ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המומחה: הכל חוץ מפירמוט - חלק שלישי 

המומחה: הכל חוץ מפירמוט - חלק שלישי

 
 
המומחה

בחלק האחרון של הסידרה נהדק את הרג'יסטרי ונכיר את כלי הניקוי האולטימטיבי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(לחלק הראשון בסדרה) (לחלק השני בסדרה)

השלב האחרון בפרוייקט החייאת המחשב שלנו הוא ניקוי הרג'יסטרי.

הרג'יסטרי הינו קובץ הרישום של חלונות ומכיל את כל המידע החיוני למערכת ההפעלה. זוכרים את כל קבצי ה-INI וה-CFG ששמרו את ההגדרות שלכם בעבר? כולם עברו לרג'יסטרי. כאן רשומות כל התוכנות שהותקנו, רשימת המשתמשים, קיצורי המקשים, סיומות הקבצים והיד עוד נטויה.

בנוסף לכל אותו מידע חיוני, נרשם ברג'יסטרי גם מידע לא שימושי רב ביותר כדוגמת מידע על הורדות מהאינטרנט וכמובן – הרבה שאריות של תוכנות שלא הוסרו כהלכה.

אם הכונן הקשיח מקביל לארון הבגדים, הרי שאין ספק שהרג'יסטרי של המחשב הינו מגירת הגרביים. תופעה אופיינית למגרות גרביים היא העובדה שלאחר תקופה קצרה היא מתמלאת בגרביים בודדות ואיתור זוג תואם הופך לפרוייקט שלם. אותה תופעה בדיוק מתבצעת גם בתוך הרג'יסטרי של המחשב, שכן כמעט כל פעולה במחשב נרשמת שם, גם כאלו שכבר מזמן אינן רלוונטיות.

התוצאה, מלבד קובץ רג'יסטרי גדול וכבד, היא פגיעה בביצועי המחשב ובטווח הארוך - בתפקוד חלונות. לכן, בדיוק כמו עם הארון, חשוב לנקות אותו מדי פעם.
 

קודם כל – מגבים

 
הרג'יסטרי הינו אחד החלקים החיוניים ביותר לפעילות המחשב. לכן ההתעסקות בו דורשת משנה זהירות. מחיקה של פרטים חשובים מדי עלולה לגרום לכך שחלונות תסרב לפעול. מסיבה זו בדיוק מומלץ שלא להיכנס בעצמנו אל תוך נבכי הרג'יסטרי אלא להשתמש בתוכנות ייעודיות לנושא.

כחלק מתהליך האיתחול של חלונות מתבצע גיבוי של קובץ הרג'יסטרי. גיבוי זה נועד לוודא כי גם במצב שבו הקובץ המקורי נהרס, נוכל להפעיל את המחשב.

לכן, בשלב הראשון יש לבצע כיבוי מסודר של המחשב (כלומר – לא לתת מכה על כפתור הריסט או לשלוף את כבל החשמל). אם האיתחול עבר חלק ניתן להמשיך הלאה.

אם אנחנו נתקלים בבעייות לאחר שינוי כלשהו, נוכל לגרום למחשב לטעון את קובץ הגיבוי. על מנת לבצע זאת, יש להפעיל אותו מחדש וללחוץ על מקש F8 לאחר שלב זיהוי הכוננים, עד שיפתח תפריט טקסטואלי. בתפריט זה יש לבחור בעזרת מקשי החיצים את:
(Last known good configuration (Your most recent settings that worked.
 

