ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: מצעד החיפושים 

השבוע ברשת: מצעד החיפושים

 
 
אורי ברקוביץ`

רשימת המבוקשים של גוגל, דברים שאסור לכתוב בבלוג והסוף להזמנת כלות מהאינטרנט. השבוע שהיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלא כהרגלם, העניקו לנו השבוע תולעי הרשת שורה של ידיעות משעשעות במיוחד:

• תולעת סנטה קלאוס, שהופצה בחמשת רשתות המסרים הגדולות ומשתילה במחשב תולעת נבזית במיוחד (בדיוק כמו ברוגלה של סוני) גרמה ככל הנראה לשיבושים ברשת של MSN. (לכתבה)
 
• משהו חיובי יצא מהתולעת סובר שהתחזתה למייל מה-FBI: פדופיל מגרמניה, ראה, קרא, נבהל, והסגיר את עצמו למשטרה. (לכתבה)
 
• אבל מה קורה אם השומר נרדם? פירצת אבטחה חדשה התגלתה באנטי-וירוס הפופולארי נורטון, המאפשרת השתלטות מוחלטת על המחשב. (לכתבה)
 
 
• אבל הכי ביזארית היתה התולעת שמורידה בעצמה במרץ תכנים מוגנים בזכויות יוצרים כמו פרקים של מיסטר בין וסרטים מצויירים דיסני. ושמישהו ינסה לעצור אותה (לכתבה)
 
• אחרי שאיתרתם את הווירוסים הרשעים והכנסתם אותם להסגר, המומחה יספר לכם כיצד להעיף אותם קיבינימט. (לכתבה)
 

סוף שנה: גוגל ראשון בחיפוש מידע

סוף השנה הגיע ואיתו עונת הסיכומים. ואלו הנתונים מזירת מנועי החיפוש :
- נתח השוק של גוגל, שלא מפסיק לגדול, עומד עתה על 41%.
- על אף כל המאמצים וההכרזות, המנוע של MSN ירד מ-17 ב-2004 ל-10 אחוזים ב-2005.
- מנועי החיפוש הקטנים הקטינו את נתח השוק הכולל של ארבעת מנועי החיפוש הגדולים מ-88 ב-2004 ל-83 אחוזים השנה.
- מדד שביעות הרצון של הגולשים מן הרלבנטיות של תוצאות החיפוש בארבעת הגדולים: גוגל ראשון ומצטיין בחיפוש מידע, AOL אחרון, ובאמצע MSN ויאהו המצטיינים בחיפוש וידאו ואודיו.

מה צפוי לנו? על פי חוקרי פורסטר, על כל אחד מהמנועים להתמקד בתחום שונה. לדעתם, חוסר הנאמנות של הגולשים למנוע אחד שהוכח במחקר מהווה הזדמנות עיסקית כיוון שהמנועים ייאבקו לא רק על הגולשים החדשים אלא גם זה על המשתמשים של זה.
(לכתבה)
 
צונאמי. רק מקום שלישי
 צונאמי. רק מקום שלישי   
• ועוד בעניין סיכום השנה, פירסמה גוגל את ססטיסטיקות החיפושים ל-2005. בראש רשימת מילות החיפוש הפופולריות ניצבת הזמרת ג'נט ג'קסון. מיד אחריה ההוריקן קתרינה והצונאמי. XBOX360 במקום הרביעי והשחקן בראד פיט במקום החמישי. בריטני ספירס, שהתרגלה למנעמי המקום הראשון, הפכה כמעט לכוכבת עבר כשנדחקה למקום השמיני. בראש רשימת חיפושי המחירים עומד כמובן ה-iPod, נגן המדיה הפופולרי מבית אפל. (לכתבה)
 

הרשויות נדחפות לרשת

לאחרונה אנו עדים יותר ויותר לניסיונות של הרשויות להסדיר תחומים שונים של פעילות מקוונת. לפני כמה שבועות דווח כי במועצת הכבלים והלוויין עומדים לדון בשאלה האם וכיצד ראוי לפקח על גופים המשדרים ברשת והאם יש להחיל עליהם חובות כמו אלו שחלות למשל על יס ועל הוט. עוד לפני כן דווח כי במשטרה ומשרד המשפטים עומדים להיכנס חזק בתופעת ההימורים הבלתי חוקיים ברשת. ברשות לניירות ערך החליטו כנראה שלפני שגם האתרים הכלכליים יהפכו למטרה לחיצי הרגולטור, כדאי להם למהר לקחת את העניינים לידיים.
 
