ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האם הצלחנו לחזות את 2005? 

האם הצלחנו לחזות את 2005?

 
 
אילנה תמיר

חשבנו שהאינטרנט האלחוטי יגיע לכל חור, שכולם יעברו ל-VoIP ושבבים קטנים יעקבו אחרינו לכל מקום. האם טעינו? אילנה תמיר בחשבון נפש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני שנה בדיוק, ניסינו את כוחנו בנבואה ופרסמנו כאן כתבה המנסה למנות כמה טכנולוגיות ומגמות שיעשו את 2005. היה זה ניסיון לאתר מתוך שלל הטכנולוגיות והמגמות בעולם המחשבים של סוף 2004, את אלו המבטיחות ביותר.

היום, שנה אחרי, הגיע הזמן לחזור אל אותה תחזית ולבחון עד כמה הן התממשו בשנה החולפת. אין הכוונה לתת לעצמנו ציון, אלא לנסות לשחזר את רוח התקופה של לפני שנה ולהיזכר בשאיפות, בתקוות וגם בחששות שהיו לנו אז. הרי אומנם בתחומים רבים אחרים שנה היא בסך הכל 365 ימים. במחשבים שנה היא ממש עידן, אתה יודע מה נכנס - אין לך מושג מה יצא בסוף.

מבין שש הטכנולוגיות שהזכרנו, היו כאלו שאכן נחלו הצלחה מסחררת, אפילו יותר ממה ששיערנו. היו גם כאלו שאכזבו והטמעתן נדחתה. כמו כן, 2005 זימנה לנו הפתעות רבות שלא ציפינו.
 

RFID

 
התחזית: בקרוב שבבי RFID יכנסו לשימוש נרחב, גם במוצרי צריכה. התוצאה תהיה ששבבי RFID יקיפו אותנו מכל עבר ויהיו מוצמדים אפילו למוצרים אינטימיים כמו ביגוד. הפרטיות שלנו הולכת להיפגע קשות.

מידת ההצלחה של התחזית : חלקית

הסבר: שבבי RFID הם שבבים אלקטרונים זעירים המשדרים באמצעות תקשורת רדיו מידע שנקלט באמצעות סורקים ייעודים. את השבבים ניתן להצמיד לכל חפץ ואף להחדיר אל מתחת לעור. יש לשבבים אלו יתרונות רבים על פני שיטת הבר קוד הקיימת, כמו היכולת לשדר מידע רב (כדוגמת תאריך יצור המוצר, תאריך תפוגה, מק"ט וכן הלאה) ויכולת לקלוט את השידור גם ללא קשר עין בין המשדר לקולט.

כפי שחזינו, גופים גדולים רבים החלו השנה לאמץ את הטכנולוגיה ולהצמיד שבבי RFID לחפצים שונים. חברות כמו HP משתמשות בשבבים כאלו כדי לספור במהירות מלאי, שדות תעופה שילבו שבבים כאלו כדי לפקח על תנועת מזוודות, ספריות משלבות שבבים כדי למנוע גניבת ספרים וכבישי אגרה מזהים בדרך זו את המכוניות הנוסעות בו.

יחד עם זאת, הצרכים כמעט ולא מרגישים אותה, לפחות ברמת היום-יום. עגלות סופר טרם צוידו בשבבי RFID לזיהוי המוצרים המוכנסים לתוכן, למרות שהיו כבר ניסיונות כאלו, בתי ספר לא מתייגים את התלמידים שלהם, וקופת החולים שלי טרם דרשה שאגיע לסניף הקרוב, להתקנת שבב-תיק-רפואי מתחת לעור.

סביר להניח שמגמת התפשטות הטכנולוגיה תמשיך ב-2006 והיא תשולב ביותר תחומים בחיים. נקודת ציון חשובה היא חודש אוקטובר 2006, כשכל בעלי הדרכונים האמריקאים יחויבו להחליף אותם בדרכונים דיגיטליים המשולב בהם גם שבב RFID. במקביל, סביר להניח שהויכוח הציבורי בנושא בין בעלי האינטרסים התאגידיים שרוצים לעשות את הדברים ליעילים יותר, לבין הדרישה מצד האזרחים להגן על הפרטיות, יתעצם.
 

