ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כך תגנו על המחשב שלכם מהפרעות חשמליות 

כך תגנו על המחשב שלכם מהפרעות חשמליות

 
 
המומחה

האם כיבוי המחשב מגן עליו בזמן סופה? ואולי להוציא אותו בכלל מהחשמל? המומחה מסביר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום למומחה – שמעתי שבחורף המחשב שלי עלול להיות חשוף לבעיות ברשת החשמל. האם זה נכון?
 
התשובה היא כן. חורף היא עונה גרועה להיות בה מחשב:

- הסכנה הראשונה היא כמובן ברקים: פגיעה של ברק בכבלים המובילים אל המחשב שלנו, כגון מערכת החשמל והטלפון, עלולה לגרום לנחשול מתח שמסוגל לפגוע במחשב.

- החימום ביתי מהווה סכנה נוספת: רובינו מפעילים בחורף מזגנים וצרכני חשמל גדולים אחרים לשם חימום הבית. הפעלה שלהם (וגם חזרה ממצב מנוחה במקרה של המזגן) מעלה בבת אחת את צריכת החשמל בבית. העליה הזאת גורמת להפרעה במערכת החשמל הביתית.

- גם החימום הביתי עצמו מהווה סכנה: חלקנו נוהגים להצמיד את הרגליים למפזר חום ואת מפזר החום למחשב שנמצא מתחת לשולחן. כתוצאה מכך המחשב עלול להתחמם מאד.
 
אילו נזקים עלולים להיגרם כתוצאה מהפרעות החשמל?
 
 
הנזקים מגוונים. לעיתים תרגישו אותם מיד – כשכל רכיבי המחשב ישרפו והוא יפסיק לחלוטין לפעול. פעמים אחרות תגלו את הנזק רק זמן רב לאחר שהוא התרחש, במקרה של תקלות בכתיבה לדיסק הקשיח. הרכיבים הרגישים ביותר הם המעבד, הדיסק הקשיח והזיכרון.
 
מה אפשר לעשות נגד הפרעות החשמל?
 
בכדי להגן על המחשב שלנו מפרעות מערכת החשמל אנחנו זקוקים לחוצץ שיפריד בין שניהם.
במקרה של הפרעות מחשב קלות יספיק כיבוי רגיל של המחשב. אם צפוי לילה סוער במיוחד, עדיף לנתק אותו מהחשמל לחלוטין וכך גם לגבי כבלי הטלפון.

ומה עושים במקרה ואנחנו מוכרחים להשתמש במחשב גם בזמן סופה? לא מעט משתמשים לצורך העניין במפצל עם מפסק מיוחד, ובזמן סערה הם פשוט מכבים את המפסק. זה לא רעיון טוב – ברק הוא נחשול חשמל שמצליח להתגבר על התנגדות האוויר ולנסוע מהעננים אל האדמה. האם המפסק הקטן יוכל להוות מכשול לברק? לא הייתי מהמר על כך בחיי המחשב שלי.

שיטת ההגנה הנפוצה הבאה היא מגן הברקים. מדובר באותו מפצל המתחבר לרשת החשמל לפני תקע המחשב. ההגנה שהוא מספק היא חלקית בלבד – במקרה של פגיעת ברק הנתיך שבמגן אמור להישרף לפני המחשב שלנו, אבל במקרה של נחשול מתח או הפרעה באספקת החשמל הוא לא מספק שום הגנה. שתי השיטות שהוזכרו גם לא מספקות הגנה מפני ברקים הפוגעים ברשת הטלפון.

אני ממליץ על רכישת אל פסק, שמגן על המחשב מפני הפרעות במערכת החשמל ומפני ברקים גם יחד. אל פסק טוב אפילו יגן על המחשב מנזקים שמקורם ברשת הטלפון. המדריך המלא בנושא נמצא כאן.
 
 
אם אין לכם אל פסק מומלץ להקטין את השימוש בדיסק הקשיח למינימום האפשרי. כלומר: מומלץ לכבות שירותים שכותבים הרבה לדיסק כגון תוכנות שיתוף קבצים, תוכנת Google Desktop Search וכדומה. הפרעות חשמל בזמן כתיבה לדיסק עלולות לפגוע בו.
 
אילו נזקים עלולים להיווצר כתוצאה מהתחממות המחשב?
 
כמו בכל מקרה של התחממות יתר של המחשב, הביצועים שלו ירדו, הוא עלול לאתחל את עצמו מחדש וצפצופים מוזרים יופיעו לפתע. במקרה של חימום קיצוני עלולים להינזק רכיבי המחשב.
 
מה ניתן לעשות נגד ההתחממות?
 
למה להתעקש ולנסות למגן את המחשב נגד חום? פשוט הרחיקו ממנו מפזרי חום, תנורים ומזגנים. זה הרבה יותר קל וזול.
 
האם מעבר למצב שינה מספק הגנה כלשהי?
 
במצב שינה (Hibernation) אספקת החשמל למחשב מופסקת וכך נמנעים נזקים הנגרמים כתוצאה מכתיבה לדיסק הקשיח. שים לב שבמצב המתנה (Standby) המחשב עדיין ניזון ממערכת החשמל – והפסקת חשמל תביא לאובדן כל הנתונים שלא נשמרו.
 
האם מכשירים חשמליים נוספים עלולים להינזק כתוצאה מהפרעות חשמל?
 
בוודאי – המחשב הוא לא המכשיר האלקטרוני הרגיש היחיד בבית. מומלץ לחבר מערכות סטריאו לאל פסק ביחד עם המחשב, או לנתק אותן. גם טלוויזיות ומכשירי DVD רגישים לקפיצות חשמליות.
 
האם הטלוויזיה שלי עלולה להיפגע דרך רשת הכבלים או הלווין?
 
מתמיכת HOT נמסר כי התשתית שלהם לא רגישה לפגיעת ברקים. בתמיכת YES הסבירו שלמיטב ידיעתם עוד לא תועד מקרה של פגיעת ברק בצלחת לוויין, משום שברקים פוגעים בחפץ המתכתי הגבוה ביותר בבניין, שבד"כ אינו הצלחת של YES. גם במקרה של פגיעת ברק בצלחת הלוויין, הממיר מתפקד כמגן ברקים ומגן על הטלוויזיה.
 

הכו את המומחה

המחשב עושה לכם צרות? מחפשים קיצורי דרך? שלחו מייל למומחה של חיים ברשת:
info@netsupport.co.il

בין השואלים נגריל תשובות.

יש לכם טיפים שהופכים את החיים לקלים יותר? ספרו לנו, ותחסכו לי עבודה.

לארכיון המומחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by