ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הפלמ"ח עם גיטרות חשמליות 

הפלמ"ח עם גיטרות חשמליות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קחו למשל להקה כמו וולווט אנדרגראונד: נראה לכם הגיוני שאנשים כמו לו ריד וג`ון קייל יהיו כוכבי רוק?
 קחו למשל להקה כמו וולווט אנדרגראונד: נראה לכם הגיוני שאנשים כמו לו ריד וג`ון קייל יהיו כוכבי רוק?   

הנה עוד רעיון שבאף מקום בעולם לא היה מגיע לשלב הפקה, חוץ מבאנגליה: לעקוב בפרוטרוט אחרי "אילן היוחסין" של להקות הרוק הגדולות באנגליה ובארה"ב, בשנות השישים, ולראות כיצד נבנתה רוח התקופה; כיצד נגנים עברו מלהקה זו ללהקה אחרת; וכיצד אותה חבורה לא גדולה של אנשים היו הבסיס לכל "מהפכת הרוק" של שנות השישים.

ביחוד כשמדובר בצד האנגלי, אתה מקבל את ההרגשה שכולם הכירו את כולם עוד מבית ספר עממי. וגם בצד האמריקאי קורה דבר דומה: מישהו שהיה בלהקה עם זה, פרש והקים להקה עם ההוא, ועם ההיא שהיתה שותפה לחדר של זה מהלהקה הראשונה.

כך בדיוק נבנה "אילן יוחסין". כלומר: אתה מתחיל להבין מאיפה דברים נולדו, מתחיל להריח את רוח התקופה משורשיה, ולראות שבניגוד לאיך שזה נראה מרחוק - הרי המהפכה לא היתה כזו פתאומית. ששום דבר אינו נולד "יש מאין": אתה יכול למשש את הקו הדק שמוליד תרבות, לראות כיצד חבורה של אנשים שזרקו אותם מבית ספר בגלל השיער הארוך, הלכו במקום זה לנגן בגיטרות ולשנות את העולם.

יש רגעים כאלה בהיסטוריה: הרגעים בהם האנשים המוכשרים ביותר מוצאים את עצמם ללא מקום להתבטא בו, מוצאים את עצמם מחוץ למשחק, ונאלצים להמציא לעצמם מגרש משחקים חדש לשחק בו. ובמגרש שלהם, רק מי שנראה כמוהם עולה. וכך, תוך כמה שנים, המגרש שלהם נהיה החם ביותר בעיר, נהיה הדיבור שעליו מדברים כל הזקנים ששלוש שנים קודם לא נתנו להם לשחק כי לא היתה להם תלבושת אחידה.
 
ואז קורה דבר יפה: איכשהו, כשנהיה דיבור בעיר, קורה שאנשים שבאופן טבעי היו צריכים להיות פרופסורים באוניברסיטה, או אנשי עסקים, או ציירים, או שודדי בנקים - כולם הולכים ללמוד גיטרה; איכשהו, גיטרה חשמלית זה הדבר, וכל כוחות היצירה התרבותיים מתנקזים לכיוונה.

זה מה שקרה עם הרוק של שנות השישים. קחו למשל להקה כמו "וולווט אנדרגראונד": נראה לכם הגיוני שאנשים כמו לו ריד וג`ון קייל יהיו "כוכבי רוק"? כאלה שנערות צעירות זורקות עליהם תחתונים בהופעה? ריד הרי נולד להיות משורר נידח המתפרנס בכבוד ממשרת הוראה באוניברסיטה; קייל היה צריך להיות נזיר, או אדריכל; אלא שברגע מסויים בהיסטוריה הדבר המדהים ביותר שיכולת לעשות בחיים זה להקים להקת רוק. וזה מה שהם עשו.

והסידרה הזו עוקבת אחרי כל "תולדות הרוק" בדרכה הרוחבית, המפורטת. היא נותנת לך רגעי חסד רבים עם כל אותם האנשים שאז, באותו רגע יוצא דופן בהיסטוריה, החליטו שכל מה שהם רוצים בחיים זה להקים להקה. הרבה לפני שמישהו חשב שיש בזה כסף, או פרסום, או תהילה גדולה. לא - פשוט מפני שבאותו רגע זה היה הדבר הכי נפלא שיכולת להיות.

אילן היוחסין של הרוק; שני, BBC פריים, 21:00

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by