ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מתחת לפני השטח: קבוצות השיתוף 

מתחת לפני השטח: קבוצות השיתוף

 
 
אורי ברקוביץ`

אחרי אימיול, האתרים הקטנים וערוצי הצ'אט - הגיע תורה של הטכנולוגיה הישנה מכולן: קבוצות דיון. נחשו מה? גם שם שיתוף הקבצים חוגג בענק. חלק שלישי ואחרון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לחלק הראשון: מתחת לפני הרשת
לחלק השני: יש חיים אחרי האימיול

החלק השלישי במסעינו אל עולם שיתוף הקבצים מתחיל בימיה הראשונים של האינטרנט: בקבוצות הדיון והדואר האלקטרוני ומסתיים בשיתוף קבצים המבוסס על אתרים. בכך נסגר מעגל – ממיטב הטכנולוגיה העכשוויות ועד לטכנולוגיות שהקדימו אפילו את הגלישה לאתרים – כולן משמשות היום לשיתוף קבצים.

אם מישהו היה צריך הוכחה לקיומה של האבולוציה, הרי שהוא ימצא אותה כאן, בכל אותם מוחות שעושים ימים כלילות בכדי לשפר את שיתוף הקבצים ולפצות על שירותים שנסגרו. ואם מישהו זקוק עדיין להוכחה שאת שיתוף הקבצים לא ניתן לסיים במכה אחת, שתי מכות ואפילו מאה, הוא ימצא אותה באותה אבולוציה שקהילת השיתוף עוברת ברגעים אלו ממש.
 

יוזנט – קבוצות דיון

יוזנט
 יוזנט   
פלטפורמה עתיקה שהפכה בית גידול לשיתוף קבצים היא יוזנט, המוכרת לרבים בשם "קבוצות דיון". מדובר בפלטפורמה לניהול דיונים טקסטואליים, בדומה לפורומים של ימינו. המשתמשים מתחברים לרשת באמצעות תוכנה ייעודית, כמו XNEWS או אפילו אאוטלוק אקספרס. עם זאת, כיום ניתן למצוא גם אתרים רגילים לגמרי שמאפשרים גלישה בקבוצות הדיון: גוגל-גרופס הוא אחד מהם.

הפורומים כמעט הביאו לחיסולן של קבוצות הדיון, עד שגילו אותן משתפי הקבצים. ההבדל העיקרי ביניהן (מלבד המראה המיושן של יוזנט) הוא שהפורומים מוגבלים לאתר בו הם שוכנים, בזמן שיוזנט היא רשת כלל עולמית. הגלובאליות הזאת של יוזנט היא שהפכה אותה לגן עדן אמיתי למורידים.

לפני שמערכת הפורומים הפרימיטיבית הפכה לפלטפורמה לשיתוף, היה צריך לעקוף שלוש מגבלות קריטיות:

מגבלה אחת היא נפח האיחסון. היוזנט היא היא מערכת הבנויה משרתים רבים המפוזרים ברחבי העולם ומקושרים זה לזה, באופן המזכיר את רשתות ה-P2P של ימינו. ההבדל בין הרשתות הוא בשאלה מי יוזם את העברת המידע – בעוד ב-P2P מי שיוזם את ההעברה הוא מי שרוצה להוריד את הקבצים, ביוזנט מי שמפרסם את ההודעה הוא זה שמעלה אותה לשרת שלו, ומשם היא מופצת בסופו של דבר אל כל שאר השרתים ברשת. בשל העלות הכרוכה בהחזקת שרתים בעלי נפח גדול מספיק להכיל את כל ההודעות, מוחקים ספקי האינטרנט את ההודעות משרתי קבוצות הדיון שלהם (אם בכלל יש להם אחד), לאחר פרק זמן קצוב של כמה שבועות או ימים. על העלאת קבצים לשרתים שלהם אין בכלל על מה לדבר.

המגבלה השנייה קשורה ברוחב הפס האפסי שספקיות האינטרנט, המחזיקות בשרתי קבוצות הדיון, מקצות לטכנולוגיה גוועת זו.

את שתי המגבלות הללו עוקפים בקלי קלות באמצעות ספקי יוזנט עצמאיים, האוגרים את ההודעות ומאפשרים, תמורת תשלום חודשי לא קטן, גישה מהירה אליהן. בין הספקים הללו ניתן למצוא את usenext, giganews ואת הלהיט האחרון בתחום – Guba. אגב, על פי אתר הבית של האחרון, בכל יום עולה ליוזנט כמות מידע אדירה בנפח של 2 טרה בייטים (אלפיים ג'יגה).
 
