ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: חברתי זה הכי 

השבוע ברשת: חברתי זה הכי

 
 
אורי ברקוביץ`

אוהבים לחגוג? יש רשת חברתית חדשה שכולה בעניין. וגם: הסוף לזיהום רשתות השיתוף, חיפוש מוסיקה בגוגל ועוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
באמת שניסיתי לא לייחס עודף חשיבות למלחמות הוויקיפדיה האחרונות, אבל השבוע האחרון לא הותיר לי כל ברירה. הכל התחיל בשתי פרשות עריכה. האחת סביב אחד, אדם קורי שמו, שהצליח להסתבך בשערוריית רכילות גיקית במיוחד הקשורה לוויקיפדיה.

בפרשה השנייה, הבלאגן קצת יותר רציני. במרכזה עמד ג'ון סיינת'לר, עוזרו לשעבר של רוברט קנדי, שמצא את עצמו מואשם ברצח של הבוס שלעבר ושל אחיו הנשיא, במסגרת הערך שנכתב עליו בוויקיפדיה. נוסף לכל הצרות הוא גילה את דבר ההכפשה 130 ימים לאחר שהיא התפרסמה לראשונה. זמן קצר לאחר פירסום הפרשה אותר המשמיץ, שהתנצל קשות וסיפר שהכל היה בעצם בצחוק. סיינת'לר, שקיבל את ההתנצלות, אף ביקש מן החברה בה הועסק המשמיץ, לקבל אותו חזרה לעבודה ממנה התפטר בעקבות הפרשה.
 
בעקבות שתי הפרשות הודיע ג'ימי וויילס, מייסד האנצקילופדיה החופשית, על שינוי קל במדיניות במסגרתו רק משתמשים רשומים יוכלו לפתוח ערכים חדשים. השאר, כמובן, יוכלו להמשיך להשמיץ חופשי בערכים הקיימים.

בגירסה העברית של ויקיפדיה, טוען הבירוקרט שלה, קטן הסיכוי שטעויות שכאלה יישארו כל כך הרבה זמן באוויר ולו בגלל הכמות הזעומה של הערכים, לעומת הגירסה האנגלית. בכל מקרה, לטענתו, בסניף הישראלי הכלל החדש טרם הוחל ואף לא ברור אם יוחל בעתיד. נכון לעכשיו, כל אחד יכול לפתוח ערכים כרצונו, גם אם הוא לא ויקיפד רשום.
 
את כל הדברים הללו נאלצתי לספר לכם בקיצור ככל האפשר רק כדי להגיע לפואנטה - קבוצת ניו-יורקים העלתה השבוע אתר חדש, WikipediaClassAction , בו היא קוראת לגולשים להצטרף לתביעה ייצוגית נגד ויקיפדיה. הדרישה שלהם היא שמפעילי האנציקלופידה יקחו יותר אחריות על הנעשה בה, ישנו את מדיניות העריכה שלה ואף יפצו כספית את מי שנפגע מן הפירסומים בה. הם קובלים על כך "שאף לא אחד מחבר הנאמנים של קרן ויקימדיה, והמתנדבים שקשורים אליה, לא מחשיב את עצמו אחראי לתכנים המתפרסמים בה". לקרן מור בתוכנית "קצרים" היה רק דבר אחד להגיד על זה – "אויויוי".
 
 
בתגובה להתנפלות על המיזם שלו, כל מה שוויילס היה מוכן לומר הוא כי שלדעתו אנשים בכלל לא צריכים לצטט אנציקלופדיות ויש להתייחס אליהן כלי המספק מידע ראשוני, ותו לא.
 
אבל למקרה שלא הבחנתם בכך, וויילס מדבר על אנציקלופדיות באופן כללי, ולא עושה הבחנה בינה לבין אנצקלופדיות "רציניות". אם לשפוט על פי המחקר הזה (בו בדיקה מדגמית של ערכים מדעיים העלתה כי כמות הטעויות בבריטניקה לא נופלת בהרבה מזו שבוויקיפדיה), הוא בכלל לא אמור לעשות הבחנה. מצד שני, האם יחד עם הרצינות והכמות, לא אמורה לבוא גם אחריות? והאם, כמו במקרה של שיתוף הקבצים, אין זה מחובתו של מפעיל שירות לעשות כל שביכולתו למנוע הפרת חוק באמצעותו, לבל ייסגר (ע"ע פרשת קאזה)?
 

