ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: מתקפת התולעים 

השבוע ברשת: מתקפת התולעים

 
 
אורי ברקוביץ`

הוירוס הנאצי והתולעת שבמסנג'ר, מי יגן עלינו מפורנו מקוון והצעצוע החדש של יאהו. השבוע שהיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דלישס
 דלישס   
צעד קטן לרשת השיתופית, צעד גדול ליאהו: אתר הסימניות הפופולארי del.icio.us הודיע היום כי נרכש על ידי המגה פורטל. "אנחנו שמחים להודיע שדלישס הצטרפה למשפחת יאהו", כתבו המפתחים הנרגשים בבלוג, "ביחד נמשיך לשפר את הדרך בה אנשים מגלים, זוכרים ומשתפים את האינטרנט... אנחנו נרגשים מהעבודה המשותפת עם יאהו (וגם עם התאומה שלנו - פליקר)".

דלישס נחשב לאתר הסימניות השיתופי הוותיק והפופולארי ברשת. הוא מאפשר לגולשים לשמור באופן מקוון את רשימת המועדפים שלהם, לקטלגם באופן נוח ולשתפם עם גולשים אחרים. לא ברור כרגע באיזה סכום נקנתה החברה.

קשה לומר שהרכישה מפתיעה. בשנה האחרונה משתדלת יאהו לחזק את עמדתה בעולם הקהילות השיתופי, המכונה בחיבה גם web 2.0. רק לאחרונה השיקה את עולם הקהילות שלה - Yahoo 360 וקנתה את אתר שיתוף התמונות "פליקר".
 

הזכות לאנונימיות בגלישה תיקבע בחוק

 
תזכיר חוק מסחר אלקטרוני שהפיץ לאחרונה משרד המשפטים מנסה להסדיר כמה היבטים של המסחר האלקטרוני. עיקריו: מסמך אלקטרוני יכול להחליף מסמך מנייר למעט מקרים מיוחדים (צוואות, חוזים במקרקעין); ספקי אינטרנט (נטוויז'ן, קווי זהב, בזק בינלאומי, ברק וכו') ייחשבו צינור להעברת תכנים בלבד ויקבלו פטור מאחריות לתכנים פוגעניים (כמו פירסום לשון הרע) או תכנים שמפרים זכויות יוצרים, אשר חוברו על ידי גולשים; תנאי לפטור זה הוא שהספק יפעל על פי הנוהל של "הודעה והסרה" לפיו ברגע שקיבל את המידע על פירסום שלא כחוק, יפעל להסרתו; ספקי האינטרנט מחוייבים לשמור על האנונימיות של גולשיהם, אלא אם חוייבו אחרת בצו בית משפט. עבור בית המשפט קובע התזכיר אמות מידה קשוחות להוראה על חשיפת זהותו של גולש. התזכיר אמור להפוך בסופו של דבר להצעת חוק ממשלתית, שבעטיין של הבחירות הקרבות, לא יעמוד להצבעה לפני מחצית 2006. (לכתבה)
 

המשתפים לא יוסגרו

מבט על החלטה של המחוזי מהשבוע מראה כי כבר עכשיו פועלים בתי המשפט ברוח זו. זה קרה כאשר השופט זפט לא אישר בקשה של חברת האשראי לאומי קארד להורות לספקיות אינטרנט לחסום את הגלישה למשתמשי אימיול שהפיצו רשימה עם פרטים אישיים על 361 בעלי כרטיסי אשראי. (לכתבה)
 
 

פוליצר מקוון

עידו קינן (nrg) ראיין את מנהל פרס פוליצר היוקרתי לעיתונות, לכבוד ההחלטה להעניק החל מהשנה את הפרס גם עבור תכני חדשות באינטנרט ושאל אותו מדוע הפרס ממשיך להתעלם (טוב נו, לא במילים האלה) מתכנים עיתונאיים שמפורסמים אך ורק באינטרנט ומוכן להתייחס (בינתיים) רק לתכנים שמתפרסמים על פיקסלים בתנאי שהם גם בעלי זיקה לעיתון שמתפרסם על עצים מתים. התשובה, היתה, איך לומר, מתחמקת? דיפלומטית? אתם תשפטו. (לראיון)
 