מתחילים לעבוד

 
עכשיו כשאנחנו מרגישים בטוחים בעבודה ברג'יסטרי, נוכל להתחיל בניקוי. על מנת לבצע את המוסבר כאן יש להוריד ולהתקין את תוכנת Easy Cleaner. תוכנה זו הינה ארגז כלים יסודי למדי שתהפוך את עבודות הניקוי והסידור לפשוטות. עם הפעלת התוכנה יופיע המסך הבא:
 
 
 
השלב הראשון יהיה ביצוע סריקה ותיקון של קובץ הרישום. בתפריט התוכנה יש ללחוץ על הכפתור השמאלי העליון (Registry) ובחלון שיפתח יש ללחוץ על כפתור Find. שלב הסריקה עלול לקחת מספר דקות, בהתאם לכמות המידע שנסרק. בסיום הסריקה יופיע המסך הבא:
 
כל המידע המופיע ברשימה הוא למעשה מידע שאינו חיוני למערכת ההפעלה. מאידך, התוכנה מזהה גם פריטים כגון רשימת תוכנות או מסמכים שהופעלו לאחרונה. מומלץ לעבור על הרשימה ולוודא כי היא אינה מכילה מידע שנראה חשוב. הכלל הוא: יש ספק – אין ספק. כל מה שנראה חשוב נשאר. לאחר מכן ניתן לסמן את כל הרשומות הלא דרושות וללחוץ על כפתור המחיקה (Delete).

חשוב – התוכנה אינה מוחקת קבצים אלא רק הפניות מקובץ הרישום. לדוגמא, אם תימחק הפניה אל מסמך מרשימת המסמכים שהיו בשימוש לאחרונה המסמך עצמו לא ימחק. כמו כן – אם תימחק תוכנה מהרג'יסטרי, השאריות שלה על הדיסק הקשיח יוותרו.

לאחר סיום שלב זה יש לאתחל מחדש את המחשב. אם הופיעו בעיות בזמן ההפעלה מומלץ לאתחל מחדש עם קובץ הגיבוי כמוסבר בתחילת הכתבה. לאחר שחלונות החלה לפעול, בידקו שכל התוכנות החשובות שלכם עובדות כהלכה.
 

הסרת תוכנות

 
בעזרת שימוש ברכיב הסרת התוכנות של Easy Cleaner ניתן לקבל מידע מקיף יותר מהרגיל על התוכנות המותקנות במחשב וכמובן – להסירן במספר קליקים בודדים.

על מנת להיכנס אל רכיב הסרת התוכנות יש ללחוץ על כפתור Add/Remove. יתקבל המסך הבא:
 
בצידו השמאלי של החלון תופיע רשימה נגללת של כל התוכנות והרכיבים המותקנים במחשב. ליד כל תוכנה יופיע עיגול בצבעים – אדום, צהוב או ירוק. סימון ירוק ליד תוכנה מציין תוכנה תקינה, עיגול צהוב יציין תוכנה חשודה או לא ברורה ואילו עיגול אדום יסמל תוכנה שמותקנת באופן שגוי.

בצידו הימני של החלון תופיע רשימת פרטי מידע שונים על התוכנה. לחיצה על אחד מפרטי המידע יספק מתחת לאותה הרשימה מידע מפורט אף יותר.

כל שיש לעשות על מנת להסיר תוכנה מהרשימה הוא לסמן אותה ברשימת התוכנות וללחוץ על כפתור ה-Uninstall.
 

סריקה אחר קבצים כפולים

 
תופעה נוספת המופיעה במחשבים לאורך הזמן הינה תופעת הקבצים הכפולים. לעיתים, מדובר בקבצים זהים שנשמרו בשתי תיקיות שונות. בפעמים אחרות מדובר בתוכנות שהוסרו והותקנו מחדש אל תיקיה אחרת, אבל השאירו עודפים על הכונן הקשיח.

ללא קשר לסיבת הימצאותם, קבצים אלו תופסים נפח על הכונן הקשיח וניתן (ואף רצוי) להיפטר מהם.

לצורך כך, יש ללחוץ על כפתור Duplicates בתוכנה ולסמן את כל הכוננים הקשיחים. לאחר מכן יש ללחוץ על כפתור ה-Find. התוכנה תתחיל לסרוק את המחשב בחיפוש אחר כפילויות. פעולה זו עלולה לקחת זמן רב, שכן התוכנה סורקת את כל הקבצים המצויים בכל הכוננים הקשיחים. ככל שנפח הכוננים גדול יותר – כך זמן הסריקה יתארך.