VoIP

אנטנת WiMax ברהט
 אנטנת WiMax ברהט   
התחזית: בשנת 2005 תחדור טכנולוגית ה- VoIP ברמה גבוהה לקהל הרחב.

מידת ההצלחה של התחזית : גבוהה

הסבר: שנת 2005 היתה בהחלט השנה של ה- VoIP. זה מתחיל עם גידול אסטרנומי במספר המשתמשים ב- Skype, התוכנה המובילה בשוק שיחות הטלפון האינטרנטיות. המספר כיום עומד על כ-55 מיליון משתמשים, עם קצב גידול של הוספת 150,000 משתמשים ביום. בנוסף, סקייפ החלה השנה את שירות Skype Out, המציע למשתמשים להתקשר, תמורת תשלום נמוך, לטלפונים קווים וטלפונים סלולריים, ואכן לא מעט מתקשרים החלו להשתמש באופציה זו.

בעקבות סקייפ, גם גוגל, מיקרוסופט ויאהו הוסיפו השנה אפשרות לבצע שיחות קוליות באמצעות המסנג'רים שלהם. אבל לא צריך להיות משתמשי מחשב מיומנים כדי להשתמש ב- VoIP. קיימים משתמשים רבים, ששיחות הטלפון שלהם מועברות באמצעות VoIP מבלי שהם אפילו יודעים זאת. הכוונה לשירות הטלפון הפנים ארציים והבינלאומיים שחברות כמו HOT, אינטרנט זהב, קווי זהב ונטוויז'ן הקימו השנה, ומהווים תחרות קשה לטלפון הקווי של בזק.

אולי הצהרת האמון הגדולה ביותר בטכנולוגית VoIP השנה היא רכישת סקייפ על ידי eBay תמורת סכום אסטרונומי של 2.6 מיליארד דולר. מלבד ההשקעה הפיננסית גרידא, eBay מתכוונת לשלב אפשרויות לשיחות טלפון בתהליך המכירה הפומבית באתר. סביר להניח שב-2006, אחרי ש-eBay תשיק את הפיצ'רים הללו ואולי אפילו לפני, גם אתרים מסחריים וחברתיים אחרים יטמיעו את ה- VoIP ברמה עמוקה.
 
 

WiMax

ממציא ה-WWW, טים ברנרס לי, מצטרף לבלוגוספירה
 ממציא ה-WWW, טים ברנרס לי, מצטרף לבלוגוספירה   
התחזית: בעוד ש-2004 היתה השנה של ה- Wi-Fi, השנה הבאה תהיה שנת הפריצה של טכנולוגית ה- WiMax.

מידת ההצלחה של התחזית : נמוכה

הסבר: בשנת 2004 החל האינטרנט האלחוטי בטכנולוגית Wi-Fi לחדור לכל מקום: החל מבתי קפה ומסעדות, דרך בתים פרטיים ועד איזורי בילוי שלמים. הייתה תחושה כי הדבר הבא נמצא ממש בפתח. הדבר הבא הזה, כך צפינו, תהיה טכנולוגית WiMax, המציעה חיבור אינטרנט אלחוטי ברדיוס של כמה עשרות קילומטרים, בניגוד לכמה עשרות המטרים ב- Wi-Fi.

בדיעבד, קצת הקדמנו את זמננו. הטכנולוגיה, בסוף שנת 2005, עדיין נמצאת בימיה הראשונים בלבד. ישנן מעט מאוד אנטנות WiMax וכולן טרם יצאו מהשלב הניסויי.