חדשות

 
• אם יצא לכם לקרוא בזמן האחרון על כך שאוטוטו הסיומת XXX לאתרי סקס עומדת לצאת לדרך, והייתם קצרי רוח לקראת ההשקה החגיגית, כדאי שתחזיקו את נשימתכם (או כל דבר אחר שאתם רוצים להחזיק) עוד טיפה. האירגון האחראי על הקצאת שמות המתחם החליט (שוב) לדחות את ההצבעה על הדומיין השנוי במחלוקת. (לכתבה)
 
• אינטל הודיעה כי היא עובדת על פיתרון לאחת הבעיות המטרידות בתחום אבטחת המידע – וירוסים מסוג rootkit. מדובר בזו מתוחכם של וירוסים המכילים מנגנון שמסיע להתסיר אותם ממערכת ההפעלה ומתוכנות האנטי-וירוס וכך בעצם לא מאפשרות לאתרן ולהסירן. בדרך כלל ההמלצה במקרה של חשש לסוג כזה של וירוסים היא להתקין מחדש את מערכת ההפעלה. השבב החדש של אינטל יאפשר לזהות את ההדבקה בעודה מתרחשת, יתריע על כך, ויפעל למניעת התפשטות הווירוס. (לכתבה)
 
• קפיצת מדרגה ברמת התיחכום של התולעים. זן חדש שהחל להתפשט ברשת המסרים של AOL (שאתם בטח לא מכירים אבל עשרות מיליונים בארה"ב דווקא כן) מגיע אל הקורבן הפוטנציאלי בתור הודעה שמציעה לו להקליק על לינק בהבטחה לקבל מנה של צחוקים, אבל למעשה מתקין לו על המחשב וירוס. כמנהג רבות מן התולעים, שיטת ההפצה שלה היא באמצעות הודעה, שכאילו מגיעה מאחד אנשי הקשר שלכם. כיוון שבצד השני אין בעצם אף אחד, אם תנסו להשיב להודעה, תיוותרו בלא מענה. וזה בדיוק מה שיפה בתולעת הזו – אם תנסו להגיב להודעה החשודה, התולעת פשוט תענה לכם. עכשיו, כשאתם בטוחים שמשה שוב שלח לכם לינק לסירטון שכבר ראיתם 800 אלף פעם, אבל לא תתאפקו ותנסו בכל זאת, התולעת השובבה סופרת את השניות שלכם לאחור. בינגו! נפלתם בפח. (לכתבה)
 
• תוכנת שיתוף הקבצים קאזה, שמסרבת לגווע בשקט, עושה תרגילים אחרונים בניסיון להתחמק מן הגורל הבלתי נמנע. במסגרת ההסדר אליו הגיע עם חברות הבידור, בהוראת בית המשפט, היא היתה אמורה לשחרר השבוע גירסה של התוכנה שתמנע שיתוף קבצים פיראטיים. אז היא היתה אמורה. במקום זאת, היא בחרה באופציה השנייה שניתנה לה – והיא פשוט הפסיקה להפיץ את התוכנה לתושבי אוסטרליה (שחברת שרמן, המפתחת של קאזה, רשומה בתחומה). משמתמשים שכבר הורידו את התוכנה יוכלו להמשיך לעלוז באמצעותה כרגיל (וגם להמשיך לקבל וירוסים וקבצים מזוייפים, כמו בכל יום). (לכתבה)
 
 
• קמפיין הגרפיטי של סוני לקידום ה-PSP, הפכה לאפיק יעיל לשיחרור לחצים להמוני השונאים של החברה, ששורותיהם התרחבו לאחרונה בעיקבות פרשת הרוגלה (סוניגייט): הם פשוט חירבו להם את המודעות וציירו עליהם מילים גסות. (לכתבה)
 
• מי צריך פרינט? פחות ופחות אנשים, אם תשאלו את המגזין היוקרתי ביזנסוויק שעומד לסגור את המהדורות המודפסות שלו באירופה ובאסיה ולהעביר אותן לרשת (ולעזאזל פוליצר). (לכתבה)
 
• מתקפת הסובר האחרונה כבר זכתה להיקרא "אחת החמורות בכל הזמנים". (לכתבה)
 