תגובות בדהמרקר
 תגובות בדהמרקר   
הבעיה שהציקה לרשות היא תופעת הגולשים שמנסים להשפיע על שוק ההון באמצעות טוקבקים ופורומים באתרים כלכליים. החשש היה מפני פגיעה במעמדו של האינטרנט כמקור מידע אמין למשתמשים. ובלעדי מידע אמין, טוען יו"ר הרשות – "אין מקום של ממש לקיום שוק הון ומסחר בניירות ערך". על פי אתר הרשות, שלושת הדרכים שעמדו לרשות הרשות היו לפעול באמצעות חקיקה חדשה, אכיפת החוק הקיים, ו"פיקוח עצמי תוך אימוץ נורמות ראויות וכללי אתיקה".
 
כמו כל גוף שמכבד את עצמו (ובעיקר את עצמו), בחרה הרשות ללכת בנתיב השלישי. לשם כך מונתה ועדה בראשות פרופסור אסא כשר, האיש והקוד האתי, שניסחה, איך לא, קוד אתי!
 
אז איך זה נראה בעצם? הסעיפים בקוד האתי הם בעצם גם שאלות. כל אתר אמור להשיב על השאלות הללו ולהעניק לעצמו ציון שיעיד על המידה שבה האתר שלו מקפיד על אותו קריטריון. כך למשל התשובה האתית ביותר (וזו שמעניקה את הציון הגובה ביותר) לשאלה "באיזו מידה מדיניות מערכת האתר היא לאפשר לקהל הרחב להתבטא ללא אישור מוקדם של התוכן המוגש לפירסום?" היא: "מערכת האתר מאפשרת לקהל הרחב להתבטא במסגרות שונות, החל במסגרות ללא אישור מוקדם וכלה במסגרות הדורשות אישור מוקדם על יסוד בדיקה".
 
התשובות הללו אמורות להתפרסם באתרים עצמם. צוות מקצועי שימונה בהמשך (הוועדה רומזת על עצמה), יעניק ציון כולל לרמה האתית של כל אתר ואתר, ויסווג את רמתו על פי הדירוג "זהב", "כסף" או "ארד". על מנת שהמלצות הוועדה לא יהפכו לקוריוז חולף, תפעל הוועדה להשפיע על אתרי האינטרנט כדי שיואילו לאמץ את הקוד וישתפו פעולה עם התוכנית.
 
עו"ד חיים רביה, מומחה לתחום האינטרנט שגם השתתף בוועדה, הביע הסתייגות מכמה מן הכללים המעניקים ציון אתי גבוה למי שיפעיל מנגנון בקרת תוכן התנדבותי, אותו הוא מגדיר בעצם כצנזורה, ופגיעה בחופש הביטוי. עוד הוא טוען כי "אין לעודד מערכות עיתונאיות או עיתונאיות למחצה להפעיל מערכת בדיקה מסועפת ושיקול דעת מורכב שיכריעו בדבר אמינותם של נתונים והתאמתם לפרסום". הסיבה – מערכות האתרים יטו דווקא להחמיר. מעבר לכך הוא יוצא חוצץ נגד העובדה שהכללים משקפים העדפה של גלישה בזהות אמיתית לעומת התבטאות אנונימית בפורומים.
 
עכשיו רק נותר לתהות האם בסופו של דבר לא ימצא את עצמו הקוד האתי הזה באותו מצב שבו נמצא הקוד האתי של צה"ל: כתוב על קלף, ממוסגר במסגרת זהב, תלוי על קיר משוריין – ומאחוריו – הבלאגן. (לכתבה)
 

חדשות

• בוואלה לא הבינו שלשם שינוי הרשויות רציניות, והמשיכו לפרסם אתרי הימורים. זאת למרות הדיווחים כי הפעילות נגד ההימורים באינטרנט לא תוגבל לאתרים עצמם אלא גם נגד הגורמים שמפרסמים אותם וחברות האשראי שמאפשרות להן לגלגל את כל הכסף הזה. אז נפתחה נגדה חקירה. (לכתבה)
 
