ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בית המשפט העניק חסינות למשאלים באינטרנט 

בית המשפט העניק חסינות למשאלים באינטרנט

 
 
מערכת חיים ברשת

דחה את תביעתה של יבואנית פיאט נגד אתר "הגה" על פירסום סקר לא מחמיא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משאלי דעת קהל וסקרים באתרים הם חלק בלתי נפרד מן הנוף האינטרנטי מזה שנים רבות. לעיתים נדמה שהאתרים עצמם, שמוצאים לנכון לשאול שאלות כמעט על כל דבר ועניין, ומשלבים בהם פעמים רבות הומור, לא לוקחים אותם ממש ברצינות. הסיבה לכך היא שהן האתרים והן הגולשים, כבר יודעים שבין המשאלים הללו, לסקרים המקצועיים שמבצעות חברות כמו גיאוקרטוגרפיה או דחף, אין שום קשר, ולכל היותר הם יכולים להעיד על משב רוח רגעי של קבוצת גולשים אקראית.
 

מי אחראי על סקר מקוון?

אף על פי כן, העובדה שהסקרים האלה מתפרסמים ואף נעשה בהם שימוש, יכולה בהחלט שלא לשאת חן בעיני מי ש"לא יצאו טוב" באותם סקרים. כזו למשל היא חברת סמל"ת, יבואנית פיאט בישראל, שהגישה תביע דיבה נגד אתר "הגה", לאחר שזה פירסם כתבה שהתייחסה לסקר מקוון שהעניק לאיכות השירות שלה דירוג נמוך. על פי דיווח באתר דה-מרקר, לאחרונה נדחתה התביעה בבית המשפט, שקבע כי הסקרים הללו נהנים מחסינות מפני תביעות שכאלה.

התביעה של היבואנית, חברת סמל"ת, עסקה בכתבה שפורסמה ב-2003 תחת הכותרת "הגה הזהב: השירות הכי טוב בישראל" ועסקה בסקר שביעות רצון של הגולשים ממוסכי שירות של חברות שונות. תחת אותה כותרת נכתב "בעלי דגמי טויוטה זוכים למוסכי השירות הטובים בישראל. במקום האחרון – פיאט". לטענת סמל"ת ההתייחסויות לסקר בכתבה גרמו לה נזקים ויש בהם משום הוצאת לשון הרע.
 

לא ניתן להגיש תביעת דיבה על סקר

פסק הדין, שניתן על ידי השופט השופט טל שחר אמנם הסכים עם טענת סמל"ת כי הסקר של "הגה" לא היה מדעי או אוביקטיווי אולם הוא הוסיף כי כי הסקר הנ"ל גם מעולם לא התיימר להגיע לתוצאות אוביקטיוויות וכי "כל ניסיון לייחס לו חובות ותכונות שלא התיימר להכיל, כגון תקפות סטטיסטית מדעית, נדון לכישלון".

נוסף על התביעה הספציפית, פסל השופט שחר את באופן כללי את הרעיון שבעולם של חופש מידע וזכות הציבור לדעת, מי שאינו מרוצה מתוצאה של סקר כזה או אחר, יוכל להגיש בגינה תביעת דיבה. השופט שחר דגיש כי בעצם הכתבה היה אמת בפירסום, שנגע לעצם קיום הסקר, ולא לאמת האובייקטיבית שלו. עוד הוא ציין כי טוב היה לו התעלמה יבואנית פיאט מן הסקר ומוטב היה לה לה לולא הגישה את התביעה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by