ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אכלו לי, שתו לי, כתבו לי 

אכלו לי, שתו לי, כתבו לי

 
 
אורן צור

זה לא נעים לשמוע, אבל וויקיפדיה חייבת להגביל את עצמה. קצת כמו במקרה של מקדונלדס - הכל בגללנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני שנים, בצנעה אופיינית, בישל הסופר אייל ברקוביץ' את ספרו האוטוביוגרפי 'הקוסם'. אודה ואבוש אך מקומו של הספר , שכנראה ששום ספרייה ביתית אינה שלמה בלעדיו, נפקד מספרייתי הצנועה. אל הספר נחשפתי בזמנו כאשר נסעתי באבטובוס (זה היה מזמן, היו אז אבטובוסים) וברקע התערבל ראיון עם מאור הגולה - אלי אוחנה.

שטף הסיפור יעצר כאן להפוגה קלה ובו אצא ידי חובת גילוי נאות – ביתר"י אנוכי. ולמרות ביתריותי מעולם לא אהבתי את אוחנה בעל קוד ההתנהגות הערסי משהו. כש(הו)עזב אפילו ברכתי "ברוך שפטרנו" בשם ומלכות.

וכאן נחזור לסיפור הראיון בו התבכיין אוחנה הנ"ל על שמו הטוב שהושחר על ידי אייל ברקוביץ' שסיכם את אופיו של אוחנה במשפט "עבד כי ימלוך". "אבל את מסכת ההשמצות התחלת דווקא אתה כאשר השמצת אותו בטור השבועי שלך בעיתון..." הִקשה המראיין-החוקר. "עיתון – היום קוראים ומחר עוטפים בו דגים בשוק," ענה אוחנה, "אבל הוא כתב עלי בספר, בספר - הוא כתב עלי. ספר זה דברים שנשארים".

אני לא משוכנע ש'הקוסם' מככב או כיכב אי-פעם ברשימת רבי המכר ואני לא אחשב כחובב סיכון אם אהמר שלא תהיה לו עדנת מכירות מאוחרת כך שאלי אוחנה יכול לישון בשקט. ובכל זאת, בזעקת ה"אבל הוא כתב עלי בספר" ביטא העבד שמלך היררכיית חשיבות וספרים בראשה. הספרים עדיין נהנים ממכובדות ואמינות דינוזאורית (אם גם מוצדקת) אבל היום אולי היה זועק אוחנה "ברשת! הוא כתב עלי ברשת!"
 

מי רצח את קנדי? -הנאצי-ההומופוב, כמובן

בתקרית אוחנה-ברקוביץ' נזכרתי לאחר שוויקיפדיה – האנציקלופדיה החופשית, החליטה להטיל מגבלות על הפירסום בה וזאת על מנת ליעל את העריכה ולתקן ערכים שגויים. השינוי במדיניות נוגד, כמעט, את אידיאל הוויקי, אבל הוא כנראה בלתי נמנע. בשבוע שעבר קבל ג'ון סיגנתאלר, יועץ לשעבר של הקנדים, על כך כי הערך שלו בוויקיפדיה מספר לגולשים כי הוא נחשד ברצח קנדי, שהוא נאצי, הומופוב ובעל מספר נוסף של תכונות אישיות מלבבות יותר או פחות – תלוי אם מיין-קמפף הוא הספר האהוב עליך. במאמר שפרסם ב-USA Today, כתב סיגנתאלר שהדף נצפה בוויקיפדיה במשך חודשים ארוכים לפני שתוקן. גם לאחר ששונה הדף בוויקיפדיה נחשפים הגולשים לפיסות המידע השגויות באתרים אמינים יחסית כמו answers.com ו-reference.com.

וויקיפדיה מקשיחה את הכללים על מנת לשמור על אמינותה. קשה להניח שהעריכה הנוקשה תמנע לחלוטין טעויות וזדונות אך כנראה שאלו הם כללי המשחק החדשים. תרצו - רלטיוויזם כפשוטו – הידע שלנו בערבון מוגבל. מאוד. קשה להיגמל מפאסט-פוד וויקיפדי. כמו מקדונלדס – יצרנית פאסטפוד וותיקה, וויקיפדיה תנסה לשפר את התדמית ולהיות מודעת יותר לבעיות. שלא כמו מקדונלדס וויקיפדיה היא דווקא הסמל היפה של הגלובליזציה. חבל.
 
הטקסט פורסם במקור בבלוג של אורן צור, "מדע בזיוני".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by