 
• הם יצאו לבלות, לפגוש חברים או וואטאבר. הם שתו ושכחו להפסיק בזמן. הם השתכרו. ילדים רעים שכמותם, הם נכנסו אל המכונית. הם נהגו והם נתפסו. אלה סיפוריהם ואלו תמונותיהם. (או הגירסה של "היכל חוסר התהילה" מבית היוצר של התובע של מחוז מריקופה שבאריזונה)
 
• אבל לפעמים השילוב של נהיגה ושיכרות עלול להסתיים הרבה יותר רע. לאחר שאמר בחקירתו במשטרה כי הוא לא זוכר דבר מן התאונה שבה היה מעורב, החוקרים למדו על אחריותו לתאונה קטלנית מווידוי בבלוג שלו. הצעיר התוודה כי בעת שהיה שיכור, הסיט את ההגה במכונית בה היה (אך כאמור, לא נהג) וגרם לתאונה בה נהרגה הנהגת והנוסעת שלידה נפצעה קשה. אם רק לאו ג'יי סימפסון היה בלוג... (לכתבה)
 
• AOL חמקה למיקרוסופט מבין האצבעות וחברה דווקא לגוגל, שרכשה 5% ממנה תמורת כמיליארד דולר. וזה מה שלניו-יורק טיימס היה לומר בעניין: "גוגל, שמתגאה בטוהר תוצאות החיפוש שלה, הסכימה לקדם תכנים מתוך AOL באתר שלה, משהו שלא נעשה עד כה מעולם." (לכתבה)
 
• אחזקת שלושה אתרי פדופיליה ומכירת דיסקים עם סרטי פורנו פדופיליים עלו לתושב חיפה בשנה וחצי מאסר. על מקרים כאלו בחו"ל כבר הפסקנו לדווח מזמן. בישראל מדובר במקרה ראשון. מזל טוב לנו. (לכתבה)
 
• במסגרת המאמצים להילחם בתופעת הסחר בנשים במדינות שהיו פעם ברית המועצות, העביר הבית התחתון בבלארוס חוק שבין השאר גם אוסר את פעילותם של אתרי השידוכים סטייל "כלות מרוסיה". (לכתבה)
 
• בדרום קוריאה לא מדברים. עושים. החל מ-2006 תבוטל הגלישה האנונימית בפורומים באתרים הגדולים. הגולשים יוכלו להשתמש בכינויים רק לאחר שיזדהו בפני המערכת בשמם האמיתי. ואם לא די בכך, ספקי האינטרנט יורשו למחוק פירסומים של גולשים במקרה של חשש כי הפירסום משמיץ. (לכתבה)
 
• רק דיווחנו כי תעשיית המוזיקה התנפלה על אתרי המילים וכבר הגיעו הצדדים להסדר שילבין את השירות. (לכתבה)
 
ולשאלת השבוע: מדוע נותק האינטרנט האלחוטי באוניברסיטת תל-אביב?
 
• ולסיום חלק זה - חדשות טובות לחברות הבידור: הפרלמנט בצפרת אישר חוק שקובע למעשה כי שיתוף הקבצים חוקי. (לכתבה)
 

חדשים

• ביפן חברו הממשלה לכ-20 חברות הייטק ואוניברסיטאות במאמץ לפתח מנוע חיפוש חדש שיתרה בגוגל. בהצלחה. (לכתבה)
 
• אני חושב על זה בעצמי כבר די הרבה זמן. השבוע הופתעתי לגלות שזה אפשרי ואפילו קיים. מה שהפתיע אותי יותר מכל היה, איך לא חשבו על זה קודם או יותר נכון – איך לא עשו את זה קודם: תוכנה שמתקנת אותך אוטומטית בכל פעם שאתה כותב באותיות אנגליות במקום עבריות ולהיפך. מוות לטמקא, מוות ל-turh, fi, וכל האחים המעצבנים שלהם, ובראשם המעצבן האולטימטיבי - '''. (לכתבה)
 
• אם אתם עורכי דין, משפטנים וכאלה אולי תשמחו לשמוע על מיזם ה- Wiki-Law, שינסה לגייס את מיליון עורכי הדין בארה"ב ליצירת מונחון משפטי סטייל ויקיפדיה. (לכתבה)
 
