להיות מוגנים בבטחה בכל מקום ובכל זמן.

להורדה
 

compusec - לפרנואיד ההיסטרי

 
בניגוד לתוכנות הקודמות, גישתה של תוכנה זו היא – ללכת בגדול. במקום להצפין קבצים ספציפיים התוכנה תעניק את היכולת לבצע הצפנה של הדיסק הקשיח במלואו. בנוסף, עוד לפני שלב העליה של מערכת ההפעלה יופיע מסך הנועל את המחשב ומבקש שם משתמש וסיסמא. ללא הקלדת פרטים אלו לא תתאפשר גישה למחשב, ואפילו פירוק הכוננים והעברתם למחשב אחר תתברר כלא מועילה.

תהליך ההתקנה של התוכנה מעט מייגע, וחשוב במיוחד לקרוא את מסמכי העזרה לפני ההתקנה על מנת להימנע ממצבים לא נעימים. דוגמא מאוד פופולארית למצב מביך היא מציאת המשתמש נעול אל מחוץ למחשב ללא כל יכולת להיכנס חזרה – במקרה שכזה הקבצים אמנם מוגנים, אך גם ממי שהצפין אותם (אתם).

היות והמערכת משתלטת על קטע האיתחול בדיסק הקשיח, במחשבים בהן מותקנת יותר ממערכת הפעלה אחת חובה להתקין את דרייבר האיתחול בכל המערכות שכן, ללא התקנה זו - נעילה מחוץ למחשב מובטחת. משתמשים אשר התקינו לינוקס בנוסף ל"חלונות", ומשתמשים ב Lilo או grub צריכים להקדיש משנה זהירות עם תוכנה זו, שכן מנהלי האתחול הללו לא מסתדרים טוב עם התוכנה.

יתרונות: חסימה מוחלטת של הכונן בפני זרים.
חסרונות: חסימה מוחלטת של הכונן גם בפני המשתמש הלגיטימי.
שורה תחתונה: למשתמשים פרנואידים במיוחד, בעלי ידע מתקדם בתפעול המחשב.

להורדה
 

הנבחרות שלכם

משתמשים בתוכנה שאי אפשר בלעדיה? רוצים שנמליץ עליה באחת הכתבות? שלחו לנו את התוכנות הנבחרות שלכם, וספרו לנו כיצד הן שיפרו לכם את החיים.

software@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by