ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המומחה: הכל חוץ מפירמוט - חלק שני 

המומחה: הכל חוץ מפירמוט - חלק שני

 
 
המומחה

נגמר לכם המקום בדיסק? כך תיפטרו מהקבצים והתוכנות המיותרים. המומחה מסביר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(לחלק הראשון בסדרה) (לחלק השלישי בסדרה)

מערכת ההפעלה היא פחות או יותר כמו ארון. לא משנה כמה אתם שומרים עליהם, חודש לאחר שעשיתם סדר, שניהם יהיו מלאים בג'אנק.

רוב האנשים עושים פעם בכמה חודשים ניקיון ברמה זו או אחרת של הארון. נפטרים מהבגדים שלא צריכים, שלא מתאימים או כבר גדולים מדי, וכמובן – מסדרים את הכל מחדש. אם אפשר לעשות את זה בארון – אפשר לעשות את זה גם עבור מערכת ההפעלה. ככל שיועף יותר זבל, גם הארון וגם חלונות יראו יותר סימפטיים והיום שבו נצטרך להרוס או לפרמט אותם יתרחק.
 

היפטרו מתוכנות לא חיוניות

 
לחיצה אחת על תפריט ההתחל ומעבר אל תצוגת התוכנות תחשוף את האמת המרה. רוב הסיכויים שבמשך הזמן הותקנו במחשב עשרות תוכנות וברובן לא נעשה שימוש כבר זמן רב. חלק מהן נצטרך להפעיל כדי לזכור מה הן עושות.

כמה סוגי תוכנות לעיבוד תמונה או נגני מדיה שונים צריך, והאם באמת יש צורך באותו משחק שהתקנו לפני חצי שנה ולא נגענו בו מאז? ובואו לא נשכח את המנהג המגונה של חברות מסויימות להתקין לנו עם כל תוכנה שלהן עוד עשרות "פיצ'רים" קטנים.

השלב הראשון בתהליך עובר בהסרת תוכנות ואני לא אשקר כלל וכלל – זה הולך להיות שלב ארוך ומייגע. אבל הוא שווה כל שניה שתשקיעו בו.

לחלק גדול מהתוכנות קיים בתפריט ההתחל קישור לההסרה שלהן. לחיצה על קישור זה תאפשר להסיר את התוכנה שהותקנה.
 
 
תחילה יש לעבור על תפריט ההתחל ולמצוא את כל אותן תוכנות שאין בהן שום צורך ואפשר להעיף לכל הרוחות.

טיפ קטן – מומלץ לרשום את שמות התוכנות שהוסרו ואת מיקומן בדיסק על מנת לוודא לאחר מכן את שלמות ההסרה (אם התוכנה לא מחקה את כל השרידים שלה – נעזור לה בכך). איך יודעים היכן הן מותקנות? יש ללחוץ קליק ימני על איקון ההפעלה ולבחור במאפיינים (Properties). ספריית התוכנה רשומה תחת הסעיף התחל ב (Start in).
 
 
 
על מנת להסיר תוכנות שלא נמצאות בתפריט ההתחל, או שאין להן קישור להורדה, ניתן להשתמש ברכיב הסרת/התקנת תוכנות של חלונות. לצורך כך יש לגשת אל לוח הבקרה (Control panel) וללחוץ על הוסף/הסר תוכנות (Add/Remove programs).

בפינה הימנית של החלון נמצא תפריט נגלל שמאפשר לסדר את רשימת התוכנות על פי ערכים שונים. ניתן למיין אותן בסדר אלפאביתי או לפי גודלן, אך האפשרויות הנוחות יותר לצורך הניקוי הינן תדירות השימוש (Frequency of use) או שימוש אחרון (Date last used). סידור הרשימה לפי אחת משתי הפונקציות האחרונות תגלה בפנינו את התוכנות שבהן כמעט ולא נעשה שימוש, או כאלה שהותקנו ונשכחו.
 
חשוב לשים לב שחלק מאותן תוכנות שיוצגו ככאלה שנעשה בהן שימוש מועט, עלולות להיות רכיבי מערכת או סתם תוכנות שלא הופעלו בצורה ישירה (כדוגמת תוכנות שעולות בעת הפעלת המחשב בצורה אוטומטית ורצות ברקע) לכן, לפני שרצים להסיר את כל התוכנות ברשימה - מומלץ לוודא מה עושה אותה התוכנה. שוב, מומלץ לרשום את שמות התוכנות שהוסרו.
 

ספריית התוכנות

רוב המשתמשים יוצאים מתוך הנחה שברגע שתוכנה מסויימת הוסרה מהמחשב, הרי שמדובר בהסרה מוחלטת והתוכנה לא תשאיר שום זכר להימצאותה. לרוע המזל, במציאות המצב שונה ורוב התוכנות נוטות להשאיר אחריהן שאריות רבות.

ראשית, התוכנות משלבות רכיבים שונים אל תוך מערכת ההפעלה. כאשר התוכנה מוסרת מהמחשב אותם רכיבים עדיין רשומים כנדרשים ולכן מערכת ההפעלה לא מאפשרת את מחיקתם.