חושפים את האנטנות

 
אחרי חודשים ארוכים של עבודה סביב השעון, אנחנו גאים להציג שירות חדש בחיים ברשת: מפת האנטנות הסלולריות של ישראל. הרעיון: לחסל, אחת ולתמיד, את חוסר השקיפות של חברות הסלולר בכל הקשור לכמות האנטנות שלהן ולמיקומן.

הפעם, בניגוד לאתר המשרד לאיכות הסביבה, ניסינו גם לעשות את זה ידידותי לבני-אדם. בשירות שלנו תוכלו לחפש בקלות את הכתובת המדויקת שלכם (עד לרמת מספר הבית) ולקבל פרטים ברורים לגבי כמות האנטנות שסביבכם ומיקומן. בנוסף, תוכלו לשלוח לנו אנטנות שאתם יודעים על קיומן ולא נמצאות על המפה שלנו.

מאז הושק השירות בתחילת השבוע, קיבלנו למעלה מאלף דיווחים על אנטנות נוספות ברחבי הארץ. בימים אלו אנו עומלים על בדיקתן, בתקווה שכבר מהלך השבוע הקרוב יתווספו כולן למפה. תמשיכו לשלוח! (אורן הוברמן)

(לשירות)
 

נראה אתכם

ilcu
 ilcu    
רשת חברתית חדשה בישראל, מצטרפת לדקס, שוקס ומקושרים – ilcu שמה. המימשק מרשים והקונספקט מלהיב – רשת חברתית שנמצאת בדיוק באמצע הדרך בין המרחב הממשי והמרחב המקוון, ומחברת ביניהם.
 
זה עובד כך: כל אחד יכול לפרסם אירוע – מסיבה, תערוכה, סרט וכו'. גולש אקראי שרואה את המודעה, יכול לצפות ברשימת הגולשים שהצהירו כי הם מתכוונים להגיע לאותו אירוע ולהצטרף בעצמו. מי שרוצה להגביל את הצהרת הכוונות שלו לחברים בלבד – יכול להגדיר את האירוע כפרטי או להגביל את מספר המשתתפים. המערכת, המבוססת על תגים, כיאה לדור ה-2.0, יכולה גם להמליץ לכל גולש על אירועים התפורים על פי מידותיו והעדפותיו. התגים הם גם המקור להכנסה הצפויה ל- ilcu (או כך הם מקווים לפחות). הכוונה היא שמפרסמי אירועים, שרוצים להגיע לכמה שיותר אנשים, ירכשו תגים שייסייעו להם להתבלט באתר ולהגיע ספציפית לידיעת קהל היעד.
 
הרעיון הכללי מבוסס על התפיסה הכל כך ישראלית, והכל כך מוכרת לכם, בוודאי, של "האנשים הם אלה שעושים את האירוע". היא נותנת מענה לצורך לדעת מי הולך לאן, שכל כך חסר באתרי המידע היבשים, בהם בדרך כלל מתפרסמים רק המסיבות והאירועים של המקושרים והמשלמים.

האתר הושק רשמית אתמול (ה'), עכשיו רק צריך לחכות לגולשים. (לכתבה)
 

חזית השיתוף

• הניסיון לחמוק להימנע מפשרה עם חברות התקליטים, וליישב את התביעה שלהן על שיתוף קבצים בבית המשפט, עלה לססיליה גונזאלס ביוקר רב. במקום לשלם 3,500 דולר היא תיאלץ להיפרד מ-תחזיקו חזק – 22,500 דולר, שהם 750 דולר לכל אחד מהשירים שהפיצה.