• ואם גם אתם בין הנדבקים כדאי שתתכוננו: ב-5 בינואר, היא עלולה להתחיל להפיץ באמצעותכם תעמולה נאצית לציון ועידת הנאצים הבינלאומית ה-87. (לכתבה)
 
• זוכרים איך היינו גאים לפני כמה שבועות כשמר ביל גייטס זיכה אותנו בביקור קצר? אם בישראל הביקור נחשב אות כבוד להייטק הישראלי, מה נחשב הביקור בבנגלדש? אות כבוד לאיכות השיטפונות במדינה? (לכתבה)
 
• הצעת חוק נאורה במיוחד של ח"כ אורי אריאל מבקשת להשוות את הכללים שחלים על פירסום חוצות ועיתונים גם על האינטרנט. על אף שאין מדובר ברשות הרבים, מבקש ח"כ אריאל שגם באינטרנט לא יופיעו פרסומים מסחריים המכילים ערום, יחסי מין, אלימות מינית, או הצגה של אדם כחפץ לשימוש מיני. כן, זה הולך לקרות (לכתבה)
 
נמלת גוגל
 נמלת גוגל   
• האייטם השבועי על גוגל הוא הכי ביזארי שהיה עד כה, אפילו יותר מזה על התינוק גוגל: קבלו את Proceratium google – זן חדש של נמלים שהתגלה במדגסקר ומתמחה בציד ביצי עכבישים. (לכתבה)
 
• 600 מתוך 13 אלף תחנות רדיו בארה"ב משדרות באיכות דיגיטלית. הבעיה שלהן היא שאף אחד כמעט לא מאזין להן. חוצמזה שמקלט רדיו דיגיטלי עולה לפחות 200 דולר, הן סובלות מתחרות עזה מצד נגני ה-MP3. עכשיו התחנות הללו התאגדו כדי לקדם את המודעות ליתרונות של הרדיו הדיגיטלי והן מבטיחות כי השחר של הרדיו הדיגיטלי כבר החל. (לכתבה)
 

חדשים

• הפרוייקט הכושל ויקיניוז עומד לעלות בתחילת 2006 גם בעברית. (לכתבה)
 
• לאחרונה מתרוצצת שמועה, על פיה בוויסטה, הדור הבא של חלונות, האילוץ המטריד לאתחל את המחשב בכל כך הרבה הזדמנויות, יירד פלאים. זאת בזכות פיצ'ר חדש בשם Restart Manager. גם אם יהיה בכל זאת צורך לאתחל, הפיצ'ר יחזיר את המחשב בדיוק לאותו מצב שבו היה לפני האיתחול. (לכתבה)
 
• שמועות: במסגרת כנס When 2.0 שייערך בשבוע הבא, תשיק גוגל שירות חדש לניהול של לוח שנה/יומן פגישות – פיצ'ר שהיה חסר מאוד למשתמשים רבים בשירות הדואר ג'ימייל. (לכתבה)
 
• נמשך המסע של הטלוויזיה אל האינטנרט: רשת NBC תחל להציע באמצעות iTunes פרקים של סדרות מובילות, כמו "אביר על גלגלים" ו"חוק וסדר", ו"המשרד" וכן מערכונים מתוכניות הלילה של ג'יי לנו וקונאן או'בריאן. מחיר כל פרק – 2 דולר. (לכתבה)
 
• ורשת CNN השיקה את CNN PipeLine, המאפשר תמורת תשלום לצפות בשידורים חיים או מוקלטים על פי דרישה. השירות, שנמכר תמורת דולר ליממה, 3 דולר לחודש או 25 דולר לשנה מאפשר גם לצפות בקטעים מאכיון הערוץ. (לכתבה)
 
• יאהו השיקה שירות שאלות ותשובות חדש וחינמי. בשונה מן השירות של גוגל המציעה תשובות מקצועיות תמורת תשלום, השירות של יאהו מבוסס על טוב ליבם של הגולשים. (לכתבה)
 
 
• מי יכול לנחש למה דומה נגן-הוידאו החדש של קריאייטיב? (לכתבה)
 
