ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירה: אופיס 12 

סקירה: אופיס 12

 
 
אילנה תמיר

אילנה תמיר בדקה את חבילת האופיס הבאה של מיקרוסופט. הפעם יש בשורות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעוד פחות משנה תשיק מיקרוסופט את הגרסא הבאה של חבילת אופיס, המכונה בשם הזמני "אופיס 12". לא הצלחנו להתאפק עד סוף 2006 והחלטנו להציץ אל תוך גרסת הבטא הראשונה ששוחררה בחודש שעבר לקבוצת נסיינים סגורה, במטרה לראות מה מיקרוסופט מבשלת לנו, וחשוב לא פחות - האם מדובר הפעם בבשורה של ממש.
 

שינוי גישה

 
הגירסה האחרונה של חבילת התוכנות המשרדיות של מיקרוסופט היתה אופיס 2003, אבל משתמשים ביתיים וארגוניים רבים כלל לא טרחו לשדרג אליה. היא הייתה עמוסה באפשרויות מתקדמות אך קשות לגישה ולא היה בה שום חידוש מהותי.

במקום לעשות "יותר מאותו הדבר" ולהוסיף עוד פיצ'רים מיותרים על גבי הפיצ'רים המיותרים הקיימים, החליטו במיקרוסופט לשנות את הגישה עם האופיס 12. הפעם הדגש הוא בעיקר על מראה וידידותיות. המטרה היא להפוך את תהליך יצירת המסמכים לאינטואיטיבי יותר, ולהקל את הגישה למשתמשים לכל הכלים והפיצ'רים שכבר היו קיימים בגרסאות קודמות, אבל רק יודעי ח"ן הכירו אותם.
 

הכירו את Ribbon, הממשק החדש

כשפותחים את תוכנות האופיס השונות, השינוי הבולט ביותר לעין הוא ש(כמעט) אין יותר תפריטים. הקץ לניווט בין תפריטים ותתי תפריטים שנראים כמו אילן יוחסין של שמונה דורות במשפחה מרובת ילדים. גם תיבות הדו-שיח נזרקו לפח ולשם הלכו גם סרגלי הכלים.
 
 
 
את מקומם של כל אלו ממלא ממשק משתמש חדש, המכונה במיקרוסופט בכינוי “Ribbon” ("רצועה"). אפשר למצוא את הרצועה הזו בכל תוכנות האופיס הפופולאריות (Word, Excel, PowerPoint, Access) ובאופן חלקי גם ב- Outlook, כשבשאר תוכנות האופיס הנידחות יותר נותרו התפריטים הרגילים.

הרצועה הזו היא למעשה סרגל כלים גדול מבוסס-הקשר. הוא מורכב ממספר לשוניות (Tabs), כשתחת כל לשונית מרוכזות פקודות הקשורות אליה. במקום המלל המעייף של התפריטים, כמעט כל הפקודות מוצגות כאיקונים.
 
 
החלוקה של הלשוניות שונה מאד מהסידור הקלאסי של הפקודות (קובץ, עריכה, תצוגה, הוספה, עיצוב, כלים). הסידור החדש לא מבוסס על סוג הפקודה (האם זהו "כלי" או "מכשיר עיצוב"), אלא על פי השלבים השונים בתהליך יצירת המסמך. ניכר שהושקעה מחשבה רבה בסידור מחדש של הפקודות ואחרי שרואים אותו, הוא נראה הרבה יותר הגיוני ואינטואיטיבי מהתפריטים הישנים.
 
ב- Word למשל, נמצא 7 לשוניות בסך הכל: כתיבה, הוספה, תצוגת דף, דואר, ביקורת ותוספים (ראו תמונה).

לשונית "כתיבה" היא המקום בו סביר להניח שנימצא הכי הרבה זמן. היא מרכזת כל הקשור ביצירת טקסט, כולל עיצוב ועריכה. לשונית "הוספה" אחראית לכל הוספה של אובייקטים, גם אם אלו טבלאות, גראפים או תמונות. לשונית "רפרנס" (הפניות) מיועדת בעיקר לאקדמאים שמכורים ליצירת מסמכים עם הערות שולים ורשימות ביבליוגראפיות ולשונית ה"ביקורת" היא המקום שמוקדש לעבודה משותפת על מסמכים ומעקב אחר שינויים.