הדיווח של סוכנות AP מדבר בזהירות על "אחד הנצחונות הראשונים של תעשיית המוזיקה בערכאת עירעור". מהעובדה שגונזלס נתבעה כבר בגל התביעות הראשון, בספטמבר 2003 ניתן לנחש שמשתפי קבצים רבים עוד עומדים למצוא את עצמם במקומה של ססיליה המסכנה. (לכתבה)
 
• כמות משתפי הקבצים בארה"ב ירדה ב-11% מאז פסק הדיון נגד גרוקסטר לפני כחצי שנה. מ-6.4 מיליון בתי אב ירד המספר ל-5.7 מיליון. מצד שני כמות הקבצים המוחלפים נותרה יציבה. (לכתבה)
 
• ועם כאלה הצלחות למה בכלל להתעסק בשטויות? תעשיית הבידור התייאשה ממשחקי החתול והעכבר והחליטה על סגירת מערכת ה-OverPeer שזיהמה את רשתות השיתוף בקבצים פגומים. האם מדובר במהלך חכם? דעות המומחים עדיין חלוקות. (לכתבה)
 

חדשות

• הרישום לדומיין EU נפתח. בראש רשימת הבקשות, איך לא – SEX.EU. (לכתבה)
 
• זוכרים שבשבוע שעבר דיווחנו שבקאזה מתחכמים, ולא ממש נשמעים לצו בית המשפט שהורה להם לסנן תכנים המוגנים בזכויות יוצרים? אז עכשיו חברות הבידור מבקשות להאשימה בבזיון בית הדין. בדיון מקדמי בנושא הודה השופט שדן בפרשה כי הוא אמנם לא שלח מעולם אף אחד לכלא על דבר כזה אבל "תמיד יש פעם ראשונה". (לכתבה)
 
• סשה ברון כהן (הלוהו עלי ג'י) ממשיך להתעלל בקזאחים ההמומים. אלה שכרו משרדי יחסי ציבור ואפילו פירסמו מודעה בניו-יורק טיימס כדי להילחם בבדרן ששם אותם ללעג ולקלס, וכדי לנסות ולתקן במעט את התדמית הנלעגת שהוא מוציא להם השכם והערב. בסיבוב האחרון של הפארסה הזו, הפילו האקרים קזאחים את האתר של בוראט, השדרן הקזאחי גס הרוח המגולם על ידי ברון כהן, שנפתח, כמה חצוף, בדומיין הקזאחי www.borat.kz. (לכתבה)
 
• העתיד של החדשות הוא באינטרנט. כשאומר את זה יו"ר הוושינגטון פוסט, זה משום מה, לא יודע למה, נשמע יותר קרוב למציאות. נסו בעצמכם.
 
• המאבק בטרור הוביל את האיחוד האירופי לאשר הוראה לספקיות האינטרנט לשמור נתונים על כל המידע שזורם באמצעותן. הכוונה לא לתכנים עצמם אלא יותר משהו בסגנון "מי" שלח "למי" ו"מתי", (ובלי ה-"מה"). התהליך צבר תאוצה לאחר הפיגועים בלונדון ומדריד. עכשיו זה קרה.
 
• האם מיקרוסופט תתגמל את הגולשים שישתמשו במנוע החיפוש שלה בכסף או בתוכנות חינם? על פי הכתבה הזו יש מצב. המגיבים, מן הסתם, סירבו להתרשם. (לכתבה)
 
ככה נראה לפטופ במאה דולר
 ככה נראה לפטופ במאה דולר   
• יו"ר אינטל קרייג בארט תוקף בחריפות את פרוייקט לפטופ במאה דולר של MIT. שוקי גלילי תוקף את שניהם.
 
• שמועות טוענות שגוגל עומדת לרכוש את הדפדפן אופרה. (לכתבה)
 
• סלקום עומדת להיפרד לשלום סופית מה-TDMA ולהעביר את יתרת 800 אלף הלקוחות בטכנולוגיה זו ל-GSM. ערן גבאי (הארץ) חושב שהמאמצים של סלקום לשכנע את הלקוחות לבצע את המעבר, הולכים להשתלם מאוד לצרכנים. (לכתבה)
 
• ובפינת הפירצה השבועית: מיקרוסופט סתמה פירצה באקספלורר במסגרת סבב העידכון האחרון ואילו בפיירפוקס טוענים שהפירצה שהתגלתה בשבת שעברה בכלל לא כזאתי קריטית. (לכתבה)
 
• ערן טל ממשיך לעקוב מדוע בניגוד לנעשה במדינות רבות אחרות, שומרות הוט ויס על לוח השידורים האלקטרוני (EPG) קרוב לחזה. מי שמפסידים מכך הם הצרכנים, שמחוייבים להשתמש במכשירים של חברות הטלוויזיה כמו יס מקס או הוט מג'יק וכך נמנע מהם לתכנת הקלטה, או להוריד להארד דיסק תכנים באמצעות מחשבי קולנוע ביתי (כמו מדיה סנטר של מיקרוסופט). (לכתבה)
 