• למיקרוסופט יש אחלה שיטה שתעזור לכם לא לפספס מיילים חשובים (אבל רק אם יש לכם אאוטלוק 2003). אתם מכירים את התופעה - יש לכם בדיוק דקה והרבה מייל לבדוק ואיכשהו תמיד מפספסים איזשהו מייל שמסתבר בדיעבד שהיה די חשוב. שירות SNARF המבוסס על מיון חברתי, מנתח את התיבה שלכם ובודק מי מהמוענים שלכם, לא רק שולח אליכם מייל, אלא אתם גם טורחים לענות לו, והוא לכם. ככה מתגבשת רשימת שולחים שסביר להניח שהמיילים שלהם חשובים לכם יותר ומאפשר לכם לבדוק אותם בנפרד. (לכתבה)
 
• הכלב שלכם הלך לאיבוד? תרימו לו טלפון, מזתומרת? (לכתבה)
 
• התחרות מתחממת: המסנג'ר של יאהו יוכל להוציא שיחות אל מחוץ לאינטרנט, גם לטלפונים רגילים, ועוד במחיר נמוך מזה של סקייפ. (לכתבה)
 

מומלצים

• אם אתם עדיין בקטע של דיסקמן או חס וחלילה ווקמן, ואתם בדרך לרכישת נגן MP3 חדש מבוסס פלאש, אסור לכם בשום פנים ואופן לוותר על מדריך הקנייה המעולה הזה. כנ"ל לגבי מחשב נייד.
 
• צבי טלית, צלם מוכשר (וגילוי נאות: גם קולגה), עושה לכם ג'סטה ענקית ומסגיר את הסודות שיעזרו לכם לשדרג עצבנית את איכות הצילום שלכם. (לכתבה)
 
• שחר סמוחה (הארץ) צלל את נבכי תעשיית חילוץ המידע והשיחזור החקירתי ומספר על החברות שיידעו כיצד להציל לכם את הדוקטורט שנמחק מההארד דיסק, או לשחזר מן התקליטור השבור את כל התמונות מהטיול למזרח שהיו עליו וכבר חשבתם שהלכו לאיבוד לנצח. (לכתבה)
 
• גליה ימיני (הארץ) בראיון עם מנכ"לית נענע בו היא מדברת על עתיד התוכן באינטרנט ועל המעבר לעידן הווידאו – האינטרוויזיה. (לכתבה)
 
• צוות חוקי מחשב מאוניברסיטת תל אביב פיתח מודל להגנה מפני וירוסים המבוסס על שיטות ההפצה של הווירוסים עצמם. על פי המודל, מחשבים מיוחדים ישמשו כמלכודות דבש לווירוסים. ברגע שאותר וירוס חדש, המחשבים הללו מפתחים עבורו קובץ שמאפשר את זיהויו ומפיצים אותו דרך "חורים ברשת" המיועדים רק להם. העידכונים הללו אמורים להתפשט באמצעות רשתות ה-P2P, המסנג'רים, המייל, ומחשבים אחרים באופן שיאפשר לחסן כמות גודלה של מחשבים בכל העולם, עוד לפני שהווירוסים הגיעו אליהם. (לכתבה)
 
• אסף מרגלית (מעריב) נתן לכמה גיימרים להשוות את הביצועים של מעבד 64 ביט אינטל לזה של AMD ובסופה קיבל את הקופסה עם המעבד של אינטל עם הפתק "עגלה" . (לכתבה)
 
• אם יש לכם עסק וקיבלתם לאחרונה (או שאתם חוששים שאתם עומדים לקבל) מכתב מארגון האנטי פיראטיות בתוכנה BSA, שמספר כי הוא עומד לערוך ביקור באזורכם, כדאי לכם מאוד לקרוא את המדריך הבא.
 
• שוקי גלילי מסכם את עלילות דניאל ברנדט, חובב הקונספירציות ששם לו למטרה לחשוף את כוונותיה הרשעיות של גוגל והסכנות שבשימוש שאנני בה. עד כה הוא לא הצליח ממש במשימתו למשוך תשומת לב רצינית להאשמותיו, אבל לאחר שטענותיו נגד ויקיפדיה התבררו כממשיות, ייתכן שגם טענותיו לגבי גוגל יזכו ליחס משודרג. (לכתבה)
 
 
• ואילנה תמיר חושפת את אופיס 12, העתיד של המסמכים, המצגות והטבלאות שלכם. אל תפספסו, יש אפילו וידאו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by