ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המומחה: הכל חוץ מפירמוט 

המומחה: הכל חוץ מפירמוט

 
 
המומחה

רגע לפני שאתם שוברים את הכלים: הנה כמה טיפים שיעשו לכם סדר במערכת ההפעלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(לחלק השני בסדרה) (לחלק השלישי בסדרה)

גם אם אתם פועלים לפי כל הכללים של אירגון הדיסק הקשיח, הרי שכשנה לאחר התקנת חלונות אתם מתחילים להרגיש את הצורך לפרמט. וביננו – אלה לא הדברים הגדולים שדוחפים אותנו לפירמוט. מה שבאמת גורם לנו לשבור את הכלים הן ההמתנות המרגיזות, האיטיות, התפריטים הדחוסים וכל אותן שאריות שמצטברות ומוציאות גם לכם וגם למחשב את החשק לעבוד. בסדרת המדריכים הבאים אנחנו ננסה לתת זריקת מרץ קטנה לחלונות ולדחות את יום הפירמוט עד כמה שניתן.
 

האתחול

אם יש דבר מענג במחשב שזה עתה הותקן מחדש – זו המהירות שבה אפשר להתחיל לעבוד. מדליקים את המחשב ותוך מספר שניות מערכת ההפעלה מתקתקת במלוא הכוח. אבל ככל שעובר הזמן מערכת ההפעלה הופכת לאיטית יותר ויותר.

רובינו מקבלים זאת כעובדת חיים – מה שמזדקן מתחיל לזוז לאט. אבל אנחנו לא חייבים להשלים עם המצב, אפשר להחזיר לחלונות את רוח הנעורים.
 

למה זה קורה?

בכל פעם שאנחנו מפעילים את המחשב, מערכת ההפעלה מזניקה שלל תוכנות מתוך רשימה מוגדרת מראש. חלקן הן רכיבים פנימיים של מערכת ההפעלה. מאידך, חלק ניכר אחר מהתוכנות ברשימה חדרו אליה מבלי שנתכוון. בין התוכנות הללו תוכלו למצוא את שלל תוכנות המסרים המיידיים, תוכנות שיתוף הקבצים, נגנים שמתעקשים להציג לנו איקון במגשית המשימות ועוד היד נטויה.

התוצאה, כמתבקש, היא שזמן הטעינה של מערכת ההפעלה עולה באופן משמעותי. על מנת להאיץ את איתחול המחשב, מומלץ להסיר את כל אותן תוכנות שאינן הכרחיות לנו או שניתן להפעיל מאוחר יותר באופן ידני.

מכיוון שרוגלות רבות נוהגות להכיל מנגנון שיחזור למקרה שניסיתם להסיר אותן ידנית – יש להסיר אותן לחלוטין לפני התהליך, בעזרת תוכנה להסרת רוגלות. כמובן שסריקה כנגד וירוסים היא צעד רצוי תמיד.
 
 

Msconfig

 
תוכנת ה-Msconfig הינה שירות המובנה במערכת ההפעלה. היא נועדה לאפשר למשתמשים שליטה בשלב האיתחול של המחשב. על מנת להפעיל את השירות יש לגשת אל תפריט התחל (Start), לבחור הפעלה (Run), להזין Msconfig ולאשר.
 
 
לפנינו מספר לשוניות תצוגה שכל אחת מהן אחראית על שלב אחר באיתחול מערכת ההפעלה. הלשונית החשובה ביותר עבורנו היא האחרונה, הקרויה Startup. בלשונית זו יפורטו כל רכיבי התוכנה אשר עולים בעת האיתחול של המחשב.
 
תפקידם של חלק ניכר מהרכיבים יהיה ברור מלכתחילה על פי שמם. כך למשל, קל לנחש כי הקובץ ICQLite יהיה קשור להפעלה של תוכנת ה-ICQ ו-msnmsgr הן ראשי התיבות של MSN MeSsenGeR.

מאידך, פריטים אחרים ברשימה ישאו שם לא ברור כגון point32 (העכבר האופטי של מיקרוסופט) או cfgwiz (רכיב של נורטון אנטיוירוס). בכדי להוסיף בלבול קיימות גם אותן שורות שלא מכילות מידע בכלל. כאלה בהן שם התוכנה ריק, או לחילופין מורכב מסימן מרכאות כפולות בלבד ("" – מצביע על תוכנה שהוסרה מהמחשב אך לא מתהליך האיתחול).