חדשים

מוסיקה בגוגל. תוצאות חיפוש
 מוסיקה בגוגל. תוצאות חיפוש   
חדש מגוגל: חיפוש מוזיקה – צריך רק להקליד את שם האמן, האלבום, או השיר ותקבלו עמוד המכיל את תמונות האומנים, עטיפות האלבומים, ביקורות והפניות לחנויות מקוונות לרכישתם. אבל מעניינת מכל היא העובדה שהשירות מציע את תחילת מילות השירים ולאחריהן הפניות ישירות לטקסטים המלאים, באתרים אחרים. הסיבה לעניין שמעורר השירות, חוץ מזה שהוא של גוגל, היא העובדה שבאותו שבוע בדיוק דווח גם כי חברות התקליטים מצאו יעד חדש – אתרים המתמחים במציאת מילים לשירים. גם על אלה, אם לא ידעתם, יש זכויות יוצרים.
 
• אחרי שיאהו הודיעה על הרחבה קרובה של שירותי VoIP, גם מיקרוסופט הודיעה שהיא בדרך. (לכתבה)
 
• ואם כבר אז כבר, אז יאללה, שתהיה גם חנות מוזיקה. למה מה קרה? שנשאיר אתiTunes לבד? השם הוא Urge, למקרה שתהיתם, והיא תושק כבר ב-2006. (לכתבה)
 
• תוך שש שנים תושלם הקמתו של ארכיון דיגיטלי של כל משחקי ה-NBA שצולמו אי פעם. במאגר הסרטים, שיתחילו לעלות לרשת כבר בשנה הבאה, יצפו אנשים בשר ודם שיקטלגו את המהלכים בהם לשם הקמת בסיס נתונים מפורט על המשחקים. כך, למשל, ניתן יהיה לחפש במאגר השלם את כל הקליעות מאמצע המגרש, על ידי שחקן מסויים, שאירעו בדקת המשחק האחרונה. (לכתבה)
 
• גם זכיינית ערוץ 2 "רשת" רוצה לקפוץ על עגלת האינטרוויזיה. השבוע היא הודיעה על כוונתה להעלות אתר וידאו כבר במהלך 2006, בו ייעשה שימוש גם בתכנים שלא הופיעו בטלוויזיה. (לכתבה)
 
• זוכרים שדיווחנו על מהפכת הווידג'טים של יאהו, שבמרכזה עמדה התוכנה בעלת השם הקליט קונפבולטור? אז עכשיו היא קיבלה שם קצת יותר נורמלי 3.0 Widget Engine, ואפשר להוריד אותה בערוץ יאהו!ווידג'טס.
 
• לענף לאיתור נעדרים של צה"ל (אית"ן) יש אתר חדש בו הם ספקים מידע על הנעדרים בהווה, ההצלחות באיתור בעבר, ומבקשים ממי שחושב שיש בידו מידע שעשוי להועיל באיתור נעדרים, להשתמש באתר לצורך יצירת קשר עם היחידה. (לאתר)
 
• 139 דולר ויש לכם פטיפון (כן! פטיפון!) עם מימשק USB למחשב. (לכתבה)
 

מומלצים

• פרק מעניין מתוך ספר חדש על "גורו האינטרנט" יוסי ורדי, שעמד מאחורי מכירת המיליונים השנויה במחלוקת של ICQ ל-AOL ועומד כיום מאחורי סטארטפים רבים אחרים. כמי שניסה הרבה וגם טעה, הוא ממליץ שלא לסמוך רק על תחושות הבטן, כאשר באים לבחור השקעה - "את האינטואיציה צריך להחליף במתודולוגיה". מצד שני ליזם הצעיר הוא ממליץ "להיות בן אדם, ללכת אחרי מה שמשדרת לו הבטן, שאף פעם לא ייתן ערבות אישית, ושישוב וינסה גם אם לא הצליח במשהו". (לכתבה)
 
