ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
10 טיפים לצלם המתחיל 

10 טיפים לצלם המתחיל

 
 
צבי טלית

עזבו אתכם מספרי הדרכה ארוכים וקורסים יקרים - אלה הטיפים שבאמת ישפרו את התמונות שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מאז שנכנסו המצלמות הדיגיטליות אל חיינו לפני כמה שנים, עבר עולם הצילום מהפכה של ממש. בשנים שלפני העידן הדיגיטלי, מי שהתייחס לצילום כאל תחביב, היה צריך למשכן כחצי בית בכדי שיוכל לעסוק בתחביב שלו. ציוד הצילום הדיגיטלי של ימינו מאפשר לצלמים בתחילת דרכם להגיע לתוצאות מרשימות, במהירות ובמחיר זול באופן יחסי.

בתור מי שמצלם כבר שנים מספר ואף הפך את התחביב למקצוע בשלב מסוים בחייו, אני יכול להגיד שישנם עשרה טיפים (ועוד אחד) שנכונים תמיד, בכל מצב. אם אתה הנרי קרטייה-ברסון המהולל, או אולי שלפת את המצלמה הראשונה שלך מהשקית בזה הרגע.
 
 
1

הטיפ הראשון נכנס לתוקפו עוד לפני שבכלל נגענו בכפתור ההפעלה של המצלמה. הוא נוגע לעזרים טכניים: רוב הסיכויים שהשקעתם לא מעט כסף במצלמה החדשה שלכם. תרשו לי להציע לכם להוציא עוד כמה גרושים ולקנות נרתיק נשיאה נוח. הוא יגן על המצלמה וגם יאפשר לכם לשאת אותה עליכם תמיד, נוחה לשליפה בכל רגע שתרצו לצלם. כמו כן מאד מומלץ להצטייד בסט סוללות נוסף שיהיה בהישג יד – אין דבר יותר מתסכל מלצאת לחיק הטבע (או לאיפה שזה לא יהיה), להוציא את המצלמה ולגלות שנגמרה הסוללה.
 
5 שוטרים על עבריין תנועה אחד. מזל שהייתה מצלמה
 5 שוטרים על עבריין תנועה אחד. מזל שהייתה מצלמה   
2

היתרון המשמעותי של מצלמה דיגיטלית על פני מצלמות הפילם נעוץ בכך שבפורמט הדיגיטלי אתם לא צריכים לדפוק חשבון לאף אחד. מה שרבים מאיתנו לא יודעים הוא שהסוד מאחורי כל תמונה מושלמת שאנחנו רואים בפרסומות בתחנת האוטובוס, או בצילום טבע מרהיב במגזין, הוא שמאחוריה מסתתרים כמה עשרות צילומים שהיו הרבה פחות ממושלמים, ונזרקו אל פח האשפה של ההיסטוריה.

מצלמה דיגיטלית מאפשרת לכם את מה שהיה בעבר אפשרי רק לצלמים מקצועיים: לקחת כמה טייקים שתחפצו עד לקבלת התמונה המושלמת. צלמו עד שייגמר המקום בכרטיס הזיכרון או עד שתכאב לכם האצבע, מה שיבוא קודם (זאת כמובן אם הקשבתם לטיפ הראשון ורכשתם סט סוללות נוסף). כשתגיעו הביתה, תוכלו לשבת בנחת ולהיפטר מכל התמונות שלא עברו את סף המינימום.
 
 
 
3

מה שתקף בשיעורי מתמטיקה, תקף גם בצילום: ככל שתצלמו יותר, כך תהפכו למיומנים יותר. בכל פעם שאתם יוצאים מהבית, גם אם זה לטיול עם הכלב ובמיוחד אם זה לדייט לוהט, אל תשכחו להביא מצלמה. אתם אף פעם לא יודעים מאיפה תצוץ התמונה הבאה. הראשונות אולי לא יצדיקו את ההשקעה אבל בבאות כבר תשמחו שהמצלמה היתה שם, לידכם.
 
תמונת מאקרו
 תמונת מאקרו   
4

אל תתביישו להראות מטומטמים – חלק מתמונות המאקרו (צילום מקרוב) היותר מוצלחות שהצלחתי להעלות במצלמתי הן תוצאה של פזצ"טות שלא היו מביישות את טובי בחורינו (ולא, אין לי רקורד צבאי תואם). אם ראיתם איזה זחל מעניין זוחל על הרצפה, רוב הסיכויים שכדי להפיק ממנו תמונה מוצלחת תאלצו לצלמו ממרחק קרוב מאוד בעזרת פונקציית המאקרו. אל תתביישו להשתטח על הרצפה, גם אם זה באמצע הרחוב ואנשים מסתכלים עליכם כאילו נפלתם מהירח.

רוב הסיכויים שאחרי שהם יבחינו שאתם אוחזים במצלמה הם ימשיכו הלאה כשחיוך מרוח על פרצופם וסיפור מגניב לחבריהם בראשם.
 