• ממציא ה-WWW פתח בלוג. אם הוא חיכה עד עכשיו, אז גם אנכי, נטול בלוג שכמוני, יכול להמשיך להרגיש טוב עם עצמי. (לכתבה)
 
• אחלה רעיון להורים, באסה לתלמידים: הברזתם? בית הספר ילשין להורים שלכם ב-SMS. בינתיים, רק בתיכון יוהנה ז'בוטינסקי בבאר יעקב. (לכתבה)
 
• שיתוף פעולה בין מיקרוסופט לבין יצרנית נגני המדיה המשובחים iRiver יאפשר גם לשחק בקונסולת ה-XBOX וגם להאזין, בו זמנית, לשירים. כמו כן ניתן יהיה לצפות בתמונות על הנגן באמצעות הקונסולה. (לכתבה)
 

מומלצים

• בוגד? בוגדת? שירות אליבי ידאג לך לכיסוי תחת גם כשאתם בלי בגדים. (לכתבה)
 
• השבוע עלה במזל טוב החלק השלישי והאחרון בסדרת התחקירים שערכתי בנושא שיתוף הקבצים – החל מן האלטרנטיבות לאתרי השיתוף ליונטוורק ולהלה, דרך רשתות השיתוף שאינן אימיול וכלה בטכנולוגיות שאינן עמית-לעמית (P2P) קלאסיות המשמשות לשיתוף קבצים (כמו מערכת קבוצות הדיון יוזנט, פלטפורמת הצ'אטים IRC, הפרוטוקול להעברת קבצים FTP, תוכנת ה-P2M). כמו כן נגעתי קלות בסצינת האנדרגראונד של השיתוף. גיליתי עולם עשיר ותוסס שרבים בוודאי כלל אינם מודעים לו. תחגגו.

החלק הראשון:
שיתוף קבצים: מתחת לפני הרשת

החלק השני:
יש חיים אחרי האימיול

החלק השלישי:
מתחת לפני השטח: קבוצות השיתוף
 
• אל תפספסו את הראשונה בסדרת הכתבות על קונסולות המשחקים הנוסטלגיות של אילנה תמיר. שווה.
 
• "מועדון הכנסת אורחים" הוא שירות שמציע לשדך בין תיירים ומקומיים לצורך לינה חינמית ליום-יומיים. זו גם דרך מעולה להכיר אנשים מחו"ל ולהוסיף קצת צבע לשיגרה. אם לא שמעתם על הרעיון הזה קודם, השבוע קיבלנו עוד הזדמנות. הפעם עם חוות דעת של ישראלים שניסו ונהנו. (לכתבה)
 
• האם תהיתם אי פעם מדוע כאשר אתם משווים מחירים בזאפ או בפרייסר, הטווח בין המחיר הגבוה ביותר, והנמוך ביותר כל כך גדול? הכתבה הזו (מאת אסף מרגלית, מעריב) נטען כי הסיבה לכך היא היבואנים המקבילים. לעיתים ניתן לסמוך עליהם, אבל לעיתים המחיר הזול יעמיד אתכם בסופו של דבר בפני שוקת שבורה. (לכתבה)
 
• אוהבים מוזיקה? מתגעגעים לצליל המיוחד של תקליט הוויניל? 23 אלף דולר והקומפקט דיסק הזה שלכם, לא תוכלו להרגיש בהבדל, כך מבטיחים.
 
• ושחר סמוחה (הארץ) התיישב לשיחה עם אלכס סירוטה שהמציא תוסף לפיירפוקס שמאפשר לו (והיום גם לעוד 1.7 מיליון) לשלוט ב-17 נגנים, ב-21 שפות מבלי לעזוב את הדפדפן. (לכתבה)
 
• אפשר לבנות אתר, לשבת בשקט ולקוות שהגולשים יגיעו אליו. אפשר לרכוש קישור ממומן באינדקס, אפשר לקנות מודעת מילים בגוגל. אפשר לנסות ללמוד לבד כיצד לקדם את האתר שלך במנועי החיפוש. אפשר גם לשכור לשם כך צוות של מקצוענים. אבל גם אפשר לעושת את זה הרבה יותר פשוט: לשכור אתר שכבר ממוקם גבוה. רעיון טוב לא? (לכתבה)
 
שבוע טוב לכולם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by