לאחר שהתגברנו על שתי המכשלות הראשונות, מגיעה השלישית והקשה מכולן: להודעות בקבוצות הדיון אי אפשר לצרף קבצים. זאת אומרת – ליוזנט כלל לא ניתן להעלות קבצים.

האם זה הרתיע את המשתפים? לא ממש. את המגבלה הזו עוקפים באמצעות המרה של קבצים בינאריים (כמו תמונה, וידאו וכו') לטקסט, מה שאמנם מאפשר להעלות אותם ליוזנט אך גם מגדיל אותם על הדרך בכשלושים אחוזים.

זו גם ההזדמנות להזכיר את העובדה שקבוצות הדיון ביוזנט מאורגנות במבנה היררכי ומאורגן של נושאים ותתי נושאים. בראש במבנה ניצבות שמונה קטגוריות אב המכונות "שמונה הגדולות". כך למשל, ל-sci.psychology שייכים פורומים העוסקים בתת הנושא המדעי – פסיכולוגיה.

הדוגמה הזו באה להסביר מדוע הענף שבו נמצאים כל הקבצים ביוזנט נקרא alt.binaries. ענף ה-alt (המגיע מהמילה Alternative, כלומר: אלטרנטיבי) אינו נכלל בין שמונה הגדולות. התכנים בו אינם מאורגנים ואינם נמצאים תחת פיקוח. מקור השם binaries הוא הקבצים הבינאריים המאכלסים את אותו ענף. אל תטרחו לחפש את הענף הנחשק הזה בגוגל-גרופס. תאמינו לי, הוא לא נמצא שם. גם חלק מספקיות האינטרנט חוסמות את הגישה אליו.
 
 

איך מחפשים פה?

אוקיי, עשיתם מנוי לספק, הורדתם את התוכנה (אפשר להשתמש בתוכנות עצמאיות לקריאת קבוצות דיון או בתוכנות שמציעים ספקי השירות), הזנתם בה את שם השרת, שם המנוי שקיבלתם מהספק ואת הסיסמה (בתוכנות של ספקי השירות אפילו עבודה זו נחסכת), מצאתם ב-nforce.nl את הסרט שאתם רוצים להוריד. מה עושים עכשיו? איך לעזאזל מחפשים בין עשרות אלפי קבוצות הדיון ביוזנט? לבעיה זו יש יותר מתשובה אחת. binsearch.info היא מהתשובות היותר טובות. וגם newzbin היא תשובה בכלל לא רעה.

כמו אתרי שיתוף הקבצים של האימיול, ואף יותר מכך, אתרים אלה הם סם החיים של יוזנט. הם מאפשרים למצוא את הענפים הספציפיים בהם נמצאים הקבצים שאתם חושקים בהם. לא רק: אתר binsearch מאפשר לכם ליצור עבור כל קובץ שתמצאו, את קובץ ה-NZB המתאים לו. קובץ זה, בדיוק כמו הלינקים של האימיול – יגרום לתוכנה שלכם להוריד את הקובץ שבחרתם באופן אוטומטי, כמעט ללא שום מאמץ מצידכם.

באשר למחירים, מדובר בתענוג לא זול, אבל יש מי שיטענו שהוא בהחלט שווה את זה. ב-Guba למשל, תשלמו 15 דולר לחודש על גלישה בלתי מוגבלת וב-Giganews תשלמו 25 דולר. לחסכנים שביניכם מציעה החברה חבילות גלישה עם נפח הורדות מוגבל: 13 דולר ל-25 ג"ב או 8 דולר עבור 2 ג"ב.

אחד מאותם משתמשים מרוצים הוא כ', שחוגג על היוזנט ובהחלט נשמע מרוצה. "יש פה הכל. כל מה שיש באימיול ובדרך כלל גם הרבה לפני". עם זאת, לדברי כ', התענוג אינו מושלם. לבד מן העובדה שהוא עולה לו בכסף טוב, ביוזנט נשמרים הקבצים במשך חודשיים עד שלושה בלבד, כך שהיא מכילה בעיקר קבצים חדשים. לטענתו, "קשה למצוא מידע ישן, אלא אם מישהו העלה אותו בכוונה". כ' מציין לטובה את העובדה שבניגוד לשיטות שיתוף אחרות – "כאן אין חובה לשתף והמהירות היא תמיד מקסימלית". פרק בסדרה ששוקל 380 מ"ב הוא מוריד "תוך 20-40 דקות, בלי לפתוח פורטים ולהתעסק עם הראוטר שלי".

