ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירה: Fujitsu Pocket LOOX 720 

סקירה: Fujitsu Pocket LOOX 720

 
 
רן יניב הרטשטיין

מחשב כף היד של פוג'יטסו מפתיע לטובה. רן הרטשטיין בדק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשחושבים על מחשבי כף יד, רק מעטים חושבים על Fujitsu. למעשה, כשחושבים על מחשבי כף יד, רק מעטים חושבים על כל חברה אחרת מלבד HP. קו ה-iPAQ של HP אמנם שולט בשוק מחשבי כף היד כבר שנים רבות, אבל לאחרונה מצליחות מספר חברות לערער את המעמד של HP. בשבוע האחרון בדקתי את אחד המועמדים המוצלחים ביותר עד כה, Pocket LOOX 720 של Fujitsu.
 

מפרט

ל-LOOX יש רשימת תכונות מרשימה ביותר. יש לו מעבד אינטל חזק במהירות ‎520‎ Mhz, מותקנת עליו מערכת הפעלה Windows Mobile 2003 Second Edition, מערכת ההפעלה הכמעט אחרונה של מיקרוסופט. יש לו 128MB של זיכרון RAM, שבעת השימוש הראשון כמעט כולו פנוי, ועוד כ-‏28MB של זיכרון פנימי, המיועד לגיבויים. הוא תומך ב-WiFi וגם בבלוטות', ויש לו מצלמה עם פלאש ברזולוציה של 1.3 מגה-פיקסל. אבל את כל הפרטים האלה אתם תשכחו ברגע שתעיפו מבט אחד במסך שלו. יש ל-LOOX מסך VGA‏ 3.6 אינץ', ברזולוציה של 640x480, והוא פשוט מדהים.

כמובן, המפרט העשיר הזה לא בא בחינם. המחיר של ה-LOOX נע בין 3,000 ל-‏4,000 שקל, מה שהופך אותו לאחד ממחשבי כף היד היקרים ביותר בשוק. אבל באופן יחסי, בהתחשב במפרט, זהו גם אחד ממחשבי כף היד המשתלמים ביותר, למי שלא רוצה להתפשר וחייב לקבל מסך VGA או תמיכה ב-WiFi.
 

עיצוב

 
ה-LOOX הוא מחשב בינוני בגודלו ובמשקלו, ומרובע למדי בעיצובו. יש לו מסך גדול ואיכותי מאוד ומתחתיו כפתורי שליטה גדולים ונעימים ללחיצה, ובצידו השמאלי יש עוד כפתור נוסף להפעלת התפריט המהיר ועוד חוגה לחיצה לניווט בתפריטים. בסך הכל, הוא לא גדול מדי ולא כבד מדי, ולא תתקשו להצדיק את תוספת המשקל לתיק שלכם (למרות שיהיה די קשה לשכנע מישהו לשאת אותו בכיס ליום שלם).

מה שכן יקשה לכם, לעומת זאת, זה עט המגע (סטיילוס) הנורא שמוחבא במכשיר. קשה לאתר אותו והוא קצר ודק מדי כדי שניתן יהיה להשתמש בו בנוחות. מהר מאוד תמצאו את עצמכם משתמשים באביזרי הצבעה חלופיים, כמו עטים וכלי מטבח. מצד שני, קצת כמו הבדיחה על הפולניה שהתלוננה על האוכל הגרוע והמנות הקטנות, אני מתנחם בעובדה שכלולים באריזה שני עטים כאלו.
 
 

חיבורים

ל-LOOX יש אמנם די הרבה זיכרון, אבל ב-Fujitsu לא רצו להגביל אתכם וכללו בו חריצי הרחבה לכרטיס SD וגם ל-CompactFlash, שילוב שקשה למצוא במחשבי כף יד. ליד כרטיסי הזיכרון, בחלק העליון של המכשיר, יש גם את חיבור האוזניות – חיבור 3.5 מ"מ, מהסוג הרגיל שכולם מכירים.

בטריק מרגיז ומעצבן, אבל למרבה הצער מאוד מוכר, אין ב-LOOX חיבורי USB או חשמל רגילים, ואפשר לחבר אליו רק כבלים או מטענים של Fujitsu. העובדה הזו נעשית מתסכלת הרבה יותר לאור מערכת הכבלים המורכבת שמצורפת לאריזה. כדי לחבר את המטען, חייבים לחבר גם כבל USB, ולכן תצטרכו לסחוב אתכם לימים ארוכים (או לחו"ל) תמיד שני כבלים גדולים ומסורבלים.
חיי הבטרייה של ה-LOOX ממוצעים. זה קצת מאכזב לאור העובדה שיש לו בטרייה ענקית ביחס למחשבי כף יד אחרים.
 

מי צריך חוטים

 
כדי להשלים פערים שונים בממשק, Fujitsu מצרפת למחשבים שלה כמה תוכנות גולמיות ולא ידידודיות לשימוש, שמצליחות לעשות את העבודה רק בקושי. השימושית ביותר מבין כולן היא FSCSpeedMenu, והיא מציגה קיצורי דרך לתוכנות בהתאם לבחירתכם. תוכנה אחרת היא Easy2Connect, שמאפשרת ניהול אוטומטי של חיבורים אלחוטיים. ה-LOOX תומך גם בחיבור אינפרא-אדום.