על מנת למנוע מרכיב כלשהו לטעון את עצמו בעת האתחול כל שיש לעשות זה להסיר את הסימון מתיבת הסימון שלידו. סיימתם להעלים את התוכנות הלא רצויות? לחצו על Apply ובהפעלה הבאה חלונות לא תטען את התוכנות הללו ובכך תקצר במידה ניכרת את זמן האיתחול.
 

איך נדע ממה בטוח להיפטר?

 
את חלק מהרכיבים נוכל לזהות בקלות רבה על פי שמם. פירוט על תפקידם של אותם רכיבים לא ברורים ניתן למצוא בכמה אופנים:

הדרך הקלה והפשוטה ביותר, הינה שימוש בגוגל. חיפוש, לדוגמה, אחר הערך cfgwiz.exe בגוגל, יתן לנו ברשימת התוצאות את המידע החיוני על הקובץ.
 
 
דרך אחרת, שחוסכת שיטוטים ברחבי הסייבר-ספייס, היא שימוש בתוכנה יעודית לטיפול בתהליכי האיתחול. תוכנה שכזו היא Startup Mechanics שמספקת מידע רב על כל אחד מהתהליכים. את התוכנה ניתן להוריד מכאן.

בכל מקרה, התוכנות שחייבות להשאר ברשימה הן:

LoadPowerProfile
SystemTray
TaskMonitor
ScanRegistry
ועדיף לא למחוק גם את תוכנת האנטי-וירוס שלכם.
 

Startup Mechanics

 
עתה נתמקד בלשונית השנייה – System scan. כאן ניתן לראות בבירור, בצד שמאל, את רשימת כל התהליכים הנטענים בעת עליית המחשב. בעת לחיצה עם העכבר על אחד התהליכים, יופיע בחלקו הימני של המסך תיאור של תפקיד התהליך כמו גם הפנייה ישירה אל מיקום הקובץ במחשבכם.

על מנת להעיף פריט מהרשימה יש לסמן V בתיבת הסימון שלו וללחוץ על הכפתור Disable Item(s). פעולה זו תעביר את התהליך לרשימת התהליכים המנוטרלים (וללשונית השלישית – Disabled items). על מנת לשחזר תהליך שבוטל כל שיש לעשות זה לעבור ללשונית זו, לסמן V ליד התהליך וללחוץ על Re-enable Item.
 

ועכשיו לבדיקה

לאחר שסיימתם לעבור על רשימת התהליכים הלא רצויים, נותר רק לאשר ולאתחל את המחשב מחדש. ככל שמספר התהליכים שהוסרו רב יותר, כך זמן האיתחול של המערכת יהיה קצר יותר. כדאי לבצע פעולה זו בצירוף .
 

עושים סדר בתפריטים

 
תופעה נוספת המוכרת לכל משתמש כמעט הינה תופעת התפריט המבולגן. ניתן לחוש בה בעיקר בתפריט המופיע בעת לחיצת קליק ימני עם העכבר, בסייר חלונות. בכל פעם שאנחנו רוצים למחוק או להעתיק קובץ, אנחנו נאלצים להמתין למערכת ההפעלה שתטען אפשרויות רבות נוספות שאין לנו צורך בהן.

גם שלל התוכנות שהתקנו במשך הזמן נוטות להוסיף קיצורי דרך אל תפריט זה ולאחר תקופה ממושכת התפריטים מתחילים להראות כמו בלאגן אחד גדול ולמצוא בתוכם פעולה מסוימת עלולה לקחת נצח.
 
 
על מנת לשנות את תכולת התפריטים יש צורך להיכנס לרג'יסטרי ולמחוק את הערכים הלא רצויים. אולם תהליך זה הינו מסובך ומיותר: קיימות בשוק לא מעט תוכנות שזהו תפקידן. אחת התוכנות הפשוטות ביותר לעבודה נקראת Context Menu Editor וניתן להורידה מפה.

עם הפעלת התוכנה, יופיע בפנינו עורך התפריטים – אשר די מסביר את עצמו כבר במבט ראשון.
 