יחד עם זאת, ה- WiMax כן החלה לחדור לתודעת הציבור. סופת קתרינה סיפקה לחברות שמקדמות את הטכנולוגיה ובראשן אינטל, הזדמנות לעשות יחסי ציבור מעולים ל- WiMax, היות והיא הוצגה כטכנולוגיה שמספקת אינטרנט גם למקומות בהם כל תשתיות התקשרות האחרים קרסו. בישראל החל השנה ניסוי בהקמת אנטנה WiMax בנגב, במקום שאין בו תשתית אחרת לאינטרנט.

ב-2006 צפוי להיות גידול מקביל של שתי הטכנולוגיות. בארה"ב למשל, החלו ערים גדולות להביע עניין בכיסוי כל שטחן בתקשורת Wi-Fi, שתוצע בחינם לתושבים. גם ה- WiMax צפויה לחדור ברמה גבוה ואתרי הניסוי צפויים להתרבות. יחד עם זאת, צפו לתחרות אכזרית ועיקשת מצד טכנולוגיות אחרות שמקודמות על ידי החברות הסלולריות.
 

בלוגים

 
התחזית: הבלוגים יאבדו ב-2005 את תמימותם ויתמסחרו. יותר ויותר בלוגרים יחפשו ב-2005 מודלים עיסקיים שיאפשרו להם לקבל כסף על מה שהם עושים.

מידת ההצלחה של התחזית : חלקית

הסבר: מילת השנה של 2004 על פי מילון מרים-וובסטר היתה "בלוג". התחזית היתה כי ב-2005 תופעת הבלוגים רק תתעצם, והיא תפסיק להיות תופעה "חתרנית" ותחדור הרבה יותר למיינסטרים. עבור חלק מהבלוגרים הבלוג גם יהפוך למקור פרנסה.

בדיעבד, הבלוג אכן הפך ב-2005 למשאב כלכלי במספר צורות. ראשית, מספר מצומצם של בלוגרים פופולריים במיוחד בעלי שם עולמי, הפכו את הבלוגינג לעבודה של ממש. דוגמה אחת כזו היא קבוצת הבלוגרים מ-Weblogs Inc, הכוללת בין היתר את בלוג הגאדג'טים Engadget , שחלק מחבריה כותבים במשרה מלאה, כשהם מתפרנסים מפרסומות.

גם בלוגרים קטנים מנסים להכניס לכיסם כמה סנטים והשילוב של פרסומות ה- AdSense של גוגל בבלוגים גבר השנה ברמה מטורפת. יחד עם זאת, חייבים לזכור שמספר הבלוגרים שבאמת עושים כסף מהכתיבה הוא מזערי, יחסית לכלל הבלוגוספירה.

הבלוגים "איבדו את תמימותם" גם בדרך נוספת. יותר ויותר יועצי תקשורת ממליצים לחברות שאם הן רוצות לשפר את יחסי הציבור שלהן, הן צריכות לפתוח בלוג. יותר ויותר מנכ"לים, דוברים, מנהלי מחלקות, מתכנתים ושאר עובדים ארגוניים, משתמשים בפורמט של בלוג, כדי ליחצ"ן את עצמם והחברה שלהם ולשפר את הקשר עם הציבור.


למעשה, כל המחשבה במונחים של "תמימות" לעומת "התמסחרות" של הבלוגים השתנתה. בלוגים מסחריים לא נתפסים יותר כ"זיהום" של הבלוגוספירה, אלא כגורם לגיטימי וחיובי שרצוי שרק ילך ויפרח.
 

RSS

פודקאסטים ב- iTunes
 פודקאסטים ב- iTunes    
התחזית: טכנולוגית ה-RSS תתפשט ב-2005 ותשמש לא רק לבלוגים ולעדכוני טקסט.

מידת ההצלחה של התחזית : גבוהה

הסבר: הפריחה של טכנולגיית ב-2005 ה-RSS היתה עצומה, אפילו יותר ממה שציפינו. בעוד שב-2004 ניתן היה למצוא מזיני RSS בעיקר בבלוגים, ב-2005 גבר השימוש בטכנולוגיה כדי להעביר עדכונים משלל מקורות מידע אחרים.