צילומי מסך נוספים: Excel, PowerPoint, Outlook
 

לשוניות מופיעות רק כשצריך

 
לאחר שצפיתם בצילומי המסך, וודאי תהיתם לאן נעלמו כל מאות התפריטים המוכרים. הרי אין סיכוי שהם פשוט נעלמו. ובכן, אל דאגה – הם עדיין שם, אולם הם צצים רק כשצריך אותם. כשהם לא רלוונטיים, הם נעלמים לחלוטין ולא גוזלים שטח על המסך.

לדוגמה: רק כשאנחנו יוצרים גרף באקסל, אנחנו זקוקים לכל הפקודות שאחראיות לטיפול בגרפים. לכן, רק לאחר שניצור גרף חדש ונלחץ עליו, תקפוץ לשונית חדשה שמוקדשת לכל הקשור בטיפול בגראפים. סיימנו את מה שהיינו צריכים לעשות עם הגרף? הפקודות ייעלמו ולא ישובו עד הפעם הבאה.
 
 
אין ספק שהממשק החדש עושה רק טוב לאופיס. אחרי כמה ימים של שימוש אינטנסיבי לא תבינו איך הסתדרתם בלעדיו: הוא נוח יותר, מהיר יותר ופשוט משפר את חווית העבודה.

מצד שני, מי שמעדיף לעבוד עם המקלדת ועם מקשי קיצור ואין לו סבלנות לעבודת עכבר מאומצת, ספק אם יחבב את השיטה החדשה. במיקרוסופט אומרים כי הנושא בטיפול וכי הם מחפשים דרך לאפשר גם למשתמשי המקלדת ולנכים להשתמש באופיס 12.
 

תצוגה מקדימה

הממשק החדש הוא השדרוג המרכזי באופיס 12, אולם הוא לא היחיד. שינוי משמעותי נוסף הוא הוספת יכולות מתקדמות של תצוגה מקדימה. במקום להחליט מראש על כל הפרמטרים, אפשר לראות איך כל מסמך עומד להראות, עוד לפני שאנחנו מתחייבים ובוחרים.

הדגמות וידאו:
תצוגה מקדימה של פונטים.
תצוגה מקדימה של טבלה.
 

שיפורים בגראפיקה

שינוי נוסף שבוצע באופיס 12 הוא שינוי הגראפיקה והפיכתה ל"מתוחכמת יותר" ולדומה לגרפיקה של הויסטה, הגירסה העתידית של חלונות. ערכות הצבעים שונו, נעשה שימוש מאסיבי בשקיפות של אובייקטים ובתצוגה תלת מימדית. כמו כן, התווספו תבניות עיצוב וגלריות מוכנות מראש.
 

Outlook

המעטפת של outlook לא השתנתה הרבה
 המעטפת של outlook לא השתנתה הרבה   
במבט ראשון ה- Outlook החדש דומה מאד לזה של 2003. רק בחלונות הפנימיים (כמו קריאת מכתב, כתיבת מכתב ויצירת איש קשר) נמצא את הממשק החדש.
 
 
פרט לכך, השינוי המשמעותי היחיד הוא חלון To-Do. זהו חלון שנמצא בצידו הימני של המסך ומשלב לוח השנה, רשימת הפגישות להיום, רשימת המשימות ורשימת המכתבים שדורשים טיפול. משימות שלא טופלו עוברות אוטומטית למחר.
 
עבור משתמשים ארגוניים, נוספה אפשרות לשתף ביומנים, הן עם עובדים ברשת הפנימית והן עם קולגות מבחוץ. עבור גיקים ומכורים לחדשות, התווספה האפשרות לקרוא RSS מתוך ה- Outlook, מבלי להזדקק לתוכנות חיצוניות. כמו כן, תוקן מנוע החיפוש הפנימי. אולם הכבדות הכללית של ה- Outlook נותרה בעינה.
 