 
בעזרת סרגל הגלילה שבחלקו השמאלי העליון של המסך ניתן לבחור את סוג התפריט אותו רוצים לערוך. בחלונית המצויה מתחתיו ניתן למצוא את רשימת קיצורי הדרך שהתווספו אליו במשך הזמן על ידי שלל התוכנות שהותקנו במחשב. סימון של אחד הקיצורים ברשימה יתן לנו בצד ימין פירוט על הקיצור ולחיצה על כפתור ה-Delete from menu יסלק את הקיצור הנ"ל לנצח. שימו לב: במקרה של טעות – הקיצור יאבד לנצח. טוב, לא בדיוק לנצח – רק עד הפעם הבאה שתתקינו את התוכנה ששתלה אותו.

תוכנה אחרת אשר מאפשרת לנו חופשיות רבה יותר היא ShellExView אותה ניתן להוריד מכאן. בעזרתה נוכל לשלוט בכל הפריטים בתפריט המקש הימני של העכבר – גם באלו של מערכת ההפעלה. לא צריך להיבהל ממסך התצוגה שלה, העמוס בשלל מידע לא מובן לעין בלתי מיומנת. לאחר סקירה קצרה ניתן להבין מהר מאוד את העסק.
 

ShellExView

שלושת העמודות הראשונות הן החשובות ביותר ואילו שאר העמודות מכילות שלל פרטים נוספים אשר לרוב אינם מהותיים. העמודה הראשונה, מתייחסת אל שם התהליך שיופעל לאחר לחיצה על הפריט בתפריט. השניה מכילה את סטטוס ההפעלה של התהליך – האם הוא מופעל או כבוי. העמודה השלישית תציג לנו את מיקום התהליך.

היות ואנו מעוניינים לערוך את התפריטים של הקליק הימני – נבצע מיון של התצוגה על פי מיקום התהליך על ידי לחיצה על Type אשר בראש העמודה השלישית ונחפש את המקטע המתיחס ל-Context Menu. כל תהליך שברצוננו להעיף מהרשימה – נבחר אותו עם העכבר ונלחץ על F7. אם ברצוננו להחזיר תהליך לפעולה נבחר אותו עם העכבר ונלחץ על F8.
 

תפריט השלח אל (Send To)

 
אחד מהתפריטים השימושיים ביותר בתפריט הקליק הימני הינו תפריט ה-שלח אל. תפריט זה מאפשר להגדיר קיצורי דרך אל תוכנות או תיקיות ונועד להקל על עבודה עם קבצים. לדוגמא, תוכלו להוסיף קיצור דרך אל ספריית My Music וכך, בעזרת לחיצה על קליק ימני, להעביר כל קובץ מוסיקה שהורדתם ישירות לספריית המוסיקה שלכם.
 
 
בניגוד לעריכת הפונקציות האחרות בתפריט הקליק הימני, הוספה של הפניה בתפריט ה"שלח אל" הינה פשוטה ביותר. התפריט הינו בסך הכל ספריה הנמצאת במחשבכם תחת הנתיב:
C:\Documents and Settings\(user)\SendTo, כאשר את (user) יש להחליף בשם המשתמש הרצוי.
 
 
על מנת להסיר פונקציות מתפריט זה, כל שיש לעשות זה למחוק את קיצור הדרך אל התוכנה מתוך התיקיה. על מנת ליצור קיצור דרך חדש, יש ללחוץ על New ולבחור ב Shortcat.
 
בעזרת אשף הוספת קיצורי הדרך ניתן להוסיף קיצורי דרך לשלל תיקיות ותוכנות במחשב. חשוב לשים לב כי ספריה זו מגיעה במצב מוסתר ולכן אם אינכם רואים אותה, פשוט הקלידו את הנתיב ידנית בשורת הכתובת.
 

הכו את המומחה

המחשב עושה לכם צרות? מחפשים קיצורי דרך? שלחו מייל למומחה של חיים ברשת:
info@netsupport.co.il

בין השואלים נגריל תשובות.

יש לכם טיפים שהופכים את החיים לקלים יותר? ספרו לנו, ותחסכו לי עבודה.

לארכיון המומחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by