ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שובה של המלחמה הקרה 

שובה של המלחמה הקרה

 
 

דימיטרי סקילארוב, איש מחשבים רוסי, מתייבש היום בכלא האמריקאי בגלל הרצאה שנתן ובה ביקר את הצפנת המסמכים של חברת אדובי. מה שאתם שומעים. ככה זה באמריקה, מותר לצעוק "אני נאצי פדופיל ותומך בחידוש העבדות", אבל תנסו ללכלך על תאגיד, והלך עליכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הבדיחה

ישוחרר דימיטרי. . הוא לא האקר מסוכן, הוא לא מהפכן קומוניסטי אלים
 ישוחרר דימיטרי. . הוא לא האקר מסוכן, הוא לא מהפכן קומוניסטי אלים   
זה מתחיל כמו בדיחה: איש מחשבים רוסי מגיע לכינוס אבטחת מידע בלאס-וגאס. כבר כמעט מצחיק. פוטנציאל קומי עצום טמון בשורה הזאת. היה אפשר להמשיך אותה עם "ופוגש את אלביס" או "ונתקל בנזירה פרנסיסקנית", והכל היה בסדר. אבל האמריקאים, עם חוש ההומור הקלוקל שלהם, העדיפו את האופציה של "והאף.בי.איי מסתער עליו ושם אותו בכלא". שזה לא מצחיק בכלל. אפילו די עצוב.

דמיטרי סקילארוב, סטודנט רוסי לדוקטורט במדעי המחשב, מתייבש עכשיו בכלא הפדרלי. הוא לא האקר מסוכן, הוא לא מהפכן קומוניסטי אלים. כל מה שסקילארוב עשה, היה לנאום בכינוס "DefCon9" בלאס-וגאס, ולהסביר לקהל איך אדובי, אחת מחברות התוכנה הגדולות בעולם, מרמה את לקוחותיה בצורה שיטתית. מיד בתום הנאום העלימו אותו כמה סוכנים חשאיים אל תא המעצר הקרוב. הבה נתבונן בהילוך החוזר כדי לנסות להבין מה קרה שם.
 

הנקמה

להחרים את אדובי. קריאת המרד בעקבות מעצרו של סקילארוב
 להחרים את אדובי. קריאת המרד בעקבות מעצרו של סקילארוב   
אלקומסופט, חברת תוכנה רוסית, שיחררה לפני כמה שבועות תוכנה בשם "אדבנסד אי-בוק פרוססור". מה שהיא עושה זה לקחת קבצי טקסט המוגנים בפורמט המאובטח של אדובי ולהפוך אותם לקבצי PDF פשוטים שכל אחד יכול לקרוא. רע מאוד בשביל אדובי, כמובן. הצפנת טקסטים היא היסוד עליו בנויה תעשיית ה-Ebook המתפתחת, ואדובי מרוויחה מליונים ממכירת הפורמט המוצפן שלה למו"לים תמימים שרוצים לשחק אותה בדיגיטליות.

הנקודה היא שאלקומסופט לא עברה על שום חוק. כלומר, על שום חוק רוסי. היא כן עברה על חוק ה-DMCA האמריקאי (שהתגלה כבר מזמן כמכת מחץ לזכויות הפרט בעידן הדיגיטלי) , אבל לאדובי לא היה מה לעשות בקשר לזה. אז היא חיכתה. דמיטרי סקילארוב, מהאנשים שפיתחו את התוכנה, בא לארץ החופשיים והאמיצים כדי לחשוף את העובדה שההצפנות של אדובי הן חובבניות, פרימיטיביות ובגדר רשלנות פושעת מבחינה עסקית. אדובי החליטה להשתיק אותו.