שיחקתי עם האפקטים וקיבלתי בית רדוף רוחות
 שיחקתי עם האפקטים וקיבלתי בית רדוף רוחות   
5

אל תפחדו לשחק עם כל הכפתורים של המצלמה. הם נועדו בכדי שתלחצו עליהם. אחד הפחדים הגדולים ביותר של משתמשים חדשים במחשבים הוא הפחד ללחוץ על כפתור קטן שיגרום לכך שכל המידע שלהם ייעלם והמחשב יתפוצץ. פחד זה היגר, כך מסתבר, למצלמות הדיגיטליות. אז זה בדיוק הזמן להירגע: נדיר מאד למצוא בשוק מצלמות עם כפתור השמדה עצמית.

ברוב המצלמות הדיגיטליות שקיימות כיום בשוק קיימים כפתורים המשמשים למעבר בין מצבי צילום אוטומטיים שונים, המאפשרים לכם להתאים את אופן ההתנהגות של המצלמה לאופי התמונה אותה אתם מבקשים לצלם. בין מצבים אלו ניתן למנות: צילום ספורט (לצילום עצמים בתנועה), צילום פורטרטים, צילום שקיעות, נוף, צילום פנורמי, צילום מסמכים, צילום חוץ בשמש, צילום חוץ במזג אוויר מעונן ועוד כהנה וכהנה מצבי צילום המשתנים בין יצרני ודגמי המצלמות.

גם אם לא מתחשק לכם לקרוא את ספר ההפעלה של המצלמה, אני מוכן להבטיח לכם ששום נזק לא יקרה לה או לכם אם תתעסקו קצת עם הכפתורים הללו. דרך הלימוד היעילה ביותר היא פשוט לצלם את אותה התמונה בדיוק, אך בכל פעם להפעיל מצב צילום שונה. כך תוכלו להבין לבד כיצד להתאים את מצב הצילום לתנאי השטח. כך למשל, כאשר אתם מצלמים בחוץ בשעות הערביים, מעבר למצב צילום שקיעות יניב תאורה אדומה ודרמטית. אך אין שום מניעה להשתמש במצב צילום זה גם כשאתם מצלמים קערה מלאה ברימונים או תפוחים, למשל. האפקט עשוי להתיע אתכם.
 
6

תעזבו כבר את הפלאש. כאשר אנו מצלמים במצלמה דיגיטלית, אנחנו בדרך כלל נותנים למערכות האלקטרוניות שבמצלמה להחליט עבורנו מהם תנאי הצילום האידיאלים באותה סיטואציה. בחלק גדול מהמקרים מופעל מבזק המצלמה (הפלאש) באופן אוטומטי, דבר שמסתיים בתמונות שטוחות וחסרות עניין, כאשר האנשים אותם צילמנו נראים חיוורים ובעלי עיניים אדומות.

במקום להתעקש לסנוור את חבריכם עשרות פעמים, הרשו לי להציע לכם להשתעשע קצת: בטלו את פעולת הפלאש ואז התחילו לצלם. לצילום ללא פלאש קיימים מספר יתרונות משמעותיים:
- כשאתם לא מסנוורים כל חמש שניות את חבריכם, אינכם מהווים מטרד חברתי ויש סיכוי סביר שאפילו ישמחו להזמין אתכם גם למסיבה הבאה.
 
ולפעמים פלאש רק מוסיף
 ולפעמים פלאש רק מוסיף   
- צילום ללא פלאש מניב תמונות בעלות עניין ואופי רב, גם בשל העובדה שאתם לא חורכים את אובייקט הצילום, אך חשוב מכך, בשל העובדה שכאשר אתם מצלמים ללא פלאש הרבה יותר קל להסוות את העובדה שאתם מצלמים. רוב האנשים שמרגישים שמצלמים אותם עוטים על עצמם את מה שנקרא "מסיכת הצילום שלהם", שהיא בעצם צורת התנהגות שהם כופים על עצמם כדי "להראות במיטבם". כאשר אדם אינו שם לב שמצלמים אותו, הוא אינו עוטה עליו את מסיכה זו, וכתוצאה מכך הצילום המתקבל יהיה הרבה יותר טבעי ומעניין.
 
- הפלאש, וגם מסך התצוגה של המצלמה, גוזלים לא מעט חשמל ומקצרים את חיי הסוללה שלכם באופן משמעותי. צמצום השימוש בפלאש ובמסך התצוגה מבטיח שתצליחו לסיים אפילו טיול של כמה ימים מבלי שייגמרו הסוללות.
 
7

אם אימצתם את הטיפ הקודם והתחלתם לצלם ללא שימוש בפלאש, ודאי שמתם לב שלצלם ללא פלאש במצבים חשוכים זה דבר די מאתגר – תמונות רבות שצילמתם יוצאות מעניינות במובן האקספרסיוניסטי של המילה (הקרוי גם מצב ה"מה לעזאזל צילמתי שם?"). לאחר כמה ניסיונות כאלו תבינו שהחוליה החלשה היא לאו דווקא הרצפה העקומה, אלא העובדה שאתם לא ממש יציבים.