עם כל אפשרויות החיבור האלה, יש סיכוי טוב שה-LOOX שלכם יהיה מחובר לאינטרנט ללא הפסקה. הבעיה היא, שדפדפן אינטרנט אקספלורר שמגיע עם המכשיר לא ממש מספק חווית שימוש מהנה. אחד החסרונות הבולטים ביותר הוא הבלבול התמידי שלו לגבי גודל הטקסט. מכיוון שהמסך של ה-LOOX עובד ברמת הפרדה גבוהה כל כך, יש לו את היכולת המפוקפקת להציג טקסט ממש ממש קטן. באתרים מסוימים תצטרכו להצמיד את המסך לעיניים, ובאחרים תצטרכו לגלול ללא הספקה. לכל מי שמתכנן לגלוש באינטרנט באופן קבוע, אני ממליץ בחום להחליף את אינטרנט אקספלורר בדפדפן אחר, כמו אופרה או MiniMo.

אחת התכונות המעניינות ביותר של ה-LOOX דווקא כן מצריכה חוטים בשביל ליהנות ממנה – וזו התמיכה שלו במצב USB Host. כמו כל מחשב כף יד אחר, אפשר לחבר את ה-LOOX למחשב שולחני בחיבור USB, כדי לסנכרן את הנתונים ולהעביר קבצים. אבל הודות למצב USB Host, אפשר גם לחבר אל ה-LOOX הרבה מכשירי USB אחרים, כמו כוננים קשיחים חיצוניים, מצלמות, או נגני MP3. המגבלה היחידה היא זמינות הדרייברים, מכיוון שהתמיכה במצב הזה עדיין לא נפוצה כל כך.
 

מי צריך iPod Video

עם המסך הגדול והאיכותי שלו, ה-LOOX הוא מועמד מושלם לשימוש בתור נגן וידאו. הודות למעבד העוצמתי שלו, הוא גם מסתדר בלי בעיה עם סרטי DivX איכותיים. כמובן, על איכות צריך לשלם, ובשביל לנגן סרט DivX באורך מלא תצטרכו להוסיף ל-LOOX כרטיס זיכרון גדול מאוד – של 1GB לפחות. מצד שני, אחרי שתטעינו עליו כמה סרטים, תשמחו לגלות שהבטריה שלו חזקה מספיק בשביל לצפות בשני סרטים לפחות.

לעומת זאת, אם תכננתם להשתמש ב-LOOX בשביל לצלם תמונות, או אפילו סרטים, תתכוננו לאכזבה גדולה. במילה אחת, המצלמה של ה-LOOX גרועה. דם בתנאי תאורה אופטימליים, ואפילו כשמושא הצילום נייח ומרוחק ונטול כל פרט קטן ועדין, המצלמה של ה-LOOX עדיין לא מצליחה לצלם אותו בצורה משביעת רצון.
 

עברית

אחת התעלומות הגדולות ביותר של המאה העשרים ואחת היא העובדה שמחשבי כף יד אף פעם לא תומכים כמו שצריך בעברית. כמו בפאלם, גם ב-Windows Mobile התמיכה בעברית תלויה בהתקנת תוכנה חיצונית. וכמו בפאלם, מדובר ברצף של פשרות ואי-דיוקים, והתוצאה הסופית עילגת או חצי עילגת.

באנגלית יש ארבע אפשרויות קלט שונות, מתוכן שתיים מבוססות על ציור של סימנים באזור מוגדר ובאחת אפשר פשוט לכתוב בכתב יד טבעי בכל מקום על המסך. בעברית יש רק מקלדת, למרות שזו ממילא שיטת ההזנה המועדפת על רוב המשתמשים.

אפילו אחרי שמצליחים לכתוב בעברית, לא תמיד אפשר לקרוא את זה אחרי סנכרון למחשב. בעיה חמורה בהרבה היא עם קבצים בעברית. ל-LOOX מצורפת הגרסה הניידת של וורד, אבל היא לא מסתדרת עם כתיבה מימין לשמאל ובמיוחד מתקשה כשצריך לשלב עברית עם אנגלית.

ואם כל זה לא מספיק, אז כשמשנים את האוריינטציה של המסך למצב אופקי (כלומר, שהכל מוצג במאוזן), אותיות בעברית עולות אחת על השניה ואי אפשר בכלל לקרוא אותן. המכה האחרונה נוחתת כשמנסים לקרוא אתרי אינטרנט בעברית. אינטרנט אקספלורר שוב מרים את ראשו המכוער, והופך את המשימה הזו לבלתי אפשרית.
 

השורה התחתונה

אחרי שהשתמשתי בו שבועיים, אני יכול להמליץ על ה-LOOX כמעט ללא הסתייגויות. נכון, העט שלו בלתי נסבל. ונכון, העברית שלו רחוקה מלהיות מושלמת. אבל במחיר הזה, ועם המפרט הזה, ה-LOOX הוא אחד ממחשבי כף היד המשתלמים והטובים ביותר שנמכרים כיום בארץ.
 

ציונים

פיצ'רים: 9
עיצוב: 7
קלות שימוש: 8
כללי: 8
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by