בארץ, מתלונן כ', אין עדיין מספיק מודעות לנושא ולכן קשה למצוא קבצים "ישראליים". בכל מקרה, הוא טוען, "לישראלים אין כרגע שום מוטיבציה להעלות קבצים ליוזנט, וגם אם הם היו רוצים זה לא היה ממש אפשרי". ההסבר שלו הוא ש"ספקיות האינטרנט אינן משקיעות בשרתי הניוז שלהן ולכן אין בהם ממש מקום לקבצים בינאריים גדולים". בעתיד, אם תגבר הדרישה בקרב הקהל הישראלי, ישתלם לספקיות להחזיק שרתי ניוז בארץ כיוון שהדבר יחסוך להם את בזבוז רוחב הפס לחו"ל, אותו גולשים כמו כ' מנצלים עד תום.

לבסוף, טורח כ' להרגיע את מי ששוקלים להצטרף ליוזנט, וחוששים מתביעה בגין הפרת זכויות יוצרים שעלולה להגיע ביום מן הימים: "כל הספקיות מחוייבות לשמור על האנונימיות של הגולשים". אשרי המאמין.
 

P2M

 
"אמנם Peer 2 Mail היא לא כמו ביטורנט או אידונקי, אבל עבור אנשים מסויימים היא מעין אלטרנטיבה", מכריז רן גבע, מתכנת ישראלי שפיתח תוכנה שמאפשרת להעלות קבצים גדולים מאוד אל שרתי המייל, ואשר באופן "מפתיע" הפכה לחביבת משתפי הקבצים. "P2M לא משמשת לשיתוף, כמו שביטורנט לא נועדה במקור לשמש כלי לפיראטיות", טוען גבע, "אלא היא נולדה כשיטה להפצת קבצים שמסייעת למנוע עומס יתר על רוחב הפס".
 
P2M מאפשרת לשלוח ולקבל באמצעות המייל קבצים שנפחם גדול מזה שהספקיות מתירות, העומד במקרה הטוב על 10 מ"ב. מה שהתוכנה עושה, מסביר גבע, זה "לפצל את הקבצים לגודל שחברות המייל יודעות לטפל בו, להעלות אותם אל תיבת המייל. לאחר ההורדה התוכנה ממזגת אותם בחזרה".

השימושים בתוכנה הם מגוונים ויכולים לדבר גם אל גולשים שלא שיתפו קובץ אחד בחייהם. גבע מדגים: התוכנה יכולה לשמש "גולש שהכין פרזנטציה בבית והוא מעוניין לשלוח אותה לעצמו ולפתוח אותה במשרד". בנוסף היא מאפשרת לגולשים לחלוק תכנים המועלים לתיבת הדואר שלהם, מבלי להסגיר לידיהם (ומשם לכל העולם ואחותו) את סיסמת הגישה: "נניח שיש לי 300 מ"ב של תמונות מהחתונה ואני רוצה לחלוק אותם עם חברים. מה שאני עושה זה נותן להם את שם המשתמש שלי וסיסמה מוצפנת ש-P2M מייצרת עבורי, וכך אני מאפשר להם גישה מוגבלת לתיבה שלי". באמצעות גישה זו, מבטיח גבע, ניתן למנוע מחברינו הזדוניים לעשות בתיבה שלנו פעולות עוינות כמו למחוק הודעות, או לשנות לנו את הסיסמה. כמובן שהשירות לא מוגבל לתמונות מחתונות.

מבחינת מי שמוריד את הקבצים, הדרישה היחידה היא שתהיה ברשותו תוכנת P2M המכילה דפדפן פנימי. ללא התוכנה, לא ניתן להשתמש בסיסמה המוצפנת.