מבחר חידושים נוספים

 
ציר זום – כפתור הזום ירד מסרגל הכלים לפינה ימנית תחתונה של המסך והפך ל"סליידר".
 
עיצוב תאים אוטומטי ב- Excel - כלים חדשים שהתווספו ל- Excel מאפשרים לעצב בקלות תאים על פי התוכן שלהם. למשל, ניתן לתת לתוכנה לצבוע עבורנו בצבע אדום את כל התאים הנמצאים בעשירות התחתון ובירוק את כל התאים הנמצאים בעשירון העליון. ניתן גם לצבע תאים רגילים כאילו היו עמודה, שעוצמת הצבע שלהם יחסית לגובהו של הערך (ראו תמונה).

תמיכה בפורמט PDF - תמיכה בפורמט המסמכים של אדובי, בדומה לתמיכה הקיימת כבר באופן אופיס.
 
יצירת תרשימים אוטומטית – ב- Power Point ניתן מעתה פשוט לרשום רשימה בטקסט ובקלות להפוך אותה לתרשים. (להדגמת וידאו)
 
אין יותר "מסייע" – בצער רב וביגון קודר אנחנו מודיעים על פטירתו של קליפי, האטב החייכני, שעלה לגן העדן של הפיצ'רים שפג תוקפם. איתו הלכו גם חבריו הכלבלב והקוסם מרלין.
 
 
חלון עריכת טקסט צף – ברגע ש"משחירים" מילה או מספר מילים, נפתח ליד חלון קטן חצי שקוף עם פקודות העריכה הבסיסיות ביותר. (להדגמת וידאו)
 

אז לשדרג או לא לשדרג?

שאלת השאלות היא כמובן האם כל השינויים והחידושים מצדיקים שדרוג, או שמדובר בשינוי קוסמטי בלבד שניתן לוותר עליו.

לדעתי, אין ספק שהממשק החדש יקל על משתמשים מתחילים ובינוניים ליצור מסמכים שנראים מקצועיים יותר. דווקא משתמשים מתקדמים, שכבר מכירים בעל פה את כל התפריטים ושולטים בכל הפיצ'רים המתקדמים שמתחבאים עמוק בפנים, אולי לא ירגישו עצמם זקוקים לאופיס 12.

ה- Outlook החדש כשלעצמו לא מצדיק לדעתי שדרוג. הטמעת ה- Ribbon ב- Outlook היא פחות חיונית מאשר שילובה בתוכנות האחרות ודווקא הדברים המעצבנים הקיימים ב- Outlook לא תוקנו. ייתכן ששינוים נוספים, שיוצגו בגרסת הבטא השניה שתצא באביב, יקרצו יותר למשתמשים ארגוניים.

קלות השימוש והגראפיקה החדשה משרות נינוחות במהלך העבודה. הדבר היחיד שפוגע בכל העניין הוא כבדות התוכנה. רשמית, דרישות המינימום לשימוש באופיס 12 הן חלונות XP עם SP1 או חלונות 2003, 256MB של זיכרון RAM ומעבד של 512MHz לפחות. אולם המחשב שלי חזק יותר מהדרישות הללו ועדיין התוכנה איטית, כבדה ולפעמים גם קורסת. סביר להניח שמדובר בבעיות האופיניות לגרסת בטא, אבל כנראה שגם הגרסה הסופית תדרוש משאבי מערכת רבים.

בכך, צודקים לחלוטין אלו שטוענים כי הגירסה החדשה תדרוש מאיתנו להוציא כסף רב לשדרוג המחשב, מלבד, כמובן, המחיר היקר של התוכנה עצמה.

בשורה התחתונה - כפי שזה נראה עכשיו, אופיס 12 הוא בעיקר פינוק. אם כסף לא מהווה שיקול ויש לכם מחשב חזק מספיק - אין ספק שמומלץ לתת לו צ'אנס. אחרים יכולים לוותר בשקט.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by