בחלק מהמצלמות בשוק קיים מנגנון לביטול רעידות שמטפל בדיוק בבעיה זו. אם במצלמה שלכם לא קיים מנגנון שכזה (וגם אם כן), מומלץ להשקיע בחצובה. המחיר של חצובה ממוצעת הוא בסביבות ה-200 ₪.

קיימים כמה סוגי חצובות, אולם אנחנו נמליץ כאן על שתיים מהן. החצובה הראשונה היא חצובה טלסקופית רגילה, שעשויה לרוב מאלומיניום, אשר נפתחת עד לגובה של אדם בוגר. חצובה כזו נמצאת אצלי באופן קבע בתא המטען. למרות שהיא (כאמור) מאד יעילה, לא תמיד נוח להסתובב עם גודזילה שכזו.

החצובה השנייה עליה נמליץ היא חצובה מיניאטורית, שגובהה כ-15 סנטימטרים. מדובר בחצובה מאוד קלה וזמינה (ניתן להכניס אותה לנרתיק המצלמה או לכיס) והיא מסייעת מאוד במקרים של צילומי מאקרו ושאר ירקות. ניתן להשעינה על מדרכה, גדר או שולחן.

אם שכחתם את החצובה ובכל זאת אתם צריכים לאלתר אחת כזו, אל תתביישו להשתמש בקופסאות שאתם מוצאים ברחוב. טיפ קטן נוסף: אם אתם צריכים יציבות ואין לכם אפשרות לאלתר חצובה, החזיקו את המצלמה היטב בשתי ידיים, השעינו את עצמכם על קיר או גדר (או כל דבר יציב אחר). נשמו נשימה עמוקה והוציאו את האוויר, ורק אז לחצו על כפתור המצלמה. בדומה לירי ברובה, שיטה זו תגביר את יציבותכם ותביא לתוצאות טובות יותר.
 
 
8

הסקת מסקנות – שלב הכרחי בלימוד העצמי הוא כמובן שלב בחינת התוצאות. לאחר שהורדתם את התמונות מזיכרון המצלמה אל המחשב הביתי, השוו בין התמונות השונות שצילמתם (עם\בלי פלאש, מצבי תאורה שונים, מצבי צילום שונים) ונסו להיזכר מה עשיתם בדיוק. אגב, ברוב המצלמות מצורף מידע זה באופן אוטומטי לתמונה בתור קובץ EXIF. (כלי לצפייה בנתונים אלו ניתן למצוא כאן).

בצורה זו תוכלו ללמוד בדיוק באילו מצבי צילום וטריקים שונים עליכם להשתמש כדי להגיע לתוצאות שונות שאתם מחפשים. רק לאחר שאתם בטוחים שלמדתם את מה שרציתם ללמוד, אתם יכולים למחוק את התמונות שאתם לא מרוצים מהן.
 
9

יתרון משמעותי נוסף בפורמט הדיגיטלי היא הקלות בה ניתן לערוך שינויים בתמונה. בעזרת תוכנות עריכה גרפיות דוגמת פוטושופ או פיינטשופ (או שאר התוכנות החינמיות המצוינות בכתבה זו) או בעזרת תוכנת Picasa של גוגל, ניתן לערוך שינויים ושיפוצים בתמונות (טיפול בעיניים אדומות, הגברת קונטרסט וכיו"ב) בצורה קלה ומהירה.
 
10

נצלו את האינטרנט בכדי ללמוד יותר על צילום. אתם יכולים בלהתחיל וללמוד יותר על המצלמה שלכם, ולחפש אחר טיפים ספציפיים עבורה (באתרים דוגמת Dpreview ודומיו).

באתר של חברת האחים יוגנד תוכלו גם להתעדכן בחדשות אודות דגמים שונים וגם להירשם לפורום הצילום המפותח, בו תוכלו להעלות תמונות שלכם ולקבל ביקורת מצד צלמים מקצועיים וחובבנים. קיימים עוד אתרים רבים וטובים לנושא זה, אך אנחנו נזכיר את d-spot הישראלי המוקדש לצילום דיגיטלי ואת Flickr, שבו תוכלו להקים גלריה מקוונת וגם להיות חלק מרשת חברתית ענפה של צלמים בכל רחבי העולם.
 
ועוד טיפ אחד לסיום: אל תשכחו שהאנשים שאתם מצלמים הם יותר מבשר ודם. דברו איתם לפני שאתם מתנפלים עליהם עם מצלמה, התחברו איתם. תופתעו לגלות עד כמה ניכר בצילומים מצב רוחם של האנשים המצולמים. הטיפ האחרון נוגע גם לכלבים, חתולים ויש הטוענים שאפילו לצמחים.

תמונות: צבי טלית.
(לבלוג של צבי טלית)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by