• לא ממש חדשות מרעישות, אבל בהחלט הזדמנות לחזור ולהזהיר מפני תופעה מסוכנת (טוב, מסוכנת זו לא ממש המילה אבל קצת דרמה עוד לא הרגה אף אחד) – בעת הפעלת קבצים שנלקחים מרשתות השיתוף, קורה שקופץ חלון שמבקש מאיתנו אישור להתקין רישיון חינמי שיאפשר את הצפייה בסרט או את ההאזנה לשיר שהורדנו. ההתקנה אמנם מאפשרת צפייה או האזנה לקובץ, אבל ממש ממש לא בזכות רכישת "רשיון". הלה הוא לא פחות מאשר כיסוי לתוכנת פירסום (Adware) שגם חושפת את המחשב לאיומים רבים נוספים. ראו הוזהרתם. (לכתבה)
 
• יונתן קלינגר חושש שהאותיות הקטנות בתזכיר חוק המסחר המקוון שאושר לאחרונה, ושאמור לשמור על פרטיות הגולשים, בעצם יוצרות מדרון חלקלק שדווקא יסכן אותה. (לכתבה)
 
• עידו קינן תוהה מדוע בישראל עדיין לא החלו להשתמש ברינגטונים לתעמולה ומחאה פוליטיים. ויש לו אפילו שם בשבילם – מחאתונים. יש לי הרגשה שזה לא הולך לקרות. (לכתבה)
 
• רוצים לעלות שלבים במהירות ב- World of Warcraft, אבל אין לכם זמן? אם יש לכם מה להציע, יש הרבה סינים שיהיו מוכנים לשחק בשבילכם, כל היום, רק בשביל שתוכלו להתחיל לשחק מהרמה המתקדמת. והמחיר – ללא תחרות. (לכתבה)
 
• מאסתם באאוטלוק אקספרס? לצבי טלית יש יופי של אלטרנטיבות בשבילכם. הבשורה הטובה שהן כולן בחינם. (לכתבה)
 
• צחי הופמן בדק שני סלולריים חדשים - האחד הוא הכוכב הנוכחי של סוני-אריקסון, השני הוא נוקיה חם מהתנור שגם הופך בין-רגע לדיסק-און-קי.
 
• נועם סרי סוקר שני ספרים חדשים החושפים את הלבטים שבהתמודדות עם הופעת המחשב בקהילה החרדית. אלה נעים בין האדרה – "יש להופעתו משום כניסה לימות המשיח, שכן הקלת המאמץ הגופני ופינוי הזמן לעיסוק בתורה ומצוות הבא בעקבות זה הם סימנים מובהקים להכשרת האנושות לעידן הגאולה", לבין חיל ורעדה - "לסיכום, מאחר שאין אפשרות לאסור באופן מוחלט את השימוש במחשב, העצה היחידה ...להתייחס אליו כמו אל פצצת אטום המוכנה לפעולה". (לכתבה)
 
• אורי גושן לוקח אתכם לסיבוב וידאו מלהיב ב-Google Earth. אל תפספסו.
 
• גם לכם יש תיבת דוא"ל מתפקעת ומבולגנת להפליא? ניצן ברומר עם שלל טיפים שיעשו לכם סדר בעניינים. עכשיו רק נותר לעשות את הצעד הראשון.
 
המעיר המעופף
 המעיר המעופף   
גאדג'טים חדשים: שעון מעורר שיודע לעוף, זיכרון נייד עם מסך, ערכה ביתית לצילום תמונות בתלת מימד ומחשב נייד משוריין.
 
• רוצים לקנות מסך LCD? אל תוותרו על המדריך הבא.
 

צחוקים איתם

"המגע הופך חזק יותר ויותר. פחות מלטף, יותר מדגדג. מותני, צדדי, ביטני, בתי השחי. הכול חשוף. הכול מותק. ואני לא מסוגלת לזוז ולו מילימטר. מחזיק אותי בין רגליו, גפיי מתוחים היטב בכבליו, והצחוק שפורץ כמו הצעקות, נשפך החוצה בלי מלחמה כזו או אחרת. מדי פעם אני שומעת עצמי מבקשת "די" כזה חלוש. בין צחוק לצחוק, די כזה בלתי נשלט, ומתענגת על כך שהוא לא מפסיק, שהוא לא מקשיב. שמחה שהוא יודע טוב ממני מה אני צריכה". מתוך דיגדוגים.קום -אתר חדש המוקדש לפטיש ל...דיגדוגים.

סוף שבוע נעים לכולם
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by