ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
רגישות לאור 

רגישות לאור

 
 
ניר נוסבאום

פעם קראו לזה אסא, היום זה ISO וחשוב שתדעו במה מדובר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בסרטים למצלמות קונבנציונליות, קיים מדד לרגישות הסרט לאור שנקרא ISO (בעבר קראו למדד זה ASA ובעברית אסא והמונח הישן נשתמר בארץ). ככל שהמספר גבוה יותר, כך הרגישות לאור גבוהה יותר. לכן זמן החשיפה יורד ביחס ישר. יחד עם רגישות גבוהה באה גם גרעיניות של הסרט, כלומר התמונה יוצאת פחות חלקה (בדומה לתמונות בעיתונים ישנים). רגישויות הסרט הנפוצות הן 100, 200, 400 ו-800 אם כי יש רגישויות שונות (גבוהות יותר ונמוכות יותר) בסרטים מקצועיים.
 
גם במצלמה דיגיטלית קיים כיוון ISO. אך כאן הסיפור קצת שונה. ככל שאנו מעלים את כיוון הרגישות, כך המצלמה מגבירה את הסיגנל (אות) המופק מהשבב ובאופן לינארי המצלמה צריכה פחות אור. גם כאן, גרעיניות התמונה עולה, אך מסיבה אחרת: לסיגנל המופק יש גם רעש רקע, בדומה לצליל הבוקע מקסטת מוזיקה ישנה. ככל שהסיגנל מוגבר, כך גם רעש הרקע מוגבר והתמונה יוצאת חלקה פחות.
 
ניתן להגיד שככל שהשבב קטן והרזולוציה גבוהה יותר, כך הרעש מורגש יותר, כיוון שלכל פיקסל יש פחות שטח על השבב. כך במצלמות פשוטות בהן מותקן שבב קטן, רעש הרקע מורגש לעיתים כבר ב-ISO 100 ותמונה המצולמת ב-ISO 400 היא במקרים רבים כבר לא שמישה, בעוד שמצלמות מקצועיות יותר עם שבב גדול מצלמות תמונות כמעט חלקות אפילו ב-ISO 800. חלקן מסוגלות לצלם תמונות ב-ISO 3200. כמו כן התקדמויות טכנולוגיות מצליחות להפחית את הרעש, אם באמצעות שבבים שמייצרים פחות רעש, אלגוריתמים מתקדמים להפחתת הרעש או תוכנות יעודיות למטרה זו.
 
 
בניגוד למצלמה קונבנציונלית, בה הרגישות נקבעת בפילם ולכן נשארת עד שהפילם מתמלא, במצלמה דיגיטלית אפשר לקבוע את הרגישות לכל תמונה בנפרד.
 

תוכנות להפחתת רעשים בתמונות

הנה מספר תוכנות מומלצות להפחתת רעשי רקע בתמונות:

NeatImage
NoiseNinja
NoiseWare
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by