ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת מצלמה: Canon IXUS i Zoom 

ביקורת מצלמה: Canon IXUS i Zoom

 
 
אילנה תמיר

החדשה של Canon נכנסת לכל כיס ונראית פשוט מצוין. אילנה תמיר בדקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
המצלמה IXUS I Zoom (או בשמה השני PowerShot SD30 ) של קנון שייכת לקטגורית המצלמות האולטרה קומפקטיות וגם ביחס חברותיה לקטגוריה, היא זעירה במיוחד. משקלה רק 105 גרם וגודלה (45.1X23.9X96.1 מ"מ) והיא קטנה מספיק גם בשביל להחליק בקלות לכיס של ג'ינס צפוף במיוחד.
 
יותר משהיא קטנה, למצלמה הזו יש נטייה בלתי מוסברת כמעט לסחוט מחמאות מכל מי שרואה אותה. זאת, בזכות העיצוב המוקפד והשיקי של המצלמה, המהווה את אחת המעלות הגדולות ביותר שלה. המצלמה מגיעה בארבעה צבעים מטאליים (סגול, בורדו, זהב, שחור) בתוספת חלקים כסופים והלוק הכללי הוא מרשים וסטייליסטי.
 

זום ורזולוציה

 
אבל לא רק קומפקטיות וסטייל יש למצלמה הזו. זו המצלמה הראשונה בסדרת המצלמות PowerShot SD של קנון שיש לה גם עדשת זום אופטי, אם כי קטן למדי, בגודל X2.4.
 
הרזולוציה של המצלמה היא בת 5 מגהפיקסל, רזולוציה המספיקה בהחלט לצלמים חובבים ואף יותר. דרגת ההתקרבות המקסימלית, שמגיעה לזום של X10, מושגת באמצעות שילוב הזום האופטי עם מה שמכונה "זום דיגיטלי". אומנם משמעות הזום הדיגיטלי הינה פשוט ניפוח של התמונה (ופגיעה באיכותה), אבל בזכות הרזולציה הנאה של המצלמה, אובדן הפרטים לא ממש מורגש.

אשר לפוקוס, הפוקוס מתבצע באופן אוטומטי ולא ניתן לקבוע עם המצלמה את הפוקוס באופן ידני. השליטה היחידה בפוקוס נועדה רק תיקון מצבים העלולים להיות בעיתיים מבחינת פוקוס, כמו למשל כשמצלמים מבעד לחלון זכוכית.
 
 

איכות תמונה

 
באור יום, איכות התמונה טובה למדי, הפרטים ברורים וחדים והצבעים טבעיים למדי. הבעיות מתחילות כשהשמש שוקעת והתאורה מחשיכה. המצלמה מתקשה להתפקס והתמונה יוצאת כהה מידי. גם הפלאש חלש מידי ומגיע למרחק של שני מטרים בלבד (בעוד במצלמות רבות אחרות הוא מגיע ל-3 מטרים), כך שהוא לא ממש נמצא שם לעזר. הברירה להתמודד עם צילומי לילה היא להשתמש במצב הצילום הלילי, אבל זה כבר מחייב שימוש בחצובה. יחד עם זאתּ כשזוכרים את הגודל הזעיר של המצלמה, איכות התמונה מרשימה.
 

אביזרים נלווים

 
כדי לחסוך במקום במצלמה עצמה, לא שולבו בה כניסות ויציאות שונות, אלא רק יציאה אחת המיועדת לעריסה רב שימושית. העריסה משמשת לחיבור המצלמה לחשמל, למחשב, ישירות למדפסת או לטלוויזיה. היתרון בשימוש בעריסה הוא כמובן שמירה על גודלה הקטן של המצלמה. החיסרון הוא שקיבלנו עוד גאדג'ט להיסחב איתו ולדאוג שלא ילך לאיבוד. אומנם העריסה עשויה פלסטיק קל משקל, אבל עדיין, הניידות של המצלמה נפגמת במשהו.  

אביזר חמוד שנלווה למצלמה הוא שלט רחוק המיועד לנווט בין התמונות במצלמה, לבצע תקריבים ולמחוק תמונות. השלט מיועד למקרים בהם אתם רוצים להקרין את התמונות על גבי מסך הטלוויזיה וממש לא רוצים לקום מהכורסה בשביל זה. אבל האמת היא שחייבים להודות שחלפו הימים בהם היינו מקרינים צילומים לחברים באמצעות הטלוויזיה ובטח לא ישירות מתוך המצלמה. כך שסביר להניח שהשלט הרחוק מהר מאד ימצא את עצמו מעלה אבק.לא ניתן לצלם בעזרת השלט הרחוק הזה.
 

מבנה המצלמה

 
מלבד היעדר יציאות וכניסות, בקאנון גם התקמצנו על כפתורים. אין למצלמה כפתור זום ייעודי ואת התקרבות וההתרחקות מבצעים באמצעות כפתור כללי, המשמש בהזדמנויות אחרות גם כדי לנווט בתוך הממשק.
 
