ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלחמת השיתוף: סיבוב שני 

מלחמת השיתוף: סיבוב שני

 
 
אורי ברקוביץ` וניצן וידנפלד

בשקט בשקט חזרו הלינקים לאימיול לאתרי השיתוף ליונטוורק ולהלה. נציגי תעשיית הבידור שוקלים לחזור לבית המשפט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הארי פוטר להורדה באימיול (צילום מסך מאתר להלה)
 הארי פוטר להורדה באימיול (צילום מסך מאתר להלה)   
מאבקי החתול והעכבר בין אתרי שיתוף הקבצים בישראל לבין עורכי הדין של חברות הבידור שתבעו אותם לא נפסקים לרגע. לאחר שצו מניעה זמני שהוצא נגדם באמצע ספטמבר הביא לסגירתם המוחלטת, חזרו אתרי השיתוף ליונטוורק ולהלה לפעול לפני כחודש במתכונת כשרה, בהסכמת התובעות. אבל לשני האתרים הפופולריים ככל הנראה לא היתה סבלנות לחכות עד מאי 2006, אז יחל בית המשפט לדון בעניינם, ובימים האחרונים החלו הלינקים הישירים להורדות לשוב אליהם. עורכי הדין של חברות הבידור, שההתפתחויות באתרי השיתוף לא נעלמו מעיניהם, נזעקו, מפעילי האתרים הכחישו כל קשר והצדדים חזרו להחליף מהלומות.
 
"בקשות לשינוי מידע בכתבה" (צילום מסך מתוך אתר להלה)
 "בקשות לשינוי מידע בכתבה" (צילום מסך מתוך אתר להלה)   
כדי להציג את הלינקים נקטו שני אתרי השיתוף בטכניקות שונות. בלהלה החזירו לחלק מהתכנים את הלינקים הישירים, כשקו מתוח מתחתם ולימינם מתנוסס אייקון הפרד של האימיול. בעמודים בהם הוצעו להורדה תכנים רגישים יותר (כמו כאלה שלתובעות יש זכויות יוצרים עליהם) מופיע הלינק בצורה מוסווית. מתחת לשם הסיקור, בין "הערות העורך" ל"דווח על קישור שבור", מופיע לינק המיוצג על ידי נקודה כשקו מתוח תחתיה. הלינק מוביל לעמוד שכותרתו "בקשות לשינוי מידע בכתבה" ומכיל את הלינק הישיר לאימיול (רק צריך להעתיק את השורה אל שורת הכתובת בדפדפן וללחוץ על "אנטר").
 
חילוץ הלינקים מליוטוורק היתה משימה מעט יותר מורכבת. גולשים שהיו בסוד העניינים יכלו לצפות בעמודים מחתרתיים שהכיל את כל הלינקים שלא הוצגו באתר הפתוח. כל מה שהיה צריך לעשות הוא להחליף את הכותרת בשורת הכתובת.
 
 

"אתרי השיתוף איבדו את הרסן"

בסוף השבוע האחרון נגמרה החגיגה.

עורכי הדין של תעשיית הבידור, שנודע להם על כך מטיפ אנונימי של אדם שהזדהה כ"זמר ישראלי", פנו לעורכי הדין של אתרי השיתוף במכתב המתריע על "ההפרות" שנעשות בהם. היינו - החריגות מההסכם בין אתרי השיתוף שאיפשר להם לחזור לאוויר בתנאי שלא יכילו קישורים לתכנים שהתובעות מחזיקות בזכויות היוצרים עליהם. "ליון ולהלה חושבים שאנחנו מטומטמים", אמר הבוקר עו"ד ערן פרזנטי, המנהל את התביעה, לחיים ברשת.
 
"היה איזשהו הסדר (עם אתרי השיתוף) והם יכלו לחיות איתו, אבל הם לא רצו", אמר פרזנטי. "הם חשבו שהם יותר חכמים. מהר מאוד הם איבדו את הרסן, כמו בנאדם ששלושה ימים עושה דיאטה ואז נשבר ומתחיל להתפרע". "אני מבטיח שיהיו לכך השלכות על התיק", הודיע פרזנטי, ובנימה אישית יותר הוסיף כי הוא הופתע מאוד "מההתנהגות היהירה הזו ומהמחשבה של 'אנחנו יותר חכמים ואנחנו נראה להם'".
 
בתשובה לשאלה מה יקרה בהמשך, במידה שאתרי השיתוף יוסיפו להפר את ההסכם עם חברות הבידור, אמר פרזנטי כי נשקלת פנייה לבית המשפט בגין הפרת צו המניעה. בעקבות הפנייה יכול בית המשפט לפתוח בהליך חצי-פלילי נגד מי שהפר את הצו על ביזיון בית המשפט. "העונשים על זה", מזהיר פרזנטי, "מאוד לא נעימים".
 

אתרי השיתוף: לא ראינו לא ידענו

בתגובה הכחיש שי לב ארי, מפעיל אתר ליונטוורק, כל אחריות להימצאות הלינקים באתר שלו. "לי או לצוות האתר לא היה ידוע על הימצאות הלינקים וחסמנו את האפשרות להגיע אליהם מיד עם היוודע לנו על המקרה", אמר לב ארי שהסביר כי "בכדי להגיע ללינקים יש לבצע תהליך שלדעתי הוא פריצה למערכת שלנו. אני מתייחס לשינוי הכתובת כאל פריצה. יתכן שמי שהוסיף את הלינקים עשה זאת גם כן באותה דרך. למיטב ידיעתי אתר ליונטוורק פועל לפי כל ההסכמות ביננו לעורכי הדין של תעשיית הבידור".
 
גם אמיר חיים, מפעיל אתר להלה, הכחיש כל קשר לעליית הלינקים באתר והטיל את האחריות לכך על הגולשים. "אנחנו מתכוונים לכבד את ההסכם ככתבו וכלשונו", אמר חיים שביקש להדגיש כי עצם הימצאות לינקים באתר שלו אינם מהווים הפרה של ההסכם, אלא רק הימצאות לינקים לתכנים שלתובעות יש עליהם זכויות יוצרים. בכל מקרה, הוא טוען, מי שהעלה את הלינקים הללו לאתר הם הגולשים, שלדבריו "תמיד ימצאו פטנט להעלות לינקים". חיים הבטיח כי בכל מקרה הדבר "לא נעשה במכוון" וכי "האפשרות להעלות לינקים בדרך זו תיחסם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by