שנית, הנחת הבסיס של רוב חברות התוכנה היא שהתוכנה שלהן היא כל כך מוצלחת שהסיבה היחידה שהיא הוסרה היא שהמשתמש הולך להתקין אותה מחדש. לכן, רוב התוכנות תשארנה על המחשב את הספריה אליה הותקנה התוכנה, קבצי הגדרות ומאפיינים ועוד כהנה וכהנה על מנת להקל על המשתמש בפעם הבאה שירצה להתקין את התוכנה מחדש.

בדיוק מסיבה זו, חשוב לרשום בעת הסרת התוכנות את שם התוכנות המוסרות ואת מיקומיהן. רוב התוכנות יתקינו את עצמן אל תוך הספרייה C:\Program Files. השוואה זריזה בין רשימת התוכנות שהוסרו לבין רשימת התיקיות בסיפריית התוכנות תראה שרוב התוכנות השאירו אחריהן שאריות רבות. על מנת להסיר את התוכנה סופית – מומלץ לבדוק שהספריות אכן ריקות או אינן מכילות מידע חשוב - ורק לאחר מכן למחוק אותן.
 

ניקוי מבית מיקרוסופט

 
בחלונות, משולבת אל תוך מערכת ההפעלה תוכנת ניקוי לדיסק הקשיח. אומנם מדובר בתוכנה בסיסית ביותר העוברת על רשימת ספריות מוגדרות מראש, אך השימוש בה בהחלט ישפיע ויסייע להפחית בעומס העבודה בניקוי ידני. על מנת להפעיל את תוכנת הניקוי יש ללחוץ על רשימת התוכנות בתפריט ההתחל ולהיכנס לעזרים (Accessories). שם, תחת ספריית כלי המערכת (System tools) מצויה תוכנת ניקוי הדיסק הקשיח (Disk Cleanup). בעת הפעלת התוכנה יופיע מסך בחירה המבקש לדעת את הכונן עבורו יתבצע הניקוי.
 
 
לאחר בחירת הכונן הרצוי התוכנה תסרוק את הכונן בחיפוש אחר כל אותו מידע לא חיוני. תהליך זה עלול לארוך מספר דקות – תלוי כמובן בנפח הכונן וכמות הזבל שבו. בסוף התהליך יוצג מסך בחירה המפרט את סוג הניקיון ונפח הקבצים שיסולק.
 
על מנת לסלק מהכונן רכיבים מסוג מסויים יש לסמן את תיבת הסימון שלידו. על מנת לקבל מידע נוסף, ניתן ללחוץ על כל אחת מאפשרויות הניקוי ובחלונית מלמטה יופיע פירוט מדוייק. אם מדובר במחיקה של קבצים יופיע בנוסף גם כפתור שיאפשר לראות את הקבצים שהולכים להימחק.

להפתעתי הרבה, הציעה לי התוכנה סל טיפולים שלם שפינה בכונן שלי מעל 4.5 ג'יגה של זבל לא חיוני.
 

קבצים זמניים

 
במהלך העבודה מערכת ההפעלה מייצרת שלל קבצים זמניים. לרוב, זו הדרך להבטיח שבמקרה שבו תוכנה קורסת, ניתן יהיה לשחזר את העבודה שלה גם אם לא בוצעה שמירה. למרות שכל התכלית היא לשפר ולייעל את עבודת המחשב הרי שמהרגע שבו הקובץ שוחרר (בד"כ סגירת התוכנה שהייתה אחראית ליצירתו) הרי שהוא מיותר ולעולם לא יקרא יותר. מסיבה לא ברורה, למרות שבקבצים אלו אין כל צורך, הם נוטים להשאר על המחשב ותופסים לא מעט מקום יקר.
 
 
איתור כל אותם קבצים אינו מסובך כלל וכלל. כל שיש לעשות זה לפתוח חלון חיפוש דרך תפריט ההתחל, לבחור ב"כל הקבצים והתיקיות" (All files and folders) ולהקליד את סוגי הקבצים הלא רצויים. על מנת להבהיר למחשב שהוא אמור לחפש את כל הקבצים מסוג ספציפי נשתמש בסימן הכוכבית. לכן, על מנת למצוא את כל הקבצים הזמניים במחשב נקליד tmp.*
 
אילו קבצים אפשר למחוק?
tmp.* – קבצים זמניים שנוצרו בזמן עבודת המחשב.
gid.* – בכל פעם שעושים חיפוש במסך עזרה של תוכנה נוצר קובץ שכזה. הקובץ הינו חד פעמי, מה שלא מונע מחלונות להשאיר אותו כגל עד לחיפוש שערכתם.
*~ - סימן הטילדה (~) מאפיין בדרך כלל קבצים של אופיס ולרוב אלו קבצים שמתבצעת עליהם עבודה ברגע זה. למשל, בעת כתיבת מסמך ששמו abc.doc – יווצר בדרך כלל קובץ ששמו ~abc.doc. לרוב, קבצים אלו כן נעלמים עם סגירת התוכנה, אך במקרים מסויימים הם ישארו.
 

לסיום

לאחר סיום התהליך מומלץ לאמץ שיטות עבודה שימנעו היצטברות מחודשת של זבל. הקפידו להסיר כל תוכנה שאתם לא בטוחים שתזדקקו לה בעתיד, ולנקות את הדיסק אחת לשבוע לפחות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by