יותר ויותר עיתוני מיינסטרים, גם בארץ, שילבו ב-2005 מזיני RSS כדי לעדכן את הקוראים שלהם על כתבות אחרות. אתרים כלכלים משתמשים בטכנולוגיה כדי להעביר עדכוני מניות במהירות גבוהה. יומנים מקוונים משתמשים בטכנולוגיה כדי להתריע על אירועים. אתרים מסחריים משתמשים בדרך זו כדי לעדכן על מוצרים חדשים ושינויים במחירים.

העדכונים הם לא רק טקסטואלים. בפודקאסטים נעשה שימוש ב-RSS כדי לעדכן על קטעי אודיו חדשים. התפתחות צעירה למדי של הפודקאסטים, הוידאוקאסטים, משתמש בעדכוני RSS כדי לעדכן על קטעי וידאו חדשים.

עם הגידול במזיני RSS חל גם גידול היסטרי במספר קוראי ה-RSS, הן בתוכנות והן בשירותים מקוונים. פיצ'ר מרכזי בפורטלים אישיים, בסגנון Google Hompage ו- Netvibes הוא קורא RSS המייבא עדכונים באמצעות RSS ממקורות אחרים.

ב-2006 צפויה חדירה גבוהה עוד יותר של הטכנולוגיה. מיקרוסופט, למשל, הודיעה כי מערכת ההפעלה הבאה שלה, הויסטה, תטמיע את ה-RSS באופן עמוק, כך שגם משתמשים ממוצעים יותר, כבר לא יוכלו בשנה הקרבה להתחמק ממנה.
 

פודקאסטים

התחזית: טכנולוגיה חדשה שנקראת פודקאסטים עומדת לצאת ב-2005 ממעגל הגיקים המצומצם ויקומו "ערוצי רדיו" גם בקרב הציבור הרחב.

מידת ההצלחה של התחזית : גבוהה

הסבר: בסוף 2004 רק גיקים כבדים את המילה Podcasting. הפודקאסטים היו חסרי סקס אפיל בעליל ונסובו סביב נושאים חנוניים וטכנולוגים. יחד עם זאת, הרבה בזכות העובדה שאותם גיקים כבדים הם גם אנשי המפתח בתעשיה, הפודקאסטים פלשו גם למיינסטרים. הרעיון שאפשר להקליט שיחות ומוזיקה ולשדר אותן ברשת לקהל של מנויים, הצליח להלהיב רבים וב-2005 חל זינוק עצום במספר ובמגוון של הפודקאסטים.

במקביל, קמו גם שירותים התומכים את הטכנולוגיה, כמו מנועי חיפוש, תוכנות להקלטת ועריכת קול ותוכנות לרישום לפודקאסטים. אפל שילבה בתוכנת iTunes אפשרות להירשם דרכה לפודקאסטים ונתנה לטכנולוגיה זריקת מרץ. יאהו הקימה ממש פורטל לעניין. הרדיו זכה בזכות כל זה לעדנה מחודשת, זמן רב אחרי שנדחק לצד לטובת הטלוויזיה והווידאו.

אשר ל-2006 אנחנו נסתכן ונאמר שלמרבה הצער נראה שהפודקאסטינג לא יגיע הרבה יותר גבוה מנקודה שהוא נמצא היום. נראה שיש גבול למספר האנשים שיעניין אותם להאזין באמצעות המחשב או נגן המוזיקה הנייד שלהם לתוכניות רדיו. הוידאוקאסטים, שהיום נמצאים פחות או יותר באותו מקום שהיו בו הפודקאסטים לפני שנה, עתידים לפרוח ולקבל רוח גבית בזכות העליה בתפוצה של נגני מדיה ניידים כמו ה- iPod Video, ה- PSP ואחרים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by