דבר נוסף שלא קיים במצלמה הוא עינית והדבר אכן עשוי להפריע למי שאוהב לצלם עם עינית, למרות המסך הצמוד. גודל המסך הוא 1.8 אינץ' והוא מציג תמונה איכותית ובהירה, גם בתאורה חזקה.
 

זיכרון

המצלמה משתמשת בכרטיסי זיכרון סטנדרטים מסוג SD . חיסרון אדיר הוא בגודל של כרטיס הזיכרון שמגיע עם המצלמה, בסך הכל 16MB בלבד. גודל זה הוא מזערי יחסית למצלמת 5 מגה פיקסלים, היות והוא מספיק לכ-11 עד 13 תמונות בלבד ברזולוציה גבוהה וכ-60 תמונות ברזולוציה נמוכה. לפיכך, שלבו בשיקולים שלכם את העובדה שאם תרכשו את המצלמה, לא תהיה לכם ברירה אלא לקנות גם כרטיס זיכרון נוסף, רצוי לא פחות מ- 256MB .
 

מצבי צילום

המצלמה בעיקרה היא מצלמת Point and Shot , היינו - פשוט לכוון ולצלם. יחד עם זאת, יש לה כמובן גם מצבי צילום מוגדרים מראש וכן אופציה לצילום ידני.
 
מבין המצבים המוגדרים מראש: צילום דיוקן, נוף, עלים (לצילומי סתיו), שלג, חוף, זיקוקים (לצילום בחשיפה ארוכה), צילום תת מימי (כמובן במידה ויש כיסוי אטום למים), צילום פנים-ביתי, ילדים וחיות וצילום לילה. בולט בעדרו מצב הצילום הנקרא אצל רוב היצרניות "מצב ספורט", המיועד לצילומם של אוביקטים הנעים במהירות גבוהה.
 
במוד הצילום הידני (Manual) ניתן להגדיר ערכים של פרמטרים שונים כמו מהירות החשיפה או דרגת רגישות לאור, כאילו והחלפתם תוך כדי צילום בין סרטים שונים, בין ISO 50 עד ל- ISO 400 .
 

וידאו

כמו במצלמות רבות אחרות מסוגה, גם ה- IXUS I Zoom משלבת פרט לאפשרות צילום סטילס גם צילום וידאו.  אל תצפו לקבל איכות וידאו מדהימה, אבל כן ניתן לצלם איתה וידאו בגודל של עד 640 x 480 בקצב של 10 פריימים לשניה, כולל קול. משקל הוידאו יכול להגיע מקסימום עד ל-1 ג'יגה (במידה ויש לכם את הכרטיס המתאים). כמו כן, יש במצלמה גם פונקצית עריכת וידאו בסיסית המאפשרת לקצץ את הסרט בתחילתו ובסופו.
 

פיצ'רים נוספים

 
פיצ'ר חמוד הוא Stitch Assist Mode, כלי עזר המיועד לצילום של תמונות פנורמיות. באמצעות כלי זה, אפשר לצלם סדרה של תמונות אופקיות, כשכל תמונה חדשה ממשיכה פחות או יותר מאותה נקודה בה הקודמת הסתיימה. ההדבקה עצמה צריכה להעשות באמצעות המחשב.
 
תעלול נוסף שקאנון מתגאה בו הוא My Colors , כלי המאפשר להחליף באמצעות המצלמה צבע אחד בצבע אחר, הן בתמונות הסטילס והן בוידאו, מבלי לשנות את הצבעים האחרים בתמונה ומבלי להזדקק לתוכנת עריכה. המשמעות היא שתוכלו למשל לצלם רחוב ובו מכונית אדומה ולהחליף אוטומטית את צבעה לצהוב. הכלי גם מאפשר להבהיר ולהכהות צבע עור גוף, כך שהמצולמים החיוורים שלכם יצאו שזופים, או ההפך.

אומנם כלי זה הוא נחמד לשעשוע, אבל הוא מיותר למדי, היות ותוכנות עריכה גראפית פשוטות יודעות לעשות את הדברים האלו ומצלמה זעירה כל כך היא באמת לא המכשיר באמצעותו נוח ורצוי לבצע עריכה גראפית.

לחובבי הז'אנר, אפשר לבצע גם מספר אפקטים ישירות במצלמה, כמו אפקט של שחור-לבן או ספיה. ניתן גם להציג התמונות במצגת ואף לשלב בה פסקול.
 
לסיכום, ה- IXSUS i Zoom היא מצלמה מצויינת מבית טוב, המתאימה למי שמעוניין במצלמת חובבים שאפשר לקחת בכיס לכל מקום, ובדרך גם נראת פשוט מצוין. הבעיה היא שהעיצוב היחודי של המצלמה גם מתבטא במחיר שלה, בין 2,000 ל-2,400 ש"ח. יקר באופן משמעותי ממצלמות אחרות בקטגוריה.

להשוואת מחירים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by