זאת היתה פשוט נקמה עלובה. סקילארוב לא נעצר בגלל שהיה שותף ליצירת תוכנה החותרת תחת אושיות הטורבו-קפיטליזם. הוא נעצר כי מסר על אדמת ארה"ב אינפורמציה המאפשרת עקיפת מנגנון הצפנה, פשע שדינו חמש שנות מאסר או קנס של חצי מיליון דולר לפי חוק ה-DMCA. ככה נראה חופש הדיבור בארצות הברית. מותר לצעוק "אני נאצי פדופיל ותומך בחידוש העבדות", אבל תנסו להגיד שטכניקות ההצפנה של אדובי מחורבנות, והלך עליכם.
 

החרם

גימפ, תחליף הפוטושופ החופשי והמשובח
 גימפ, תחליף הפוטושופ החופשי והמשובח   
הילדה הקטנה של דמיטרי בטח שואלת איפה אבא שלה. הרבה אנשים בחזית האלקטרונית שואלים את זה. שיתוף הפעולה הזריז והיעיל בין אדובי והאף.בי.איי, יחד עם מיסוך תקושרתי כבד במדיה האמריקאית, דאגו לכך שבמשך 48 שעות מעט מאוד אנשים ידעו היכן סקילארוב מוחזק. בזמן הזה כבר הספיקו להגיש אישום נגדו, מבלי לידע את הקונסוליה הרוסית, בניגוד לאמנות בין-לאומיות לשמירה על זכויות האדם. משהו כאן מסריח.

שילוב של נאיביות וחמת זעם הובילו את הקהילה הגיקית להכריז חרם על אדובי. נשמע טוב, חרם. דרמטי כזה. מיליטנטי. רציני. רק מה, קצת בלתי אפשרי. מיליונים קוראים טקסטים באמצעות האקרובט של אדובי. מאות אלפי גרפיקאים משתמשים יום יום בתוכנות כמו אילוסטרייטור ופוטושופ של אדובי. מאות אלפי קולנוענים משתמשים בפרמייר ואפטר-אפקטס של אדובי. להחרים את אדובי זה כמו להחרים חמצן לנשימה.

פה ושם אפשר למצוא תחליפים טובים מגזרת הקוד הפתוח לתוכנות המעולות של אדובי, אבל האמת המרה היא שכל מי שעובד עם כלים חזותיים דיגיטליים פיתח כבר מזמן תלות מוחלטת במוצריה. המקסימום שאפשר לעשות לאדובי זה להחליט לא לשדרג לגירסא חדשה ויקרה לתוכנה שברשותכם, או לחילופין, להפיץ ולהשתמש בהעתקות צרובות וזולות להפליא של פוטושופ. כפי שרוב העולם כבר במילא עושה.
 
 

המסקנות

בראיון שהעניק לכלי התקשורת הרוסיים (ותורגם בהרחבה ב"סלאשדוט") הסביר מנכ"ל אלקומסופט, איש ק.ג.ב בדימוס בשם אלכסנדר קאטאלוב, שפורמט ה-Ebook של אדובי (בניגוד לזה של מיקרוסופט, למשל) אינו מאפשר יצירת העתק לשימוש עצמי, מה שמהווה עבירה על חוקי הגנת הצרכן ברוסיה.

עברו ימים ספורים בלבד מאז שהבלאגן התחיל, ולא ברור איך הוא ייגמר. סביר להניח שכבר בקרוב ינסו אדובי והאף.בי.איי לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפסו, לפני שסערת הרוחות באינטרנט תגלוש לכדי תקרית דיפלומטית. מה שכן ברור: זהו שלב נוסף בהתדרדרותה של ארצות הברית אל צורת שלטון תאגידית, בה האינטרסים היחידים שנשמרים הם אלה של חברות ענק עשירות, ולעזאזל עם שטויות כמו חוק בינלאומי, דמוקרטיה, חופש הדיבור וזכויות הפרט.

ומה שהכי ברור: עד שתושלם המהפכה, אדובי תמשיך לעשות הרבה כסף מההצפנות הלא מוצלחות והאנטי-צרכניות שלה. היא כבר הוכיחה שאת מי שיגיד מלה נגדן היא יכולה לזרוק לצינוק עמוק. ככה שאם אני לא פה בשבוע הבא, אתם יודעים לאן לשלוח את חרות לפיד, כן?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by