היתרון של השיטה, על פי גבע, היא ש"הורדת הקבצים נעשית משרת מרכזי". החיסרון הוא, ש"למרות שבאופן עקרוני הקבצים יכולים להישאר בשרתים הללו זמן רב, יש סכנה שספקיות המייל ימחקו את החשבון שבו הם נמצאים, אם הן תגלינה לפתע שמאות גולשים עושים בו שימוש לרעה". Gmail למשל, חוסמת ל-24 שעות חשבונות שיותר מדי אנשים ניגשים אליהם ויאהו נוהגת כך גם כן. וואלה מוחקת את החשבונות הללו, ואילו לשירות הדואר של נענע בכלל לא כדאי להעלות קבצים, כיוון ש-P2M לא תומכת בה.

סך הכל P2M תומכת בעשרה שירותי דואר. הוטמייל, על שני המ"ב שהיא מציעה, אינה נמנית עליהם.
 

אחרון אחרון חביב: HTTP

על ה-HTTP כשיטה לשיתוף קבצים, שמעתי מ-ז', שמספר שמדובר באחת התופעות החמות של עולם השיתוף. השיטה עובדת כך: גולשים מעלים את קבצים שלהם לאתר, מקבלים לינק לקובץ ומפיצים אותו בפורומים. הגולשים שמוצאים את הפורום ניגשים להוריד את הקובץ ונחשפים לפרסומות שמופיעות באתר.

"השיטה הזו נכנסה חזק בחודשים האחרונים", מספר ז' שטוען שהיא השיטה "הכי קלה והכי כייפית". אמנם "המהירות לא הכי גבוהה בעולם, תלוי בשעה ובכמה גורמים נוספים", אבל הוא מיד מוסיף כי "היא עדיין גבוהה יחסית מהמהירות של האימיול".

החיסרון של השיטה, לדברי ז', הוא שהיא לא מאפשרת הפצה של סרטים, כיוון שהגודל המקסימלי של קובץ שניתן להעלות באמצעותה הוא 200-300 מ"ב, ולכן היא משמשת בעיקר לתוכנות ולמוסיקה.

"יש חמישה שישה אתרים פופולריים שמאחסנים את הקבצים", מספר ז', "ואת הלינקים להורדה מקבלים בפורומים. פשוט לוחצים על הלינק ומגיעים לאתר עם פרסומות. בתחתית העמוד רשום שתקבל את הקובץ בעוד שלושים שניות, ויש מונה שמבצע ספירה לאחור. כאשר הוא מגיע לאפס, קופץ החלון ההוא ששואל אותך איפה לשמור את הקובץ".

"זה לא ממש שיתוף אלא הורדה ישירה משרת של חברה שעושה את זה לשם רווחים מן הפרסומות שהיא מציגה, בזמן שאנשים מחכים להורדת הקבצים. אמנם מצויין באתר שאין להעלות אליו קבצים פיראטיים, אבל בתכל'ס זה לא ממש מעניין אותם - העיקר שאנשים יסתכלו על הפרסומות", מסכם ז'.
 

לפני שאתם רצים לשתף

שניה לפני שאתם רצים לשתף, אני רוצה להזכיר משהו חשוב. טכנולוגיית השיתוף שינתה ומשנה את הדרך שבה אנחנו מסתכלים על מידע. כל מי שיש באמצעותו מחשב וחיבור איטרנט יכול לקבל, וחשוב מכך: להפיץ, מידע מבלי להיות תלוי בגורמי צד שלישי יקרים ומסורבלים, כגון שירות הדואר ותחנות הטלוויזיה.

סוף סוף יש בידינו כלים שמאפשרים לנו לעקוף את כל דרכי ההפצה והצנזורה הקיימים כיום. דעות, יצירות ומידע מהיצרן לצרכן ללא פערי תיווך. רובנו, למרבה הצער, מתעלמים מהכוח הרב שניתן לנו ומנצלים את הטכנולוגיה להפרת זכויות יוצרים והורדת פורנו. וזה חבל.

אני לא יכול למנוע מכם להוריד את הארי פוטר האחרון או את המשחק Quake 4. אבל אני יכול לבקש מכם שלפני שאתם רצים לגנוב, תורידו גם שיר של אומן חדש שהעלה את החומר שלו לרשתות השיתוף ולאחר מכן גם תעלו משהו משלכם – שיר, ידיעה חדשותית, קליפ מצחיק שעשיתם עם חברים. אפילו פורנו ביתי. העיקר שלא תבזבזו לחלוטין את הפוטנציאל העצום שקיים כאן.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by