לאחר סיום הסריקה, ניתן לעבור על הרשימה ולבחור את הקבצים הלא נחוצים. לחיצה על כפתור Delete תעלים אותם.
 

קבצים מיותרים

 
בנוסף לקבצים הכפולים, קיימים במחשב קבצים רבים שאינם נחוצים. לרוב מדובר בקבצים זמניים שנוצרו על ידי אחת התוכנות ולא נמחקו בסוף השימוש. על מנת לאתר את הקבצים יש ללחוץ על כפתור ה-Unnecessary.

לאחר בחירת הכוננים המיועדים לסריקה, ניתן לבחור את סוגי הקבצים שיאותרו. ברירת המחדל של התוכנה היא Normal Type – כלומר קבצים זמניים וקבצי גיבוי. בנוסף לכך ניתן לסמן את האפשרויות הבאות:
Extra types – לרוב קבצים הנוצרים בעת חיפוש בקבצי עזרה.
Temp directories – קבצים המצויים בספריות זמניות.
Temp internet files – קבצים זמניים המיוצרים על ידי הדפדפן.
Browser history – רשימת האתרים המפוקפקים אליהם התבצעה גלישה בתקופה האחרונה.
Browser cookies – קבצי "עוגיה" הנשמרים במחשב על מנת לזהות הגדרות אישיות.
MS Office recent – רשימת הקבצים האחרונים שהופעלו על ידי תוכנות האופיס השונות.

רמת הפראנויה הינה אישית כמובן, מחיקה של קבצי עוגיות, למשל, עלולה לגרום לכך שאתרים מסויימים לא יזהו ביקור חוזר. לאחר הבחירה בסוגי הקבצים הרצויים יש ללחוץ על כפתור ה-Find ולהמתין לסוף הסריקה. לאחר מכן, ניתן לבחור את הקבצים הרצויים ולמחוק אותם.
 

קישורים מיותמים

 
כאשר מתקינים תוכנה היא נוהגת להשתיל קיצורי דרך ברחבי המחשב. הם מוכנסים אחר כבוד אל תפריט התוכנות, תפריט השיגור המהיר וכמובן – על שולחן העבודה עצמו. כאשר התוכנה מוסרת מהמחשב, לא תמיד מוסרים אותם הקיצורים. הם נוטים להצטבר ולעשות את עבודת החיפוש אחרי תוכנה ספציפית למעיקה.

על מנת להסיר את כל אותם הקישורים יש ללחוץ על Shortcuts במסך הראשי של התוכנה ולאחר מכן על Find. לאחר סריקה קצרה תוצג רשימת הקיצורים שאין בהם צורך. על מנת להסירם מהמחשב יש לסמנם וללחוץ על Delete.
 

סוף דבר

כאמור, תוכנת Easy Cleaner היא ארגז כלים מקיף למדי לניקוי וטיפוח המחשב. מלבד האפשרויות הראשיות שנסקרו בכתבה זו, התפריט הראשי של התוכנה מכיל מספר אפשרויות נוספות. רוב האפשריות הנוספות מופיעות כתפריט משני של אחת מהאפשרויות העיקריות – כגון ניקוי היסטוריית הגלישה, עוגיות וקבצים זמניים – בעוד שחלקן האחר נועדו בעיקר על מנת לתת מידע יעודי כגון נפח דיסק וכדומה. אל תפחדו לנסות.

לאחר סיום תהליך הניקוי והסריקה, מומלץ לקנח בטיפול מקיף לדיסק הקשיח ובכך לשפר עוד יותר את הביצועים של המחשב.
 

הכו את המומחה

המחשב עושה לכם צרות? מחפשים קיצורי דרך? שלחו מייל למומחה של חיים ברשת:
info@netsupport.co.il

בין השואלים נגריל תשובות.

יש לכם טיפים שהופכים את החיים לקלים יותר? ספרו לנו, ותחסכו לי עבודה.

לארכיון המומחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by